Ako sa cítite ako uprednostňované deti vašich rodičov?

RodinaNarušená komunikačná schopnosť
29. jún 2020

Prosím uveďte ma do obrazu,ako sa cítia deti,ktorých rodičia uprednostňujú pred inými súrodencami.Chcem to pochopiť kvoli mojmu chlapovi,ktorý celé detstvo makal v rodinnej firme.kým jeho dve sestry sa "učili" a jeho najmladší brat bol ešte decko.Po strednej škole mu rodičia zbalili kufre,že sa má postarať teraz sám o seba.Ok,zvládol to,popri robote si spravil VŠ,kým jeho sestry si spravili deti ešte pred 20-timi narodeninami.Ok,potom sa oženil,mali sme malú rodinnú svadbu,ktorú sme si zaplatili,vzali sme si spoločne byt na hypotéku,máme dvoch krásnych synov,starkích volajú iba mojich rodičov.Švagriné dostali ako svadobný dar byt.To sme sa dozvedeli od širšej rodiny.dom svokrovcov je prepísaný na najmladšieho syna.Ok,všetko sa nám podarilo prekonať,zvládame to spolu.Moj muž si váži svojich rodičov a ja som i vďačná za neho.Ale viem,že ho veľmi mrzí nespravodlivosť/?/,nie závisť,aj keď teda sme boli obvinení,že im iba závidíme.mrzí ma to za neho,niekedy je taký nešťastný...Hlavne,keď majú naši chlapci sviatok,viem,že túži,aby jeho rodičia videli aký je hrdý tatko.
Skúšali sme komunikovať veľakrát,aj odpustiť,zmieriť sa.Možno,keď budeme vedieť aké je to byť na tej druhej strane,ľahšie sa bude dať s tým nezáujmom žiť.

petka1982
29. jún 2020

Vieš,je to ťažko.u nás je to tak,že otcov miláčik som bola vždy ja,vlastná mama na mňa vždy žiarlila.potom sa narodil môj brat,ten sa stal maminym obľúbencom.je to ťažký život,ja ľutujem jeho a on mňa 😀 s mamou doteraz nemám blízky vzťah,brat zase s otcom.uz sme dospeli,už to až tak neprezivame.ale je zaujímavé,že keď máme poviem,že brat bol vždy jej obľúbenec,tak mi povie,že to nie je pravda.ze jej to tak nikdy neprišlo.brata zase náš otec doteraz kritizuje za všetko.

amienne
29. jún 2020

U nas velmi podobne. Muz samostatny od strednej skoly, zarabal si uz od 15tich fuskami, na vyske zacal podnikat. Kupoval si vsetko za svoje a ked sme isli spolu byvat dali nam jeho rodicia mensiu sumu aby sme si vzali nizsiu hypoteku. Jeho mladsia sestra nesamostatna dodnes s 2 detmi. Kym nezacala po VS robit vsetko jej platili rodicia, vratane dovolebiek. k maturite dostala navyse zajazd do Egypta, prijmacky na VS zaplatene, ku statniciam dostala auto, ked kupoval jej frajer byt dali jej 2 nasobok toho co muzovi. Moj muz k statniciam ani maturite nedostal nic. Ked sa malo dedit tak samozrejme v prospech sestry kde sa moj muz uz ozval, ze ci im to pride normalne. Vztahy sa nastrbili. Peniaze co nam dali na byt sme im do centu vratili s tym, ze od nich nechceme nic a odmietli sme aj cele dedicstvo. Nejde vobec o peniaze ale o princip ako vravis ty. To, ze vnucata z jednej strany su protezovane uz ani nevravim. Vztahy su ochladnute ale kvoli vnucatam ako tak udrziavane. Muza to trapi a samozrejme aj mna. Nechapem ako mozu rodicia robit take velke rozdiely medzi detmi.

eva_eva
29. jún 2020

Chápem to, tuto ide len o princíp. Môj drahý to má podobne. Ja som povedala tiež, že nič nechcem od nich, lebo raz sme mali od svokrovcov požičané auto lebo naše bolo v servise a už bol problém, už švagriná vyvolávala mužovi, že či je toto normálne. Že sa nehanbíme ich takto využívať. A do mňa už také jedy a som jej potom raz aj vykričala, či jej nie je blbé, že všetko jej rodičia platili, vždy všetko vybavili, len aby bola spokojná. Nám nič nepadlo len tak z neba, pomáhali sme si zakaždým ako sme vedeli. Nie žeby sme čakali od niekoho pomoc, to nie, najradšej si samy urobíme, ale keby aspoň nejaká snaha, žeby synovi pomohli keď videli, že nám niečo chýba. Vzťahy sú vlažné, chodíme vinšovať na sviatky, ale to sú od istého obdobia také návštevy z nutnosti. A obávam sa že inak to už ani nebude.

0silvia0
29. jún 2020

@eva_eva svoju rodinu by si mal riešiť muž, do takýchto vecí by som sa ja ako nevesta rozhodne nemontovala.

nikca101
29. jún 2020

tak na tuto temu by som ti tu vedela pisat slohy lebo moj manzel to ma rovnako so sestrou ona dostala vzdy vsetko a on nikdy nic, ona bola vzdy ta najlepsia a on ten najhorsi aj ked doslova on zachranoval celu rodinu pred domovom "pod mostom" ale ako vravim to by bolo fakt na dlho. ja ked som prisla do jeho rodiny a zacala ju spoznavat tak som len kukala s vyplestenymi ocami a nechapala ako niekto moze jedno dieta milovat a uprednostnovat a druhe tiranizovat lebo u nas v rodine nikdy nic take nebolo. ja mam starsieho brata ale vzdy co mal on som dostala aj ja a aj sa k nam rodicia rovnako spravali.
no nic s tym neurobis svokrovcov nezmenis a nikdy uz nebudu mat tvojho muza rovnako radi ako jeho surodencov tak mu nezostava nic ine len sa s tym zmierit ma svoju rodinu, teba a deti a myslim ze mate rovnako ako my poucenie z toho ze vieme ako sa my v zivote ku svojim detom chovat nebudeme a nikdy nebudeme ziadne dieta uprednostnovat a dostanu vzdy vsetko rovnako aby sa deti nikdy necitili ako tvoj muz..

miadi
30. jún 2020

Ich nezmeniš. Musite sa stym len zmierit. Taketo nieco existuje žial v kazdej druhej rodine. Jedina utecha vam moze byt ze vy takyto nebudete. . Zbytocne sa tym zožierat. Tešte sa zo života z deti. Nerypat sa v tom netrapit sa.

ljzozv
30. jún 2020

Hmm... Teraz mi pride trochu usmevne, ze v detstve ma trapilo, ze ked nam rodicia kupili take tie cervene kufriky... Ja som vzdy dostala mensi. V dospelosti som to.maminke povedala a zostala prekvapena, ze preco som vtedy nieco nepovedala, robili to automaticky, mladsie dieta dcera.
Viem ako to myslis a rozumiem ťa z pozicie tych druhych vnucat. Ich myslenie ale nikdy nezmenis... Stoj pri svojom muzovi, popros aj svojich rodicov, nech ho obcas nahlas pochvalia, ale viac urobit nevies...

ljzozv
30. jún 2020

Inak pred dospelostou starka pochopila, ze niektore veci mali urobit inak, ale.zmenit spätne sa to uz nedalo. Mali sme.o dost radsej druhu stranu starkych, aj napriek tomu, ze tam bol alkohol a obcas aj vyhadzovanie z domu. Vzdy sme tam znova isli a aj pomahali, napriek tomu alkoholu. Lebo.ked alkohol nebol, tak sa nam starky v plnej miere venoval, dovolil nam majstrovat v dielni, isiel s nami na hriby alebo.do lesa

qwerty81
30. jún 2020

Ako sa cítia deti,ktorých rodičia uprednostňujú?? Uplne nomalne. Oni si to neuvedomuju a vsetko, co dostavaju (priazen aj materialne) je u nich bezny standard. Su zvyknutí, ze svet sa toci okolo nich, a nedaj Boh, aby to nahodou nieco narusilo.

evkano1402
30. jún 2020

Kedze ste nezazili ake je to byt na druhej strane, asi to bude tazke aj pochopit. Kto nezazil nepochopi, ale tu to plati naopak.
Moj muz vzdy hovori (ano, mame velmi podobnu situaciu ako vy): Hraj s kartami, ktore mas. V praxi to znamena odosobnit sa, neocakavat uznanie, pochvalu, cokolvek a uz vobec nie nieco materialne. Ak rodicia vyslovene neskodia, tak sa to este da zniest...
Tak ma napadlo, ak nebude jedna strana nebude ani druha. Nebudu mat koho podcenovat, nebudu sa mat nad koho vyvysovat. My sme to nechali tak...nech sa od samej lasky ci sebalasky aj pozeru...neriesime ani povinne vinsovacky...nic.

jumama
30. jún 2020

Moj pohlad je taky, ze rodic prirodzene pomaha tomu slabsiemu, nedokaze ho odmietnut a neraz si ani nevsimne, ako je to voci tomu samostatnejsiemu nespravodlive. Neraz to nevidi ani ten slabsi, neuspesnejsi surodenec. Je to taka opicia oddana laska, pomahat genom prezit. Tie co su samostatne preziju, tie co su slabsie, tak neodvrhne rodic. Lenze neda sa to nakazat, lubte aj mna nada sa to vymerat na vahach rovnako na milimeter, co ktodostal. Da sa iba vazit si sam seba za svoju samostatnost a tym ostatnym to dopriat. Ja som sama ta silnesia dlho bola, a tiez si to podla mna nik okolo mna neuvedomoval.

eliska13
30. jún 2020

@jumama pekne si to napisala rodič chráni slabšieho, alebo jeden si to vydupe a druhý mávne rukou, že sa o seba postara sám.Muz má tiež mladšiu sestru a neuveriteľne rozdiely.Platili sa jej súkromné školy, vodičský, auto sa kúpilo, na dovolenku vreckové a asi aj preto dodnes nemá rodinu ani deti nechce, lebo je veľké dieťa svojich rodičov.Muz nikdy povedal, že ho to trápi on má fajn povahu, keby moja mama robila také rozdiely určite by som jej to vytkla a nedusila v sebe a nemyslím finančno, ale pozornosť, venovanie sa vnucatu ešte, keď prídu k nám rozprávajú vždy len o sestre.

jumama
30. jún 2020

@eliska13 Ano, je to tak, ze kym rodicia su, mas komu co vracat, davat, aspon kusok tej ich priazne mat, je to ok. Ked sa pominu, clovek zostava sam, uz len pre svoju novu rodinu. Pripadne sa na neho ten slabsi surodenec bude obracat o pomoc ako kedysi na rodica 🙂 Cim je clovek starsi, tym je viacej sam. Nie je to smutne, ani tazke, ale musis sa sam naucit hyckat dieta v sebe - dopriat sam sebe co ma rad a co ho tesi. Byt si sam rodicom 🙂

acrobaleno
30. jún 2020

Neverím, že tí "uprednostňovaní" si nič nevšimnú. Už ako deti musia vidieť ten vzorec správania a začnú to využívať. Vedia, že sa nemusia spoľahnúť sami na seba. A ako sa majú chovať tí "odstrkovaní"? Aký požičaj taký vráť.

eliska13
30. jún 2020

@acrobaleno často potom padnú na ústa, keď rodičov pozornosti, penazi, pomoci niet

acrobaleno
30. jún 2020

@eliska13 to je karma

ljzozv
1. júl 2020

@acrobaleno to nie je karta, to je realita.
Ti ludia si to fakt možno neuvedomuju, lebo tak funguju od malicka. Pride im to tak samozrejme a spravne. Ja v tomto vidim ako problem rodicov, lebo to tak to dieta naucia. Nenaucia ich aj padat a vediet sa zdvihnut, oprasit a ide sa dalej. Zametaju im pred nosom cesticku a ked sa vyskytne problem, tak to vyriesia oni. Potom sa moze vyskytnut situacia, kedy to dieta padne v plnej miere.na "hubu ", ale.uz to nebude take lahke riesit. Mozno ani vtedy si neuvedomia, ze zasadny problem nastal niekedy davno a na chybe.su oni. Na chybe bude celý svet mimo nich alebo dietata.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre