icon

Ako riešiť otcovstvo bez zápisu v rodnom liste?

avatar
helusa1994
6. máj 2026

Ma niekto skusenosti prosim nemam v rodnom liste otcovstvo ked sa nedohodneme tak sa to podava sudom ? Ako sa to riesi dalej nemam skusenosti

Strana
z2
avatar
bruno1
11. máj 2026
@melanta

@bruno1 nie. Píšeš úplne bludy. Ak sa žena rozhodne po 15 rokoch, že chce, aby malo dieťa oficianálne otca, osloví ho, či súhlasí dobrovoľne zapísať sa ako otec. Ak nie, môže to riešiť spomínanou súdnou cestou. Keď bude otec zapísaný, tak má logicky dieťa nárok na výživné. V takomto prípade ale od doby zapísania do rodného listu. Nie spätne.

A čo sa týka istoty - akú istotu spomínaš? Raz keď chlap sexuje so ženou bez ochrany, tak si je snáď vedomý možných následkov ako je otehotnenie a následne zodpovednosť podieľať sa na vyživovacej povinnosti. Ak nechce živiť žiadne dieťa, nech sexuje s gumou alebo nesexuje.

Mimochodom, tak ako môže žena žiadať o zápis otca, môže to urobiť aj muž. Ak ho žena nechce zapísať do rodného listu, môže o to súdom požiadať muž, následne môže súdom žiadať o stretávanie a vytvárať si vzťah od narodenia.

@melanta Špatne si ma pochopila .Já píšem o prípadoch ,kde sa otec CHCE starať o dieťa ,no matka ho odmieta zapísať do rod. listu.Ma len veľmi malú možnosť sa domôcť zápisu ,bez súhlasu matky.Čo považujem za právnu istotu? Ak otec dieťaťa zistí že bol oklamaný a nie je otcom má ... 3 roky na zapretie otcovstva a vymazanie z RL.Ak matka nedovolí zapísať otca do RL ,tak má 18 rokov na zmenu a doplnenie otca do RL .Dieťa má na to čas do konca života otca,domôct sa zápisu otca. Takže muž má 3 roky ,matka 18 rokov,dieťa aj 50 rokov .Pritom matka dobre vie ,kto je otcom dieťatka .Silné pochybujem ,že muž...otec dieťatka, môže prísť na súd a dať návrh na určenie otcovstva ,ak nie je manželom matky .

avatar
123profil321
Autor odpoveď zmazal
avatar
123profil321
11. máj 2026
@melanta

@bruno1 nie. Píšeš úplne bludy. Ak sa žena rozhodne po 15 rokoch, že chce, aby malo dieťa oficianálne otca, osloví ho, či súhlasí dobrovoľne zapísať sa ako otec. Ak nie, môže to riešiť spomínanou súdnou cestou. Keď bude otec zapísaný, tak má logicky dieťa nárok na výživné. V takomto prípade ale od doby zapísania do rodného listu. Nie spätne.

A čo sa týka istoty - akú istotu spomínaš? Raz keď chlap sexuje so ženou bez ochrany, tak si je snáď vedomý možných následkov ako je otehotnenie a následne zodpovednosť podieľať sa na vyživovacej povinnosti. Ak nechce živiť žiadne dieťa, nech sexuje s gumou alebo nesexuje.

Mimochodom, tak ako môže žena žiadať o zápis otca, môže to urobiť aj muž. Ak ho žena nechce zapísať do rodného listu, môže o to súdom požiadať muž, následne môže súdom žiadať o stretávanie a vytvárať si vzťah od narodenia.

@melanta asi rok dozadu tu bola diskusia od muža, ktorého žena odmietla zapísať do RL a pýtal sa ako postupovať

avatar
123profil321
11. máj 2026
@bruno1

@melanta Špatne si ma pochopila .Já píšem o prípadoch ,kde sa otec CHCE starať o dieťa ,no matka ho odmieta zapísať do rod. listu.Ma len veľmi malú možnosť sa domôcť zápisu ,bez súhlasu matky.Čo považujem za právnu istotu? Ak otec dieťaťa zistí že bol oklamaný a nie je otcom má ... 3 roky na zapretie otcovstva a vymazanie z RL.Ak matka nedovolí zapísať otca do RL ,tak má 18 rokov na zmenu a doplnenie otca do RL .Dieťa má na to čas do konca života otca,domôct sa zápisu otca. Takže muž má 3 roky ,matka 18 rokov,dieťa aj 50 rokov .Pritom matka dobre vie ,kto je otcom dieťatka .Silné pochybujem ,že muž...otec dieťatka, môže prísť na súd a dať návrh na určenie otcovstva ,ak nie je manželom matky .

@bruno1 ale áno, aj muž môže podať návrh na určenie otcovstva. A kľudne to môže byť aj keď má dieťa už 15 rokov a len vtedy sa o ňom dozvie. Otázne už potom je, že ak dieťa žije v tom, že má otca, a nevie o pozadí, či to prijme, a ako. A či mu to neublíži...

avatar
melanta
11. máj 2026
@bruno1

@melanta Špatne si ma pochopila .Já píšem o prípadoch ,kde sa otec CHCE starať o dieťa ,no matka ho odmieta zapísať do rod. listu.Ma len veľmi malú možnosť sa domôcť zápisu ,bez súhlasu matky.Čo považujem za právnu istotu? Ak otec dieťaťa zistí že bol oklamaný a nie je otcom má ... 3 roky na zapretie otcovstva a vymazanie z RL.Ak matka nedovolí zapísať otca do RL ,tak má 18 rokov na zmenu a doplnenie otca do RL .Dieťa má na to čas do konca života otca,domôct sa zápisu otca. Takže muž má 3 roky ,matka 18 rokov,dieťa aj 50 rokov .Pritom matka dobre vie ,kto je otcom dieťatka .Silné pochybujem ,že muž...otec dieťatka, môže prísť na súd a dať návrh na určenie otcovstva ,ak nie je manželom matky .

@bruno1 nie, otec nemá 3 roky na žiadosť o uznanie otcovstva. Má na to rovnaký čas ako matka. 3 roky sa týkajú iba zapretia otcovstva a táto lehota platí ako pre otca, tak aj pre matku. A rovnaká lehota platí pre matku aj otca pri žiadosti o uznanie otcovstva, čo v podstate nie je obmedzené žiadnou lehotou - ani pre matku, ani pre otca.

K tomu, že pochybuješ, že otec dieťaťa môže dať na súd žiadosť o uznanie otcovstva - áno, môže. Má rovnaké právo tak urobiť ako matka. A súd k jeho žiadosti bude pristupovať rovnako, ako keď takú žiadosť podá matka. Čiže, ak žiadosť podá muž, žena nebude súhlasiť a bude tvrdiť, že dotyčný nie je otcom, tak súd nariadi DNA testy, ktoré ak dotyčného potvrdia ako otca, tak bude zapísaný do rodného listu a testy DNA dá súd zaplatiť matke. Čiže znova zopakujem - muž tu má úplne rovnaké možnosti a práva ako žena.

Celkom nechápem, o čo ti ide. Ide z teba neskutočná negatívna emócia, silou mocou chceš dokázať, ako je systém nespravodlivý voči mužovi otcovi, ale všetko, čo si spomenul, si myslíš zle a mýliš sa. Ak si frustrovaný z konkrétnej situácie v tvojom živote, skús ju popísať konkrétne a možno dostaneš radu, ako tvoju situáciu riešiť. Ale zatiaľ len melieš nepravdy, ktoré neviem prečo si nahováraš.

avatar
bruno1
11. máj 2026
@123profil321

@bruno1 ale áno, aj muž môže podať návrh na určenie otcovstva. A kľudne to môže byť aj keď má dieťa už 15 rokov a len vtedy sa o ňom dozvie. Otázne už potom je, že ak dieťa žije v tom, že má otca, a nevie o pozadí, či to prijme, a ako. A či mu to neublíži...

@123profil321 áno môže ,ALE je mu to naprt ,ako som sa dočítal od právnika ,z právnickej kancelárie Ficek ..... Ak by sa neskôr domáhal biologický otec otcovstva, mohol by to urobiť, ale je to málo pravdepodobné. Obyčajne sa to nedeje.Prišlo by len na ...Tvrdenie proti tvrdeniu.🤷

avatar
bruno1
11. máj 2026
@melanta

@bruno1 nie, otec nemá 3 roky na žiadosť o uznanie otcovstva. Má na to rovnaký čas ako matka. 3 roky sa týkajú iba zapretia otcovstva a táto lehota platí ako pre otca, tak aj pre matku. A rovnaká lehota platí pre matku aj otca pri žiadosti o uznanie otcovstva, čo v podstate nie je obmedzené žiadnou lehotou - ani pre matku, ani pre otca.

K tomu, že pochybuješ, že otec dieťaťa môže dať na súd žiadosť o uznanie otcovstva - áno, môže. Má rovnaké právo tak urobiť ako matka. A súd k jeho žiadosti bude pristupovať rovnako, ako keď takú žiadosť podá matka. Čiže, ak žiadosť podá muž, žena nebude súhlasiť a bude tvrdiť, že dotyčný nie je otcom, tak súd nariadi DNA testy, ktoré ak dotyčného potvrdia ako otca, tak bude zapísaný do rodného listu a testy DNA dá súd zaplatiť matke. Čiže znova zopakujem - muž tu má úplne rovnaké možnosti a práva ako žena.

Celkom nechápem, o čo ti ide. Ide z teba neskutočná negatívna emócia, silou mocou chceš dokázať, ako je systém nespravodlivý voči mužovi otcovi, ale všetko, čo si spomenul, si myslíš zle a mýliš sa. Ak si frustrovaný z konkrétnej situácie v tvojom živote, skús ju popísať konkrétne a možno dostaneš radu, ako tvoju situáciu riešiť. Ale zatiaľ len melieš nepravdy, ktoré neviem prečo si nahováraš.

@melanta nie nemám žiadnu odobnú skúsenosť .A negatívny dom preto....Lebo zákon máme na Európskej úrovni,no ich výkon je postsocialistický.Veď tu na MK si pýtajú ženy rady,ako zaprieť otcovstvo ,otca dieťaka a odpisujú im ženy ,ktoré to úspešne dokázali.🤷

avatar
melanta
11. máj 2026
@bruno1

@123profil321 áno môže ,ALE je mu to naprt ,ako som sa dočítal od právnika ,z právnickej kancelárie Ficek ..... Ak by sa neskôr domáhal biologický otec otcovstva, mohol by to urobiť, ale je to málo pravdepodobné. Obyčajne sa to nedeje.Prišlo by len na ...Tvrdenie proti tvrdeniu.🤷

@bruno1 ty si nejako mentálne postihnutý? Inak si neviem vysvetliť tieto bludy, čo stále píšeš.

1. Píšeš - Ak by sa neskôr domáhal biologický otec otcovstva, mohol by to urobiť, ale je to málo pravdepodobné - prečo by bolo? Reálne sa to deje málokedy iba iba iba preto, že muži obyčajne nemajú po rokoch záujem sami aktívne riešiť uznanie otcovstva. Ak by tak ale muž urobil, súd sa tým bude zaoberať úplne rovnako, ako keď takú žiadosť podá žena.

2. Píšeš - Obyčajne sa to nedeje - obyčajne sa to nedeje preto, že muži obyčajne nemajú po rokoch záujem sami aktívne riešiť uznanie otcovstva. Ak by tak ale muž urobil, súd sa tým bude zaoberať úplne rovnako, ako keď takú žiadosť podá žena.

3. Píšeš - Tvrdenie proti tvrdeniu - aké tvrdenie proti tvrdeniu? Ak to bude riešiť súd, tak to bude riešiť formou testou DNA a tie rozhodujú. Proti nim je tvrdenie osoby pre súd úplne nepodstatné, úplne irelevantné.

Ak ozaj nie sú nejako mentálne zaostalý, tak tomu musíš pochopiť, že muž má rovnaké možnosti ako žena a súd k nim pristupuje úplne rovnako. To, že to robí málo mužov nie je chyba systému, ale nezáujem mužov riešiť to. To je všetko z mojej strany, viac sa k tomu nevyjadrím - ak to po dnešných komentároch odo mňa a 123profil nechápeš, tak potom asi nemáš kapacitu pochopiť to. To ma mrzí,

avatar
melanta
11. máj 2026
@bruno1

@melanta nie nemám žiadnu odobnú skúsenosť .A negatívny dom preto....Lebo zákon máme na Európskej úrovni,no ich výkon je postsocialistický.Veď tu na MK si pýtajú ženy rady,ako zaprieť otcovstvo ,otca dieťaka a odpisujú im ženy ,ktoré to úspešne dokázali.🤷

@bruno1

Píšeš - Veď tu na MK si pýtajú ženy rady,ako zaprieť otcovstvo ,otca dieťaka a odpisujú im ženy ,ktoré to úspešne dokázali.

Nie, žiadna žena nedokáže na súde zaprieť otcovstvo ak dotyčný je skutočne otcom. Testy DNA nepustia a súd sa riadi v takýchto prípadoch výlučne testami DNA. Ty nerieš, čo tu ženy popíšu, ti tu popíšu množstvo blábolov. Zákony sú jasné a žena nemá možnosť otca zaprieť, ak to otec bude riešiť súdnou cestou. Bodka.

Strana
z2