Prosím o radu. Rodila som ako neplnoletá a tak nie je biologický otec v rodnom liste..

s1s1nk4
12. aug 2019

Ahojte baby.... Mám 19 rokov a 2ročného syna. Keďže som nemala ešte 18 keď som rodila tak mi nemohli dať do rodného listu meno otca.... Medzi časom sme sa rozišli a meno otca stále v liste nemám... Našla som si druhého priateľa ktorý by si chcel osvojiť malého .... Myslíte si že keby dám terajšieho priateľa do rodného listu tak by biologický otec mohol narobiť problémy?? Viete. Že či by mi prostredníctvom súdu mohol narobiť zle..

coolbaba
12. aug 2019

Ak by chcel tak možno áno

mogaa
12. aug 2019

@s1s1nk4 učite ano...platí ti niečo na dieťa? stretáva sa s ním?

17juraj17
12. aug 2019

@s1s1nk4 A s tym osvojenim by si mala pockat aspon dovtedy pokial sa aspon nezoberiete a nezacnete spolu realne zit. Zbytocne by si si narobila problemy ak by to aj so sucanym partnerom nevyslo.

mogaa
12. aug 2019

@s1s1nk4 ak by to tvoj bývalý priateľ riešil cez súd, tak vyhrá a otcovstvo terajšieho priateľa by bolo zrušené, hoci by bol zapísaný v rodnom liste🙂dokonca neviem či by to nebolo považované z tvojej strany ako podvod....Osvojenie dieťaťa sa robí súdnou cestou, pokiaľ sa biologický otec nezaujíma o dieťa a ani naň neplatí , môže tvoj priateľ požiadať o osvojenie - ale mali by ste byť zobratí, nie žiť ako partneri(v tom prípade to nemusí súd schváliť)

kaki3
12. aug 2019

Hmm to by sa podla mna nedalo len tak, ako by si si to predstavovala. Mali by ste sa najskor vziat a potom riesit taketo veci

hanka1674
12. aug 2019

@17juraj17 asi tak a to by mohol byť potom ešte väčší problém. Takto nemá žiadnu istotu v ničom, ja by som tam meno nedávala ani za svet. Radšej problémom predchádzať jak ich riešiť 😉

ukulela
12. aug 2019

@s1s1nk4 prosim, kde povedali, ze nemozu dat meno otca do RL, lebo nemas 18? nemyslim si, ze je to tak, preto sa pytam ...
teraz asi zalezi na tom, aky postoj ma biootec. teoreticky si novy partner moze dieta osvojit, no ak ti biootec aspon pro forma dava nejake €, alebo javi zaujem a ty to urobis poza jeho chrbat, mozno by to mohol napadnut ... skor ti pomozu pravnici. ale ako pisali vyssie, sla by som do niecoho takeho az po sobasi. a tiez - chlap si rozmysli, ci si osvoji cudzie dieta, lebo v pripade rozchodu aj na osvojene musi platit vyzivne, aj osvojene dieta po nom dedi majetoko atd. takze len pri partnerovi by som nic take nezvazovala.

oli18
12. aug 2019

@s1s1nk4 máš 19, jedno sklamanie s následkom za sebou a už si presvedčená, že tento partner je ten pravý? Už plánuje osvojiť si tvoje dieťa? Najprv si vyskúšajte niekoľkoročné spoločné bývanie, potom sa zoberte a osvojenie dieťaťa riešte ako posledné.

tt247
12. aug 2019

Koľko si s novým priateľom, aký vážny je váš vzťah, spĺňa podmienky na osvojenie? Prečo sa nezoberiete a neriešite takúto vážnu vec až potom? Veď ti ide o dieťa. O jeho práva a o práva a povinnosti k nemu. Toto mi príde ako také nepremyslené halabala úplne mimo realitu.

judar
12. aug 2019

Pride mi šialene dávať do rl meno druheho chlapa s ktorym si sakramentsky kratko ...poniektore su v tomto vypocitave...capnu do rl meno chlapa s ktorym to dieta nemaju a potom ked sa rozidu snazia sa cucat peniaze od oboch naraz ked sa daco stane

mogaa
12. aug 2019

@s1s1nk4 neznamená že ak do rodného listu napíšeš iného chlapa, tak dieťa bude jeho....jeho biologický otec to môže napadnúť aj za 5-10rokov, na to sú testy otcovstva🙂v tom prípade sa môže o tých 5-10rokov stať že otcovstvo bude uznané tvojmu expriateľovi a keďže dovtedy si nežiadala od neho výživné, bude mu výživné stanovené len od dňa kedy to napadne......rovnako bude mať právo na stretávanie sa so synom.....Takže on aj keď o 10rokov bude chcieť vidieť syna a neumožníš mu to , pôjde súdnou cestou žiadať o upravu styku otca s dieťaťom, tam sa následne zistí že v RL je niekto iný, čiže sa budú robiť testy otcovstva ktoré potvrdia jeho otcovstvo.....

mogaa
12. aug 2019

@s1s1nk4 čiže tvoj terajší priateľ môže byť o tých 10rokov zbavený otcovstva, lebo otec nie je.....tam je jediná cesta oficiálne požiadať súd o osvojenie si dieťaťa......

rainbow82
13. aug 2019

Si ešte mladá a nevieš či budete svoji ešte o 2 roky.Nechaj to tak ako to je do určitého času aby si potom nebanovala a nenarobila si problémy

janickacrazy
13. aug 2019

@s1s1nk4 a prečo si biootca nedala do RL? ved už plnoletá si a čo ked ste sa rozišli? takých prípadov je kopu, ale otcom je stále on, platí ti na dieťa? prečo chceš dieťa obrať o otca? stretáva sa s ním alebo vobec nemá záujem? ak si osvojí dieťa tvoj nový priateľ a o rok o dva sa rozídete? čo potom?

s1s1nk4
autor
13. aug 2019

Ahojte.... Ja nechcem obrat malého o otca..... Môj ex mi na malého doteraz nedal ani len 1e..... Nestretava sa a malým..... A ohľadom toho RL... Ja ked som rodila tak s mala 17 rokov... Pobedali mi že nemôžem tam mat písaného otca maleho nakoľko niesom plnoleta.... Plus som ešte potom musela riešiť aby moja matka bola malému poručíka.... Keď aom dovŕšila 18 rokov tak som mala súd ohľadom rodičovských prav a povinnosti.... Priznali mi to a jedno a druhym.... A az v 18nastich som mohla ist na matriku a podpísať s mojim ex papiere o priznaní otcovstva..... Lenže tu je ďalší problém..... Doteraz mu vypisujem a vyvolávam aby sme šli na matriku. Len nejaví záujem.. Dohodneme sa a nič stoho...
Takže si myslíte ze by mi mohol narobiť problémy??.. Malejo biologický otec???

s1s1nk4
autor
13. aug 2019

A priateľa tam chcem dat preto lebo sa o malého stará uz rok.... A berie ho ako svojho

janickacrazy
13. aug 2019

@s1s1nk4 no rok je dosť málo, neponáhľaj sa, treba to predebatovať aj s biologickým otcom dieťaťa, v prvom rade si mala riešiť jeho, aj ked s tebou nechcel ísť na matriku, môžeš to dať na súd a musel by ti platiť na dieťa výživné, to ozaj chceš, aby sa z toho tak ľahko vyvliekol? plus ten nový priateľ nikdy nevieš ako dlho vám to vydrží a ked ho uvedieš do RL, aj keby ste sa rozišli, tak potom ti bude musieť platiť na dieťa on, čo je dosť od veci, neviem, či on o tom vie

vroni
27. aug 2019

@mogaa, žena, prosím ta, nepíš tu nezmysly. Takú znosku konin zo zdroja "co sa babe chcelo, to sa babe snilo" so už dávno nečítala. Bývalý priateľ sa k otcovstva môže prihlásiť súdne len do okamihu, kým v rodnom liste nie je zapísaný iný muž. Potom už nemôže vôbec nič aj keby bol miliónkrát jednoznačne biologicky otec. A nie, nie je to podvod. Nový priateľ si dieťa osvojovat vôbec nemusí, stačí, ak sa za otca za súhlasu matky vyhlási. Proste sa do rodného listu dopise. Akýkoľvek nárok iného muža tým bude anulovany a nedá sa napadnúť. Ze to v prípade autorky nie je ani trochu rozumný nápad je zase iná vec.

oli18
27. aug 2019

@s1s1nk4 daj ho tam vtedy, ak sa bude o tvojho syna starat 10 rokov🙄

gagik
27. aug 2019

no mas 19,dvojrocne dieta a teraz uz dalsi vztah o ktorom si myslis ze by mohol byt dobrym otcom pre tvoje dieta. ..na tvojom mieste by som trocha pribrzdila,sustredila sa na najblizsie roky hlavne na dieta a nie na chlapov...vacsina tvojich rovesnikov su v maturitnom rocniku a ty mas problemy ludi,ktori su od teba o 15rokov starsi..