Ako podporiť človeka po protialkoholickom liečení?

kvojtanikova
17. júl 2011

Ako mozem psychicky podporit cloveka, ktory sa vratil z protialkoholickeho liecenia? Ide o muza mojej kamaratky, toto je uz jeho 2.liecenie, po tom prvom vydrzal asi pol roka, potom dalsieho polroka postupne to zase islo dolu vodou az tam skoncil znovu. Nechcem tu rozpisovat jej pribeh, koniec-koncov nie je to moja vec, len ak by mohol niekto najlepsie s osobnou skusenostou poradit (mozte aj do IP) ako takehoto cloveka podporit a pomoct mu aby zase nezacal pit. Dakujem. Velmi mi na nich zalezi no kedze som to osobne nezazila neviem co by mohlo pomoct.

elise
17. júl 2011

z domu by mal vymyznúť všetok alkohol vrátane príchutí ako su rumové pralinky ...dbať na pravidelné užívanie liekov, a hlavne aby mal ten človek program aby sa nemohol nudiť. a potrebuje od rodiny veľa lásky a porozumenia nie výčitiek ale podpory a pochvalu, je dobre aj zájsť do združenia anonymných alkoholikov kde je sedenie aj s rodinnými príslušníkmi.

kaja73
17. júl 2011

@kvojtanikova Hlavne musi nadalej udržiavat kontakt s odliecenymi alkoholikmi,chodit do skupiny AA-aj so ženou -to je zaklad-zo začiatko aspon raz do tyždna-minimalne pol rok a potom aspon raz do mesiaca-vela rokov.Dalej treba striktne dodržiavat abstinenciu-ani kolacik s obsahom alkoholu si nedat, ani nealkoholove pivo-chut je podobna potom vznikaju zbytočne chute.v domacnosti nemat byt ani kvapka alkoholu aj hostia,ktori k nim pridu maju byt ponukany len s nealko-bud si na to zvyknu,alebo to nie si kamoši,dalej dodržiavat pitny režim-nikdy nebyt smadny,nechodit do krčmi ani na kofolu,nestretavat s pijucimi ludmi-inymi alkoholikmi-len abstinujucimi.Ak si vypije a manželka to zisti,nedat sa oblomit,že ved to bol len poharik,ale hned nabehnut s nim do skupiny AA-anonymni alkoholici.Zo začiatku by mal , len nevyhnutny obnos financii pri sebe a co je podstatne-tak sa treba vela s nim rozpravat,aby sa nebal hovori aj o chutiach si vypit-vyslovena chut je lepsia ako zamlcovana.o tom by mal kecat so ženou,ale aj s clenmi klubu AA. A tiež nuda može byt spustacom k alkoholu.

elise
17. júl 2011

ešte by som chcela dať jeden podnet aby aj širšia rodina na prípadných oslavách nemala alkohol, radšej minerálky vody

sisaha
17. júl 2011

@elise ano mas pravdu, clovek sa rychlo vrati do starych kolaji hlavne kvoli sirsej rodine, ktora zvacsa nuka alkohol, aj ked vie, ze dotycny sa ho nesmie ani dotknut, prehovaraju, zosmiesnuju, argumentuju, ze jeden poharik nic nespravi...... V takych pripadoch je nutne sa separovat od takych ludi, pripadne im vysvetlit co ma byt absolutne tabu. A samozrejme velka podpora zo strany najblizsich...Osobne poznam jedneho lieceneho alkoholika (zenu), ktora 20 rokov abstinovala, teraz si sem tam da pivo, tvrde...nemam z toho dobry pocit, lebo je to rychla cesta do pekla...ale co uz, je to postarsia dama, tak tam sa velmi uz neda radit...

smarti
17. júl 2011

Všetko, čo tu napísali dievčatá je pravda. Mám osobnú skúsenosť s týmto problémom, môj otec nepije viac ako 15 rokov, tiež sa vtedy pred 15r vrátil z liečenia. Dá sa to zvládnuť. Ešte ma napadlo, že snáď netreba k nemu pristupovať ako "k chorému", nejako veľmi sa mu líškať alebo niečo podobné. Proste ho brať normálne. A dodržiavať presne to všetko, čo tu už bolo napísané.

kvojtanikova
autor
17. júl 2011

dakujem, hlavne asi ta laska a porozumenie sa mi zdaju dolezite, len je to velmi tazke pretoze kamoska mu uz podla jej slov "neveri" , velmi ju sklamal. Tazke je aj to ze blizko je pohostinstvo no ale prestahovat sa nechcu, nemaju na to ani peniaze. A ako sa sa nakontaktovat na klub AA? Byvaju aj v mensich mestach? Oni su z dediny.

lucka1987
17. júl 2011

@kvojtanikova je lepsie ked z domu z vitrin zmiznu aj pohare na vino a "stamprlacky" stale to k tomu taha.. my ste tak z domu vsetko vysmarili co mohlo alkohol pripomonit, zial mama sa liecit nechela a ked povedala ze prestane, trvalo to maximalne 3 dni . tak bola aj nasa snaha marna. a samozrejme ze je fajn ak ma nejaku pracu. kopec prace, a zaluby a naplno vyuzity cas... jendoducho aby sa nenudil

kaja73
17. júl 2011

@kvojtanikova http://www.alkoholici-anonymni.sk/modules.php?n... tu by mal byt zoznam skupin AA,stači sa im len ozvat,tam kde to maju najbližšie.Radi ich privitaju medzi sebou-oboch.

drievko6
19. júl 2011

@kvojtanikova v prvom rade musi ON sam prehodnotit svoj postoj k alkoholu. Kedze uz bol na lieceni 2x. asi malo prehodnotil. Prestat pit kvoli SEBE a nie kvoli inym! Ak toto nepochopi tak najblizsia zlomova situacia ho povedie opat k alkoholu. Baby maju pravdu,ze ma navstevovat skupinu abstinujucich alkoholikov. A zena,priatelka s nim. A to bez debaty.Pochopi co a ako. Vsetko z domu prec,co suvysi s alkoholom. A za dalsie vyclenit kamaratov. Kto to neakceptuje,ze nepije na drzo sa s nim dalej nestykat. Mysliet na SEBA! Rodina,nerodina....proste selektovat ludi. Co najviac zamestnavat,relaxovat ....hobby. Velmi drzim palce. 😉

doty1
19. júl 2011

ahoj, môj otec nepije už cca 20 rokov, tiež po liečení, na ktoré išiel dobrovoľne. Pamätám si, že keď sa vrátil, tak to bolo také zvláštne, keďže som už nebola až taká malá. Z domácnosti sa vytratil akýkoľvek alkohol, vrátane koláčikov, cukríkov a podobných prkotín. Skončila krčma a tým pádom skončilo aj dosť kamarátov. Víkendy a dovolenky sa trávili na horách, výletoch, proste vždy bol nejaký program. Rodina vedela čo absolvoval, a preto prestalo akékoľvek núkanie a na stole mal v pohári vždy džús, minerálku a podobne. Neskôr keď sa ocitol v neznámej spoločnosti, tak už nemal problém odmietnuť pohárik "ďakujem, nepijem, som abstinujúci alkoholik" . V prvých mesiacoch to stojí dosť námahy aj najbližších, pamätám si, že som mala na začiatku problém - zrazu je ocko vyliečený a my sme mali byť happy, lebo máme komplet rodinu. Prišlo mi to nespravodlivé, ale časom sa to všetko nejak utriaslo, ale rozprávať som sa o tom s otcom dokázala až po niekoľkých rokoch.Ak však chce vyliečený alkoholik, tak sa to dá. Môj otec bol tento rok po rokoch v kostole na prijímaní (tuším je to prijímanie, kde dostane oblátku a víno 😉 ) a farár (samozrejme po predošlej dohode) mal preňho pripravený osobitný kalich s jablkovou šťavou 🙂

kvojtanikova
autor
20. júl 2011

@doty1 jeej to je velmi mile, ze jablkova stava. To uz je ozaj ludsky pristup, bodaj by takych bolo viacej.
Dakujem vam vsetkym za rady, snazim sa kamaratku povzbudit ako sa da, no myslim si ze aj ona musi urobit nejake tie kompromisy. Myslim ze by mu mala vymyslat program, kedze on je teraz nezamestnany, aby pocas jej nepritomnosti mal stale co robit. Problem je, ze on sa velmi nesnazi daco robit, radsej si sadne pred telku a pozera aj 3 hodiny. Maju aj male dieta - skolkara, ktory to tiez vnima velmi citlivo, nevie pochopit preco je ocko zrazu cele dni doma, ked predtym 5 tyzdnov vobec nebol, a tak podobne. Najst si pracu je v danom regione dost tazke a aj toto je zle, ze celu domacnost vlastne financne taha zena, a to uz dlho.

natia
26. júl 2011

ja by som ešte mala pár postrehov... pre závislých sú skuipny Anonymných alkoholikov, pre rodinných príslušníkov sú skupiny Al-Anon... nie je dobré, aby žena spolu s mužom chodila na jeho skupiny AA, to musí byť priestor iba pre toho muža, kde môže slobodne povedať aj to, čo doma nie... ľuďom, ktorí prežili to isté... skupiny AA a Al-anon mávajú spoločné celoslovenské zjazdy, inak má každý svoj program, lebo každý musí pracovať na sebe, nie na tom druhom... to je veľmi veľmi dôležité... aj naozaj chce ona niečo spraviť, tak nájsť si skupinu Al-anon a udržiavať kontakt so ženami, ktoré to prežili alebo prežívajú..a on do AA, to bez debaty..

okrem toho existujú Kluby abstinentov, ktoré vedie terapeut, zo začiatku je dobré chodiť aj tam aj tam, človek časom zistí, čo mu vyhovuje viac...

určite alkohol preč z domu, ale netreba ho úzkostne strážiť a prenasledovať a kontrolovať, on sám musí vedieť, že nechce a prečo nechce... rozhodnúť sa pre triezvy život znamená sám v sebe zmeniť a meniť veľa vecí, pokiaľ on to rozhodnutie nemá v sebe, vy mu nijako nezabránite...

do krčmy na kofolu ísť môže, ale pravdepodobne nebude chcieť, ak to myslí vážne, lebo sa zo začiatku bude sám báť

doma vytvoriť atmosféru podpory a stanoviť si pravidlá

@kvojtanikova z toho, čo píšeš sa trochu obávam, že chlapík to veľmi vážne nemyslí... teda neviem, že kedy sa vrátil z toho liečenia, lebo zo začiatku je ten človek paralyzovaný, on vlastne vôbec nepozná ako to v reálnlm, triezvom živote chodí, je to pre neho všetko nové... netreba na neho tlačiť a rozhodne mu netreba vymýšľať program... z toho tiež vidím, že do Al-anonu jeho žena nechodí, ani s nikým o tom nehovorila...

kvojtanikova
autor
26. júl 2011

@natia mas pravdu, ani jeden z nich do ziadnej takej skupiny nechodi, vies, celkove sa mi zda ze to beru "nalahko", lebo na dedine predsa "kazdy pije", ale zas neviem, keby to nebolo vazne asi by uz na lieceni 2 x za sebou nebol. On ma jednoducho asi pocit ze vo vsetkom zlyhal (nema robotu, nema rodicov, prezil tazku chorobu...atd., je toho viacej) a zrejme je toto jeho sposob "riesenia".

natia
26. júl 2011

@kvojtanikova nuž, vyzerá to na ďalšiu recidívu... poznám ľudí, ktorí boli na liečení 10x ... a nikdy nie z vlastnej vôle, ale donútení okolím ... a pijú stále... môj bývalý priateľ bol 23x na liečení!! a až to posledné bolo z jeho presvedčenia... a odvedy nepije... už veľa rokov...

kvojtanikova
autor
26. júl 2011

@natia 23x???? Prosim ta kto to tym alkoholikom plati? Ved im je tam vlastne dobre - nic nerobia, kukaju telku, dvakrat za den maju nejake to sedenie, stravu tam maju, sportove vyzitie, a doma by museli sa starat o deti, obrabat zahradu, chodit do roboty... ja mam pocit ze neiktori to aj dost zneuzivaju.

katy1979
26. júl 2011

@kvojtanikova kebyze si zavisla tak vies ze to nie je o zneuzivani. je to hlavne o tom ze tí ludia su tam vzdy kvoli niekomu inemu a nie kvoli sebe. ak tam pojde kvoli sebe s presvedcenim ze to chce zmenit a prijat pokoru a pocuvat co mi iní radia a hovoria tak mu to liecenie staci raz. ak tam ide kvoli zene lebo zena po nom huci ci kvoli hocikomu inemu vacsinou to vyznam nema. ak sa chce zmenit staci sa k nemu spravat normalne ako k cloveku. netreba ho ofukovat. staci ze pri nom budu stat tí co pri nom stat aj maju. inu psychicku podporu nepotrebuje.

drievko6
26. júl 2011

@kvojtanikova Myslis,ze im je tam dobre? 😕 No ani by som nepovedala.....vies co je vobec zavislost? To si ani nevies predstavit ako tam "so sebou" zapasia. Ved co narobi fajciarovi jedna cigareta ak ju nema. Ano,maju vsetko zadarmo......a aj tak straaaaaasne malo ludi ide na to liecenie. Ked si predstavis ake peniaze sa minaju na alkohol tak je to minimum toho co na nich stat da.
@natia ja poznam STACIONAR...neviem ako a do akej skupiny patri toto sedenie. Ale su tam obaja partneri a aj alkoholici ktori su na odvykacke. Mozno mas pravdu,ze sa nevie otvorit kazdy ktory tam ma svojho partnera. No ja som doposial z toho mojho partnera ten pocit nemala. On si uvedomil,ze vsetko co ho trapi musi von.

katy1979
26. júl 2011

@kvojtanikova a omyl na lieceni sa robi od rana do vecera. ziadne flakanie a telka? no to by tam mat nemali a ak tak iba vtedy ked im to niekto dovoli. je tam pevny rezim stanoveny od rana do vecera ziadne valanie guli.
tazko sa to vysvetluje ale zober si zeby ti niekto zobral tvoje deti a niekam ta zavrel ze sa mas bez nich naucit zit.

kvojtanikova
autor
26. júl 2011

@katy1979 prepac ak som sa niekoho dotkla, len ma to prekvapilo, ze 23x tam niekto ide, a stat mu vsetko plati, ked je tolko inych ludi ktori pomoc potrebuju, a chcu ju prijat, a ako pises, niekto tam ide "aby zena bola spokojna", a vobec nema v umysle sa liecit.
Tento pan o ktorom pisem zial nema nikoho okrem svojej zeny, kto by pri nom stal, a do nej zase "hucia" jej rodicia, lebo samozrejme, kazdy rodic by bol rad keby jeho deti boli stastne a nie ona musi tahat domacnost, dom, hospodarstvo, starostlivost o dieta, atd. vsetko sama.

drievko6
26. júl 2011

ved tam za jednu nadavku body dole a uz to ide...aj fajcenie obmedzene a podobne. Ved tam to je ako v tabore,ale nie na rekondicnom.
Taky clovek bud obstoji a prizna si,ze musi na to liecenie alebo padne na hubu.

kvojtanikova
autor
26. júl 2011

@drievko6 no ja teda neviem, ano, mas pravdu ze mali trestne body, ale to bolo za to, ze sa jeden z ich izby vratil po vychadzke opity a druhej zase nasli flasu v obliecke vankusa. Pokial viem, mohli aj domov telefonovat kolko chceli, akurat na tych sedeniach sa museli zucastnovat a upratovat si.

katy1979
26. júl 2011

@kvojtanikova nie vsetky liecenia su zadarmo. moji rodicia si poziciavali peniaze kde mohli aby to utiahli. nie vsetko a vsade ide z poistenia. mne sa ospravedlnovat nemusis to tomu co bol 23x na lieceni a predstav si ze zije a abstinuje a v zivote by si na neho nepovedala ze pil.
takze kym nebude chciet on mozete sa aj na hlavu postavit. mala by sa skusit porozpravat so svojimi rodicmi a byt mu oporou a vlastne aj oni vlastnej dcere. ak ma ona silu bojovat preco ju nepodrzia.

katy1979
26. júl 2011

@kvojtanikova predna hora?

katy1979
26. júl 2011

@kvojtanikova a to co popisujes je v podstate basa nie liecenie. ak chce mal by ist inam.

kaja73
26. júl 2011

@kvojtanikova No u nas bola fazova liečba-prva faza-žiaden kontakt s rodinou-najmenej mesiac,niektori aj dlhsie ak nepostupili o fazu hore,žiadne prava-ani TV ani radio a aj vysie fazy Tv len zriedkavo-hlavne spravy mohli pozerat.Na den mali vsetci pridel 5 cigariet,cely den rajony a do toho skupinova terapia,kde sa nik s nikym nemaznal-hlavne pacieti, ti čo už boli dlhsie u nas boli velmi prisni na novych.V izbach poriadok ako na vojne-za smietku sankcie atd.Ale su aj ine typy lieceni-kde je to volnejsie,ale povinnosti ,rajony,sankcie,alebo bodovanie je vsade.Kto chce niečo so sebou ozaj spravit,mal by si vybrat prisnu liečebnu,inak je to o.......

kvojtanikova
autor
26. júl 2011

@katy1979 nie nebol na prednej hore, bol inde. Nechcem to tu pisat, lebo tym lokalizujem aj region (kedze som to tak pochopila ze jeho tam poslali lebo to ma blizko) , a nechcem zachadzat do detailov, ak by sa nahodou niekto nepovolany k tymto informaciam dostal aby z toho kamoska nemala este vacsie problemy. Strasne rada by som to sem napisala vsetko aby ste viac pochopili ako to u nich doma vyzera ale nemam na to pravo. Preto som chcela len vseobecne ake rady by ste mi dali, a som Vam za ne vdacna, nenapadne ich kamaratke "podsuvam".

natia
26. júl 2011

@kvojtanikova ty si hrozne zlatá... len neviem aký to bude mať efekt... treba jej podsúvať hlavne to, že treba chodiť na skupiny... ak sa nebudú pohybovať v komunite, ktorá to nielenže chápe, ale im to ešte aj príde úplne normálne a prirodzené, tak ich čaká krutý pád...

a čo sa týka tých liečení, každé zariadenie to má inak... okrem toho existuje 3 týždňové protialkoholické liečenie, ktoré sa robí v normálnej nemocnici na psychiatrickom oddelení, to je riadna ulieváreň a potom je dlhodobé liečenie, ktoré je v špecializovaných zariadeniach, najznámejšie Predná hora a Zálužie a tam už je to o programe a dodržiavaní pravidiel... ale nič to nemení na tom, že mnohým to vyhovuje a doslova a dopísmena si tam chodia oddýchnuť ... keď im už napríklad lezú doma na nervy, alebo keď sami cítia, že potrebujú prbrdziť, lebo sú moc rozbehnutí... ale nejdú tam za účelom abstinovať, ale za účelom oddýchnúť alebo pribrzdiť...

drievko6
26. júl 2011

odporucam psychiatricke oddelenie v Rimavskej Sobote. Chodia tam ludia z celeho Slovenska. A tiez to nie je ziadna ulievaren. 😉

meiwe
26. júl 2011

ahoj mam svokru ktora strasne pije dokaze stiahnut aj 1l vodky za hodinu neviem co s nim lebo svokor uz prestal bojovat a pije tiez 😠 svokra sa liecit nechce lebo furt tvrdi ze s tym vie pretat 😝 ale len na 7 dni max a je v tom zas

dada12669
9. dec 2012

@kvojtanikova ahoj,alkohol tu vzdy bol a bude,ale musime si to upratat vhlave a priznat si ze som zavisla,ja mam zivot od malicka neskutocne tazky,a bola som vo Velkom Zaluzi na lieceni a teraz som momentalne na posilnovacom pobyte,je tu neskutocny personal,a ja som uz 9rokov cista,ale decka,treba dodrziavat doliecovacie postupy,pekny den Dana🙂