Ako sa nepohádať s rodinou?

radkanika
24. mar 2015

Ahoj, potrebujem poradit, lebo idem vybuchnut od zlosti!!!! tak predstavte si, byvame so svokrovcami, kazdy sice vo svojom, ale mame spolocny dvor a svagrina byva zas vedla, tiez vo svojom dome a s vlastnym dvorom. Pred cca 3-4 rokmi si kupili svagrina psa, ktoreho neskutocne chcela!!! pre mna za mna nech ma aj opice, mna sa to netyka. Ale!!! ten pes je absolutne nevychovany, bez akehokolvek vycviku, ziadne velke plemeno, taky stredny, strasne ustekany, neda sa ani len branicku im otvorit bez toho, aby im neusiel a potom ho hodinu nenahanali. Doteraz mi to bolo fakt jedno, lenze svagrina sa rozisla s otcom svojho dietata, ten z domu odisiel a ona ostala so synom sama. Doteraz sa o psa, zahradu a vsetko staral jej muz, zrazu odisiel a ona uz ani psa nechce. My sme mali zajaca, bol volne pusteny na dvore, ako domace zvieratko...zrazu uz svokre zacal prekazat, lebo ze bobkuje vsade, ze ona si nemoze nic posadit, predtym sme mali zas tiez psa, ten zas vsetko ponicil, pohryzol, vsade boli hovna atd. Tak vkuse dookola sa hovorilo o tom, ze uz ziadne zviera teraz, ze si urobime travicku peknu a pod. My mame dve male deti, mladsi ma len 1,5 roka, vsade chodi, lozi, chyta, vsade ma hracky. No a hadajte co? my sme zajaca odpratali, sme museli vybavit kam a ako vcera odisiel, zrazu bol svagrinin pes uz u nas!!! moj muz mi hovori, ze vies co? ja mam pocit, ze ten pes asi u nas ostane, lebo segra ho uz nechce (podotykam dospela takmer 40 rocna zena!!!). Ja mu este hovorim, ze co si, urcite nie, to asi len na chvilu ho tu pustili. Dnes rano pes zas u nas!!! tak sa pytam zo srandy svokry, ze adoptovali sme si psa? a ona "tak ved ked uz tu nie je zajac, moze tu pes ostat"!!! mna skoro slak trafil! ja s tym absolutne nesuhlasim, my toho psa nechceme, keby aspon kusok posluchal. Ale co mi vadi najviac je, ze vsetko, komplet vsetko ostieva, vratane nasich dveri, a dnes som len na chvilu otvorila dvere a uz bol vnutri kocik ostaty! a svagrina to urcite umyvat nebude, ale ja! po dalsie, ide leto, my mavame stale aj kvoli detom otvorene dvere, nech sa vetra a nech aj deti mozu chodit na dvor von a dnu. Teraz sa nebude dat, lebo ten pes je nekontrolovatelny. Po dalsie, maly ma hracky vsade, vnutri aj vonku, a ja ako mam vediet, ci tamta lopta ci lopatka nebola ostata, alebo budu zas vsade psie hovna a behat za malym, aby do niecoho nedrbol. No psychiatria. Madam si zmysli, ze ona psa nechce, a svokra robi vsetko len tak, aby jej vyhovela. Na to, ze my tu mame male deti a ze oni na nas tlacili, ze ziadne zviera nie a to podotykam, ze nasa dcerka neskutocne chcela psa a vsetci ze nie, ziadny pes!!! svokra asi dobre vedela, preco, vzdy si vsetko so svagrinou naplanuju a potom intriguju tak, aby im bolo dobre...mam z toho nervy, jednoducho ten pes tu neostane! otazka vsak je, chcem to s nimi prebrat, ze nech sa sprava svagrina zodpovedne, je to jej pes a ked ho nechce, nech si to riesi inak, lebo my ho tu nechceme. Nechcem sa vsak pohadat, ona je taka, ofuci sa za vsetko a jasne, ze mama bude na jej strane a zas ja budem zla a zit tu tak, aby na mna vkuse zas len zazerali, lebo zas som vyrobila hadku...no dakujem pekne :( mam nervy na toto tu vsetko, ako sa svagrine musime vsetci podriadovat.

krissy1
24. mar 2015

@radkanika podla mna,ako si to napisala tu,by si si mala povedat aj rodine......otvorene o vsetkom

anetkaadamko
24. mar 2015

psa by som pekne krásne vyprovodila tam odkiaľ prišiel............. Môj názor je taký, že kde su také malé deti, tam pes nepatrí.........

borenka
24. mar 2015

Chudák pes, je mi ho ľúto...

lubina
24. mar 2015

@radkanika jednoducho by som zobrala psa a pustila ho svagrinej spat na dvor, ...ze ved mna sa nepytala, ci minebude vadit ak ho da ku nam, navyse ked su vonku stale deti...co ak ich uhryzne, ked je taky nevychovany a neposlucha....urcite by som sa aj pohadala za svoje pravo, nieco povedat, ved takto ku vam moze "vyhodit" vlastne hocico, co sa jej nebude pacit....alebo skus nieco ty priniest na dvor ku nej, ze to uz nechces a uvidis ako zareaguje...ale nech je to nieco ohavne a nepotrebne... 😉

emily76
24. mar 2015

@lubina najlepsie svokru.... 🙄

radkanika
autor
24. mar 2015

Tu ide o to, ze ja som len "pristahovalec" pre nich. Svagrina ma nema rada, a svokra ma tiez len akceptuje a trpi, lebo proste musi. Uz som si za tie roky zvykla, ze som tu nikto, ale toto mi fakt pride prilis, ked ide o moje deti. Keby sa aspon opytala. Lenze ona VSETKO riesi len so svojou mammou. Ja trebars nikam nesmiem ist s kamoskami, lebo hned je zle a su reci, ze kde sa tulam. Takze nikam nechodim. Ona pravidelne chodi kazdy tyzden na cely vecer prec, nik sa nepyta kam, kedy pride, supne si dieta k mame aj na noc a nestara sa, ale to sa povie, ze len isla za kamaratkou (dost pochybujem, ale jej vec). Tu ide o princip, ze je neustale zvyhodnovana, ja chodievam s detmi po vysetreniach sama, s nou chodi mama komplet vsade, sa cudujem, ze nakup vobec zvlada bez mamy. A cokolvek sa robi, musi byt tak, aby svagrinke bolo dobre a potom my. Ja chapem, ze mama jej pomaha, je to jej dcera a je jej luto, ze ostala sama. Ale ved co my za to mozme? my si tiez riesime vsetko ako vieme a nik na nas neprihliada. My sme len ti, co minaju, co svoje deti vsade pustai, sme nezodpovedni (ano, vzdy sa snazime doma vsetko postupne opravovat, renovovat, ale to mi pride normalne ci nie?), a tiez deti, tak ano, pustame ich, ja som rada, ak deti maju kamaratov, ak sa zdrziavaju v detskom kolektive, ucia sa komunikovat, podelit atd.Jej syn je uplne uzavrety, oni totiz nechodia vobec nikam, nema kamaratov, len doma a nic.

majdalenka23
24. mar 2015

Tiež som bývala pri svokre, ale vtedy ešte bez detí..hádky, urážky boli na dennom poriadku. Nič sa jej nepáčilo. Keď sme voľačo (a nie málo) urobili okolo domu aj tak všetkým hovorila, že s ničím jej nepomáhame. V očiach celej rodiny sme boli len za darmožráčov.. jediné čo pomohlo, aby sme sa nehádali a nevznikali konflikty medzi nami bolo to, že sme sa odsťahovali. A to, že sme odišli v období bez akýchkoľvek našetrených peňazí nebolo pre nás prekážkou. Je to jediné riešenie, pokiaľ nechcete aby ste skončili niekde v Pezinku na psychiatrii. Všetky tie reči nemám, nedá sa, nemôžem sú len výhovorky. Viem je to taký radikálny postoj, ale nám sa to vyplatilo 🙂 Dokonca som v tom období zo stresu aj potratila naše prvé dieťatko. Teraz máme 7 mesačného drobca a sme šťastný, občas sa so svokrou stretneme, porozprávame o živote a ideme domov vysmiaty. Veľa šťastia... 😉

sardinka333
24. mar 2015

Píšeš že švagriná má vlastný dvor tak jej čokla tam doved...na rovinu by som jej povedala, nech si s čoklom robí poriadky inak mu vysmažím hubku na riad! (srandujem samozrejme) Alebo ak oddelit plotom čast dvoru a tam mať toho psa, ak ho nechce tak do utulku...Svagrinej to len pride vhod ak sa ty začneš starať o niečo čo sa jej už dávno zunovalo - pes. Ja by som sa teda iste ,,pohadala,, nie že nie. Na rovinu im povedz čo si o tom psovi myslíš a hotovo, jasne že budeš za zlu ale aj to časom prejde. Všade šťance a srance a kto to bude upratovať, príde leto a budete tam smrdieť ako v chlieve....

sardinka333
24. mar 2015

@radkanika od rodiny byť aspon o pár ulíc dalej....takto vám vidia do hrncov a a na miesto riešenia svojich problémov sa staraju do vas. Viem, že dnes je to s bývaním na ,,kočku,, a každý je je rád ze má strechu nad hlavou.Na druhej strane nebud taka submisivna - dovolia si na teba len to čo im dovolíš ty sama. Nemusí sa nič robiť tak aby bolo dobre švagrinke - tej dobre nikdy neurobíš. Dobre musí byť tebe, deťom a tvojej rodine ktoru si si založila a nejaka zakomplexovana ťapa čo ti závidí že máš peknu a kompletnu rodinu tu maj v paži.

lorela
24. mar 2015

@radkanika Len odkomunikovať alebo trpezlivo zakaždým psíka odnášať naspäť ku švagrinej. Keď 10x za deň, tak 10x za deň. Dala by som si tú námahu 😀. A ešte aj výkaly by som jej prehadzovala...

No, inak, fakt chudák pes.

nuvaring
24. mar 2015

typický dedinský problém spoločného žitia, všetkých babiek, matiek, tetiek, ujcov, strýcov, neviest, zaťov, švagrín, nešvagrín, detí nedetí pokope 😀 😀 😀 😀 😀 otras! ži sama v dokoinalej vzdialenosti od všetkých a nemusíš riešiť tieto pi.oviny...ale pobavilo 😀 😀 😀 nikdy by som nežila s nijakým príbuzenstvom v jednej obci, nieto v jednom dvore, pre mna chorý nonsens

eli74
24. mar 2015

@radkanika Podaj inzerat, ze darujes psa. Kym si ho niekto zoberie, majte ho vonku uviazaneho. Ak sa onho poriadne nestarate ani jedna rodina ockovanim a odcervovanim, kupanim a odblchovanim nema co behat do domu a aj vonku nech ma vyhradeny priestor. Sloboda zvierat nema co obmedzovat slobodu ludi. Svokra snad pochopi, ze aj ona na to moze doplatit- co sa tyka hygieny a zdravia.

sardinka333
24. mar 2015

Pes, zviera nemože byť viac ako človek a zdravie detí. Treba sa o psa aj starať, očkovať ho, pratať po nom...ak to nie som ochotný robiť tak žial - musí preč. Aj ja som rok odolavala a vahala či dať preč morské prasiatko, bola to starosť a aj radosť. Ale žial - dcera dostala zlateho stafylokoka do oka a syn neustale kýchal, ja upchatý nos. Nakoniec sme zistili že ma parazita v tele...zvieratko nezvieratko išlo preč a s ním aj nase zdravotné problemy.

radkanika
autor
24. mar 2015

No ja my sme to s muzom uz davno riesili ine byvanie...ale toto je zlozite, vzhladom na rodinne podnikanie a manzelovu pracu to fakt nejde, nech sme to kombinovali akokolvek. Zas by z toho len ziskala ona, kedze nas dom je nepredajny (asi nik by si nekupil dom so spolocnym dvorom nasich svokrovcov :D ) a kedze nas dom je fakt pekne zrekonstruovany, vacsi oprit tomu svagrininmu, ktora do neho neda ani cent ak nemusi, tak uz vidim, ako by sa stahovala rada :/ dom sme totiz dostali od svokrovcov, ked sme sa s muzom brali. No ako hovorim, predat by sa nedal, lebo z jednej strany oni, z druhej svagrina.

mimla
24. mar 2015

Pes vie iba to, čo sa naučí. Ak ho nikto nič nenaučil, nič nevie. Naučiť nejaké základné veci sa vie aj starší pes, mám troch a dvaja sú seniori. Všetci sú second handoví, tiež po niekom, koho to prestalo baviť. Čo sa odučiť nedá je uštekanosť a napríklad zajačie úmysly. To ak sa raz spustí, ťažko sa to odúča. Je to prejav neistoty. Naši psi sa naučili neštekať vnútri, ale vonku je priveľa podnetov. Tiež to vyzerá tak, že ten váš pes nemá pána. Každý pes by mal mať pána. Jedného pána o ktorom vie, že k nemu patrí. Ak toto pes nemá, je nervný uštekaný, neukotvený a zdrhá.

Druhá vec - dobré ploty robia dobrých susedov. Psa ak sa dá, treba šupnúť za plot. Nasadiť nejaké rastliny, aby nemal výhľad na ľudí za plotom a nevyštekával po nich.

Mala som takého psa v susedstve, všade kadil, tráva ošťatá. Neviem, čím toho psa sused živil, ale cikalo to minimálne kyselinu. Ani prádlo som nemohla ísť zavesiť, aby som nestúpila do nejakého "darčeka". A dohovárala som, kričala som, argumentovala som, nervy mi praskali, pes vyštekával synovi pod oknom. Pes to nebol zlý, mal dobrú povahu, bol pes chudák, ale ľútoť musí ísť bokom. Tlačila som na to aby dal psa o ktorého sa nevie postarať preč, Bol to beh na dlhú trať. Nepomôžeš si

Tiež by som psa schytila psa odniesla švagrinej a ešte by som je povedala, počúvaj. ten tvoj pes mi ošťal trávnik, nakládol kam sa dalo, kočík mám ošťatý, dvere mám ošťaté, nepotrebujem kvôli tvojmu čoklovi skončiť na infekčnom, môžeš mi to láskovo prísť umyť, nech sa páči. Pes nie je hračka, ak si ho raz zadovážiš, treba sa postarať. A takto je psa prehadzovať pravidelne cez plot, prípadne rovno pustiť do domu, alebo priviazať o dvere.

Ja som osobne presvedčená o pozitívnom prínose zvierat pre deti, avšak za podmienok, že sa o psa niekto stará. Kedy bol u veterinára? Je zaočkovaný? Je pravidelne odčervovaný? Kto ho cvičí? Kde má brloh? Čo žerie? Tieto veci treba zabezpečiť.

Okrem prehadzovania psa švagrinej späť môžeš ešte psa vyfotiť a ponúkať kade sa dá. Ďaľšia možnosť je, že si toho psa privlastníš a vezmeš ho nakrátko. Ale to iba ak máš pre psov porozumenie, Mám takú skúsenosť, že psi sa radi učia nové veci. Ak dcéra chcela psa, môže sa realizovať.

Naši psi sa veľmi rýchlo naučili, že čo i len prilížiť sa k synovým hračkám, či štekanie počas jeho spánku má pre nich nepríjemné následky. Už ich treba naučiť, aby nevyštekávali vonku bez príčiny a bude to OK.

Na odháňanie mačiek zo záhrady mi pomohla hadica so studenou vodou, skús to, možno to zaberia aj na psa. Na odháňanie cudzích psov som mala malú plechovku, v ktorej boli matky, mince, staré kľúče a podobne. Zahrkala som tým a pes zvyčalne zmizol.

Držím palce, ale myslím, že pre vás je jediné riešenie, psa umiestniť inam. Hoď foto.

radkanika
autor
24. mar 2015

@mimla dakujem za rady, ale vies, keby som chcela na to minat energiu, tak robim a to fakt nechcem. Mam dve male deti, domacnost, manzel v praci, poobede dcera treningy, my nakupy, ulohy do skoly a pod. No fakt sa nema kto naplno u nas venovat psovi. My zvierata mame radi, nehovorim ze nie. Mali sme ich ozaj dost, vratane psov, ale sami vidime, ze teraz na to pri malych detoch cas nemame a naozaj tomu psovi sa venovat treba. Predtym co sme mali, psy chodili na vycvik, pravidelne na prechadzky, hrali sme sa s nimi, ale prisli deti a radsej budem venovat uz takt malo casu im, nez zvieratku.

mimla
24. mar 2015

@radkanika Tak zober psa odnes do útulku. Ak nie je priveľký, možno ho aj umiestnia v novej rodine,kde sa mu dostane aspoň veterinárnej starostlivosti a nejakého toho aspoň domáckeho výcviku. Švagriná dáva evidentne ruky preč, svokra hrá mŕtveho chrobáka a čakajú asi, že sa "to" nejako utrasie a ty to predýchaš. Ak vieš, že to nepredýchaš, nalož psa a odvez ho do útulku. A im dvom povedz, že asi utekol úplne.

zarica
24. mar 2015

Vymente si domy, nech si svokra so svagrinou spolu bacuju na jednom dvore.... :D

radkanika
autor
24. mar 2015

@mimla no neviem, zas toho psa mi je tiez luto davat do utulku...on odcervovany je pokial viem, tieto veci su ok...ale chudak uz by ho aj ostrihat trebalo, nechty ostrihat a ten pes vyzera teraz ako velka chlpata spinava gula...no chudak. Ale ja chcem, aby si toto riesila svagrina a ak do utulku, nech ho odnesie ona, mne to svedomie nedovoli.

imelia
24. mar 2015

@radkanika a ako sa stavia k tomu tvoj muž? nemohol by on skúsiť trochu dohovoriť hlavne svokre? je to jeho mama, môže si k nej dovoliť viac ako ty.

radkanika
autor
24. mar 2015

@zarica haha, vies co? akoze brala by som, hoci ten jej dom pomoc, ale zas svagrina nema dobry vztah s otcom a vyhovuje jej, ze je takto "separovana", ma klud, co my teda rozhodne mozme len snivat...ona sa zamkne a ma v pazi, ani nas za cele roky nepusti, nezavola :D

zarica
24. mar 2015

A pes za to nemôže, je len odrazom svagrinej... prečo by mal on trpieť v útulku kvôli nezodpovednemu majiteľovi????!!!! 😠 ak nový domov, tak mu nájdite nový domov vy, ako rodina... nie je to vec, ktorá, keď sa mi nepáči vyhodim!!!!!

radkanika
autor
24. mar 2015

@imelia no ano, uz som mu tuto novinu ze mame psa oznamila...skoro ho piclo, vraj poobede to vyriesi a psa nech si riesi segra ako vie...prave mi volal. Takze aspon nebudem musiet ja, ale samozrejme ja zla budem, kedze ja som ho na to ako na vsetko vzdy nahovorila (tomu veria cele roky) :D

imelia
24. mar 2015

@radkanika budeš zlá, ale menej a nepriamo. On to možno skôr vyrieši. Ak sú takéto vzťahy, Tebe by ešte aj napriek robili.

sissy27
24. mar 2015

@radkanika už to začalo zle, že "bývame so svokrovcami" ....
čo sa týka psa - vycvičiť a vychovať ho treba, to je celé... žiaľ švagriná na to kašľala... je len na vás, ako sa zariadite, ale ja to vidím nejak takto
1. vydeliť časť záhrady, oplotiť, uzavrieť a tam mať psa - podotýkam, aj takto chovaného psa treba ísť normálne vybehať, na prechádzku s ním
2. investovať do psa trochu času a peňazí - absolvovať výcvik, aj keď to nie je malé šťeňa, stále sa s ním dá pracovať a vychovať ho
3. darovať do dobrých rúk, umiestniť v útulku - pre mňa síce neprijateľná varianta a uvažovala by som nad ňou presne tak ako nad detským domovom pre dieťa, ale tak každý sme nejaký...
Každopádne pes nemôže ani za to, ako bol, resp. nebol vedený, ani za vaše rodinné vzťahy a vybíjať si na ňom zlosť je nevhodné...

radkanika
autor
24. mar 2015

@sissy27 ano suhlasim, pes za to nemoze...ale opakujem, my toho psa nechceme, uz ak by, urcite uplne inu rasu a v inom obdobi, ked na neho budeme mat cas, ktory nemame.

katarinamarkova
24. mar 2015

@radkanika nebavi ta podriadovat sa? odstahuj sa do vlastneho!
pes ti vadi? - chapem - takeho psa by som pri detoch nezniesla.....asi ani minutku 🙂
- skus vsetkym vysvetlit - svagrine, svokre - idealne spolu s tvojim manzelom - ze ten pes tam nema co robit!
ak to nepojde podobrotky a slusnou komunikaciou ostavaju ti dve moznosti:
a) otrav psa, nechaj ho ujst
b) odstahuj sa

sissy27
24. mar 2015

@katarinamarkova
tak to a) si dúfam nemyslela vážne... 🤐 🤐 🤐 ani ako zlý vtip to nie je dobré...

timea7
24. mar 2015

@radkanika svokra a švagriná si k tebe dovolia len toľko, koľko im dovolíš ty. Lenže ty ustupuješ, viac ti záleží na tom, čo oni povedia, ako na tvojich vlastných pocitoch. Aby som nikdy nikam nechodila len preto, lebo ma nazvú tuláčkou? Bolo by mi srdečne jedno, ako ma nazvú, reagovala by som len úsmevom, absolútne nie si povinná im zdôvodňovať prečo, načo a kde. A pes švagrinej na tvojom dvore? Ani náhodou, ak máte oplotený dvor a bránu, zamknúť, ak nie, rýchlo oplotenie urobiť. A švagrinej by som ho priviedla aj dvadsať krát denne späť. Svokre by som donekonečna omielala, že pes na našom dvore jednoducho nebude, veď sama na tom trvala. Kľudne, s úsmevom, ale nepohla by so mnou. Je fajn, že máš podporu manžela, že to chce riešiť, najlepšie, keby ste to riešili spolu, aby aj svokra aj švagriná videli, že máte jeden v druhom podporu. Drž sa a nedaj si so sebou mávať, prečítaj si niečo o asertivite.

timea7
24. mar 2015

@katarinamarkova zbláznila si sa? Ten psík za nič nemôže!!!! Otráviť, alebo ho nechať napospas? To nemôžeš myslieť vážne ! 😝