Ako pomôcť sestre?

petula68
25. jan 2015

ahojte, potrebovala by som poradit alebo skor pomoct svojej sestre, ma priatela ktory je rom,(bolo tazke sa s tym zmierit ale museli sme sa ked sme ju chceli este niekedy vidiet, nedala si vobec poradit, isla hlavou proti muru) ☹
maju spolu uz tri deti, vsetko malicke.sestra je stale na rodicovskej dovolenke. ma s nim velke problemy, povazuje ju za sluzku uz tam nie je ziadna laska, ponizuje ju, chce aby sa vzdy prisposobovala k nemu k jeho zivotnemu stylu. nedavno jej vykrical ze ju uz nenavidi. sestra je zufala .je lahko jej povedat aby od neho odisla ale kam s troma malymi detmi a s materskou?! k rodicom nemoze ist.
vie mi niekto poradit ako jej pomoct??? mozno aj nejake krizove centrum.
dakujem

mihula
26. jan 2015

@meinkonka je to bohuzial volna diskusia a musis to tak brat a romska otazka v dnesnej dobe je katastrofa,to musis uznat aj ty

meinkonka
26. jan 2015

@mihula to uznavam ved ja netvrdim, ze ta jej sestra urobila dobre, ale teda zakladatelka chcela z lasky pomoct svojej sestre a poniektore tu takto sprosto na nich utocia, ja proste nemozem z ludi, ktori sa staraju a odsudzuju inych ludi, radsej nech sa pozru na seba. len toto ma dostalo, lebo vela takych diskusii tu je, ze clovek sa chce s niekym poradit a diskusia sa zvrtne na totalnu hadku - vdaka niektorym, ktori tu ocividne len koli tomu chodia 😝

meinkonka
26. jan 2015

a inak......povedzme si uprimne......kto z nas sa nikdy v zivote bezhlavo nevrhol do niecoho, co vedel, ze nieje dobre, ale predsa to chcel??? myslim, ze kazdy zalubeny clovek nehladi na to, co bude potom a podla toho, co tu pisali, to na zaciatku nebolo take zle

lubkavargova1
26. jan 2015

No niekedy mozme povedat aj to co si myslime a ked hned nepofukame bolacku tak je hned zle? Nie. Naopak, aj prefackat treba lebo hold inak si clovek nepomoze. OK, zakladatelka sa opytala za sestru...to je pekne, chvalim sestersku lasku...ale keby bola taka bohovska sesterska laska, tak si ju prichyli k sebe..ale asi nie...zeby nechcela si doma zadovazit ciganske deticky????? No nic, krizove centra su, len treba nabrat odvahu a ist tam a odkrutit si vsetko zle co potom pride, lebo od ciganov nic dobre netreba cakat. Ze sa jej bude vyhrazat a kricat po nej na to moze vziat jed. A polovicka tlupy s nim...

cecilia68
26. jan 2015

@mihula Už to tu odznelo....keď @dollynkaa počastovala @petra7777 prívlastkom rasistka.....ale keď napísala, že dotyčná mamička je slepica, že si urobila s cigánom tri deti, už jej mamičky aj palce hore podávali 🙂 lebo cigáni ležia v žalúdku väčšine ľudí a netvárme sa, že to tak nie je..... len nechceme vyzerať ako rasisti, tak sklopíme uši a držíme huby....mimochodom, mimo tému, dnes v správach zase 4 cigáni dobodali jedného pána vo vlaku 😢 😢 😢

ivett1
26. jan 2015

@irusa áno, ale možno chce nejaké konkrétne centrum, niekde pri Trnave?... možno niekto z kočiek vie ...alebo niekoho pozná ...

mihula
26. jan 2015

@cecilia68 ano presne z malych ciganskych deti,aj ked su roztomile vyrastie hyd.Stary cigani dnes male deti pouzivaju na vykradanie obchodov,vid.moj problem.Detom sa nic nestane aj ked ich chyti policia a ja ako majitel sa mam sudit so starym ciganom,lebo pachatel je znami,poistovna mi nic nezaplati.Ja som na nich inac nabrusena 😀 Chytila som maleho cigosa ako mi kradne,aj na kolena si klakol,ze prosim pekne panicka,pustite ma ja to uz neurobim,ked som ho pustila,este ma stihol oplut,Co ti budem hovorit

petra7777
26. jan 2015

@robin_claire No vidíš.....a niekto iný ich môže brať ako "neprispôsobilých poberačov" sociálnych dávok, ktoré budú poberať v priemere okolo 50 rokov 😢

sisaka
26. jan 2015

@digysa suhlas. Vsetci jej chcu pomahat, otazne je, co ta zena chce a ci vobec o pomoc stoji.

Ako jej problem suvisi s tym, ze jej partner je rom som nepochopila, takze tu zmienku v uvodnom prispevku povazujem za dost od veci, iba co tu vyburcovala protiromske nalady ( comu sa samozrejme necudujem, este sa na tuto mensinu celkom dobre pamatam)

jolly84
26. jan 2015

@lienka2012 krásne napísané, veľmi ťažká situácia......
Nechápem niektoré slepice tu, lebo to sa ani ženskými nedá nazvať.......

cecilia68
26. jan 2015

@mihula A nakoniec si ty tá zlá a nazvú ťa kadejako, hlavne rasistkou, lebo si len chrániš svoj majetok...mali by uzákoniť "Farmársky zákon" aj u nás, hneď by sa nám ľahšie žilo....Lunik IX je od nášho baráku len cca 3,5km, ale vedela by som ti rozprávať....Už sa aj bojím niečo napísať, len aj mňa hneď počastujú novodobým termínom "rasistka" 😢

lienka2012
26. jan 2015

Ženy myslím, že už bolo k téme v diskusii všetko povedané, aj dobré aj zlé. Považujem to už za uzavreté. Dostala od vás aj dobre mienené rady a dočkala sa aj osočovania. Už stačí....ak máte záujem rozoberať daný problém otvorte si už inú diskusiu.

marika1230
26. jan 2015

@cecilia68 sorry,cigana ukazu v spravach raz za čas a uz je zle...a co ukazuju po zvysne dni?? 😀 Kto zabija kradne a este neviem co?Cigan ukradne jeden rozok a je pohroma...A beloch ukradne miliony zabije 5tich,vykradne banku,medzi sebou syn zabije matku pre peniaze...toto mi napadlo za par sekund....Mozno cigan nieje natolko inteligentny, aby zorganizoval toto co biely...... 😉 vie.....
@ivett1 snazis sa pomoct k teme,ale je to zbytočne ked sa uz otvorila romska otazka..Ako hovorim keby nespomenula ze je rom tak by to pisali k teme,ja jej bohuzial neviem poradit co ma robit,len si myyslim ,ze sa jej to mohlo stat i keby zila s rovnakou rasou.... 😕
@petra7777 socialne davky poberaju ,,socialne slabsie rodiny,,nielen cigáni.Jeden zivy príklad vidim kazde ráno v školke,a veru je mi smutno za tým chlapčekom...smradlavý a spinavy ☹ -a je bielí, 😢

Sorry moj nazor.Ako som uz spomenula ja osobne nedelim ludi podla farby pleti ale podla charakteru 🙂

marika1230
26. jan 2015

@lienka2012 Tvoja kamaratka to mala rozpisat aspon priblizne tak ako Ty,mno mala vynechat to slovičko ,,rom,,
Mozno by jej baby poradili mozno aj pomohli.
Je mi leto v akej situacii sa ocitla sestra tvojej kamošky...To sa moze stat hocikomu z nas
Kazdy sa snazi mat pracu,potom dom...a nakoniec sa vsetko moze zritit-ako domcek z karát..Treba sa pozbierat a ist dalej stym co jej osud nadeli.Držim palce 🙂 🙂

danulicek
26. jan 2015

Ahojte, prešla som si túto tému a okrem pár príspevkov ste zakladateľke teda veľmi neporadili... A keďže predmetom témy nebolo riešiť rómsku otázku, tému zamykám, aby to tu nevrelo postupne ešte viac 😉 Ďakujem za pochopenie. Danka, Modrý koník Team