Ako sa postarať o starú mamu?

uzanka16
20. aug 2019

Vedeli by ste nám poradiť ako ešte sa postarať o starú mamu ktorá má 86 rokov? DD sme už vyskúšali všetky možné aj sa skúšal zaplatiť poplatok aby sa posunulo poradie no nie je voľné miesto.Opatrovateľky si pýtajú cez 300€ takže stará mama by to neutiahla.Skusali sme osloviť organizáciu ktorá viedla aspoň troška opatrovatelstvo a už to nerobia lebo že nemá to kto robiť.No a stará mama ma 3 synov a 3 nevesty ale nikto nechce z nich sa o ňu starať za nejaký poplatok,lebo každý má riadnu prácu a rôzne pôžičky alebo hypotéky.Napada vás ešte nejaká možnosť čo by sa dalo vyskúšať aby sa mal o ňu kto postarat?Má psoriazu,skoro vôbec nechodí,cukrovka,kopec liekov na srdce a tlak,astma a je sama v 2 generačnou dome.dakujem.



jedna ju nebude opatr

uzanka16
autor
21. aug 2019

@siska25 toto si presne dobre napísala môj otec ma 59 pracujúci každý deň do 18:00 plus každú druhú sobotu,mama to isté plus moja sestra je ešte neplnoleta takže tiež problém,druhý strýko s partnerkou tiež práca skoro do večera a 3 deti na ZS,ďalší strýko tiež práca do vecera. A ich syn pracuje v BA.a ja som na.materskej mám 2 a 3 ročné deti.

stela01
21. aug 2019

Nikde nieje písané že sa starý rodič má starať o vnúčatá , alebo prispievať dospelým deťom na život .
Ale opačne to písané je deti sa majú postarať o svojich rodičov .

Ale to je zbytočne tu riešiť veľa šťastia s hľadaním DD .

0silvia0
21. aug 2019

@17juraj17 dat jedlo, teplo a zivot nestaci na zdravy psychicky vyvoj jedinca. Vidis aj v tomto pripade, ze chlad vyvolava dalsi chlad. Bez vrucneho vztahu to opatrovanie choreho cloveka ide akosi tazsie. Tym samozrejme neospravedlnujem deti babky, len poukazujem....

17juraj17
21. aug 2019

K tym opatrovatelkam a celkovo k zdravotníkom. Clovek klika 8 hodin do excelovej tabulky a zoberie 1000 euro v cistom. Opatrovatelka robi to co nikto nechce, stara sa casto krat dementneho cloveka, utiera zadok podava lieky, natahuje sa snim, vari, nakupuje a "zabava" starsieho cloveka. Za 8micku ma dostat 500 v hrubom? To vsetky opatrovatelky ziju v kartonoch pod mostom a nemaju deti ?
@uzanka16 Tak nech to urobia ako moji znami . Proste si podelia zmeny podla toho ako pracuju. Ak su traja kazdy osmicku u babky. Ale nech sa pripravia ze to tak budu mat kludne 5-10 rokov. Inak nech platia. Je to lahka matematika.

17juraj17
21. aug 2019

@0silvia0 Ja to chapem ale keby ich babka s dedom utreli na zaciatku do plachty tak by si dnes nemuseli robit tazku hlavu co stoji taka opatrovatelka.

siska25
21. aug 2019

@luckamorka myslim 100 eur kazdy. Takze 500 dokopy. Reagujem na to, co tu bolo pisane, ze co je to pre dedicov dat 100 eur. A ano napr. pre moju mamu je 100 eur z jej minimalnej mzdy, ked ma este dieta na VS a k tomu uver vela. Dvaja maminy surodenci maju 5 deti vsetky este v skolach. A ver, ze o dedictvo nejde, kedze babka s dedkom uz maju vsetko vysporiadane.

dkethe
21. aug 2019

Dom predat a babka moze luxusne dozit.... Preco na tuto radu autorka nereaguje? Aaa, jasne.. Potom by nebolo co dedit, a myslim ze za peniaze za domcek po smrti babky si uz teraz pozostali rozratavaju co pohde na plot a co na bulharsko. Fuj aj s celou chamtivou slovacou.

marsmykkok
21. aug 2019

@0silvia0 ale keď raz zomrú nepovedia že k nim nič necítili a nech majetok preberie štát alebo charita že? Áno nie každý má povahu na starostlivosť a niekedy sú aj vzťahy narušené a ode to o to horsie ale prispieť pár eur s tým že raz sa mi to vráti niekoľkonásobne v dedičstve by problém nemal byť. A nehovor mi že je to o peniazoch a všetci v rodine ich nemajú. V dnešnej dobe prosperity keď každý ide raz dvakrát ročne na dovolenku do zahraničia majú každý víkend na drhe výlety v obchodoch vidno preplnené košíky a nákupné centrá praskaju vo švíkoch a všetci majú najnovšie výdobytky techniky

siska25
21. aug 2019

@selest nikto netvrdi, ze sa tych deti 5 deti nestara staraju sa viac ako treba. Neviem, starala si sa o takehoto cloveka, co vsetko to obnasa? A ja mam tiez deti a neocakavam od nich, ze mi na stare kolena budu menit plienky a budem robit vsetko pre to, aby som to mala inak vyriesene. Deti nemam pre to, aby sa mal kto o mna postarat a nebodaj ak by to nerobili dat ich na adopciu. Tak isto ani moja babka tie deti nemala kvoli tomu. Ja som len napisala, ze ono to nie je celkom take jednoduche napisat, ze ved nech sa zlozia. Nikto nepozna situaciu toho druheho, je lahko radit, ak tym clovek nezije

lujza123
21. aug 2019

@uzanka16 požiadať mesto o opatrovateľku. My sme tak žiadali pre 2 starých rodičov v úplne odlišných mestách a bez problémov nám ju schválili.
Len potom môj dedo odmietol "cudziu ženskú v baraku" ma 96 a keď si niečo vezme do hlavy tak mu to nevyhovoris. Takže sa postupne striedame celá rodina. Chodím im tam upratovať 2 x mesačne aj keď prevezmem 60 km.
Asi naj rozumnejšie je ako písali baby predať dom ale na to starý človek ťažko pristupi

eva233
21. aug 2019

@uzanka16 v tom prípade pre vás platí to čo pre mesto pýtala by som sa na mestskom úrade určite 🙂

uzanka16
autor
21. aug 2019

@dkethe dom predať dobrý nápad len či budú starí rodičia súhlasiť,otcovi som povedala nech to navrhne starej mame a povie aj súrodencom.mne starej mami dedičstvo môže byť ukradnuté ja by som aj tka nárok nemala,ja sa snažím pomôcť rodičom ako to vyriešiť ešte.

uzanka16
autor
21. aug 2019

@lujza123 otec mi povedal že spýta s a oboch rodičoch či by súhlasili s predajom aj keď dávam malú šancu že dovolia .Ja ešte dodám keď sa otcov najmladší brat ženil chcel bývať v Tom dvojgeneracnom dome,že spodok prerobí a aj sa spraví taká zmluva že keď budú starí och doopatruje.Stari rodičia s bývaním nesúhlasili aby tma býval nejaký syn s manželkou a deťmi.Pred 9 rokmi sa druhému strýkovi narodili dvojičky a navrhol tiež starým rodičom keď ťahali na 80tku že budú tam bývať,bude mať im kto kúriť a budú aj pod dozorom ak by sa im dačo stalo,starí rodičia zas že oni nedovolia tam nikomu bývať.Teraz majú čo chceli.

pallacinka29
21. aug 2019

@dkethe presne... v kazdom druhom prispevku tato rada a ona nic, akoby nevidela...

ibrunova
21. aug 2019

@uzanka16 a mesto/obec neposkytuje opatrovateľské služby?

uzanka16
autor
21. aug 2019

@pallacinka29 nikde nie je napísané že musím reagovať na všetko,prečítala som si a povedala otcovi

uzanka16
autor
21. aug 2019

@ibrunova skúsim pozistovat dnes dako

marsmykkok
21. aug 2019

@uzanka16 no len predpokladám že tvoji rodičia majú poriesene bývanie a teda keby niečo zdedili pôjde to skôr tebe a ak máš súrodencov tak im , budú sa snažiť pomôcť mladým keďže im netreba. Najlepšie by bolo pritlačiť na nich nech súhlasia s predajom keďže iné možnosti nemajú a nepostaraju sa už o seba bez pomoci. Inak doteraz si písala len o babke myslela som že dedko už nežije.

pallacinka29
21. aug 2019

@uzanka16 ved jasne... na to, co nevyhovuje, nereagujes...
a zamotavas sa do toho - kydat teraz na babku a dedka, aki boli, kto komu daval/nedaval peniaze

selest
21. aug 2019

@siska25 starala som sa aj v praci aj o rodinu. Viem ze je to tazke ale vzdy sa da najst riesenie nemusia sa starat deti mozu najst niekoho kto sa posrara ale ze by sa 5 ludi nedokazalo poskladat na jednu opatrovatelku...

uzanka16
autor
21. aug 2019

@marsmykkok písala som potom v niektorých príspevkoch že starieho otca sa nám podarilo dostať pred pol rokom do DD lebo mal zlomený stavec a len ležal a do teraz tam je ale na silu a veľakrát im vyvádza tam lebo nemôže v DD piť alkohol,dlhoročný tuhý alkoholik.Ostala teda sama stará mama v dome.

uzanka16
autor
21. aug 2019

@pallacinka29 píš si čo chceš a do ničoho sa nezamotavam.

uzanka16
autor
21. aug 2019

Vidím že tu niektoré dámy žerie že nereagujem na všetko,tak ak niekto napíše už si len prečítam a nebudem odpovedať.

maciatkolulu
21. aug 2019

@pallacinka29 pozri, možno smutný pohľad, ale ty si podľa mňa nič o nich nevedela a nevieš, takže ťažko posudzovať, kto, ako vychovával atd😉nemám rada tieto príbehy z videnia...

marsmykkok
21. aug 2019

@uzanka16 nechce sa mi čítať celé ešte raz ale píšeš tuším že darom ste dostali starku na 7 miesto v poradovniku? Ak áno a nesúhlasila by s predajom tak do roka sa tam určite dostane do zariadenia. Teda by ste to zatiaľ nejako utiahnut mohli keď to nebude na neurčito ale na pár mesiacov

marsmykkok
21. aug 2019

@uzanka16 a k tomu že nedovolia niekomu bývať alebo sa nepresťahujú niekde aby bolo o nich postarané tak to je bežné a bohužial si za to môžu potom sami ked skončia v domove, čo je určite horšie ako bývať s rodinou alebo v blízkosti nej s tým že by sa postarali. Tiež sme v rodine mali taký prípad že starý človek mal možnosť bývať v tesnej blízkosti príbuzných čo y sa o neho postarali, ale ani za svet a ani nie do roka sa mu zhoršil zdravotný stav, museli k nemu chodiť príbuzný a skončil na dlhé roky nakoniec v domove dôchodcov.

ibrunova
21. aug 2019

@uzanka16 Veď ty si z LM 🙂 MÚ poskytuje ľuďom opatrovateľstvo, ak majú trvalý pobyt v LM. Platí ich mesto, ale určite sa niečo platí, ale naisto to nebude také drahé ako súkromné opatrovateľky.

zara0201
21. aug 2019

@uzanka16 partizanska lupca,zavazna poruba,vitalisovce...

janinah
21. aug 2019

Tie babkine deti sú sebecké,oni nieže nemôžu,oni nechcú...ten dom raz ktosi dediť bude,to sa im už bude hodiť,ale babku dochovať,to nie....sú traja,tak nechsapáči sa stretnúť a dohodnúť.
1. každý z detí sa o nu bude starať pol roka,dá sa to,dovolenky,neplatené voľno,očr,každý z tých detí ma rodinu,takže sám na to nebude
2. každý prispieť čiastkou,aby sa platili opatrovatelky alebo slušný domov pre seniorov,rozprávku o troch grošoch dúfam poznáte
3.jedno z detí nechá prácu a bude opatrovatelom a potom sa na to bude pamätať pri dedení,že sa "obetoval" a už teraz to treba právne ošetriť
dá sa to,len treba chcieť,u nás platí možnosť 3,ale obaja súrodenci nie opatrovatelia sestre pomáhame ako sa dá,ja teraz napr. mám 10 dní očr ,behám s našimi po vyšetreniach,varím,starám sa,aby sestra mohla na pár dní vypnúť

drobcek17
21. aug 2019

@janinah tak moja mama sa tiez musela stat opatrovatelom starej mame uz viac nez rok leziacej, ( predtym sme sa o nu starali 6 rokov ale chodila) predstavte si ze jej surodenec na nic neprihliada, dedit chce rovnym dielom a ked sme ho poprosili ci by ju vzal aspon na mesiac k nemu domov, vysvetlil nam ze je to nas problem nie jeho.