Ako sa vyrovnať s priateľovou bývalou?

lula3108
13. apr 2021

Ahojte, mozno tuto situáciu viaceré poznáte, ale mna to celkom dost trápi. S priateľom sme spolu vyše roka a on ma 4 ročného syna s byvalou. Oni sa rozisli pred takmer dvomi rokmi ale jeho ex je hrozna povaha, stale ma potrebu sa hadat a vyhadzovať mu veci na oči a teda najhorsie je ze rada hovori malemu veci ako tatinko je zlý lebo od nás odišiel alebo ze babka je hnusná zena lebo sa nas nezastala a nemozes ju mat rad a podobne. Teraz prišlo k tomu ze ma konecne zoznámil s jeho synom a teda ako sme čakali prisla scena od bývalej aku ma maly traumu, ako zle to znasa, ze ona si to nepraje a nechce aby so mnou trávil cas. Pritom maly bol hrozne šťastný so mnou, stale sa pyta otca kedy zase moze ist ku mne a ukazat mi svoje hracky. Byvala malemu povedala ze ma zakázané chodit k cudzím ludom domov a ze nemoze ist ku mne. Ja mam dom so záhradou a zvieratá takze on takze dieta samozrejme chce ist za zvieratkami. Maly ale povedal otcovi ze on tam aj tak chce ist a vyslovene sa tesi, nieje ani traumatizovany ani smutný ze mu mama zakázala. Skorej mi to príde ze mama sice zakázala ale tato dovoli takze je šťastný. Poraďte mi ako sa vysporiadať s ex? Mam pocit ze ona si nic nenecha vysvetliť. Myslím ze po roku vzťahu
to nieje skoro sa zoznámiť so synom.

ivver
13. apr 2021

Myslím že najprv sa ona musí vysporiadať s takouto situáciou 🙂

ivkazba
13. apr 2021

Súhlasím s tým , čo napísala @ivver Vysporiadať sa s tým musí ona, nie ty či tvoj partner. Malý je spokojný, keď je s vami, takže vy dvaja to vysporiadané v sebe zrejme máte. Nerieš a nezaťažuj sa tým, čo v sebe nesie dotyčná žena. Možno sa s tým vysporiada časom, možno až keď aj do jej života príde nový muž a možno nikdy. Ak je dieťa spokojné, keď je u teba, tak ex by som neriešila. Ty za ňu jej vnútorný boj nevybojuješ.

zanetakovacsova
13. apr 2021

@lula3108 je to aj dieťa aj tvojho partnera čiže myslím si že ak sa rozhodne zobrať malého k tebe tak malý k tebe ísť môže keď je šťastný nie je o čom. Jeho ex by sa mala vysporiadať so situáciou a pochopiť ako sa veci majú. Myslím si že sa bojí že malý bude mať radšej teba ako ju.

ab727
13. apr 2021

Mala som podobnú situáciu s ex,tiež mal syna...mal 6 rokov,strašne rád sa s nami stretával až sa pochválil maminke a ona ho začala deptať a malý sa toho začal doslova báť,že ma uvidí a nemôže...tak som povedala,že budem mať viac rozumu ako ona a stretávať sa s ním nebudem...u vás je situácia opačná,čiže ak malý chce nevidím na tom nič zlé,ona na teba podľa mňa žiarli,ale časom ju to prejde,snáď...

anita6666
13. apr 2021

S jeho ex sa nevysporiadas nikdy lebo je tam dieťa a mňa by osobne nebavili tieto motanice a ch*joviny okolo cudzích deti a bývalých žien fakt nebavili. Načo si komplikujes život? Nerobila by som to ani keby ma za to dotyčný muž platil. Sa čudujem všetkým ženám,že niečo také dobrovoľne podstupujú. Za mňa nikdy.

hradnapani
13. apr 2021

myslim, za najtazsie to ma aj tak to zmatene dieta, takze by som urobila asi kompromis, ktory bude snad pre jeho dobro. Ocko nech sa s nim stretava co najviac samostatne a obcas sa pridaj aj ty ale nie u teba doma, ale radsej niekde v parku, na vylete a tak. Nepises, kolko ma maly rokov. Ale ja to pisem z pohladu dietata, nieco podobne som zazivala po rozvode nasich a teda nic moc (nastastie to netrvalo dlho, teda neviem, ci je to dlho, ale mozno aj taky rok a napokon moji rodicia prisli k rozumu a zacali normalne komunikovat a robit ustupky, ale presne si pamatam toto obdobie, s uzkostou). Dajte tomu cas...

janinah
13. apr 2021

Povedzte jej.ci kvôli nej máte dieťa ťahať po psychologoch.ktori aj tak napíšu.ze dieťa je spokojné a bez traumy.ci to nutne musí mať na papieri.

liljana
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
wivienka111
13. apr 2021

ja to neviem pochopit taketo zeny co vydieraju ex partnera cez dieta a snazia sa mu tak robit zle. to dieta by sa malo z takychto veci uplne vynechat. podla mna by ste sa hlavne mali vyvarovat tomu aby ste nejako tak podobne utocili nazad na nu, ze by ste pred nim hovorili nieco zle o jeho mame a podobne. skor sa snazte zamerat na to aby sa u vas citil dobre a aj napriek tomu co mu doma tlaci mama do hlavy, k vam chcel chodit

mpg
13. apr 2021

@anita6666 Je to presne tak, keď sa priateľ a jeho bývala nevedeli dohodnúť a rozviedli sa, rozvodom sa nič nekončí a pokračuje to ďalej, dieťa tým len trpí, ale oni si ďalej idú svoje. Ja som tiež nechcela mať muža , ktorý je rozvedený, lebo tam je vždy problém navyše, aj keby sa jedna strana myslela dobre.

vvverunkaaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lula3108
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vvverunkaaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lula3108
autor
13. apr 2021

@mpg
@anita6666 ja si nemyslím ze rozvedeny chlap s dieťaťom je poškodený tovar a ma ostat do konca života sam. Boze ved v tejto dobe máloktoré manželstvo vydrzi a to teraz mame byt vsetci do konca života sami? Ano su to komplikácie ale vsetko sa da vyriešiť ked su rozumní ľudia, myslím ze nikto nejde do vzťahu s tym ze tam budu same srdiečka a kvetinky....kazdy si so sebou niečo vezie, ja zbožňujem deti a ani na chvíľku mi to neprišlo ako problem

michaelapeller
13. apr 2021

@lula3108 no ja ako mama, by som nepredýchala asi tiež, keby sa o moje dieta mala starať nejaká iná žena. A bolo by mi asi jedno, že je slušná, inteligentná a na moje dieta dobrá... asi by som veľmi ziarlila, a nechcela sa deliť s cudzím človekom o svoje dieta. Musí to byt strašný pocit. Pravdepodobne to vníma asi podobne, podľa toho čo píšete

mondolina
13. apr 2021

@lula3108
prestaňte si ju všímať....nebude mať dôvod na divadlo keď nebude publikum. či niečo dovolí, nedovolí, aj jeho otec má právo na rozhodovanie. tiež by mohol buchnúť po stole.

hradnapani
13. apr 2021

@michaelapeller ja si myslim, ze je to inak velmi prirodzeny tento negativny postoj... Na druhej strane, ta mama je dospela bytost a mala by uvazovat racionalne a nepozerat sa na to cez svoju optiku (nemusi hned, ale aspon sa o to pokusit), lebo tento jej postoj dieta poskodzuje a to ze sa rodicia rozviedli, uz tiez nikto nezvrati, tej situacii sa treba prisposobit. Dieta chce v prvom rade vidiet oboch rodicov spokojnych a stastnych, potom bude aj ono. A jeho zaujem je v tomto trojuholniku prvorady. A kazde dieta vie, kto je jeho mama a bude ju lubit najviac na svete, aj keby nova partnerka bola klonom topmodelky s Matkou Terezou, a to je proste holy fakt. Keby bola nova partnerka nejaka primitivna zena, tak obavy zo zleho vplyvu su na mieste.

zooeynka
13. apr 2021

@lula3108 ...tak na okraj...ked ju(exku)tvoj sucasny priatel balil, zil s nou a urobili si dieta tak nebola ani hrozna povaha, ani sa nehadala, ani na oci nic nevyhadzovala ani vsetci pre nu neboli hnusni....cim to je ze vzdy az po rozchode zacnu chlapi o svojich ex hovorit taketo veci? Dovtedy normalne fungovali a zrazu je takmer psychopatka...

lula3108
autor
13. apr 2021

@zooeynka samozrejme ze kvoli niečomu spolu boli, ale vravi sa ze toho človeka spoznáš az po rozchode a teda toto co ona predvádza nie je normalne. Ja som par sprav od nej videla a nechápem ze nejaka zena vie byt taka zla a vyslovene robit zle aj svojmu synovi. Tak napr. Maly bol sibat u svojej babky(priatelovej mami) a po dvoch hodinách ako sa spolu hrali a vsetko bolo super povedal ze maminka mu povedala ze babka je hnusná zla zena a nemoze ju mat rad. Ale ze on ju ma rad a boji sa ze maminka s abude hnevat. Toto podla mna nie je normalne správanie. A nech bol rozchod akýkoľvek, neviem si predstaviť ze ja by som toto svojmu dieťaťu povedala. A ja ju samozrejme chápem ze je to pre ňu tazke, ale je to dosť dlhy čas na to aby si to mohla usporiadať a nejako to predychat. Ziadny chlap nechce byt sam a to ze im to nevyšlo teraz neznamená ze on si nikdy nikoho nevie nájsť. Hlavne v tejto dobe je to naozaj normalnr podla mna a je kopec rozvedených párov ktorí spolu vychádzajú super a pomáhajú si

anita6666
13. apr 2021

@lula3108 lenže v tomto vašom kolotoči rozumní ľudia nie sú a málokedy sa takáto zlepencova situácia stretne s pochopením na všetkých stranách. Ja píšem svoj názor,za mňa proste nie.

hanka1505
13. apr 2021

@lula3108 uprimne, zalezi ci dôvod ich rozchodu si bola ty. Ak áno sorry ale netolerovala by som aby moje deti k tebe chodili. Ak ale je to tak ze ste sa zoznámili po rozvode, ôk pochopím ved presne nemôže byť človek sám. A prepáč ze mam také meritko, ale z 4 kamosiek sa dve rozviedli lebo pankovia si našli novú madame. A to teda nemali nejaké zásadne problémy vo vzťahu. Takže záleží aj na tom ale ak ste ten druhy prípad tak to len držím palce, bývalá vyzerá byt psychoska :(

lujza123
13. apr 2021

@lula3108 bohužiaľ toto je veľmi časté správanie žien, aj tu na fóre pri podobných témach sa nájde minimálne 20% žien ktoré nedokážu prežiť že ich dieťa príde do styku s otcovou novou priateľkou. Pritom same už žijú v jednej domácnosti s novým chlapom.
Su to nezrelé a sebecké osoby, ktoré si absolútne neuvedomujú že jediný komu skutočne škodia je ich vlastne dieťa. Ono konieckoncov o dieťa im vôbec nejde, ide im o seba a svoju žiarlivosť.

Huckanie proti druhému rodičovi (a jeho partnerke/partnerovi, rodine atď) dokáže navždy poznamenať psychiku dieťaťa a v horších prípadoch úplne zničiť vzťah s druhým rodičom

Ale to týmto kozám (ci capom lebo deje sa to aj opačne) nikdy nevysvetlis. Nechápu že dieťa má dvoch rodičov, že zverenie do starostlivosti neznamená ze dieťa sa stáva ich vylucnym vlastníctvom. Nedokážu rozlíšiť medzi oprávnenými radami otcovi (kedy chodieva dieťa spat, na čo je alergické, či je zvyknuté skôr teplejšie sa obliekať atď) a tými ich maximálne hlúpimy príkazmi typu dieťa nesmie k starkym, nesmie vidieť žiadnu ženu po boku otca, nesmie ho brať na návštevy, na dovolenky atď...

Co s nou? Nič ignorovať ju. Moze jej normálne slušne napísať ze nebude zit v celibát do konca života, že ma priateľku s ktorou raz bude žiť, mat ďalšie deti a jeho dieťa má právo s nim tento život zdieľať.

zooeynka
13. apr 2021

@lula3108 neviem ci to tu uz zaznelo, ale aky bol dovod ich rozchodu? Pokial ju on okaslal, ci uz kvoli tebe, alebo inej zene a nechal ju s 3 rocnym dietatom samu tak rozumiem jej rozpolozeniu, hneva ze on si uziva novu partnerku kym ona "dre hubu"pri ich dietati na ktore je sama, unavena, mozno bez dostatku financii a casu na seba, kde/kedy ma pri malom dietati hladat noveho partnera? Jasne ze je nastvana nanho ze on plava zivotom v pohodicke s novou partnerkou a ich dieta si berie len obcasne a na prijemne vikendove aktivity...ona k nemu v noci vstava, riesi jeho sople, vychovu, serble a panko pride v sobotu vyzdvihnut dieta na par hodin zabavy...maly sa jej od vas a jeho rodicov vracia mozno uveliceny, mozno rozmaznany, mozno hubaty....nikto nevieme. Len ti pisem opacny pohlad na vec. Je lahke byvalku oznacit za labilnu pucu, ale VZDY je za tym nieco viac...

mondolina
13. apr 2021

@zooeynka
a riešenie je teda ubližovanie vlastnému dieťaťu? nemyslím si.

zooeynka
13. apr 2021

@mondolina do hlavy jej nevidime. Ktovie co zaujimave by tu ona napisala keby mala moznost vniest trochu svetla do tohto pripadu, takyto jednostranny pohlad je povacsine velmi skresleny. Kazdopadne to autorka nemusi riesit, to musi poriesit len jej partner. Ona staci ak bude mila a laskava k cudziemu chlapcekovi a ostatne nie je jej zalezitost...

zuzana9393
14. mar 2022

Su ludia, ktori si budu tocit stale svoje dokola a nezmenia nazor, ani si nic nedaju vysvetlit aj ked vedia ze nemaju pravdu. Ja som si dlho myslela, ze je ich malo ( jeden s nich aj moj ex) ale je ich pozehnane. Mozno by nebolo zle, keby si ty a tvoj priatel s nou sadnete a skusite jej vysvetlit, ze pre maleho je toto velmi zle. Ze vy by ste tiez mohli pred malym ohovarat ju a maly by bol este viac nestastny. Vysvetlit jej, ze chcete len dobre pre maleho, nech vidi spokojnych Vas a dufate ze aj ona bide raz s niekym spokojna. Ale maly by sa do toho tahat nemal. Aj ked vravim... Su ludia, ktorym nech by si to vysvetlovala akokolvek, tak nepochopia.

lula3108
autor
14. mar 2022

@zuzana9393 dakujem za pripomenutie tejto mojej temy. Je to uz takmer rok a musim povedat, ze je to milionkrat lepsie. Byvala su ukludnila, s malym travime kopec casu aj navyse sudom stanovene a rozmyslame nad striedavou starostlivostou. Sme partaci, maly je v pohode odkedy mu maminka netlaci hlavy hluposti. Je sice pravda, ze nam byvalka nechce dovolit zobrat maleho na dovolenku alebo ani na vikend niekde mimo, lebo proste ziarli, ale dufam ze o rok uz budem pisat zase uplne nieco ine.

Jedine co ma mrzi je, ze s nou sa naozaj neda rozumne rozpravat, ja som ju viackrat volala sa porozpravat a vzdy ma akurat urazala ze co si o sebe myslim. Pomohol naozaj len cas. Myslim, ze ak by si nasla niekoho noveho tak by to islo rychlejsie😂

zuzana9393
14. mar 2022

@lula3108 aha super, ja som si az neskor vsimla, ze ide o starsiu temu, ale super, ze sa to takto zlepsilo. Cas tomu pomohol a snad to bude ozaj len lepsie. Drzim palce 🙂