Ako sa nepohádať s rodinou?

radkanika
24. mar 2015

Ahoj, potrebujem poradit, lebo idem vybuchnut od zlosti!!!! tak predstavte si, byvame so svokrovcami, kazdy sice vo svojom, ale mame spolocny dvor a svagrina byva zas vedla, tiez vo svojom dome a s vlastnym dvorom. Pred cca 3-4 rokmi si kupili svagrina psa, ktoreho neskutocne chcela!!! pre mna za mna nech ma aj opice, mna sa to netyka. Ale!!! ten pes je absolutne nevychovany, bez akehokolvek vycviku, ziadne velke plemeno, taky stredny, strasne ustekany, neda sa ani len branicku im otvorit bez toho, aby im neusiel a potom ho hodinu nenahanali. Doteraz mi to bolo fakt jedno, lenze svagrina sa rozisla s otcom svojho dietata, ten z domu odisiel a ona ostala so synom sama. Doteraz sa o psa, zahradu a vsetko staral jej muz, zrazu odisiel a ona uz ani psa nechce. My sme mali zajaca, bol volne pusteny na dvore, ako domace zvieratko...zrazu uz svokre zacal prekazat, lebo ze bobkuje vsade, ze ona si nemoze nic posadit, predtym sme mali zas tiez psa, ten zas vsetko ponicil, pohryzol, vsade boli hovna atd. Tak vkuse dookola sa hovorilo o tom, ze uz ziadne zviera teraz, ze si urobime travicku peknu a pod. My mame dve male deti, mladsi ma len 1,5 roka, vsade chodi, lozi, chyta, vsade ma hracky. No a hadajte co? my sme zajaca odpratali, sme museli vybavit kam a ako vcera odisiel, zrazu bol svagrinin pes uz u nas!!! moj muz mi hovori, ze vies co? ja mam pocit, ze ten pes asi u nas ostane, lebo segra ho uz nechce (podotykam dospela takmer 40 rocna zena!!!). Ja mu este hovorim, ze co si, urcite nie, to asi len na chvilu ho tu pustili. Dnes rano pes zas u nas!!! tak sa pytam zo srandy svokry, ze adoptovali sme si psa? a ona "tak ved ked uz tu nie je zajac, moze tu pes ostat"!!! mna skoro slak trafil! ja s tym absolutne nesuhlasim, my toho psa nechceme, keby aspon kusok posluchal. Ale co mi vadi najviac je, ze vsetko, komplet vsetko ostieva, vratane nasich dveri, a dnes som len na chvilu otvorila dvere a uz bol vnutri kocik ostaty! a svagrina to urcite umyvat nebude, ale ja! po dalsie, ide leto, my mavame stale aj kvoli detom otvorene dvere, nech sa vetra a nech aj deti mozu chodit na dvor von a dnu. Teraz sa nebude dat, lebo ten pes je nekontrolovatelny. Po dalsie, maly ma hracky vsade, vnutri aj vonku, a ja ako mam vediet, ci tamta lopta ci lopatka nebola ostata, alebo budu zas vsade psie hovna a behat za malym, aby do niecoho nedrbol. No psychiatria. Madam si zmysli, ze ona psa nechce, a svokra robi vsetko len tak, aby jej vyhovela. Na to, ze my tu mame male deti a ze oni na nas tlacili, ze ziadne zviera nie a to podotykam, ze nasa dcerka neskutocne chcela psa a vsetci ze nie, ziadny pes!!! svokra asi dobre vedela, preco, vzdy si vsetko so svagrinou naplanuju a potom intriguju tak, aby im bolo dobre...mam z toho nervy, jednoducho ten pes tu neostane! otazka vsak je, chcem to s nimi prebrat, ze nech sa sprava svagrina zodpovedne, je to jej pes a ked ho nechce, nech si to riesi inak, lebo my ho tu nechceme. Nechcem sa vsak pohadat, ona je taka, ofuci sa za vsetko a jasne, ze mama bude na jej strane a zas ja budem zla a zit tu tak, aby na mna vkuse zas len zazerali, lebo zas som vyrobila hadku...no dakujem pekne :( mam nervy na toto tu vsetko, ako sa svagrine musime vsetci podriadovat.

katarinamarkova
24. mar 2015

@timea7 @sissy27
🙂 jasne ze nie 🙂
mna len zaraza ako ludia ,,spachaju,, spolocne byvanie so svokrou, vedla svagrinej, prerabaju tam, vrazaju peniaze, spolocne zdielaju priestory, dvor a cakaju, ze ziadne podobne konflikty sa nevyskytnu 🙂 a ked sa vyskytuju - co je uplne bezne v takomto spolunazivani, tak su vsetci ti okolo najhorsi, lebo sa nevedia prisposobit mamicke s detmi.
🙂 ja mam psy rada....aj pri detoch....ucia ich zodpovednosti....laske.....

radkanika
autor
24. mar 2015

@timea7 no pravda...ustupujem, lebo nazaciatku som bojovala a aj tak to bolo len horsie, hadky neustale. Teraz je relativne klud, nad mnohymi vecami sa povznesiem a neriesim. Raz za cas pridu situacie ako je tato a to potom je fakt problem, kedze ja som tu vzdy len cudzia. Dvor mame oploteny, ale kedze je spolocny so svokrovcami, ja branicku zavriem, svokra ju otvori a pes je tu. Jedna vec je pohadat sa s rodinou a odist domov, ked ich nevidis a za cas sa to utrasie, druha vec je pohadat sa s nimi a denne ich tisic krat stretavat a vidiet, ako na teba zazeraju a ako ohovaraju so svagrinou poza chrbat, suskaju si atd. Nikoho tu ani nemam okrem nich :/ komu sa vyzalovat a pod.

timea7
24. mar 2015

@katarinamarkova fúúú, ukludnila si ma. Myslím si, že bývanie so svokrovcami je vždy finančne menej náročné, ako kúpiť byt, alebo dom a zobrať hypo na tridsať rokov, preto mladí ľudia berú túto možnosť a dúfajú, že to nebude až také zlé. Bohužiaľ, v drvivej väčšine je to spolužitie asi také, ako opisuje zakladateľka témy 😠 .

timea7
24. mar 2015

@radkanika Nedá sa váš dvor od svokrinho oddeliť? Predeliť na polovicu a nech si tam chová aj tigrov? Ja nie som hádavý typ, som skôr flegmatik, takže nie som v žiadnom prípade za hádky, nikdy som s nikým z mojej rodiny, ani z partnerovej nebola pohádaná, ale trvám si na svojom, s úsmevom, ale dôrazne. Ale či ma ohovárajú a zazerajú, to by mi bolo srdečne jedno. Práve preto, lebo ustupuješ v takých veciach, do ktorých ti naozaj nemajú čo kecať - či niekde ideš alebo nie, tak si k tebe dovoľujú.
Ešte som chcela dodať - písala si, že vám dom svokrovci dali, teda časť domu, to je jedno. Neviem, ako to máte vysporiadané, kto je jeho vlastníkom, kto je vlastníkom pozemku, na ktorom dom stojí, teda aj dvora. To veľmi zaváži, lebo ak je dom tvoj a manželov, aj dvor, tak sa môžu trieskať o zem v polhodinových intervaloch, ty si vo svojom dome a na svojom pozemku môžeš robiť, čo chceš. Ak to tak nie je, potom je to iné, no neinvestovala by som do niečoho, čo nie je moje.

katarinamarkova
24. mar 2015

@timea7 jasne hypo na 30 rokov......len ci je lepsie to, alebo svokra vedla v izbe na 30 rokov 🙂 ja osobne sa vzdy priklanam k prvej alternative, aj ked svokru mam super uzasnu 🙂)) mozno aj preto,ze spolu nebyvame 🙂
ono hypoteka sa da vzdy predcasne vyplatit, resp. sa da prestahovat do lacnejsieho....ale svokra tu bude vzdy tak dlho ako ona uzna za vhodne.

timea7
24. mar 2015

@katarinamarkova ja mám tiež svokru úžasnú,my sme nejakú dobu u nej aj bývali a super, kým sme postavili dom. Hypo sme nebrali, niečo sme mali a veééééľa vecí sme sa na pár rokov zriekli, zariaďovali postupne, ako boli financie, aj tak sa dá. Len to nie je dnes pre mladých populárna cesta....

sissy27
24. mar 2015

@katarinamarkova som rada 🙂 podľa nicku sa mi nezdalo, že by si toto myslela vážne, ale ako vidíš, nie som jediná, ktorá sa pozastavila 😅
áno, presne tak, zviera (akékoľvek) je k dieťaťu úplne super, len treba k obom pristupovať zodpovedne... ja by som síce tiež neskákala od radosti, že mi prischol tvor, ktorého som nechcela, ale nevedela by som sa ho len tak zbaviť... tu sa mi trošku zdá, že problém nie je ani tak celkom pes ako taký, ale to, že je pôvodne od švagrinej...
@radkanika dúfam, že to s manželom poriešite tak, aby "aj ovca bola celá, aj vlk sýty" 🙂 pár tipov si dostala, tak snáď pomôžu...

timea7
24. mar 2015

@sissy27 ja tiež psov milujem, najmä vlčiakov 🙂 , my sme kúpili labradora, aby syn nemal pocit, že je stredom celého vesmíru (do určitého veku bol jediné dieťa aj vnúča z oboch strán....) a naučil sa, že je tu niekto,kto má tiež svoje potreby, bol to dobrý ťah, urobila by som to znovu.

zuzin78
24. mar 2015

@radkanika ahoj poznam to ako sa citis a jedine riesenie pre tvoje zdravie a zdravie tvojich deti, je odstahovat sa co najdalej , prec od svokry , svagrinej , lebo casom to bude len a len horsie. Budete vrazat do domu peniaze a nikdy nebude dom vas a nidky tam nebudes doma , kym bude svokra zit . Ja sa uz so svokrou nebavim vyse mesiaca ani slovo jej uz nepoviem a to zijeme na jednom dvore, ale urazat sa nenecham a nie som pajac, ktory bude ticho a teraz sa za par mesiacov stahujem prec aj s detmi , tu zit nemozem , v takom strese atd ( myslim na deti )
Co sa tyka psa, ked ho svagrina nechce daj inzerat a daruj psa, a ked ho svokra pusti , tak ho zanes , je to take dotahovanie alechran si svoje deti ked nevies ci je osetrovany , atd a moze pes aj nechtiac ublizit , je to len pes ( zviera ) drzim ti palce

bonaqa2013
24. mar 2015

Ja by som asi psíka zobrala - viem ja som taká blbá povaha. Pred 5 rokmi syn tel. domov, že spolužiačka chce utopiť malé šteniatko - ak si ho my nezoberieme, tak som dovolila, aby pes išiel radšej k nám. A tak už viac ako 5 rokov je pes u nás. Je to vlčiak, krásny, ale stojí ma to pekných pár e.
Takže ak ho švaginá nechce, treba psíka zobrať, urobiť búdu, volieru, nakúpiť žrádla, svokrovi nakázať,že my zoberieme psa, a on bude každú nedeľu chodiť so psom na prechádzky. Každý niečo. A bude dom, dvor, pes...

ig0r
25. mar 2015

Podla mna je nemozne sa nepohadat a zaroven byvat u svokrovcov. Svedci o tom aj fakt ze 50% problemov tu na mk je o tom, ze byvam u svokry.

timea7
25. mar 2015

@ig0r bývala som nejaký čas u svokrovcov, nepohádali sme sa nikdy a to sme mali u nich len jednu izbu, ostatné spoločné. Svokra je úžasný človek, ktorý mi v živote veľa pomohol, som vyše desať rokov rozvedená, stále sme v kontakte, tento týždeň príde na návštevu. Takže to ide, ale nie so všetkými typmi ľudí. Ja sa tiež divím, že sa nevesta nasťahuje k svokre, ktorá jej robí peklo už pred svadbou, snaží sa o všetkom okolo svadby rozhodovať, nerešpektuje ju nielen ako partnerku svojho syna, ale ani ako človeka, nechápem, že má niekto ružové okuliare, verí v zázrak, že sa svokra zmení a roky tam trpí. Inak aj moja mama mala super svokrovcov, bývali s nimi, ja do 20 rokov tiež, nikdy nebola žiadna hádka.

leeenka26
25. mar 2015

vela si si nechala, preto si k tebe tolko dovoluju. To si staci par riadkov precitat. Nechodis nikam s kamarátkami pretoze by boli reci??? No ako to myslis vazne? si tam sama za seba, na ne sa vykasli a uplne zmen postoj a premyslanie pretoze podla vsetkeho si za to nechtiac mozes sama. Musis si vediet povedat svoje a netolerovat. Len raz by mi pes ocikal kocik!!! Ja milujem psov, aj mam jedneho doma, nie je 100%, je pojaseny, divoky a nebolo to vzdy lahke pri tak malom dietati, ale toto nie je tvoj pes, nenesies za nho zodpoednost ani nie si povinna ho tam trpiet. Ano spolocny dvor, ale pokial je ten pes nevychovany a obtazuje ta treba si to vydiskutovat a vyriesit.

vlockasnehu
25. mar 2015

Ja som doma zaviedla pravidlo, ze potencionalne problematicke veci riesi kazdy so svojou rodinou. Cize, ak narazime na nieco, co sa nam nepaci, najprv si s manzelom ujasnime medzi sebou co sme a co nie sme ochotni tolerovat a potom to riesis ostatnymi ten z nas, ktoreho rodiny sa to tyka. Lebo to iste vezmu "od svojho" inak a lepsie ako to iste, ale v podstate "od cudzieho" a kazdy aj najlepsie vie, ako na svoju rodinu,

Podla toho, co si pisala, manzelovi sa to tiez nepaci, tak ho vysli, nech problem, ktore sposobila jeho rodina riesi ON. Nech vysvetli svojej mame, ze on si na spolocnom dvore psa nezela a a ak tam tam nemohol byt Vas zajac, tak svagrinin pes ani nahodou. Potom nech manzel schmatne psika a odvedie k svagrine a sestre tiez razne vysvetli, ze si ma svojho psa nechat, a ze ho pri Vas nechces vidiet.

natalym
25. mar 2015

@vlockasnehu Veľmi múdro. U nás to funguje podobne.

zuzin78
25. mar 2015

@vlockasnehu pekne napisane,ale podla mna jej muz sa boji nieco povedat mamicke...inac by uz zasiahol...chlapi sa boja mamickam nieco povedat ,este ked byvaju spolu .

martina28p
25. mar 2015

myslím,že ten,kto to nezažil,neochopí,prečo to inak nejde....ja tiež bývam tak ako zakladatelka témy...problémy boli vždy v hrozných rozmerov.....nech som sa snažila akokolvek,ale zas muž vždy stál pri mne.....teraz som si uvedomila,že inak to nepôjde,len že prestanem žiť ih život a budem žiť svoj,,,,,kašlem na všetko čo im vadí,že im vadím ja.....už si nič nepripúšťam a žijem pre svojich chlapov......my sme tiež od nich odišli,ked ma nespočetne krát vyhnali z ich domu.....bývali sme v podnájmoch,ale sme sa len zadlžili,hyp.nám nikto vtedy nedal,muž bol živnostník.,ja na materskej.....svokrovci nás vždy volali späť,plakali,slubovali,,,,,ja sprostá som uverila.....bolo dobre rok....od vtedy to bolo striedavé....ale čo naučila som sa to ignorovať....ale o to nejde.....

@radkanika neustupuj,ukáž,čo sa ti nepáči a muž tiež nech zakročí....hlavne si to povedzte medzi sebou,aby ste s mužom boli za jedno.....a ked tam psa nechcete,tak ho vrátte švagrinej,alebo mu urobte volieru.....

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bucula
25. mar 2015

Kedysi som aj ja mala podobny problem, ibaze sme byvali v 2 iznovom byte. Sestra si kupila psika,ze ho vezme do UK,ale zistila ze je to velky problem. Tak ostal u nas. Tiez som mala nervy, aj ked sme ho kupali kaxdy druhy den, on stale smrdel, chrapal, vsade cikal, sral.........nakoniec si ho vzala do domu moja teta. Inak by siel bud na inzerat alebo na uspavaciu injekciu. Ale na psa som sa nikdy nehnevala. Pes za to nemoze, jeho pan je zodpovedny. Takze, svagrina nech riesi co so psom ktoreho nechce. Urcite jej to povedz. Normalny clovek to pochopi.

lubicaregecova
25. mar 2015

ukážkový príklad na mediáciu 🙂

bettie
25. mar 2015

@radkanika v prvom rade si myslím, že by to mal so svojou mamou a sestrou vyriešiť manžel, kľudne nech sa s nimi poseká a psa vráti k sestre, nemusíš sa s nimi naťahovať ty, hlavne ak ťa berú ako nutné zlo 😒

radkanika
autor
25. mar 2015

@ig0r
@timea7 lenze my nebyvame u svokry, my mame svoj vlastny dom. Svokra byva vo svojom, akurat ze je nasa suseda. To nie je ani ze by sme mali my vrchne a oni spodne poschodie ci podobne, kazdy ma vlastny. Vratane svagrinej. To nebolo tak, ze sa nasackujeme niekam a budeme cakat, ze nam bude super. Ten dom je manzelov, je vlastnik, cize zas vrazat do neho peniaze mi nepride nelogicke, kedze tu byvame, a mame deti. Akurat ze pozemok je jeho sestry, rodicia to tak schvalne cele podelili, aby ostali "spolu" a jeden bez druheho nemohli nic urobit. A niekto tu pisal, ze tu nejde ani tak o to, ze je to pes, ako ze je to svagrinin pes...to zas nie. Nech by to bol pes kohokolvek, jednoducho ked ho raz nechcem, tak ho nechcem. Ak budem chciet psa, kupim si takeho, ako sa doma rozhodneme a budeme mu venovat cas natolko, aby bol z neho normalny vychovany pes a nie aby mi ostieval kocik a neviem co. To som potom tiez mohla zajaca vziat a prehodit k nej a nech sa stara, lebo ja nechcem. Miesto toho som obvolala znamych a hladala mu vhodny domov, lebo by som si nedovolila bez opytania sa zbavit sa ho tym, ze ho odnesiem ku svagrinej na dvor. Pride mi to chore. Ja proti nej nic nemam, nech si zije ako chce, nebavime sa, zmierila som sa s tym a svokra nie je zla, viem s nimi vychadzat, akurat ked sa to tyka svagrinej, tak svokra je ako vymenena. No chvalaboju moj muz to vyriesil, vcera razne povedal, ze psa nechceme a pes aj veru siel spät, takze je zas doma a dufam, ze to tak aj ostane.

bearuska
25. mar 2015

@radkanika aky mas vztah so svojou rodinou? Mamou, surodencami? Mozno tam bude odpoved...

radkanika
autor
25. mar 2015

@bearuska praveze sme mali dobry vztah, my sme sa vzdy vela s rodicmi rozpravali, mali sa radi, vela ma objimali. Rodicia mi uz obaja zomreli, surodencov nemam. Ostala som tu uz sama. V tejto rodine je to ine, maju divne vztahy, surodenci sa rozpravaju len ak cosi treba, ani medzi rodicmi a detmi to nie je take nikdy, ze mam ta rad/a, lubim ta, proste ziju takym divnym oddelenym sposobom, kazdy ako keby sam za seba. Chvalabohu moj muz jediny z nich je typ, ktory sa tuli a rozprava rad, teda so mnou, s nasimi detmi, ale ked mu poviem, ze nech objime obcas aspon mamu, tak mi povie, ze to by bolo divne, ze oni take nikdy nerobili.

bearuska
25. mar 2015

To ma mrzi. Aj mne zomrel otec. A mam podobne pocity pri mmrodine ako ty. Podla mna to ani tak velmi nesuvisi s nimi a s tym psom ale skor s tym co si nesieme so sebou...

abbey1
25. mar 2015

Ja trošku nechápem, svokra ma svoj dom, svagrina ma svoj dom, oni majú svoj dom, tak kde je problém? Psa vrátiť majiteľke, alebo svokre a je vyriešené. Ved su všetci dospeli, majú ústa, vedia hovoriť.
Ale tu zjavne nejde o psa.

timea7
25. mar 2015

@radkanika pochopila som to ešte kým si to napísala, že bývate zvlášť. Ale teda pripadá mi od tvojich svokrovcov choré, že to riešili takto - dom je manželov, ale pozemok jeho sestry 😝 😝 😝 aby boli spolu. Keď budú chcieť byť spolu, tak budú, aj bez takéhoto ťahu, ak nie, tak spolu nebudú. Tým je váš dom fakticky nepredajný. V prvom rade by som zrušila spoločný dvor. Máš šťastie, že je tvoj manžel taký, aký je, ale mám pocit, že to včera so psom nevyriešil nijako, keď si ty obvolávala kdekoho. Ako to, že by si si nedovolila ho bez pýtania zaniesť švagrinej na dvor? Je to hádam je pes a nie tvoj! Tu robíš chybu, necháš si so sebou robiť to, čo oni chcú. Ja by som napríklad nepristúpila ani na to, že by som išla s manželom bývať do domu, ktorý by bol na pozemku jeho sestry. Je úžasné, že vám dali dom, ale nepáči sa mi, že si vlastne vynucujú takýmto spôsobom, že bude tvoj manžel bývať vedľa svojej sestry, najmä, ak je ona taká aká je. S tým ale ty už teraz zrejme nič neurobíš, zostáva ti iba, aby si nemo nepristúpila na všetko, čo ti naservírujú. Ja by som už včera bola vyštartovala ako za svokrou, tak aj za švagrinou a očakávala od nich riešenie, čo so psom, lebo na dvore ho nemienim mať. Ty tam nie si nevoľník, si manželkou ich syna a brata a nie si povinná slepo akceptovať všetko to, čo si oni zaumienia, lebo ver mi, časom toho bude viac a viac, Oni už totiž zistili, že ustúpiš.

mala_hobitka
25. mar 2015

@radkanika Aj ja by som to riesila tak ze budem psa odvadzat k svagrinej do dvora. Ked niekolkokrat do dna tak nech. Vykaly prehodim cez plot a mam v niekde. Tvoj pes, co ja s nim? Argumentovala som ze ked moje dieta chcelo psa tak neexistuje a teraz je to ok? Takyto dvojaky meter neberiem. Povedz ze mas dieta a len jedny nervy na cokla co ocika vsetko co moze.
A bez hadok to nepojde. Maloco sa vyriesi ked ludia neriesia problem len preto ze sa nechcu hadat. Druha strana si to zapamata a zacne to vyuzivat.

ukulela
25. mar 2015

@radkanika mozno uplne blba otazka - ale neda sa nejako vyriesit rozdelenie dvora? na cast, kde bude behat pes a na cast, kde budu mat "vybeh"a priestor deti ... a tiez suhlasim, ze by tento problem mal odkomunikovat tvoj muz pred svojimi rodicmi, nech argumentuje detmi, ocuranymi dverami, kocikom, ze b´vy ste sa museli vzdat zajaca ... a ak budu na psovi trvat, tak ak sa co i len minimalne da, dvor prehradit. a skusit sa dohodnut so sestrou na vysporiadani pozemku. aby bol aj ten vas.

monky0608
14. apr 2015

necitala som to tu cele, ale co takto dat si PSIKA vytrenovat profesionalovi? On za nic nemoze!!! Za to ze bol predtym svagrinej??? Pekne vycvicita e ste ti ho bude aj zavidiet!!