Ako nájsť kompromis?

17. jún 2020

Ahojte, možno mi poradíte ako nájsť riešenie problému, ku ktorému sa s manželom opakovane vraciame. Jeden z nás túži žiť v Bratislave v byte a mať všetko blízko, druhý v rodinnom dome s dvorom na dedine a mať väčší priestor na bývanie. Prosím, nezačnime diskusiu o tom, čo z tohto je lepšie. Takých diskusií tu už zopár je, každému vyhovuje niečo iné, plusy a mínusy oboch typov bývania veľmi dobré poznám. Skôr vás prosím o radu, či je vôbec možné nájsť kompromis v tejto situácii a ako. Možno niekto z vás presne toto s partnerom riešil. Kľudne aj do správy. Ďakujem 😊.

nistika
17. jún 2020

inak dnes nežijeme v socializme, už sú aj lepšie byty s velkými terasami. tam sa dá grilovať pestovať niečo aj bazén vyhodiť. aj to by bol možno kompromis

h2
17. jún 2020

Áno, to máš vlastne pravdu, prepáč.
No ale ak on nikdy v dome nežil, odkiaľ vie, že by v ňom bol spokojný? Veľký dom s veľkou záhradou znamená aj veľa práce, hlavne pre chlapa. Ak v tom nevyrástol, nevie, čo to obnáša. Aby to nakoniec nedopadlo tak, že mu ustúpiš a potom sa budete o pár rokov sťahovať späť do mesta, ako mnoho iných ľudí, ktorí až potom zistili, o čom to celé je.

sapetka
17. jún 2020

Ja by som brala urcite dom. Mas sukromie, neseru ta susedia v tych kralikarniach, mas zahradu velky priestor. Za mna rozhodne dom

galixx
17. jún 2020

A co tak byt s predzahradkou, pripadne radovka v okrajovej casti BA? To by bol taky kompromis

autor
17. jún 2020

@bettymacd ja som žila dlho aj v dome aj v byte, všetko poznám, plusy aj mínusy, aj ich mám odžité, skôr sa obávam, že on si dom a dedinu idealizuje a nikdy tak nežil, tak nevie do čoho by išiel a zase by bol nespokojný. Nechcem tým ani nikomu brať rozhodnutie spokojne žiť v dome, naozaj sme každý iný a ja plne rešpektujem, ak je niekto šťastnejší v dome.

lindusss2016
17. jún 2020

No my presne teraz toto riesime doma s muzom a bojim sa, ze to nedopadne dobre 😐 ani jeden nechceme ustupit...

lujza123
17. jún 2020

Malý mestský domcek/radovku v okrajovej časti mesta s menšou 200-300 m2 záhradkou. Fakt len na gril, zo 2 záhonky a deckam nafukovací bazén.
To mi príde ako férový kompromis.
Mne sa ešte pacia také tie staré 4 bytovky s vlastným dvorom/záhradou. Pripadne v novostavbách bývajú byty zo záhradou, ale niekde je to otras keď je 7 poschodový panelák a všetci tí len hádžu špaky do záhrady.
Ja vas chápem obidvoch, mňa by slahlo byť v paneláku na sídlisku, na druhú stranu by som nechcela ani hospodárstvo niekde na dedine aj s typickou malomestianskou mentalitou (babky ohováračky)

Ono si hlavne ujasnite mesto verzus malé mestečko verzus dedina. Ostatne sa dá zladiť

0kristina0
17. jún 2020

To je pekne ze ty poznas plusy a minusy ale vrdiet by ich mal.aj tvoj muz, mozno ked mu to ukazes na papieri tak od toho upusti. Preco nechces do domu?

bluka2
17. jún 2020

@sapetka Toto autorku akurát nezaujíma. Inak drsné, že kralikarne 🥺

Podľa mňa toto je kompromis, počkať, kým deti vyrastú trochu a zatiaľ byť mimo mesta cez víkendy. Vsak to sú 2/7 a sú tu potreby manžela, deti a teba. Tak ma tie 2/7 a víziu do budúcnosti, mne to príde fér

autor
17. jún 2020

@lindusss2016 daj vedieť ak nájdete riešenie 🙆‍♀️ my sa k tejto debate pravidelne vraciame, končí vždy neuzavretá a skúšam preto nájsť radu už aj tu

katarinka89
17. jún 2020

Ach mať taký rozpočet a mať k dispozícii to čo máš ty, tak mi je HEJ..... A SNAZILA BY SOM SA MUZOVI SPLNIT TO, PO COM TUZI. ( KEDZE TY SI OKUSILA AJ DOM NA VIDIEKU AJ BYT V MESTE A ON LEN BYT)

mirola
17. jún 2020

Byt so zahradou, my taky mame a sme spokojni. Mozeme grilovat, maly sa vybeha ma tam trampolinu, domcek, kos na basket. Ja mam stromy, maliny, egrese, jahody, sedenie a muz zahradny domcek plny haraburd a naradia.. vsetci sme spokojni 🙂

bettymacd
17. jún 2020

Určite áno
Buď to "stihnut" kým sú deti malé max škôlka
Alebo už veľké
Z vlastnej skúsenosti my sme sa sťahovali keď som bola 8rocna a hodnotím to zle tie kamarátske väzby sa roztrhli a keď vidím akých má muž kamarátov od detstva na život a smrť mi je to ľúto...
Tak isto moja mamina, jej rodičia stavali dom svojpomocne a nasťahovali sa keď bola 12 ročná doteraz spomína že ten dom do teraZ vníma ako cudzí
Prosto píšem za seba, cez moju optiku chápem že niekto má iný zážitok.....ja osobne radim počkať s kúpou a spoločne o tom snivat a tešiť sa na niečo nové
Teraz by som sa venovala deťom a sebe...

elzus
17. jún 2020

Byt so zahradkou sice mala ale je aspon daco urcite v ba daco.take je

lindusss2016
17. jún 2020

Napis mi spravu, nech ti viem odpisat... my podobne, stale sme to odkladali, nikdy neuzavreli a vela veci sa tym pokazilo 😥

lindusss2016
17. jún 2020

@bettymacd ja som sa stahovala ako 10 rocna cez cele slovensko a potom ako nastrocna zas a kamaratstva mam stale na zivot a na smrt

ovaaa
17. jún 2020

Zite v byte a kupte si chalupu na rekax.

bluka2
17. jún 2020

Ja som sa zase do 18 nikdy nestahovala a všetky moje kamaratsva na život a na smrť sa začali tak v 16 a to aj mimo domova cez 2 mesačný program v zahraničí. Tie trvajú aktívne doteraz. Takže myslím, že toto je veľmi individuálne.

lujza123
17. jún 2020

Jasne ze si panelákove dieťa dom a záhradu idealizuje. Aj mne sa to stalo, ako s bývaním som spokojná, dom super ale tých 900 m2 zeme okolo by som okresala aj tak na polovicu (aj 1/3 by mi stačila).
A to sme lenivci takže žiadne role len 3 záhonky, zopár stromkov ale aj tak je s tým roboty, hlavne teraz ako prší a tráva rastie ako (s prepáčením) drbla.
Mam známych, dokonca 2 rodiny co hľadajú dom so záhradou a presne sídliskovy odchov, všetci len veľké oči veľké pozemky aspoň 500 - 1000 m2 pritom ide o povahy co poľnohospodárit nebudu. Ale nevysvetlis, musia si to asi zazit

bluka2
17. jún 2020

@ovaaa to už majú

bettymacd
17. jún 2020

@lindusss2016 to sa s tebou veľmi teším
Ja to ale myslím doslova,nie ako frázu že majú veľmi silné putá a sú ako rodina🙏
Ako píšem hovorím o mojej skúsenosti 😀
Áno je možné že to so sťahovaním nemusí mať nič spoločné,ale môže.😉

bluka2
17. jún 2020

Ešte mi napadlo, nemáš rodičov na dome? Keby si ho poslala tam im pomôcť... ma už nejaku aj krátkodobú skúsenosť, že vie posúdiť o čom život v dome mimo mesta je?

lindusss2016
17. jún 2020

@bettymacd no ja to tiez tak myslim, ze mam kamosky zo strednej skoly, s ktorymi sme doteraz spolu

alex666
17. jún 2020

No, je to tazka tema. Mala som podobny problem s byvalym partnetom. On chcel dom a ja byt. Ale tam to bolo este o to vyhrotenejsie, ze mne vadila ta lokalita, kde on chcel dom, ludia a pod. Uz nie sme spolu.
Ja som tiez viac mestsky typ hoci som podobne ako ty 20 rokov zila v dome so zahradou. Ale casom som zistila ze mat viac priestoru a malu terasu je fajn, takze s terajsim muzom sme to vyriesili kupou domu v radovke.
Lenze mi nezijeme v BA, ale v inom vacsom meste na zapade SK, kde to nie je taky masaker s dopravou.
Drzim palce, snad sa nejako dohodnete.

autor
17. jún 2020

Ďakujem, že sa vás toľko ozvalo s ochotou poradiť 🙏. Najviac sa mi pozdávala rada počkať kým deti odrastú a potom ísť do menšieho domu s menšou záhradkou, zatiaľ tráviť čo najviac víkendov u rodičov na dome na dedine a na chate. Dúfam, že s týmto bude muž súhlasiť.

qetka
17. jún 2020

kolko mate rozpocet a ktorym smerom pracujete? v akej casti, tam by som hladala moznosti. Ale teda velky pozemok v blizkosti BA pojde velmi do penazi 🤷‍♀️

catherinah
17. jún 2020

Moj manžel tiez veľmi chcel dom. Lahko si to predstavoval, ale s domom je oštara. Stale nieco. Tak ho mame. Nema cas pribit jeden kliniec. Tolko k tomu.

ckatka
17. jún 2020

My sme bývali v byte v Petržalke kým sme boli sami...bolo to super praktické co sa . týkalo prace a spoločenského života. Ale chceli sme garáž a motorky...A časom deti...tak sme sa odsťahovali do domu. Vedľajšie mesto od BA. Síce časová strata je dnes o niečo málo vyššia samozrejme...vďaka motorkam to vieme ale zvládať rýchlejšie. A takisto ja mam často home office a manžel má pracovnú dobu inú ako väčšina Bratislavy...tak sa to da s tou dopravou celkom.
Ak sa odstahujes do domu...dávaj si pozor na niekoľko vecí.
1.aby to nebola rit sveta...ze odtiaľ pôjdeš dve hodiny do prace a budeš musieť mať dve autá, pripadne iný dopravný prostriedok v zálohe....A tvoje deti strávia väčšinu bdeleho času v autobuse a budú ta za to nenávidieť...
2. Aby to malo dobre dopravné napojenie verejnou dopravou. Moje kritérium bolo aj vlak. Keď sa ti ráno pokazí auto...A bude týždeň v servise...treba chodiť do práce a deti do školy a na krúžky....
3.ak.mas malé deti...aby boli škôlky školy dostupné. Mam kopu kamošov co sa presťahovali do kadejakych satelitov a teraz majú trojročné deti a nemajú ich kam dat. Lebo škôlka ma prevádzkovú dobu 7-17....a oni o 5 len končia a ešte hodina cesty domov. A v BA im ich nevzali lebo trvalý pobyt.
4.aby si po mlieko nemusela utekať večer autom 20km do supermarketu...keď zabudnes ráno kupit
5. Aby tam bolo zdravotné stredisko alebo nejaký dedinský lekar/pediater poruke...nebudete navždy mladí a stará asi nebudeš šoférovať do BA do Procare...
6. Aby si nekúpila výhodný dom v zaplavovej oblasti alebo nad zamorenym územím alebo po vetre od slovnaftu alebo s neprisposobivymi susedmi.
7. Ak chceš stavať...veeeelky pozor na výhodné pozemky za dobru cenu. Každý má zadrhel. Ťarcha, nedostupnosť sieti, chránené vtacie uzemie...ochranné pásmo...
8.takisto pozor na developerske novostavby. Aby si dostala všetko čo sa v zmluve píše.
9. Vopred si treba zistiť, či vám.banka na danú nehnuteľnosť požičia. Je mnoho miest a mnoho nehnuteľností...ktoré niektoré banky nezalozia... Resp maju také podmienky ze sa vám to neoplatí.
10.ak kúpiš pozemok so starým domom...držím palce. Pravdepodobne sa ti ho nepodarí prerobiť tak aby mal nízke mesačné náklady a bol "nový". Staré je staré. Treba sa s tým zmieriť.
My napríklad záhradku a balkón v pracovný týždeň nevyužívame..vôbec. Ráno kto ma čas piť kávičku na terase???😂 A cez víkend sa ide k našim, k svokre, na výlet....dvor som ocenila najviac teraz cez koronu ze som mala dieťa kde vypustiť a nepozabijali sme sa doma. Grilovacky sme za minulý rok robili presne tri...z toho dve na železnej 😂😂
Uhorky a cukety mi zozrali slimáky...hrášok polamala víchrica a rajčiny zo semienka zišli dve z 20 😂🤦‍♀️ muž namiesto venovania sa rodine...vkuse kosi, opravuje, rieši kompost konáre pokazený motor na bráne a hovadiny...
takže predstava domu so záhradkou...kde budete sedieť na dvore oddychovať a deti sa budú hrať...je v mnohých prípadoch značne skreslena. Dom a dvor je proste robota. Nekonečná.
Kamoš robil regulerne biznis kejs...zratal pragmaticky...koľko má času dovolenky a co chce v tom čase robiť...A vyšlo mu ze sa mu oplatí si na víkend prenajať chatu...ísť si oddýchnuť po grilovať, na huby...ovocie kúpiť od miestneho pestovatela...A nestarat sa. Ideálne aj s kamošmi. Dve muchy jednou ranou. Ostal.v byte v centre BA...A raz do.mesiaca ide "na chatu". Cudziu. A ma pokoj.
My sme teda v tom dome...už x rokov...ale je to mega poloha...všetko z hore vymenovaných sa nás netýka...také domy sa nájdu v ponuke raz.za.sto.rokov...podobne sa predávajú dneska za 250000€ a viac.

Ale...pýtaš sa na kompromis.
Poviem ti rozdiel.medzi kompromisom.a.dohodou.
Kompromis je, keď niekto alebo obaja ustúpia a nájdu riešenie...problém je...ze ani jeden z nich nemá naplnené svoje potreby kompletne. Často ani tie základné...

Dohoda je, že nájdeme spolu riešenie, ktoré bude vyhovovať obom, a potreby (aspoň tie základné) mame naplnené obaja. Tie ostatne potreby vieme "ozeliet" pokiaľ je pre nás prioritou vzťah s daným človekom.

Tebe by som navrhovala: Spis si zoznam všetkého, o čo sa bojíš ze by si v dome prišla. A nech tvoj muž príde s riešením, resp nájde dom, v ktorom by si o to neprišla.
A naopak...nech si tvoj muž napíše zoznam všetkého, čo mu teraz chyba a prečo chce ísť do domu. A ty skus nájsť riešenie ako tieto jeho potreby naplniť (či už domom alebo chatou alebo len vikednami niekde).
Porovnajte si to.a možno budete fakt prekvapení.

nikyball
17. jún 2020

Ten kompromis nájdeš práve tou diskusiou. Ak máte deti zvolila by som dom ak máte záľuby chodiť po kaviarňach, posilky, plaváreň atď tak mesto. Ďalej by som zvážila pracovné možnosti, a to či ste ľudia, ktorí radšej lenosia alebo sa na byte nudia. Lebo na dom potrebuješ veľa času a peňazí

natalala
17. jún 2020

Pre mna je kompromis byt so zahradkou v Bratislave. My sme to takto s manzelom vyroesili 🙂 teda nechceli sme ani jeden ist mimo BA do domu, ale chceli sme velmi nejaky priestor, kde si mozeme vypit kavu a kusok travy 🙂 a kde sa daju vypustit deti 🤦🏼‍♀️ Teda este cakame kym nam ten byt dostavaju