Ako dcérke vysvetliť, že otec nie je vlastne jej otec?

jankas87
31. máj 2011

Ahojte baby, chcela by som sa poradit, ked niektora mate s tym skusenost. Mam zachvilu uz 8 rocnu slecnu doma a s terajsim priatelom sme spolu uz ked mala asi 3 roky, on nie je jej biologicky otec ale vychovava ju a ma ju rad ako vlastnu, ona je v tom ze on je jej otec a aj ho tak vola. Nie sme zobraty cize dcerka nosi moje priezvisko, a teraz sa nam narodila druha dcerka a ta uz nosi ocove priezvisko, tak prisla otazka preco je to tak. Ostala som zarazena a nevedela som co jej mam povedat. Chcem jej povedat pravdu len neviem ako na to, stale to odkladam ale bojim sa aby nebolo potom uz neskoro. Jej otec je zly clovek a nezaujimal sa o nu nikdy, opustila som ho este ako tehotna, takze som dcerku vychovavala tri roky sama. On sice teraz nebyva v nasej dedine, ale ludia tu su zakerny a viem ze to dcerke raz urcite povedia. Ako jej to mam vysvetlit ze vlastne jej ocko nie je jej ocko ale lubi ju ako svoju? Otca nema uvedeneho ani v rodnom liste a ani ho nikdy nestretla ani nevidela.

kinsi
31. máj 2011

A nebolo by možné, aby papierovo priateľ dcérku adoptoval a jej by sa zmenilo meno na jeho (mala by rovnaké ako sestra)?

sofia2008
31. máj 2011

ja by som sa poradila s psychologom,ako postupovat..na to treba ist fakt pomalicky a s odbornou radou, aby mala neutrpela nejaku traumu, napr. ze tvoja druha dcerka je uz ockova a ona nie..drzim ti palce,aby to mala zvladla 🙂

jankas87
autor
31. máj 2011

@kinsi to by bolo mozne ale aj tak by sa to raz od niekoho dozvedela, takze to by to nevyriesilo

gabriellka
31. máj 2011

@jankas87 mohla si začať s vysvetlovaním aj skôr, ale teraz je ten najvyšší čas aby si jej povedala pravdu, v opačnom prípade ťa niekto predbehne a bude to ešte komplikovanejšie. povedz jej to tak ako si to sem napísala. že s jej otcom ste si nerozumeli (radšej ho neohováraj, ona príde na to aj sama čo je on zač), tak ste sa rozišli a potom si jej našla nového ocka. povedz jej že on ako keby bol jej ocko, lebo ju lúbi a že sa nič v ich vzťahu nemení. držím palce, potom daj vedieť ako si dopadla 😉

jankas87
autor
31. máj 2011

@gabriellka vzdy som tuto temu odialovala bala som jej reakcie a ani som needela ako na to. Ale uz to nemozem dalej tajit lebo to bude len horsie. skusim to nejako pomalicky a uvidime ale ona je rozumna ja si myslim ze to nebude take zle (dufam 😒 )

lumimi
31. máj 2011

ja by som pred malou stále hovorila ýe ocko je ten čo je s detmi a stará sa o ne - a raz ked sa dozvie (od teba alebo niekoho iného) že nie je biologický tak snad jej to nebude až tak prekážat, pretože on je predsa ocko - ale určite by som vyhladala psychológa a poradila sa s tým ako na to - myslím že také dieta nechápe čo je biologický otec a čo nie.

gabriellka
31. máj 2011

@jankas87 podla mňa budeš z nej prekvapená. deti si ani neuvedomujú čo je vo veci. mala som známu ktorá robila v detskom domove a ona hovorila že ona odporúča všetkým párom aby dieťaťu stále hovorili a opakovali, že nie je ich, keď to dieťaťu stále opakujú berie to ako fakt a neskôr sa nad tým vôbec nepozastavuje. takže nejakej psychickej traumy by som sa neobávala.

bodka13
31. máj 2011

@jankas87 bude to ťažký rozhovor,ale dcérka už má dosť rôčkov aby to pochopila 😉 musíš jej to povedať pekne od začiatku...že si bola mladá a zoznámila si sa s chlapcom a preto,že ste sa ľúbili(predpokladám) ste chceli bábätko a tým je ona ...ale po nejakom čase ste si prestali rozumieť a dohodli ste sa,že sa radšej rozídete akoby ste spolu mali byť nešťastní a ona by bola smutná,lebo aj mamička je smutná....tak ste chvíľu=nejaký čas bývali samé,či u babky a po čase si/ste stretli nového kamaráta=ocina, ktorí vás ľúbi obe 🙂 a preto máte ešte aj jej malú sestričku
...o biologickom otcovi by som jej žiadne podrobnosti nehovorila,vôbec nie to že je to zlý človek...myslím,že meno jej tiež nemusíš povedať,na to bude ešte čas-možno by jej stačilo povedať,že teraz tu nie je...že odišiel niekam pracovať...
Aspoň takto by som to riešila v tvojej momentálnej situácii ja....a keby sa mi také niečo stalo v živote naozaj,tak by som to bola dcérka postupne "dávkovala" primerane k jej veku,lebo aj tak sa dozvie pravdu a vždy je lepšie keď od maminy ako od cudzích 😉

kaara1980
31. máj 2011

mňa čaká to isté už čoskoro.Ale myslím,že ty už máš najvyšší čas dcére to povedať.O chvíľu je v puberte a môže to horšie znášať.Syn volá priateľa po mene,Robo.Keď sa ho opýtame,kto je jeho ocko,povie že Robo.Ale tiež sa nám o chvíľu narodí dcéra a ona ho Robo hádam volať nebude.Takže ja to synovi asi poviem po lopate.Ale štýlom,že má dvoch otcov a že sme boli sami a Robo sa do nás zaľúbil a chcel už ostať s nami.A odvtedy je on náš tatko.Len teraz neviem či by to pochopil 😒

mia258
31. máj 2011

Tak na to som zvedavá. Ak by si mohla, tak potom daj vedieť ako to dopadlo.
Moja má zatiaľ len 9 mesiacov, ale vychovávam ju s priateľom, ktorý nie je jej biologický otec. Priezvisko má (zatiaľ) po mne, aj keď po svadbe ho zmením asi aj jej.
Ale tiež sa obávam toho, že jedného dňa jej budem musieť vysvetliť, že to nie je jej skutočný ocko...

mojalili
31. máj 2011

Hm, dcérka je podla veku tretiačka, (možno nastavajúca), myslím ( z osobnej skúsenosti), že tieto deti už pochopia podstatu, len sa jej to musí povedať jemne. Naozaj by som skúsila sa ísť poradiť so psychologičkou, oni majú finty, stretávajú sa s týmto často.
...Moja dcérka vlastného otca pozna, volá ho tata.... (stretáva sa s ním) - no a teraz, 2 roky čo som vydatá, má tatinka....vie, že jej pravý otec je niekto iný než tatinko, ale tatinko je tatinko.... 🙂
Veru neodkladaj to, pretože štvrtáci už sú v miernej puberte a naozaj by to mohlo horšie dopadnúť, treba jemne jej to vysvetliť, možno by bolo dobré, aby tam bol pri tom i tvoj terajší partner, a keď jej to vysvetlíte, zmena mena by utvrdila, (teda ak sa to da, co je super), že ju má priateľ rád tak ako vaše druhé babo....
Držím palčeky 😵 😵 😵

irriss
31. máj 2011

@jankas87
Byla jsem uplne ve stejne situaci jako ty, jen s tim rozdilem, ze v rodnem liste byl zapis o otci.
I kdyz vypada Tvuj pripad jednoduseji, protoze otec neni napsan v rodnem liste, pro Tebe je okoli zly nepritel. 😉
Byla by to parada na opustenem ostrove 🙂, ale bat se denodenne, ze Te nekde nekdo predbehne ( i nevinne ve skole) neni prijemny pocit.
Moje "samota" trvala take +- 3 roky...
Take vse zacalo "jinym prijmenim" 😉
Laska, kterou ho ale jeho "nebiologicky" otec zahrnoval nedovolila ani prilis otazek, takze to bral spis jako "normalni" vec, ktera se stava...
(Sveho biologickeho nikdy nevidel...)

Problem nastal ale nedavno s jeho mladsima sestrama, je jim 8 let a nedokazou to "pochopit" a neustale po nas vyzaduji vysvetlovani, proc ma braska jine prijmeni, kdyz ma "stejneho" tatinka a maminku. "Stejneho", protoze jiny "neexistuje", nikomu jinemu se tati nerika...protoze zadneho jineho nevidely... 😉
Nedokazou si pripustit, ze je v nasi rodine jeste neco tak "velkeho", co jim do hlavicky ne a ne se vejit...

Zkusila bych ji to rict na rovinu a nevyzadovala bych po ni zadne odpovedi ani zadne me utvrzovanise o tom, zda to dostatecne pochopila. Dala bych ji informaci, kterou si sama zpracuje. Nepodcenovala bych det... 😉 A az bych videla, ze se chce pta nebo se pta, zacala bych od uplneho pocatku....od briska. Kazdopadne bych ji ale rekla ( i kdyz to nebude pravda), ze byla chtena, ze jste po ni oba touzili, i tatinek...ze se narodila z LASKY...ale ze tatinek nebyl na tak velkou vec pripraveny a...a...a...
Hodne stesti a dej vedet..

eaka
31. máj 2011

ahoj, určite by som konzultovala psychológa a páči sa mi tu spomenutý návrh, že Ty máš dvoch ockov, jeden, čo mamičke pomohol, aby si sa dostala do jej bruška a potom odišiel a druhý, ktorý sa o nás všetkých stará a má na rád, žiadne negativizmy typu ten bol zlý, ten Ťa opustil, ten Ťa nechcel... ten proste spravil to, že si tu a tento druhý je ten, čo Ťa už 5 rokov miluje a žije s nami... držím palušky 🙂 Inak rada, že opakujte deťom že nie sú Vaše znie dosť cynicky, možno samotné prevedenie v praxi je trochu jemnejšie, ale pre adoptované detičky som počula o knižke, ktorá im vysvetľuje, ako sa dostali do rodiny a zameriava sa hlavne na to, že Teba sme si vybrali, išli sme si špeciálne pre Teba, tak to môžeš pridať do svojho vysvetlenia, že on Ťa ľúbil a rozhodol sa s nami žiť aj kvôli Tebe (aj kvôli maminke, samozrejme 😉

bodka13
31. máj 2011

@kaara1980 myslím,že by to nepochopil celkom ale akože mimochodom mu to hovoriť a pripomínať môžeš...a prijme to úplne v pohode 😉

jankas87
autor
31. máj 2011

baby dakujem za rady a dam vam urcite vediet aka bude reakcia

angua27
1. jún 2011

ahojte,
predovšetkým by som Ťa rada povzbudila, nečakaj. spravte si pekný spoločný dník ako rodina a skús načrtnúť túto tému. jemne, citlivo - osemročné dieťa je už dosť vnímavé a rozumné. a myslím, že to určite pochopí. tiež by som asi bio otca neukazovala ako zlého.

@kaara1980, ja mám skoro 4-ročného syna a podľa mňa tieto deti sú už dosť rozumné, aby sa im dalo naznačiť, čo a ako. držím palce aj Tebe.

kacickah
25. júl 2011

ahoj.ja som tiez vtakej istej situacii ale zatial to s manzelom neriesime.dali sme na sud ziadost o zmenu priezvyska. uz prebehol a aj sud v nas prospech len ex si stale neprebera postu v anglicku tak rozsudok nenabudol pravoplatnost.ked si ju prebere rozsudok nadobudne pravoplatnost a mala bude mat priezvisko ako ja a manzel.ked bude vačšia tak jej to pekne vysvetlime a myslim ze to pochopi.manzel sa toho boji ale ja nie ked sa jej to spravne vysvetli tak to pochopi. deti su rozumne a pochopia to.a otec neznamena len spravyt a som otec ale hlavne sa postarat...moj nazor v ktorom ma presvecilo vela mužov

anielik
25. júl 2011

Ahoj, tak ja som z tej opacnej strany 🙂 mamina ma mala ako slobodna a v 13 tich sa vydala a ja som si potom zmenila meno na "noveho" ocka...
mne mamina cely cas vravela ze biologicky otec umrel....zial o to viac ma bolelo ked umrel az v mojich 18tich a ja som o nom nic nevedela a ani neviem, zevraj ma videl a bla bla...
moja dusicka vsak podvedome citila ze tu niekde je. Ja by som asi zvolila cestu pravdy o otcovi s tym ze sa o teba nestaral uz ked bola v brusku a tak ste sa rozisli a nasla sisi super druheho ocka...myslim si ze to pochopi... drzim palce

stefie
26. júl 2011

@jankas87 ahoj janka..ja ti poviem tak..pravdu..rozhodne... moja mama opustila mojho bio otca, este ked som bola v perinke.ked som mala nieco cez rok, zoznamila sa s tatkom..hned s nim zoznamila aj mna a mojho o 10 rokov starsieho brata. onedlho zacal u nas byvat a vtedy nastala aj u nas otazka, ako ho volat.brat ho volal krstnym menom, a na mna samu nechali ako ho budem volat.tak je tatko. ked som mala skoro 5 rozhodli sa nasi, ze si ma tatko adoptuje, chceli mat dalsie dieta tak aby mena a tak.. este aj rodny list mi kvoli tomu zmenili..u mna nie je nikde vedeny moj riginal bio otec, ale vsade len tatko..len jeho povazujem za otca..moj bio na mna cely zivot kaslal, mojej mame ani neplatil vyzivne a dnes ked ho stretnem, tak sa mu radsej vyhnem oblukom, a vlastne teraz uz aj mne, pretoze ked sa nam narodila dcerka, chcel si ju "privlastnit" ako moje vnuca a tak, tak som urobila najprv bordel ja a potom aj moja polovicka,takze uz da pokoj..
ale v kazdom pripade si myslim, ze by si svojej dcerke mala cim skor vysvetlit ako je to s menami, kvoli comu a nemas preco jej davat falosne iluze o jej bio..otec je ten, co vychovava a dava lasku, nie ten co spravil..podla mna to tak aj ona pochopi.. a potom pripadne sa s priatelom dohodnut na prisvojeni si aj starsej dcerky... podla mna by v tom problem nemal byt...ak privoli bio, cesta je volna..a tam mozes bojovat proti nemu s tym, ze sa o dieta nezaujima, neviem ako ste na tom s vyzivovacou, nezaujem bio otca a tak..a samozrejme poukazat na to aky priatel k dietatu je. ale to uz uvidia aj kolizne same... drzim palceky, a vela odvahy 😉 povedz jej pravdu...ludia su ozaj zlomyselni...

elise
27. júl 2011

jednoduchá odpoved, s ockom sme sa nevzali, nebola som nevesta a ked si sa narodila bola si iba moje dievčatko, tento ocko nás veľmi ľubi aj teba aj sestričku a aj mňa veľmi nás ochraňuje, stará sa o nás,

mamabiba
27. júl 2011

@jankas87 držím ti palce, aby to dobre dopadlo. ja mám presne ten istý príbeh 😉 . Moja dcéra bude mať 8 rokov a s terajším partnerom som sa zoznámila keď mala 4 roky. Teraz čakáme naše spoločné bábo. Len sa čudujem, že si to tvoja dcérka nepamätá. Biba začala terajšieho partnera volať otec cca pred rokom a pol, do vtedy mu hovorila menom a aj teraz vie, lebo si to pamätá, že to nieje jej Bio otec, ale tomu ešte nerozumie aký je v tom rozdiel a berie ho za otca aj ke´d vie, že ním nieje. Aj ona mala problém že terajšia dcérka sa bude volať po partnerovi, ale vysvetlila som jej to tak, že snáď ma nenechá samú volať sa mojim priezviskom a zatiaľ to prešlo. Ono to chce iba zvyk. Viem, že to ešte budem musieť pár krát vysvetľovať. Tak držím palce, nech to u vás prejde tak ľahko ako u nás.

jankas87
autor
20. sep 2011

ahojte baby, tak este stale som nenabrala odvahu jej to povedat 😒 a navyse jej biologicky otec sa vratil spat do nasho mesta ale ani teraz ziaden zaujem a ja som tomu rada, len ma trapi to ze jej to nemam odvahu povedat, neviem vystihnut tu pravu chvilu, lebo teraz mame s nou aj trosku problem so spravanim nejako s nou uz zacina asi puberta hadzat. 😖

lenka112
23. sep 2011

Mám kamarátku, ktorá bola natom rovnako. Otec jej dieťatka, sa drobca vzdal, kvoli svojmu egoizmu ( VŠ atď. ), po čase si našla priatela a chceli odísť do zahraničia a vtedy sa biologicky otec zacal zaujimat o to, že má aj nejaké dieťa. Drobcovi to povedala rovno, ale pekne po poriadku a jemne. Teraz je to v poriadku. Môj osobný názor je - že otec je ten kto dieťa vychová a nie ho splodí. Takže držím palce a prajem veľa odvahy.

hameeda
23. sep 2011

@jankas87 : normalne si s nou sadni a vysvetli jej ze ma dvoch oteckou,,ako by si to povedala dospelemu,,deti su vnimave,,moja mala od mala vie ze ma dvoch otcov,,a obidvoch vola ocko,,a normalne funguje ziadne traumy z toho nema,,ale dolezity je tvoj pristup,,,na tvojom mieste jej to vysvetlim aj za pritomnosti priatela aby ju ubezpecil ze ju lubi ze je jeho aj ked ma dvoch oteckov,,cim dlhsie budes odkladat tym to bude horsie,,u nas mala vie od malicka ze ma dvoch oteckov,,a uz teraz ked je vecsia tak je spokojna,,od oboch vytiahne peniazky a ked ma narodeniny alebo vysvecko tak to hned vola bio otcovi ze mam narodky aby nahodou nezabudol poslat peniaze,,a hned ide za druhym ze ma narodky a bio oco jej poslal 100 eur tak moj hned taha 200 eur a ja potom z toho sediviem aby do nej necpali peniaze,,,ale inak je dolezity ten otecko co je pri nej,,co sa s nou hraje,,co ju krmil,,prebaloval,,chodil k lekarovi,,bio otecko je v podstate u nej len zdroj financii,,a kedze je daleko tak sa vidia len raz do roka na tyzden,,a to v podstate je pre nu tiez len akoby ide na dovolenku kde ocko vsetko kupy.....

hameeda
23. sep 2011

@kinsi : to nie je len o mene,,mala to proste musi vediet,,a co ked sa aj zmeni priezvisko rodny list nezmenis a mala raz vyrastie potom to bude horsie,,bude ti vycitat preco si jej to nepovedala 🙂

andy_rs
5. okt 2011

Mňa takéto niečo tiež bude čakať :( ale ešte máme čas...moja dcérka má rok aj sedem mesiacov a toho biochrapúňa som opustila ešte počas tehotenstva. Odvtedy videl malú asi 5-krát. Bývali sme na jednej ulici a vyše pol roka sa na ňu neopýtal. Potom som sa zoznámila s našim terajším tatinom a odrazu sa už vedel ozvať, ale aj to len cez email a boli to len samé urážky, že si nemyslel o mne že neviem vydržať bez chlapa, že ide mi len o jedno a sprostosti. Proste je to človek ktorý nepochopí že žena potrebuje aj lásku :( no a keď som sa presťahovala za naším tatinkom do Prievidze tak to boli samé vyhrážky, že to oľutujem a podobné veci. Hlavná vec, že sme bývali na tej istej ulici a proste záujem žiadny a potom odrazu to mám oľutovať, že chem aby moja dcérka vyrastala v normálnej rodine. Potom odrazu začal písať smsky ale to každú nedelu tú istú. Ako sa má malinká. Je zdravá? Toto neustále píše. A už mi to fakt lezie na nervy, lebo proste vidno že nemá žiadny záujem. Tento rok v januári ju prišiel pozrieť, a aj to keĎ ho malá zbadala tak začala plakať, ledva som ju vedela ukľudniť.tak sa dušoval že príde aj o mesiac na jej narodeniny. A prosím vás odvtedy ani nebol. Ani na meniny jej nenapísal. proste potreboval len vedieť že kde sme, a kde žijeme, aby mohol na zvedavé otázky vo svojom okolí odpovedať. Ale dobre robí. Ja som len rada, s naším novým tatinkom sme odvtedy ako mala malá pol roka. Bývame spolu. Malá jeho pozná ak osvojho otecka. jeho volá tato. K nemu sa pritúli, jeho pusinkuje, s ním spinkáva, s ním sa hrá. Ale viem že príde aj to ťažké obdobie a budem jej musieť povedať pravdu. No verím že to prijme bez problémov 🙂
Ja si asi vymyslím dovtedy nejakú rozprávku na takúto tému :D :D :D a jej ju porozprávam a keď budem vidieť že chápe o čo ide, tak jej to nejako tak jemne poviem. Ja si myslím že okolo 4 rokov je už správny čas na to aby sme jej to povedali.

nikita308
5. okt 2011

@jankas87 Ahoj... vysvetli jej to teraz, pokým ešte nie je v puberte, lebo ak príde do puberty, tie deti potom reagujú rozlične... a zdieľam názor @lenka112 - otec je ten kto dieťa vychová a nie ho splodí... v práci sme riešili takéto problémy, takže viem ako tie detičky reagujú, čím mladšie, tým to lepšie prijmú.... 😵

zvedavamt
10. okt 2011

kde hladať dobrú poradnu v takýchto prípadoch?
Ked vidím ako nám "odborníci pomohli so školou ai.
Nechcem hanit pred dcérou jej biol otca,ale ked chúdatko mala zlý den, tak mala reči, že neni dosť dobrá ani pre svojho otca / on ju ešte ani nevidel /. Je ťažké vysvetliť 6r dietatku,prečo oň nemá jeho otec záujem.

jankas87
autor
13. okt 2011

@gabriellka
@lumimi
@bodka13
@kaara1980
@angua27
@stefie
@anielik
@nikita308
no baby ja som jej to uz povedala, aj ked si myslim ze to este velmi nepochopila a uz aj zabudla na to, ale zaujimava bola jej reakcia 🙂 najskor mi povedala ze by ho aj chcela vidiet ze ako vyzera ale potom to dorazila tym, ze sa ma opytala ci som aj jemu robila papat tak ako nasmu ockovi 😀 tak to ma totalne dorazilo 😀 Uvidime ci sa este bude na to pytat ale zatial mi to pripada tak ze ju to ani velmi nezaujima, ona berie len toho nasho ocka.

nikita308
13. okt 2011

@jankas87 ale jej to začne vŕtať v hlavičke a po čase začnú ďalšie otázky... a keď s ňou budeš jednať na rovinu, ona to pochopí a keď aj bude vidieť, že jednáš s ňou na rovinu, tak aj v budúcnosti to bude len plus pre váš vzťah matka - dcéra... zdôverí sa ti s takými vecami, kt. by ti možno nikdy nepovedala... tak držím palce... 😵