Ako riešiť situáciu po rozchode?

cecil36
24. aug 2014

Baby zaujima ma vas nazor, ako by ste riesili situaciu. Manzelia sa rozisli, je navrh na rozvod a zverenie dietata. Dieta nema este tri roky. Mama musela do prace, vzala hypo....Otec zostal vo svojom byte. Prispieva 200 Eur. Dieta nezobrali do skolky a tak je striedavo u otca (otec robi na zmeny) aj u mamy. Mama chce, aby dieta islo do skolky, ale na skurmonu nema peniaze. Otec na sukromu nechce prispiet (ani cast), vraj plati nadstandartne vyzivne. Samozrejme, otec s nim takto vzhladom na iny druh prace travi ovela viac casu (s cim mama nesuhlasi) a mame "prischne" cas ked otec musi do prace. A ona si to ma zariadit. podla jeho sluzieb.....Tento stav nevplyva dobre ani na dieta, ktore je z toho zmätene.... Ako by ste riesili tuto situaciu?

svetluska82
24. aug 2014

@cecil36 nijako, ked na sukromnu skolku nema, tak asi tazko to nejako vyriesi, vyzivne je fakt nadstandartne...

cecil36
autor
24. aug 2014

@svetluska82 nepisala som to v texte, dieta je autista, ma intoleranciu laktozy a speci stravu kvoli operacii crievok....

svetluska82
24. aug 2014

@cecil36 aha, tak potom to meni situaciu. Ale asi taketo dieta do normalnej skolky nevezmu. Mozno do nejakej specialnej, alebo do centra pre autistov

anatalia77
24. aug 2014

@cecil36 pokial by sa jednalo o taketo dieta,tak by som prekopala svoj zivot a prisposobila sa mu.

cecil36
autor
24. aug 2014

@svetluska82 ano, bola to skolka pre autistov....statna. Su este dve sukromne, ale drahe. A skolka by mu pomohla... viem to podla terapii...

sintra
24. aug 2014

moze este poziadat o zvysenie vyzivneho, v navrhu uvedie situaciu, ze dieta nevzali do statnej skolky a vzhladom na problemy dietata (autizmus, intolerancia laktozy a pooperacne problemy) su preukazatelne poziadavky na novu vysku sumy.

cecil36
autor
24. aug 2014

@anatalia77 ako prekopala?

cecil36
autor
24. aug 2014

@sintra vyzivne este nie je urcene, urcil si otec sam...

sintra
24. aug 2014

@cecil36 aha, teda otec plati dohodou a vyzivne nebolo urcene sudom? Pokial je to tak, o dovod viac preco podat navrh na sud na urcenie sumy vyzivneho plus upravu styku.
Rozhodne nech uvedie v navrhu opis svojej situacie a preukazatelne naklady na zivobitie, je tam ja hypo, ja myslim ze preukazatelne dovody tam budu.

cecil36
autor
24. aug 2014

@sintra dakuejm krasne za info 🙂 vyzivne nebolo sudom urcene....Bohuzial len, hypo je 350 eur 😒 + najomné a naklady na maleho...

eanna
24. aug 2014

Myslím si že teraz otcovi krivdíte.. to že matka si vybrala také zamestnanie nie je jeho problém on prispieva naozaj nadštandartné výživné. Viac menej ale nechápem v čom je problém, ktorý chceš riešiť. Ide o to, že nechce prispieť na súkromnú škôlku, alebo to že matka nie je schopná pre svoje pracovné vyťaženie so synom tráviť viac času?? Myslím si, že i u autistických detí platia tie isté podmienky na prijatie do škôlky a to je vek 3 roky, no a ako viem tak sú tam i iné špecifiká, potrebné na prijatie. Takže byť matkou tak som rada, že ako rodičia fungujeme v prospech syna a má sa mu kto venovať a obaja majú možnosť venovať sa práci no a o zápis do škôlky sa nech pokúsi neskôr.

bonaqa2013
24. aug 2014

pre 3 ročné dieťa 200 e neodklepne ani súd. Maminka može byť rada takému výživnému.

maznacik007
24. aug 2014

@cecil36 vzhladom na diagnozy dietata je to nizke vyzivne ... matka nech si vybavi platenu predlzenu RD .. ZTP a prispevky ...

a ide na sud na urcenie vyzivneho .. a ziada 500 EUR

maznacik007
24. aug 2014

@bonaqa2013 moj kolega plati na dvojrocne 500 EUR mesacne bez diagnoz...

bonaqa2013
24. aug 2014

@maznacik007 tak tomu sa mi nechce veriť, pretože moj syn sa s otcom súdi o výživné a právnik ma presviedčal o tom že ani žiadny milionár na Sk neplatí 500e mesačne na dieťa alimenty.
A to platí dobrovolne, alebo nariadil súd? To potom má aký mesačný príjem? Predpokladám že pod 2000e nejde.

maznacik007
24. aug 2014

@bonaqa2013 dobrovolne nie ..nariadil mu to sud ... ano ta suma sa pohybuje cca tak myslim plat .. ale milionar neni

eanna
24. aug 2014

@maznacik007 500 euro mesačne.... ale nie pri priemernom slovenskom plate, však?? Lebo je to hlúposť čo si napísala ak to raz otcovi z platu vychádzať nebude tak to ani matka nedostane a môže to riešiť materskou a príspevkami, čímkoľvek súd jej to neodklepne. A fakt ostáva, že na výživu dieťaťa prispieva rovnakým dielom otec tak i matka.

anatalia77
24. aug 2014

Sud take vyzivne moze priklepnut,aj ked dieta tak vela mesacne nespotrebuje,cast sa dava ako sporenie na studium.

maznacik007
24. aug 2014

dieta sa ma podielat na zivotnej urovni rodica ... to znamena ze ak otec zaraba napr. 2000 EUR v cistom a matka dajme tomu 600 v cistom ma dieta pravo dostat vyzivne aj 500 EUR ... preco by ono malo chodit v oblecku zo sekaca ked otec nakupuje znackove ... a chodi po dovolenkach a pod...

bonaqa2013
24. aug 2014

@eanna rovnako prispieva matka a otec? To nie vždy ide. Ak je matka na RD, tak dostane nejakých 200e aj s rod. prídavkami. Matka sa podieľa na opatera - a tú nie vždy ide vyčísliť.

bonaqa2013
24. aug 2014

@anatalia77 a kto prinúti matku aby dávala istú časť na sporenie. asi ťažko niekto. Súd takéto srandy nerobí.

anatalia77
24. aug 2014

@bonaqa2013 neviem ako to funguje,ale myslim si,ze sa musi zalozit pre dieta ucet,kde teda otec preposiela cast cast vymeraneho vyzivneho. Trebars 200 eur matke a 300 na studium.

eanna
24. aug 2014

@bonaqa2013 ak je matka na RD má si požiadať o príspevok od otca pre matku na RD a nie považovať alimenty a opateru za rovnnocenné. Výživné je na zabezpečenie všetkých potrieb (jedlo, oblečenie, zabezpečenie bývania, atd). Opatera je určená súdom alebo ako sa rodičia dohodnú napr. Dve hodiny dva krát do týždňa.. v tvojom podaní je opatera zo strany otca vždy len finančná.

sintra
24. aug 2014

@bonaqa2013 vyzivne pre 3 rocne dieta moze byt aj 500 eur, vsetko zavisi od zivotnych podmienok rodicov. Posudzuje sa vzdy vyska prijimu kontra naklady a zohladnuju sa specificke podmienky.

maria117
24. aug 2014

@cecil36 matka chce, aby otec prispieval na sukromnu skolku, lebo matke sa nepaci, ze dieta travi vela casu s otcom a bola by radsej, ak by ten cas travil v skolke? Ja len, ci tomu spravne rozumiem....

janickacrazy
24. aug 2014

@cecil36 Ak matka musí do práce, nech dá dieta opatrovatelke, ked ho nezobrali do školky. Teraz je kopa žien nezamestnaných, možno by sa dalo s nejakou dohodnút za rozumnú cenu plus može byt niekedy aj u otca, ked robí na tie smeny.

bonaqa2013
24. aug 2014

@eanna áno finančná, lebo moj ex nejavil o syna žiadny záujem, nepoznal dieťa, dieťa nepoznalo otca a to bývame v jednej dedine. Synovi sa predstavil asi keď mal 17 rokov, ale podľa mňa to bolo príliš neskoro. Syn ku nemu ani nechodí, ani žiadny kontakt nemajú. Nič.

maznacik007
24. aug 2014

@maria117 pise ze dieta je autista ... takze to tam neni len o skolke ale aj o terapiach ktore v tej skolke maju .. pre dieta je v tomto pripade len plus ak je v skolke a venuju sa mu odbornici ... pochybujem ze sa mu otec v casoch medzi smenami dokaze takto venovat ze ma k tomu prislusne terapeuticke vedomosti pomocky atd..

lenbea
24. aug 2014

@cecil36 tak asi podať žiadosť na vyššie vyživne, vzhľadom na momentalnu situaciu. neviem ako sa to rieši, ale asi nič ine sa neda robiť.

tilda
24. aug 2014

@bonaqa2013 mali by ste zmenit pravnika,vyzivne zavisi od prijmu otca. A tak ako pisali baby,moze byt aj 1000,s tym ze cast ide mize ist na ucet matke a cast na ucet,ktory jej sud nariadi zriadit. Vzhladom na diagnozu dietata by bolo urcite vhodnejsie,aby bolo v spec.skolke,kde sa bude prihliadat na jeho potreby.prisposobovanie sa sluzbam otca vnasa do jeho zivota chaos,to nie je pre autistov vhodne,ak sa ocino chce starat,je to super,ale tu nie je rec o zdravom dietati.