Ako dostať 19 ročného psychicky chorého syna na liečenie?

havedka
27. jún 2014

Nadvadzujem na moju predoslu diskusiu ako vyhodit syna z bytu,zistila som ze moj syn je vazne psychycky chory,potvrdili to aj policajti a iny ludia a to co sa deje teraz len tomu nasvedcuje,syn potrebuje odbornu pomoc ,ale je plnolety ma 19 a sam nechce ,prosim poradte mi,syn musi sa dat liecit lebo to cele skonci velmi zle,ja sompred infarktom,viem chcela som syna vyhodit z bytu,ale teraz neviem ,potrebuje pomoc a neviem ked ho tezraz vyhodim a je psychycky chory co bude robit na ulici

lyzzy
27. jún 2014

@juliana77 ...az tak tento pribeh nepoznam.Viem ze bola ta tema o vyhodeni.Tu som registrovala.Ja by som ho tiez vykopla.Hlavne ak tam su aj ine,mensie deti.
Takito ludia maju nizky prach citlivosti.Necitia lasku,smutok,hnev...nic.Treba pochopit jedno.On je na tom asi tak uz ze si mysli ze on je ok ale ostatni su chori a preto ma pocit,ze mu kazdy chce ublizovat.

junova
27. jún 2014

@havedka Keď bude chcieť vyskočiť z okna nabudúce, tak vytoc 155. Oni ľudí, čo sa chcú zabiť dávajú na psychiatriu. On ťa strašne ničí. Asi sa fakt čaká, čo urobí. Až potom budú konať. A ty si si nevšimla, že je iny? Alebo mu už drogy zničili mozog? Skús sa skontaktovať so psychiatrom. Keď budeš mať potvrdenu poruchu od psychiatra, podáš žiadosť o zbavenie spôsobilosti na právne úkony na súd. Ries to, lebo to bude len horšie. Ahoj.

havedka
autor
27. jún 2014

@sue ano

mima4
27. jún 2014

@havedka
nemozes plnoleteho cloveka prinutit liecit sa, ked nechce... resp. ked neohrozuje okolie...
Ak sa nemylim, druheho synceka mas autistu, si sama na neho, verim, ze to mas velmi tazke... moj nazor je taky, ze uz davno si mala poslat psychopatickeho syna (toho starsieho myslim) prec z domu...
a co s nim bude? hmm.. mozno vdaka tomu uchranis svojho mladsieho synceka a svoje zdravie, svoj zivot!!

mima4
27. jún 2014

@lyzzy
@havedka

Neraz tym, ze matky trpia taketo deti, a toleruju im tieto veci, tak im ublizuju, pretoze ich v tomto podporuju.. a pravdaze ublizuju tymto nielen tym detom ktore vyvadzaju, ale aj ostatnym detom v rodine, aj sebe..a neraz tymto rozbiju celu rodinu...

vyzera to na obvinenie havedky... ale neraz neurobenim razneho rezu este viac sa zamotavaju v tom celom a este viac ublizuju ludom... lebo @havedka ty si zdrava a inteligentna zena, ty mozes nieco spravit..kym psychopat nie...on je ako citovy upir

jana_eyre
27. jún 2014

@lyzzy skus sa na to pozriet tak.. keby si ty trpela dusevnou poruchou a neuvedomovala si si to - chcela by si aby sa o to nikto nestaral, aby ta nechali ist vlastnou cestou, alebo by si chcela aby ti niekto pomohol?

lyzzy
27. jún 2014

@mima4 .....ja to viem.Ja ju z nicoho neobvinujem....len sa snazim poradit.

lyzzy
27. jún 2014

@jana_eyre .....odporujes si.On prave preto,ze si to neuvedomuje pomoc nechce....a ked si to aj vo svetlych chvilkach uvedomi tak si nepripusti....lebo on ma na vsetko vysvetlenie.
Ja som sa s takymto clovekom stretla a ver mi......utekat,utekat,utekat....srat na city a dobre srdce.

mima4
27. jún 2014

@jana_eyre
len ten dusevne chory clovek nemusi chciet pomoct a vtedy ti nic nepomoze. A nielen nicis svoje zdravie, svoj zivot... stava sa z teba psychicky labilna troska, ale taktiez ublizujes aj ostatnym detom...
Jedna z dusevnych chorob je aj alkoholizmus... trpela by si muza alkoholika?

juliana77
27. jún 2014

@jana_eyre Ten chlapec ale nie je duševne chorý a ani psychicky pretože nie je uznaný odborníkom, pretože tam nebol, to je len diagnoza z úst jeho matky, chlapec je grázlik, ktorý robí matke a súrodencom zo života peklo.

Takže zajtra ráno ked sa preberie bude mať chlapec na výber liečenie, alebo ulica a tam si môže prezentovať svoju dospelosť, prípadne úrad práce. Zbaviť niekeho svojprávnosti nie je také jednoduché.

fialkaa
27. jún 2014

@havedka

trochu mam z teba pocit, ze oddialujes riesenie tohto problemu, co ale na druhej strane chapem, bojis sa urobit rozhodujuci krok, ved je to tvoj syn, ktoreho lubis a samozrejme sa bojis, ze ten krok nebude spravny a ublizis mu. ale riesit to musis.
na tvojom mieste by som postupovala takto: pri najblizsej prilezitosti, ked bude doma vystrajat, zavolaj policiu, ta ho spacifikuje a prevezie na psychiatriu. vyhnes sa tomu, ze bude o veciach rozhodovat on. skoda, ze si to neurobila vcera, ci kedy si pisala, ze boli policajti u vas.
alebo sa chod opytat na policiu, ake mas moznosti, nech ti tam kvalifikovane vysvetlia, ako mas postupovat.
-

juliana77
27. jún 2014

@lyzzy Toto riešila zakladateľka už pred rokom a vyčíňanie svojho syna postrehla už v šesťnástich, takže tam potreboval malý dvor a veľký bič, lenže nerobilo sa nič.

mima4
27. jún 2014

@juliana77 ja sa jej ani necudujem. Zodpovednost za rodinu by mal mat muz, otec deti a tam kde otec nie je, vsacsinou to tak aj konci... Zena nie je dana do role viest rodinu, udrziavat v nej poriadok... toto je domena muzov..a to ze dnes vacsina muzov su citovi mrzaci..aj tak to vyzera

jana_eyre
27. jún 2014

@lyzzy ja mam takeho cloveka v rodine a snazim sa mu pomoct.. je to premna velmi blizky clovek a je mlada.. nie, neda sa srat na city ci dobre srdce.. keby si teraz videla z vrchu samu seba ako trpis v dusevnej chorobe, fakt by si nechcela, aby ti niekto pomohol? /neviem ako inak napisat to, co myslim/

je mi velmi zvlastne, ze zeny, ktore sa denno denne rozplyvaju nad svojimi ratolestami, ake su uzasne a ako ich miluju, vedia v sekunde odporucit zene, aby svojho syna /ktory bol tak isto takym malym babatkom/ vyhodila na ulicu, ked trpi psychickou poruchou..
/tym zrovna teraz nemyslim teba lyzzy, ale skor tak vseobecne aj v nadvaznosti na minulu diskusiu/

@mima4 snazila by som sa mu pomoct, tak akoby to bolo v mojich silach.. ale musim znova len spomenut toto: vidim rozdiel medzi muzom a synom.. syn je niekto, kto vysiel zomna, kto bol mojim babatkom a navzdy bude.. vzdy sa budem snazit sa mu pomoct, pokial budem vladat nenecham ho v srackach zomriet niekde na ulici.. nikdy by som si to neodpustila.. a hlavne, ak sa bude dat, budem sa snazit odsledovat psychicke problemy ak by u neho nejake prepukli a riesit ich skor ako bude neskoro.. az ked urobim vsetko co je v mojich silach /rozumej, obvolam vsetkych odbornikov, povlacim ho po vsetkych lieceniach, vyfackam ho do nepricetna a ked to nepomoze, az potom to vzdam../

juliana77
27. jún 2014

@mima4 nesúhlasím s tebou, niektoré ženy nezvládajú výchovu chlapcov, mám, také dve kamarátky a či tam muž je alebo nie to nehrá žiadnu rolu, pretože väčšinu času dieťa aj tak trávi s matkou a to od útleho detstva a dnes sú aj v rodine muži, ktorí žiaľ sú kvôli práci mimo domu a tam je tá žena tiež na všetko sama a otec, ktorý sa objaví raz za dva mesiaca zázrak neurobí.

jana_eyre
27. jún 2014

@juliana77 ked budes trpiet vaznymi depresiami, nebudes chciet vstat z postele, nebudes sa umyvat a budes len uprene hladiet na stenu a kym ta nevysetri odbornik - radila by si svojim blizkym, aby ta nechali tak, pretoze si dospela a mozes si zo svojim zivotom robit co chces? aj to je dusevna porucha, aj tu niekto musi potvrdit..

ludia by sa konecne mali prestat pozerat na dusevne choroby cez prsty a mali by ich riesit tak, ako kazde ine.. ako mozes povedat, pokial toho chalana nepoznas, ze to je len grazlik? uz si zazila jeho vycinanie?

mima4
27. jún 2014

@juliana77

ale nemat otca a mat otca, ktory cele tyzdne je mimo je to iste!!!
Preco si myslis, ze dnes tu mame generacie deti, mladych ludi, ktori su taki aki su...preco muzi su taki aki su? Za toto zodpovednost nesie otec... muz a pokial tam nie je... tak to tak aj vyzera...

Uloha otca je nezastupitelna a zena ju nikdy nezastupi, deto ani muz rolu matky... Otec ma prist a robit poriadky s dietatom a nie matka... otec ma ulohu viest rodinu, ale Bohuzial jeho rola v nasej konzumnej spolocnosti je oplodnit zenu a robit bankomat rodine... a toto nesie prave toto ovocie!!

mima4
27. jún 2014

@jana_eyre ale pomoc mozes len tomu, kto chce. A ked nechce, len budes ublizovat sebe, svojim detom a nakoniec uplne rozbijes vlastnu rodinu.

juliana77
27. jún 2014

@jana_eyre nie nezažila, ale čítala som diskusiu, ktorú založila zakladateľka pred rokom a chlapec mal problemy už dávno predtým, potreboval niečo viac nie iba dohovárenie milujúcej matky, kde jednoznačne chýbal milujúci syn.

Ako by si ty nazvala dieťa, ktoré ti nepomáha, nerobí, nechodí od šesťnásť do školy, kšeftuje s drogami, okráda ťa a nadáva ti, uráža ťa pred súrodencami a ponižuje. No ja to nazývam Grázlik alebo Grázel????

jana_eyre
27. jún 2014

@mima4 ale ved aj syn je rodina.. najblizsia.. porodila som ho, navzdy budem za neho zodpovedna.. mozno nie pravne, ale moralne.. aspon podla mojej moralky..

ale s tym suhlasim, ze otec ma nezastupitelnu ulohu v rodine.. ak chyba, chyba aj nieco v dietati.. preto, ak nie je otec, ma sa zabezpecit niekto, kto bude pre dieta "muzsky" vzor.. dedo, stryko -ktokolvek, hlavne ktokolvek spravny.. aj ta, o ktorej pisem nemala otca, ktory by sa o nu staral.. a je to vidno..

juliana77
27. jún 2014

@mima4 o tomto by sa dalo diskutovať asi dlho, ale asi by som to až tak nehádzala na mužov, pretože niekedy muži vycítia, že ženy si hľadajú len bankomaty.

mima4
27. jún 2014

@jana_eyre
nebudes za neho navzdy zodpovedna, teda nemusis byt... Realita je taka, ze vacsina matiek, ktore nedokazu pochopit, ze sa musia aj seba chranit... tak casom same koncia na psychiatrii...

Dolezite je aby clovek si vazil sam seba, ked nemiluje seba, nemiluje inych...ked miluje seba destrukcnou a chorou lasku (necha sa tyrat), rovnako miluje tak aj inych...

jana_eyre
27. jún 2014

@juliana77 nazvala by som to mozno nezvladnuta vychova?.. neviem.. ked sa to taha od 16tich rokov, malo sa to podchytit skor, a ak sa to nepodchytilo, napriek tomu by sa mu malo nejako pomoct..aspon sa o to pokusit, nie len tak vyhodit a zabudnut..

mima4
27. jún 2014

@juliana77 je to moj nazor, x milion krat potvrdeny... vacsina problemovych deti aj v skolach (vacsina rozumej 98 %) bud toho otca nema (rozumej aj dlhodobe odlucenia), alebo otec je kreten, co vidi iba sam seba, chlast... nestara sa o dieta...

digysa
27. jún 2014

@havedka presla som si zbezne tvoje prispevky, takze mozno si to uz pisala, ale ja som to nevidela. Mna zaujima jedna vec. Tie dve mladsie deti maju toho isteho otca, ako tvoj dospely syn??

sonakrivosudska
27. jún 2014

@mima4 otec má v rodine také isté miesto, ako matka. Z tvojho príspevku mám pocit, že otec má byť "strašiak". Matka má predsa také isté kompetencie ako otec, to znamená, že "poriadky s dieťaťom" môže (vzhľadom na okolnosti) musí urobiť práve matka! Je to pre ńu určite ťažké...

borkavan
27. jún 2014

@jana_eyre toto som jej a ja hovorila vtedy, ked ho chcela vyhodiť z domu, že treba mu pomôcť, lebo spravila chybu niekde vo výchove. ale asi je to ako hrach o stenu hádzať.

@havedka tá psychická porucha môže byť z tolkého alkoholu, drôg... jednoducho mu preplo, čo nebude prvý prípdad.
zájdi za psychoušom alebo už NIEČO urob,napíš tomu Vladovi Schwandtnerovi...proste KONAJ. Už si čakala dosť dlho - 3 roky, aby sa to zmenilo. A vidíš sama, že to ide len z kopca s ním. Preboha, je to tvoj syn. Musíš vládať, proste MUSIŠ.
a napíš nám tu už konečne, čo si začala riešiť, lebo normálen už mám o toho chlapca strach, že čo s ním bude, preboha, keď jeho vlastná matka zanedbala niečo v náprave. Akože verím ti, že si čakala a nechcela to riešiť, ale asi toto je jeho SOS.
ja mám pocit, že mu vôbec nerozumieš. a ovláda ho iná látka-alkohol, droga... bohvie čo. proste závislosť.

borkavan
27. jún 2014

@havedka prosím ťa už konaj, však ten chlapec sa topí vo vlastnej duši, vo vlastnom tele a vo vlastnej závislosti.
neviem, či máš prachy na právinka, ale dá sa ho pozbaviť právnej spôsobilosti...to je na dlhé lakte. ale toto už vieš.
a prestaň mu hovoriť cucky-mucky, že ho lubiš a neviem čo všetko. ráno keď vstane, je určite triezvy bez drogy alebo bez alkoholu, tak ešte keď sa pôjde vyšťať, tak mu povedz, že idete za spychoušom alebo neviem kde do centra pre drogovo závislých...
ked bude papulovať, odvrávať alebo neviem čo, tak si vymysli, že ho dáš odviesť nasilu na tu psychyatriu. Proste ho oklam. Pochybujem, že vie, že sa to nemôže. Povedz mu, že si si to už zistila a buď pôjde v kazajke alebo dobrovolne. BODKA. nediskutuje viac. nereaguj na neho. Proste nič.
Psychouš ti povie, čo máš robiť a ako, aby si ho tam dosala. možno aj v kazajke.

jana_eyre
28. jún 2014

@borkavan uz som si myslela, ze som asi sama, co si to mysli... nerada sa staram do niekoho zivota, ale toto je nieco, co moze ohorzit zivot mladeho cloveka.. a vtedy sa proste musi konat!

havedka
autor
28. jún 2014

@digysa ano maju