Ako sa správne rozhodnúť?

jank_a123
7. mar 2021

Milé maminky som uz z nervami na konci. Mám 34 rokov 2 zdrave deti dcera 15 rokov synček 3 roky. Otehotnela som neplánovane s priatelom s ktorym som 1,5 roka ( priatel 26 rokov ,, 4 roky odsedel vo vykone trestu ), my sme sa spoznali az po prepusteni cez zoznamku na internete. Žijeme spolu jeden rok. Mne skončila teraz MD ale vkuse vraciam, zle mi je nevolnosti, unava. On si hlada robotu ale nedari sa mu nakolko kazdy pyta register trestov. Ak by ste vedeli poradit o niakej praci bola by som vdacna sme z Bratislavy. Som v 8 tyzdni tehotenstva a neviem co robit. Ist na potrat ?, zabit plod ktory vomne rastie ???,, dat na adopciu to neviem ci dokazem... Nechat si ?, ale z coho budeme zit?! Žijeme v podnajme 550€ najom. Ja som psychicky na dne neviem co robit....

negymama
7. mar 2021

@jank_a123 s dietatom... ja by som na potrat nesla. ale to hovorim za seba.
co sa tyka prace... ide jar, nech sa skusi popytat niekde kde sa stavaju nove domy, ci nepotrebuju robotnika, aj keby mu len sukromne do ruky dali ako "brigadu" lepsie ako nic.

sasa1310
7. mar 2021

@jank_a123 No mne z toho vychádza akurát to, že to dieťa bolo naschvál splodené, aby ste mali ako taký príjem. Lebo nerozumiem celkom tomu, tebe skončil rodičovský, on nepracuje, z čoho platíte podnájom? A hlavne načo žijete v Bratislave, kde sú najdrahšie náklady na bývanie, keď aj tak robotu nemáte. A nie, ja by som v takej životnej situácii ako ste vy nemala tretie dieťa. Ja by som nemala ani to druhé

banderaska29
7. mar 2021

@jank_a123 vôbec žiadna ti tu neporadí. žiadna. gro rozhodnutia je na vás - čo sa týka dieťatka. keď platíte 550 mesačne v Ba, predpokladám že ste v 2 izbaku a menej. ak tam žijete štyria, budete určite pri piatich portebovať väčšie bývanie. ja sa každopádne nehodlám k tomu vyjadrovt, lebo neviem sama, ja by som teda určite užívala ochranu a to aj na päť sposobov, ak viem že nemožem a nechcem dalšie dieta. ale to je už moralizovanie a nie rada 🙂

čo sa týka práce - profesia.sk, sledovať pracovné ponuky na fb, do volkswagenu stále príjmajú nových ľudí. nepýtajú všade register trestov, takže nech sa ten tvoj nakopne a hľadá.

banderaska29
7. mar 2021

ešte mi napadlo Dopravný podnik Bratislava, Kaufland, Lidl, Billa. Za žiadnu robotu sa netreba hanbiť, kým som sa dopracovala na post, aký mám teraz, robila som kadečo a nikdy som sa nehanbila. preto nech sa chopí tvoj milý akejkoľvek ponuky. Držím Vám palce, viem že to nemáte momentálne ľahké a verím že nech sa rozhodnete akokoľvek, dopadne to dobre 🙂

tindal82
7. mar 2021

@banderaska29 ale všade co ste vymenovala treba register trestov...to asi nie je o hanbeni...ale kvôli registru.... 😏

osky
7. mar 2021

Dieta nemoze za to,ze sa vam momentalne nedari.
Uz je tu...
Neviem aku mas skolu,vzdelanie.
Teraz sa mnohe zamestnania vybavuju stylom.home office,tak mozno by si si dokazala taku najst,a mohla by si zostat doma,koli nevolnostiam.
Partner je este dost mlady,ale musi sa k tomu postavit ako chlap.
Vybral si sam....
Vedel,ze mas 2 deti a vedel,ze pri styku mozes znova otehotniet.
Mozno by mohol skusit robit niekde v sklade,alebo kuriera,prip.nejakeho instalatera...zase-dolezite je,ake ma vzdelanie.
Vedeli by sme lepsie poradit..

jank_a123
autor
7. mar 2021

@sasa1310 prosim ?,,, 😁to nemyslis važne co tu teraz pišeš....To kvôli RP som si robila dieta ?, ved ten prispevok nieje 5000 € ale 270€. Syna mam s ex priatelom mame ho v striedavej starostlivosti na rodicovskej dohode. Ja som chodila na brigady 2 tyzdne v mesiaci kym bol maly u otca.Len momentalne mi je uz velmi zle stale vraciam nevolnosti atd....

misana84
7. mar 2021

alebo nech ostane na rodicaku a ty chod pracovat

jank_a123
autor
7. mar 2021

@osky on sa velmi snaži ale ma strach, obavy

annamalaga
7. mar 2021

@jank_a123 ahoj a predtým , čo robil??? Možno ho tam nazad zoberú. Bol sa pýtať?

evora
7. mar 2021

Išla by som na potrat. Svojím deťom bohužiaľ nedokážeš zabezpečiť slušné a pokojné detstvo. Treba lepšie vyberať otcov...hoci je to uz teraz jedno. Mladý sa môže psychicky poskladať (chlapi ťažko zvládajú, ked su "nepotrební" a nevedia sa zamestnať, plus rychlo stratí pracovné návyky) a zostaneš sama s 3 deťmi.

annamalaga
7. mar 2021

Našla som toto: nech skúsi možno sa zadarí : https://www.profesia.sk/praca/summit-motors-bra...

ninusa221
7. mar 2021

A keby ide skusit niekde do Rakuska pracovať?

jajka71
7. mar 2021

Keby si bola presvedčená o tom, že potrat je jediná možnosť, myslím, že už by si ho absolvovala a mam obavy, že tvoj priateľ sa viac bojí novej úlohy životela 5clennej domácnosti. Iné by to bolo, keby si nastúpila do prace a tvoja dcéra by si možno na vreckové nasla brigádu a iné teraz, keď vyhliadky niesu z hľadiska príjmu ružové, keďže ty možno nastúpis na maródku a on bude zivitelom rodiny (pokiaľ sa nerozhodne odísť)....
Máš možnosť kontaktovať poradňu Alexis, ktorá je zameraná na ženy v tvojej situácii spojenej s neplanovanym tehotenstvom, tam ta vedia nasmerovať....

ivanizna
8. mar 2021

Tiež si myslím, aby si radšej kontaktovala Alexis, oni ťa budú vedieť nasmerovať. Ale s tým potratom..... ja osobne som nebola proti pokiaľ som sama neotehotnela a neporodila. Odvtedy už to vnímam inakšie, ešte raz, ja osobne by som potrat riešila ako poslednú možnosť, hoci chápem, že ste v ťažkej situácii. Držím palce, aby u vás čoskoro nastali lepšie časy

klarolinne
8. mar 2021

Záleží na tom či bábo chcete, alebo nie. Ale príde mi neuveriteľné, že v tvojom veku, po 2 deťoch neplánovane otehotnieť 🤦‍♀️ to sa fakt dá? Ale dobre, nesudim, to ti aj tak nepomôže.
550e je veľmi veľa, čo tak sa presunúť z BA niekam do okolia? Mladý nemá niekoho známeho, čo by ho zamestnal aj tak? Veď každý spraví chybu, teda záleží za čo sedel, ovšem. Nuž ak babo chcete, ty do prace a on na rodičak,pokial nezoženie robotu.

amelie2017
8. mar 2021

Nerada hovorim potrat, lebo takmer vzdy sa da najst riesenie, ale v tvojom pripade to bude asi najlepsie. Aj pre tie uz narodene deti. Chuda 15 rocna, rozmyslam, ako sa musi citit ona. 3 rocny este tak nevnima. Jemu staci mama a par hraciek.

annamalaga
8. mar 2021

@evora je to ťažké , ale zase potrat je krajné riešenie. Skôr by som volila presťahovanie sa do najlacnejšieho podnájmu a keď porodí dať dieťa na adopciu. Tak mu daruje život a nejaká iná rodina mu zabezpečí všetko, čo potrebuje ku životu.

judar
8. mar 2021

3 deti a 3 otcova...pekne...uprimne chod radsej na potrat lebo inak bude na dvojramennej vahe tvoja strana najviac pretazena bo mat 34 a 26 trestanca na krku co 4 roky bol aj mimo diania nieje vyhra - to si si tiez vedela teda hezky vybrat ....takze bud potrat a rozchod alebo dobre dieta, ty doma bez prijmu, on stale stale hladajuci mozno nic nenajde poriadne platene ani aby uzivil 5 krkov a ma len 26r tak moze aj zduchnut...nebudete mat pomaly z coho vlastne vsetci zit

oli18
8. mar 2021

A mlady este trva na urceni otcovstva, alebo uz uznal, ze dieta je jeho?

sense
8. mar 2021

Asi by som zvolila potrat v tvojom prípade. Si ešte len na začiatku tehu a tvoj priateľ sa chce už teraz zbaviť zodpovednosti keď žiadam testy dňa, dopraj radšej lepší život tým dvom co už máš ako zničiť život všetkým 3....zrejme to nebude priateľ a otec roka z jeho minulosťou a postojom aký k tomu všetkému ma.

waity888
8. mar 2021

Ach dievča 😔 Mrzí ma to tvoja situácia ale nechápem tú nezodpovednosť. Keď viem, že nemám na uživenie ďalšieho dieťaťa tak sa chránim. Antikoncepcia je dnes už úplne bežná záležitosť,je na tebe akú si vyberieš a teraz už je neskoro plakať. Podľa mňa to zvládnete lebo to zvládli aj mnohí pred vami . Ale budete musieť pracovať obidvaja,skús niekde aspoň na skrátený úväzok, aj upratovať napriklad pár hodín denne . Nejako to vydržíte,ale do budúcna - antikoncepcia je stále lacnejšia ako ďalšie bábätko. Veľa síl.

juliet86
8. mar 2021

kontaktuj poradnu alexis. myslim ze po novom budes mat nejaky prispevok uz 9d 20teho tyzdna tehotenstva. mas vyzivne na niektore dieta? pozri si stranku kmotricky.sk zamysli sa nad najhorsim scenarom a ze ci by si ho zvladla a podla toho sa rozhodni. za co sedel? drogy? kradez? nasilna trestna cinnost?

balaskovae
8. mar 2021

hmmm je mi to velmi luto, ale ked ste vedeli, ze vam to uz teraz nevychadza, tak to proste chcelo si viacej davat pozor, co ti poviem. no on nech sa len pekne snazi a moc si nevybera, co pride nech vezme, aby ste aspon nieco mali a potom sa uvidi

78787878
8. mar 2021

@jank_a123 Jednoznacne potrat. Pokial nebude neskoro. Ziadne dieta si nezasluzi, aby sa narodilo rodicom, ktori sa on nedokazu postarat. A detto uz existujuce deti, preco nemyslis aj na ne ?

stanulienkat
8. mar 2021

Nechcem byť hnusná, ale aj ja som za potrat. Každé dieťa s iným mužom, vo vašej finančnej a životnej situácii ďalšie dieťa splodiť. Obidvom by som vám dala poza uši. Už máš už dosť rokov na to, aby si vedela, či si to dieťa urobíš a s kým si to dieťa urobíš. Deti ti za to nemôžu akých majú rodičov, ale takúto matku by som nechcela a ani vyrastať takomto prostredí. Už prosím dospej. Nechápem tieto sociálne skupiny, že bez štipky zodpovednosti plodia deti bez financií, bez zázemia, bez všetkého.

misana84
8. mar 2021

Potrat určite nie, nie som fanatická ale vieš koľko ľuďom sa nedarí a túžia po bábätku ... radšej adopcia

beatinka
8. mar 2021

Nikdy som nikomu potrat neodporúčala, sami sme mali problém a zachránilo nás ivf, ale úprimne, v takejto situácii by to bolo asi najrozumnejšie riešenie. Keď vravíš, že adopciu by si nezvládla, tak toto je asi naj riešenie. Mrzí ma to, ale ak nechceš aby okrem teba a dvoch detí trpelo aj tretie... on má 26, ty 34. Porodíš tretie dieťa a mladý si zmyslí, že je čas ísť “o dům dál...” Píšeš, že sa snaží, ale má strach a obavy. Kto sa bojí, nech nejde do lesa. Toto nie je postoj skutočného chlapa, čo sa vie a chce postarať o rodinu. Keby chcel, nájde robotu. Keď len niekde vykladať tovar, alebo čokoľvek. Lepšie ako sedieť na riti a čakať, že sa to nejak spraví. Veľmi ti držím palce a prajem veľa síl! 🍀🤞🏻

lija22
8. mar 2021

to neexistuje zamestnanie, kde moze pracovat byvaly trestanec? to ma zaujima vseobecne.

ved hadam nie je lavoruky neschopak tak snad ho ako robotnika vezmu. treba skusat, skusat skusat a on potrebuje aspondve roboty by som povedala.
tvoja uloha je vynosit babatko a byt v klude, zvladnut domacnost a tvoj partner MUSI doniest dostatok penazi. o tom sa ne-de-ba-tu-je

any_soj
8. mar 2021

@jank_a123 určite sa skús ozvať do alexisporadna.sk - sú tam skvelé ženy, psychologičky, mne veľmi pomohli, keď nám zomrela dcéra v 38.tt. Vedia dať veľmi konkrétne rady, aj právne a tak, ako si vybaviť veci, kde hľadať pomoc... Zas na konci tejto stránky je kontaktný formular, vedia veľmi konkrétne pomôcť, napríklad posledne čo viem, tak našli bývanie jednému mladuckemu páru, ktorý čakal dieťa a nechceli ísť na potrat ale nemali na drahý normálny podnájom - https://www.cenapotratu.sk/ . Tiež zachranmezivoty.sk Adopcia - my máme dieťa v pestúnskej starostlivosti a sme neskutočne vďační jeho mame, že hoci to mala veľmi ťažké (chlap je teraz vo väzení), dieťa porodila. Je absolútne skvelý. Ak sa v tehotenstve a po pôrode do dieťaťa zamilujes, uvidíš, že sa nájdu spôsoby, ako byť s ním a budeš šťastná, že si nešla na potrat. Ak aj po pôrode bude pre teba ťažká predstava ďalšieho dieťaťa, na adopciu už teraz roky čaká milujúca rodina - malé deti voľné na adopciu chodia rovno z pôrodnice s novými rodičmi... O 7 mesiacov ťa môže niekto nahradiť, ale ten najväčší dar - nosiť dieťa a starať sa oň, kým je závislé len na tebe - mu môžeš dať len ty. Tým splnis to najdôležitejšie zo svojej úlohy matky. Ak by si chcela poradiť či povzbudiť, budem rada, ak mi napíšeš správu 🙂