Ako povedať rodine, že mám problém otehotnieť?

lakrimosa
6. feb 2010

Túto tému zakladám pre všetky baby, ktoré nemôžu otehotnieť a nevedia, ako to otvorene povedať rodine. Ja sama som v takejto situácii. Uvítam každú skúsenosť a radu.

london_ke
29. dec 2010

Ludia by si mali uvedomit, ze su najma dva dovody preco niekto nema deti. Je to preto, lebo nechce, alebo preto,lebo nemoze mat.
V prvom pripade, ostatnych do toho nic nieje, a urcite svojimi nevhodnymi otazkami nazor tych co deti nechcu, nezmenia.
A v druhom pripade si neuvedomuju, ze ak deti mat nemozu,tak im otazkami o detoch len ublizuju. Kazdy by sa mal starat sam o seba...
Neviem preco je to automaticky tak,ze hned po svadbe musia prist deti. My sme s manzelom 2 a pol roka po svadbe, a uz sme sa toho napocuvali. Ale najviac ma to mrzi od vlastnych rodicov...ked sa im chcem niecim pochvalit, uspechom v skole, v praci alebo hoc cim inym, tak moja mama automaticky sklamane zareaguje: Jaaaaj,toto....a ja som myslela ze budem babka...akoby som inac bola zbytocna a za nic nestala ked namam deti. A pritom je este sama mlada...byt babkou ma cas ☹

Ale co spravime, s manzelom sa snazime na to nereagovat...a nebrat si to tak. Aj ked niekedy je to fakt tazke.

kacicqa
30. dec 2010

Zdravim damy... Precitala som si tychto par stranok. Patrim k tym, ktore sa nesnazia az tak dlho. Ale mozem povedat, ze postupujuci cas je priamo umerny so zvysujucim sa poctom dementnych narazok. Zatial chvalabohu este zvladam nastavovat na tieto situacie "ignore mode", ale ktovie dokedy. Btw., chcem sa s vami podelit s nedavnym zazitkom z pokecu so zlatym knazom. Hlavne to snad bude zaujimat tie baby, ktore ani nerozmyslaju o UO z nabozenskych dovodov. Som katolicka a tak som sa spytala rovno..ze viem, akeho nazoru sa drzi cirkev, aj z akeho dovodu to robi...ale co ak nie je sanca inak prist k vlastnemu babu? Dotycny pan ma hned poopravil, ze ten nazor nie je az taky striktny. Povedal, ze pre kazdy pripad je potrebne zvolit individualny pristup posudzovania a ak mame zaujem zisti nam, kto ma taketo problemy na starosti a bude nas kontaktovat. A zakoncil to krasnou vetou: "Treba sa riadit vlastnym svedomim a volou, na to nam ho Pan Boh dal." Tak co vy na to? Neomylny je len Panbozko, cirkev nie..ved historia to uz par krat ukazala. Ved ak si napr. vezmete trebars rozvody...myslim tym cirkevne..niekedy to nebolo skoro mozne..a dnes sa to stava uz beznou zalezitostou. Tak, zaujima ma vas nazor...

dadenka1
30. dec 2010

@kacicqa K tomu, že neomylný je Pán Boh a cirkev áno... Cirkev je tvorená ľuďmi, ustanovil ju Boh a my kresťania veríme, že keď ju ustanovil, tak aj bdie nad jej výrokmi. Problém je v tom, že asi málokto sa osobne s Bohom stretne a vykomunikuje si to sním, narozdiel od Cirkvi, ktorej predstavitelia sú tu všade. Neostáva nám nič iné, iba veriť že Pánbožkovu neomylnosť nám Cirkev sprostredkúva prostredníctvom záväzných resp. odporúčajúcich vyhlásení. Inak si jeho neomylný názor /pokiaľ nezažijeme osobné stretnutie s ním/ nemáme ako zistiť. 😉

kacicqa
30. dec 2010

@dadenka1 Ja som to nemyslela v zlom 😉 Je mi luto ak si to tak pochopila. Aj niektore state Sv. pisma su pisane tak, ze bez poriadneho vysvetlenia si ich ludia mozu vykladat rozne. Mozes to brat ako trapny priklad..ale aj bosorky sa upalovali...aj astronomovia sa stinali a vsetko s dobrym umyslom. :o) Preto skor preferujem nazor, ze kazdu situaciu je potrebne poriadne zvazit, vykomunikovat si ju a nechat si poradit... v tomto pripade mozno aj cirkevnymi predstavitelmi. Dadi, ludia ludi mozu len posudzovat, ale nemozu ich odsudzovat za ich rozhodnutia. Na to nie je niekto iny...

dadenka1
31. dec 2010

@kacicqa Pozor, neber to ako útok, to nebolo zámerom... Absolútne súhlasím s tým čo si napísala...Skôr som sa pokúšala vyjadriť svoje zúfalstvo z toho, že poznať skutočnú Pravdu je tak ťažké, že sa človek môže opierať naozaj nakoniec len o svoje svedomie /po prvé preto, lebo neomylný názor Pána Boha som zatiaľ nemala možnosť počuť priamo od Autora a po druhé preto, aj cirkevní predstavitelia sú ľudia - aj keď zatiaľ som odpovede na všetky moje otázky v tom najlogickejšom znení počula od Cirkvi./ .A mne to moje svedomie teraz hovorí nie IVF...Cestu IVF Vnímam to ako tvrdohlavú cestu za MOJIM snom /ktorý možno vôbec nie je súčasťou Božieho plánu/ mať dieťa a dokonca ak by aj pápež vyhlásil, že Cirkev povolila UO, myslím, že by som touto cestou nešla... Napriek tomu, že celé moje okolie sa na mňa díva ako na primitívku.. Toť môj názor... 🙂 A pozor začíname sa vyhýbať téme.. Viac je písané inde...
Ako ti dopadli výsledky horm. profilu? Prajem všetko dobré a ak to bude v Božom pláne, tak nech máte ten Nový rok naozaj plodný 😉

ninka23
31. dec 2010

Mám 34 r. a prvé dieťa sa podarilo v 23. Ani poriadne nevieme ako , len Valentínske vyznanie prinieslo svoj plod 😉
Celé tehpotenstvo som preležala v nemocnici s rizikovým tehotenstvom. S bábom som išla späť do nemocnice 10 dní po narodení - alergia na mlieko. Kojila som ju len mesiac ☹ Prvý rok po jej narodení, som na druhé bábo ani nepomyslela.( Ani lekári mi neodporúčali tak rýchlo otehotnieť.) Malá bola zlatá a relatívne zdravá. Keď mala 2 roky začala byť často chorá - laryngitídy, zápaly horných a dolných dýchacích ciest - zistili jej aj alergiu na roztoče a pozáťažovú astmu.( Nikdy na to nezabudnem, keď mala 3 roky museli sme primára uprosiť, aby nás na Štedrý deň pustil z nemocnice.) Postupne, s úspešnou liečbou ( spústu liekov, inhalátorov, zvlhčovače, ionizátory , práčka vzduchu, soľné jaskyne, sanatóriá, dovolenky pri mori ) sa moja dnes už 11 ročná dcérka stabilizovala 😉 Počas tohto obdobia sme často počúvali od rodiny, známych aj susedov narážky, kedy budeme mať druhé dieťa. Naše okolie zaujímalo prečo utrácame na dovolenky, prečo bude z malej jedináčik. Najskôr sme im vraveli, že keď pán Boh dá, tak budeme mať aj druhé dieťa. Neskôr sme vraveli, že sme stratili adresu na bociana 🙂 Keď mala malá 4 roky, tak každému vravela, že chce mať radšej psíka ako súrodenca. Tým každého odbila. Splácali sme úver na byt a dovolenky a liečba boli finančne náročnejšie. Ja aj manžel zarábame, aby sme na to mali. Nikto nám nepomohol.Časté OČR s malou nás donútili obrátiť každú korunu a aj nám vyhovovalo, že je zatiaľ len jedna. Ale chceli sme mať ešte ďalšie dieťatko. Keď malá začala chodiť do školy, rozhodli sme sa, že intenzívne popracujeme na bábätku. Vysadila som HAK a každý mesiac som bola sklamaná. Po 2 rokoch snažilkovania zrovna pred dovolenkou mi vynechala ms. Už som sa tešila, ale na dovolenke som začala krvácať a neprestalo to. Bola som u lekárky a žiaľ vyšetrenia ukázali polypy a musela som ísť na kyret. Najbližším príbuzným sme to povedali. Svokra sa mi zasmiala, že kyret je nič . 😠 Po kyrete sa zistilo, že som mala spontánny potrat v 3 týždni. Krvácala som ďalšie 2 mesiace ( dokopy 4). 3 mesiace po kyrete sme nemohli mať styk. Potom sa urobili ďalšie kontrolné vyšetrenia - polypy sa už nezistili, ale zase myómy. Operovať sa nedajú, injekcie ani lieky na ne nezaberajú. Lekárka mi nasadila lieky na podporu tehotenstva a povzbudila, že by bolo dobré otehotnieť, čo najskôr, aj ke´ˇd myómy budú prirodzenou zábranou ☹ Boli sme sklamaní. Raz mi svokra povedala, že veď my aj tak druhé dieťa mať nebudeme. Boli to najkrutejšie slová. ☹ Napriek tomu sme sa snažiť neprestali. Prešiel rok a stále nič. Absolvovala som nové vyšetrenia, myómy našťastie nenarástli a z 3 ostali už len 2. Čo je povzbudivé. Manžel ani ja nemáme žiadne problémy a napriek tomu sa nedarí. Už strácam nádej ☹ Začiatkom leta raz švagor, len tak zo srandy, povedal, že asi začne strielať na bociany , že veď ich dcéra má 4 roky a už by sa patrilo. Po 2 mesiacoch, keď sme sa vrátili z dovolenky, nás už privítali novinkou, že čakajú druhé bábo.Ranilo ma to. Niekomu sa podarí ani nevie ako.
... Už som zvažovala aj adopciu, ale muž o tom nechce ani počuť.
... Som veriaca, ale to čo tu píšete o UO ma udivuje. Kňazi v mojom okolí nehlásia, nič o nesúhlasnom postoji cirkvi k UO , ale k umelému prerušeniu tehotenstva.Čo chápem. Popdorujú UO. Dokonca som mala 2 kolegyne , ktoré UO absolvovali a obe boli veriace. Prvá kolegyňa sa dočkala po 12 rokoch manželstva - mal 39 rokov. UO absolvovala 5x a až posledný krát to vyšlo. Zo 4 oplodnených vajíčok 2 potratila a 2 donosila a narodili sa jej dvaja krásny siolní chlapci- dvojčatá 😉 Druhá kolegyňa mala 37 a vyšlo jej hneď prvé UO - z 3 oplodnených vajíčok mala 2 dcérky dvojčatá 😉 a po roku a pol sa im podarila prirodzenou cestou tretia dcérka.
... Mala som aj kamošku, ktorá mala vrodené problémy s obličkami a problémy s otehotnením. 6 rokov sa sanžili a liečili a nič. Už boli naklonení pre adopciu ... Raz sa rozhodli, že vlastne neboli nikdy pri mori, ani na svadobnej ceste. Tak si ju dopriali a na jeseň po letnej dovolenke pri mori sa im prirodzenou cestou podarilo otehotnieť. Otecko mal 40 a kamoška 36 rokov. Počas materskej sa im narodila aj druhá dcérka 😉 a s odstupom 1,5 roka ďalšia 🙂
... Dievčatá držím Vám palce, aby sa to podarilo v roku 2011 ! 🙂

kacicqa
2. jan 2011

@dadenka1 ;o) Taq asi sme nakoniec dospeli k rovnakemu vysledku aj ked inou cestou;o) Kazdy podla vlastnej vole a svedomia;o) A pred tebou klobuk dole, ze si tak stojis za svojim nazorom nielen recami, ale aj skutkami ;o)
Mne testy HP dopadli az nad ocakavania dobre...Vsetko idealne ucebnicove hodnoty..Na jednej strane som rada...ale mozem odskrtnut dalsie vysetrenie, ktore neprislo na nic ;o( Zrejme to bude nejaky vaznejsi problem;o(
Btw. vsetkym zelam stastny Novy rok...a ak sa mam vyjadrit priamo k teme... Mudry a chapavy clovek to pochopi a kvoli hlupakom sa neoplati trapit sa ;o)

dadenka1
2. jan 2011

to je dobre... som rada že HP je ok.. To znamená veľmi veľa... A neboj sa, dúfaj, že to nebude nič vážne... Aké vyš. ťa ešte čakajú?

kacicqa
2. jan 2011

@dadenka1 Dakujeeem ;o) Dufam, ze milaciq bude oxotny ist na spermiogram a ja idem zaciatkom feb. na zistenie priexodnosti vajecnikov a folikometriu.

kacicqa
2. jan 2011

@dadenka1 Dakujeeem ;o) Dufam, ze milaciq bude oxotny ist na spermiogram a ja idem zaciatkom feb. na zistenie priexodnosti vajecnikov a folikometriu.

dadenka1
2. jan 2011

aha.. tak držím palce aby to dobre dopadlo... U nás vyšetrili najskôr mm, bolo to ok, a mne potom urobili folikulometriu a keď nič negatívne nenašli, robili rovno diagnostickú laparoskopiu... Všetko bolo ok.. Tak držím palce.. 😉