Ako reagovať, keď manžel zoberie dieťa inam?
Ako by ste reagovali keby vám manžel vzal dieťa, povedal že s ním ide niekam, ale vzal by ho úplne niekam inam kde povedal?… dôvod… pretože by ste mu na to miesto ísť nedovolila tak vám musel klamať, že ide niekam inam…
Stručné zhrnutie
- Otec má rovnaké právo vziať dieťa na vyšetrenie alebo návštevu ako matka, vrátane návštevy u pediatra alebo psychológa.
- Okolie (susedia, škôlka) často upozorní na možné vývojové alebo behaviorálne ťažkosti skôr než rodič sám; dostupné intervencie sú psychologické vyšetrenie, centrum včasnej intervencie, ergoterapia a logopédia.
- V praxi sa vyskytuje rozpor o tom, či psychologické alebo školské vyšetrenie vyžaduje súhlas oboch rodičov a o dôležitosti otvorenej rodičovskej komunikácie pri rozhodovaní o vyšetreniach.
Q: Majú obaja rodičia rovnaké právo vziať dieťa k lekárovi?
A: Áno, diskutujúce osoby opakovane uviedli, že otec má rovnaké právo vziať dieťa k pediatrovi alebo na vyšetrenie ako matka.
Q: Potrebuje psychologické alebo školské vyšetrenie súhlas oboch rodičov?
A: V diskusii je rozpor: niektorí napísali, že školský psychológ odmietol vyšetriť dieťa bez súhlasu oboch rodičov, zatiaľ čo iní tvrdili, že ich dieťa vyšetili bez prítomnosti oboch rodičov.
Q: Aké odborné služby sú dostupné pri podozrení na vývojové poruchy?
A: Spomenuté služby sú psychologické vyšetrenie, školský psychológ, pediater, centrum včasnej intervencie, ergoterapia a logopédia.
Q: Ako postupovať, keď rodičia nesúhlasia, či dieťa potrebuje vyšetrenie?
A: Diskutujúci odporúčajú zlepšiť komunikáciu medzi rodičmi, dohodnúť kompromis na frekvencii kontrol (napr. raz ročne) a v prípade pochybností zabezpečiť odborné vyšetrenie pre dobro dieťaťa.
Q: Môžu susedia alebo okolie iniciovať vyšetrenie dieťaťa?
A: Áno, v praxi susedia a učiteľky často upozornia rodičov na príznaky a podľa diskusie to môže viesť k tomu, že rodič zoberie dieťa k lekárovi.
Q: Ako dlho sa čaká na návštevu u odborníka?
A: Diskutujúce osoby uviedli, že na objednanie k odbornému špecialistovi sa často čaká mesiace.
Závery z diskusie
Zhoda
- Otec má rovnaké právo vziať dieťa k lekárovi ako matka.
- V prípade podozrenia na vývojový alebo zdravotný problém je vhodné dieťa vyšetriť odborníkom (psychológ, pediater, centrum včasnej intervencie, ergoterapia, logopédia).
- Problém často nie je len v tom, kto vzal dieťa, ale v chýbajúcej komunikácii medzi rodičmi.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že psychológ alebo školský psychológ môže odmietnuť vyšetrenie bez súhlasu oboch rodičov; iní tvrdia, že ich dieťa vyšetrenie absolvovalo bez prítomnosti alebo súhlasu oboch rodičov.
- Niektorí považujú postup otca za zodpovedný (radšej vyšetriť), iní kritizujú, že konal na základe vplyvu susedov namiesto komunikácie s partnerkou.
Otvorené otázky
- Ako presne a v akých prípadoch platí pravidlo o súhlase oboch rodičov pri psychologickom alebo školskom vyšetrení?
- Ako riešiť situácie, keď je jeden rodič ľahko ovplyvniteľný radami zo strany susedov alebo rodiny?
Spomenuté značky a firmy
centrum včasnej intervencie, školský psychológ, pediater, psychológ, škôlka
Spomenuté produkty a metódy
psychologické vyšetrenie, pediatrické vyšetrenie, psychologické diagnostiky, diagnostika autizmu, včasná intervencia, ergoterapia, logopédia, súhlas oboch rodičov
Miesta a osoby
žiadne
On ako otec ma pravo vziat dieta k lekarovi.Nerozumiem tvojmu postoju.Neviem sice o co ide ale viem,ze matky vedia byt na svohe deti zatazene,nemusia si chciet pripustit nieco,co vnimaju ludia ktori maju emocionalny odstup,preto pri najmensom podozreni by som dieta dala vysetrit.Otec sa zachovat najzodpovednejsie ako sa dalo a nechcel skratka nic podcenit.Maximalne by som sa ho spytala,ci je uz teraz spokojny,ked vie,ze je uplne zdrave.A nechala to tak.Ma rovnake prava ako ty a nejde tu z jeho pohladu o tvoju panovacnost ale o dieta.
Dobre a kebz ti manžel povedal poďme tam, šla by si aby mal muž "dušu na mieste" aj keď ty si bola proti?
A smutné je že ti musí v takejto veci klamať. A vieš čo aj ja by som muža oklamala keby je proti a dieťa k lekárovi vzala a čo ? Aspoň by lekár potvrdil alebo vyvrátil či dieťaťu niečo je alebo nie a bolo by mi jedno keby je to kľudne aj cvokar....
Prekrucas svoje odpovede. Jasne si napísala v príspevku, že by si mu tam nedovolila ísť.
Cudzí človek vidí tvoje dieťa objektivnejsie ako rodič. Rodic častokrát nevidi na svojom dieťati diagnózu, väčšinou si to najskôr všimne okolie. To ze teraz psychológ nič nepotvrdil, ešte nie je žiadna výhra. Málokedy v 3r určia diagnózu. Uvidí sa neskôr.
Na tvojom mieste by som spozorovala a nehrala urazenu princeznú. Radšej si sleduj dieťa.
Problém je váš vzťah a nie či ho niekam vzal alebo nie...keby bol bas vzťah v poriadnu, toto by sa stať nemuselo
Následkom tohoto musel, klamal.
A v čom je problém? Že ho dal vyšetriť odborníkovi? Ja som si predstavila, ze ho vzal niekam na nebezpečné miesto, do krčmy do bordelu alebo co a on ho vzal k doktorovi, no koniec sveta... . A ty už robíš cirkus, ze ty by si to nedovolila... Už len to je divne,ze muž musí poza tvoj chrbát ist k niekomu ako je odbornik, lekár.
Prečo s ty máš problém? Keby zo bolo opačne, ze ty chceš ísť, aj pôjdeš a on zacne riešiť, ze ako si si to dovolila? To by si bola spokojná? Je taky istý rodič ako ty a má plné právo ísť s dieťaťom na vyšetrenie či ošetrenie
Nie je zdravie dietata dolezitejsie ako vlastne ego? Aku odpoved ocakavas? Poslat muza spat bez vecere? Tri mesiace bez sexu? Rozvod?
Ako prebiehal vlastne rozhovor na tuto temu?
Anicka, mne sa zda ze s malou nie je to a to v poriadku.
Ale prosim ta, nic jej nie je.
Aj tak by som ju radsej vzal k lekarovi.
Nie.
A on sa ma s tym uspokojit? Keby to bolo naopak, ako by ti bolo?
A uz nam prezrad co to je za mysticku chorobu.
autor
•
Včera o 22:03
@ukgirls Vzal dieťa k doktorovi, pretože mu okolie hovorilo, že moje dieťa ma nejakú poruchu 🙂 a vedel, že by som s tým nesúhlasila, pretože naše dieťa je v poriadku. Ja keď dieťaťu niečo idem kúpiť, niečo chcem spraviť (oslavu napr) ak dieťa chcem niekam vziať…proste hocičo…tak sa prv poradím s manželom a potom niečo riešim… ak im niečo kúpim tak mu poviem že pozri kúpila som jej toto, tamto. Ide o to, že so mnou o tom nerozprával a vzal ju tam a povedal, že ide niekam inam.
To musel byt rozsiahly komplot😈pokial teda nesiel len pediatrovi. Na obj. Odbornikovi sa caka mesiace. Chapem, ze mas pocit zrady, ty si porodila, vypelhala, vychovala a on decko a tvoju pracu "raklamuje" u mudr. Natajnasa💔
Ty si pýtaš povolenie od manžela ísť s dieťaťom k lekárovi? Myslel som že sa to len oznamuje. Keď ty si hneď rozhodnutá nepovoliť mu ísť k lekárovi. Máš medicínske vzdelanie a v akej špecializácii?
Ako to máte ostatné ženy tiež pýtate povolenie od manžela ísť k lekárovi s dieťaťom?
Na toto sa neda odpovedat, kedze podla toho co pises dalej je vaz vztah na hovno. Neviem si predstavit, zeby sa moj manzel zacal zaujimat o dieta az po 3 rokoch a nemal k nej dovtedy ziadny vztah.
Takze problem bude to, ze mate nefungujuci vztah, ktory vobec nie je zalozeny na dovere, nie ste prepojeni nefungujete spolu, inak by si toto vobec nemusela riesit lebo by sa to nestalo
Vieš ja sa na to pozerám inak... Mám známu ktorá aj keď celé okolie videlo že dieťatko nie je celkom ok čo sa týka správania a celkovo ona si to nikdy nepripustila.... Nakoniec naozaj sa zistilo že má malý určitú formu autizmu ale ona dodnes si neprizná že to tak je....(Ma to potvrdené ale ona to nechce vidieť ....aká je realita) Na druhej strane možno by sa mi tiež nepáčilo že to rieši poza môj chrbát ale tak keď vedel že s tebou nepohne...... Čo ty vieš ....čo ak zistí že sa niečo deje a nakoniec to bude dobré že išiel lebo vám s tým môžu ďalej pomôcť?.....
Este by som relativizovala, ze "muz nema vztah k dietatu aj ked spolu ziju a po troch rokoch cez dovolenku sa zrazu zaujima"... ja poznam toolko zien zasiahnute opicou laskou, ze dovidenia... vsetko vedia lepsie, sikovnejsie, dieta ukludnia rychlejsie, dieta ich ma radsej, dieta uspia lepsie, dieta nakrmia lepsie, oblecu lepsie, zahraju sa s nim "vhodnejsie"... proste tomu chlapovi ani nedaju sancu a kazdy raz, ked sa pokusi pomoct - davaju mu pocit, ze im to netreba, ze to zvladaju, a predovsetkym, ze to robia lepsie...take to klasicke honenie materinskeho ega - tzv. samotyranie unavou, ale ja som MATKA... potom si od kamosky vypocujem, ze on sa nestara... wtf... vidim od zaciatku, ze ona ho ani nenecha... a ze potom on nie je zvyknuty, dieta nie je zvyknute, je hadam jasne... sorry za off topic, ale...
Hm, to mu susedia musia radiť, kam má ísť s dieťaťom? Tiež mohol prísť domov a povedať ti, kam ho susedia posielajú s dieťaťom na vyšetrenie a čo si o tom myslíš nie? Teraz ak tebe iná susedka povie, že sa jej nezdá tvoj muž, že by mal ísť k lekárovi, tiež s ním pôjdeš len kvôli susedke, lebo ona povedala? Muž nech vaše deti rieši s tebou, nie so susedmi.
Ako by som reagovala? Zamyslela by som sa, prečo mal pocit, že to musí urobiť takto. Že kde je problém v našom vzťahu, že má pocit, že nemôže otvorene komunikovať a otvorene sa dohodnúť. Niečo u vás nefunguje a tam máte prsty obaja. A tiež niečo nefunguje, keď píšete, že 3 roky sa nezaujímal o malú. Čo sa týka špeciálneho vyšetrenia, sú rodičia, ktorí si nechcú priznať pred sebou alebo pred okolím, že dieťa má problém a tým, že mu zneprístupnia intervenciu odborníka mu škodia. Takže ak druhý rodič v takom prípade zasiahne a vezme dieťa k odborníkovi, som na jeho strane, kvôli dieťaťu. Ako je to u vás, nemôžeme tušiť.
Veľa ľudí (cudzích) si viac všimne..už sa to stalo kamarátke, a ty cudzí mali pravdu.. dúfam že to nebude tvoj /váš problém a budete všetci zdravý..
Ako chápeš, že je to vaše spoločne dieťa, že? Akým spôsobom mu ten lekár mohol potenciálne ublížiť, že si tak strašne bola proti jeho návšteve?

@drago12587 ešte raz... bolelo to veľmi??🙏