Ako sa vyrovnávate s kritikou a ako odpúšťate?

martinkaadominik
22. jún 2015

Zabudnúť a nespomínať viac... Som zástankyňou odpustenia, niekedy to ide ťažko, ale si to tak má byť. Mám svokra, ktorý je nespokojný typ, asi puntičkár. Ale zas aj pracovitý atď. Momentálne sa lieči na onkologickú chorobu a čaká na výsledky, je veľmi nervózny a okolie zraňuje hlavne rečami. Manželovi stále telefonuje a spomína milión vecí, ktoré by mi ani na um nezišli, čo sa mu nepáčia a stále sa sťažuje. Má predstavu, že by chcel ísť s nami na dovolenku, resp. ukázať nám pre neho neobyčajné miesto. No my máme iné predstavy a iné požiadavky potrebujú deti. Tak mu manžel slušne povedal, že nie. No nevie to pochopiť a stále mu to vyhadzuje na oči, že nechceme ísť. Ja by som to určite dokázala, no nebola by to pre mňa dovolenka stále sa prispôsobovať iným. Máme 2 malé deti, každý uspáva večer 1 a zaspia po 22:00. Som už nešťastná, že s manželom nemáme takmer žiadny spoločný večer, tak sa veľmi teším na dovolenku, kde budeme mať na seba viac času. Aj manžel to potrebuje a teší sa na to. Ani on nechce ísť s otcom, hovorí, že mu to stačí cez rok. Snaží sa ho vypočuť aj tie sťažnosti v telefonátoch, berie ohľad na zdravotný stav a že tá nálada prejde a nejako sa to utrasie. Manžel mi prezradil, že sa na mňa svokor sťažuje, že nie som schopná navariť a prečo on robí večeru... Je to tak, že cez týždeň nám nosia obedy, večere - polievku a druhé jedlo varím, keď dcérka spí. Polievku uvarím na 2 večere a druhé jedlo varím každý deň. Syn je tento rok v škôlke a s dcérkou som doma. Máme rodinný dom, od rána upratujem, periem, suším, sama sa starám o záhradu - sadím, plejem, okopávam, zberám úrodu. Dcérka vydrží krátko pri mojej práci, niekedy dlhšie. No pri varení nie, tak ju nestresujem tým, že vydrž, vydrž... Ale varím, keď spí, v pokoji a bez stresu. Obed má zabezpečený. Svokrovi to vadí, že míňame peniaze. Je to podľa Vás taká neschopnosť a lenivosť maminy na rodičovskej? Áno, snažím sa tie reči vypustiť, ale nejde mi to úplne ľahko. Ako sa stým vyrovnávate Vy?

natalym
22. jún 2015

@martinkaadominik A máš? 😀 Lebo ja nie.

eeffka
22. jún 2015

@martinkaadominik ale pisala, ved nestihas 2x denne varit... ja ked varim tak v 4hrncoch naraz a navarim na 3dni pre rotu...

vintage_lady
22. jún 2015

Sele zle

babika23
22. jún 2015

@martinkaadominik ked maju vsetci radi teple jedlo, podla mna si to vymyslela uplne dobre, ze jedno si objednavas. Ja ta chapem, mne by 4krat to iste urcite nechutilo.
Kritiku od svokra iba filtruj, baby dobre povedali, ze najdolezitejsie je, ze tvoj muz je spokojny... Podla mna kazda mama mame obcas pocit, ze nieco nerobime dostatocne dobre, ale to prejde neboj 🙂
Ja s tou dovolenkou naozaj neviem... Ist niekde, aby som potesila niekoho a v.edela, ze my cela rodina to Pretrpime ??? Myslis, ze svokor bude mat z toho dobry pocit, ked sa budete cely cas hadat, resp deti alebo vy budete nervozni? Ja si rodiciv a svokrovcov vazim, ale aj svoj zivot a volny cas... Podla mna ponuknut svokrovi nejaky vylet na vikend je naozaj fajn, ale dlhsia dovolenka ma byt pre vas... Aj tak uz nebude idealna, lebo vycitkam svedomia sa nevyhnes... Drzim palce a hlavne si tu dovolenku poriadne uzite 🙂))

martinkaadominik
autor
22. jún 2015

@babika23 Už len na upresnenie, so svokrom máme normálny, dobrý vzťah, nikdy som sa sním nepohádala. Manžel ako syn mu povie svoj názor, reálny, rozumný, nesebecký. Nebývame spolu, svokor býva so svorkou asi 30 minút autom od nás. Navštevujeme sa, chodíme spolu na výlety, posledné dovolenky sme boli vždy blízko seba a strávili sme spolu deň. Máme sa radi. Len svokor má teraz zlé obdobie. Uvidíme, ako to bude toto leto. Jemu ten termín dovolenky zatiaľ ani nevyšiel, lebo si to rezervoval len telefonicky. Takže aj z toho je nervózny.
A čo sa týka jedálnička: varíme napríklad takto: PO: mäsový vývar s rezancami z nedele, na večeru k tomu zapečený sendvič so šunkou a so syrom. UT: zelerová polievka s krutónmi, lievance. ST: polievka zostane, lotrinský syrový koláč. ŠT: mrkvová polievka s ovsenými vločkami, špagety s "magľajzom" - cesnak, točená, kukurica, paradajky, syr, kečup. Pia: polievka zostane, vyprážaná ryba. SO: šišky, guláš. Ne: Mäso, ryža, vývar.

martinkaadominik
autor
22. jún 2015

@babika23 Vďaka aspoň za jednu povzbudzujúcu odpoveď, lebo už som si začínala myslieť, že všetky maminy na materskej sú perfektné.

natalym
22. jún 2015

@martinkaadominik To sú obedy či večere? A čo to objednávate potom?
Aha už chápem, obedy objednávate.
To znamená, že napr. v pondelok nevaríš, v utorok navarím zelerovú polievku aj popri deťoch, však to hádam nie je veda, v stredu zase nevaríš, koláč sa dá, atď.
Nechápem na čo objednávate to jedlo.
Nič v zlom, len nechápem.
Čo potom robíš?

natalym
22. jún 2015

A svokrom keď dobre vychádzate a máte sa radi tak nechápem aký problém. Však hádam, je normálne sa človeku ktorého máme radi a je chorý hoc aj nepríjemný prispôsobiť.
Ale nechápem už celkom a úplne.

lenbea
22. jún 2015

@martinkaadominik To, že Vam nosia obedy je vaša vec, jeho do toho nič. asi už nevie vydržať sám so sebou, tak si všíma taketo veci a rýpe. a to ešte aj na večeru varíš dva chody? je to Vaša vec, ale mne sa to zdá zbytočné. a svokrovi treba odpovedať vyhýbavo, nemusí všetko vedieť. a nemusíte mať výčitky, že chcete ísť na dovolenku sami. máte na to právo. a ked strašne Vám chce niečo ukazovať, tak nech mu muž navrhne, že ho zoberete na jednodenný výlet. ak sa mu nepáči, tak potom nič. nemôže si nárokovať, že budú všetci skákať podla neho aj ked je velmi chorý. niekedy im tá choroba ide na mozog. ked bola moja starká chorá, niekolko mesiacov pred smrťou, tiež mala rakovinu, tak chcela, aby dal môj brať výpoveď v robote a išiel sa o ňu starať... pritom tam bola moja mama, ktorá bola nezamestnaná. a jej povedala, že nie je taká, ako si o nej myslela, a pritom odišla vtedy od rodiny, zobrala so sebou dve najmladšie deti, dala ich tam do školy a starala sa o ňu. pritom väčšinou sa to rieši tak, že si chorého príbuzného zoberú k sebe, ale ona to spravila naopak, išla k nej. a mama má dotraz výčitky že jej to povedala. pritom bola príkladná dcéra. buď rada, že svokor nebýva s Vami a otravuje len cez telefon.

maminecka2
22. jún 2015

@martinkaadominik Ahoj, nejako sa to obrátilo proti Tebe. Tieto názory a dokonalé ženy na materskej si nevšímaj, nie každý má dokonalé a kľudné deti. Aj ja to poznám. Rob si tak ako Ti vyhovuje, nie si jediná čo si obed objednáva abo skočí na meníčko, abo má operku, upratovačku na pomoc. Už to nejako dobojuješ do toho septembra. Hlavne sa nezblázniť. Inak nevidím nič nenormálne na tom, že rodina chce aj na večeru 2 chody.
So svokrom Ti neporadím, sama neviem čo by som robila.
Veľa sily.

h2
23. jún 2015

@martinkaadominik No tak jasné, že jesť 4x po sebe to isté by už chutilo málokomu. 🙂 Ja som vychádzala z toho, čo si písala, že varíš každý deň a na dva dni je len polievka. Tak to by ste potom jedli to isté len 2x: najprv na večeru a potom na druhý deň na obed. Ale, ako som už písala, ako to Vám takto vyhovuje, tak je to v poriadku, aspoň máte pestrejšiu stravu.

adkoalauri
23. jún 2015

@martinkaadominik u nás sa jedlo varí na 2 dni. Kým zoberie manžel syna do škôlky, dám druhého(má 1,5 roka) do sedátka, pridám mu natretý rožok, čajík, alebo aj jogurt, keksík, piškótky popr. varešku a misku a vydrží tam 5-10 min. Zatiaľ dám variť jedlo a potom ho vyberiem a pozeráme knižky, telku, hráme sa, staviame atď. Zemiaky, zeleninu vždy ošúpem večer, takže s varením nemám toľko starostí. Kopu jedla viem dať do mrazničky a potom len vyťahujem. Viackrát sa stáva, že zoberiem deku do kuchyne a malý sa tam hrá pri mne.
Na večeru máme väčšinou chlebík so zeleninou, alebo spravím pizzu (odporúčam domácu pekáreň na cesto), lángoš, zapekačky, hamburger, hot-dogy ale ak niekto chce varené jedlo, tak aj to má...A 2x alebo aj 3x to isté jedlo nemáme problém zjesť.

krissy1
23. jún 2015

@natalym tiez ma to napadlo,na co objednavaju obedy,ked varia take vecere.Ved mm sa naobeduje v praci,syn v skolke a ako pise autorka dcera nieje jedak,tak si myslim,ze urcite nieco zvysi z tej honosnej vecere.
A navari cerstvu potom vecer

natalym
23. jún 2015

@krissy1 Nechápem, ale však všetkému nemusím. 😀 Len jedno viem, že ľudia si väčšinou vyrábajú problémy sami.

mima4
23. jún 2015

@martinkaadominik

reci selektujem a ucim sa odpustat, cistit si vztahy a snazit sa chapat, preco dana osoba tak reaguje. A ked sa pozries na zivot cloveka, na jeho minulost, povod, rodinu z ktorej vychadza...95 % priciny vidis tam. Vela ludi je poviazanych zlymi navykmi, traumami, bolestami, nespokojnostou... nedokazu inak fungovat....vo vseobecnosti plati, ze to co sa do cloveka rokmi "vklada"...to clovek aj dalej posuva....

Ja viem ze je to tazke, ale daj svokre najavo, ze ju mas rada...chod za nou..objimi ju.... vies kolko ludi toto vobec v zivote nezaziva? Potom prirodzene prskaju, su negativni, nestastni....

zivot cloveka bez lasky, prijatia, nesie dosledky na cely jeho zivot....pravdaze vzdy je riesenie, ale to si dana osoba musi uvedomit.

krissy1
23. jún 2015

@mima4 v tejto teme sa riesi svokor a nieco uplne ine,teda aspon podla mna 😀

martinkaadominik
autor
23. jún 2015

@mima4 Ďakujem, (ide o svokra), samozrejme, budeme sa snažiť ho povzbudiť. Viem, že on je celý život taký prchký a náročný, mnohým ľuďom rečami ublížil, aj keď ešte nebol chorý. Je taký vždy a tak ho berieme, s rezervou. Má dni, keď má dobrú náladu a dni, keď má zlú. Tak sa tomu prispôsobíme. Ja som si myslela, že vzťahy medzi nami sú OK (aj sú), a preto sa ma tá kritika dotkla. Ale už je to za nami. Dnes tam ide manžel a zasa sa udobria.

natalym
23. jún 2015

@krissy1 Inak ja neviem čo presne, či svokor alebo domácnosť alebo kritika alebo odpúšťanie. 😀

natalym
23. jún 2015

@martinkaadominik Inak mňa môj svokor nasiera pravidelne. Len tak. Usmievam sa na neho a robím sa že nechápem a vsjo je ok. 😀 😀 😀

mima4
23. jún 2015

@krissy1
priznam sa, reagujem na prvy prispevok 😉

mima4
23. jún 2015

@martinkaadominik
ak ta kritizuje nepravom, povedz si nahlas, ze davas prec ruky a myslenie od jeho slov, jeho slova sa ta netykaju - normalne si to povedz nahlas..aj niekolkokrat ak budes potrebovat....

a okrem toho, jasne si s muzom ujasnite, ze domacost a vasa rodina je VASA vec a aj keby ste si kazdy den objednavali pizzu..... druhych sa to netyka.

rakywanda
23. jún 2015

vedeli ste, že momentálne človek skonzumuje o 30% viac ako potrebuje? asi to bude aj tými komplet večerami. hlúpi slovenský zvyk polievka a druhé jedlo.
moja malá nikdy nejedla komplet obedy, tobôž večere, buď zjedla polievku alebo druhé.
a poviem pravdu - radšej na obed maslový chleba (ak nestíham) ako objednávaný obed. nepoviem raz za čas, ale stále? tam už možno polemizovať nad kvalitou stravy.

nelamol
23. jún 2015

Baby, veď už ju toľko nepérujte kvôli tomu vareniu 🙂 Podľa mňa má každý právo na teplý obed aj večeru, ak mu to tak vyhovuje. Aj ja to tak mám rada a ideálne nie to isté jedlo. Manžel zas nemusí teplé skoro vôbec, maximálne večeru. Takže každý sme iný. A prečo si obed neobjednať, pokiaľ varia chutne a financie to dovolia? Ja tiež chodím do blízkej reštaurácie jeden-dvakrát do týždňa po obed, ak práve nestíham variť alebo majú niečo veľmi dobré, čo sa mi variť nechce 🙂 A nikoho do toho nič.
Pokiaľ ide o svokra, urobila by som to asi tak, ako už napísal niekto predo mnou, že s ním ísť na nejakú víkendovku a sami na dlhšie. Chápem, že ťa trápi kritika aj hádky, ale na druhej strane je to vaša dovolenka a odtrepať sa niekde, kde to potom pretrpíte, nemá zmysel. Kompromis sa vždy dá nájsť, ak chcú obe strany. Chápem svokra, asi by som ani ja nebola v najlepšej nálade, keby som mala onkologické ochorenie, možno si naozaj myslí, že je to jeho posledná šanca ísť s vami na dovolenku (a možno aj ozaj je), no nemyslím si, že jedna spoločná dovolenka môže "zachrániť" to, čo sa v doterajšom živote nestihlo... Veď ak cíti tú potrebu, môže byť s vami a vašimi deťmi viac aj bez dovolenky, aspoň teda predpokladám, že v návštevách mu nebránite. A pokiaľ s ním vyslovene nechce ísť tvoj manžel, netráp sa tým, toto rozhodnutie je skôr na ňom než na tebe.

natalym
23. jún 2015

@nelamol A pekne si to napísala.

alaguema
23. jún 2015

@mima4 ale toto nefunguje... Môžeš si ty skúšať vedome vsugerovať čo len chceš, ale kým to nie je vyriešené v podvedomí, tak každá afirmácia je marná. Preto mnohým afirmácie a "pozitívne myslenie" neprináša vôbec žiadne výsledky. Ak ju tá kritika naštve, alebo pobúri, tak niekde v hĺbke možno predsa len na nejakú pochybnosť narazila. Či je tá jej pochybnosť opodstatnená alebo nie, nevie možno ani ona. Možno sa podvedome cíti vinná za to, že nerobí, čo sa od nej očakáva, nechová sa konvenčne - ako väčšina mamičiek na MD. To je neopodstatnená výčitka, lebo ona má robiť ako jej vyhovuje, nie ako robí väčšina. Pokiaľ im to financie umožňujú, tak nech si nechá doviezť aj jedlo na celý deň. A možno ich finančná situácia nie je úplne luxusná a ona má tie výčitky opodstatnené, aj keď vedome si zdôvodnila, že by to nestihla a manžel súhlasí a platí ti to, tak čo? No ale podvedomie neoblbneš. Keby s tým bola dokonale stotožnená bolo by jej úplne jedno čo kto povie, alebo nepovie a robila by si po svojom bez toho, aby potrebovala odobrenie verejnosti z diskusného fóra 😎 Z môjho pohľadu je to volovina, lebo ja osobne nemám problém to stihnúť. Samozrejme, som hneď v kategórii "dokonalých"...to som si teda dovolila, že uvarím denne dve jedlá a normálne to stíham, ani vlasy si netrhám 😀

mima4
23. jún 2015

@rakywanda
@rakywanda
vsimli, vsimli 😉 a aj sa to u vacsiny ludi pekne prejavuje....zaobaluju sa 😉

Ja som ani nevedela, ze niekde su bezne teple vecere...az u manzelovej rodiny... U nas nebyvali teple vecere..lebo sme mali teply obed... tak sa to bralo...

a vobec, zaludok na vecer nepotrebuje polievku, druhe jedlo (maso a ryza dajme tomu), neraz staci nejaky jogurt, ci cereal rozok s pomazankou.... a zeleninou....

alaguema
23. jún 2015

@nelamol chcel im ukázať nejaké špeciálne miesta...sú asi mimo domov. Ja osobne to nechápem, že človek nie je ochotný venovať inému človeku pár dní, keď ho o to požiada.

mima4
23. jún 2015

@alaguema
ja som zasa toho nazoru, ze to podvedomie oblbnes, na niektore veci, typy ludi to chce cas...inym to ide rychlejsie...v zavislosti od jedinca, ktoremu sa nieco "tlaci" do mysle.... Vedz, ze ked budes hovorit dietatu urcity cas, ze je neschopne, hlupe....ono aj take bude.... Vacsina nasich myslienok ma korene v rodine... v spolocnosti, kde sme sa pohybovali, pohybujeme...a neraz clovek moze byt naozaj sikovny, mat dobre predpoklady, potencial... ale ked mu budu navravat, ze je blby ako tago... ze skonci ako hento toto...a on proti tomu nebude bojovat (deti obvykle to nerobia), tak skutocne sa takym stane.

Nejde tu o nejaky "secret"... ide tu o uctu k sebe samej, o zodpovedanie si otazok, ci naozaj dana vec je taka aka je... a ci ma pravo ma za danu vec niekto kritizovat... Cloveka totiz velmi lahko zneistis...teda vacsinu ludi... das mi tzv. chrobaka do hlavy, ktory tam zacne pracovat...a rozoberat svet jedinca.... Clovek je tvor VELMI MANIPULATIVNY, ale velmi....

Preto si myslim, ze treba si veci ujasnit v sebe, ci som ja sama spokojna s danym stavom, ake mam kapacity na to aby som denne vyvarala a naucit sa hovorit aj NIE.... a v pripade kritiky ju uz vopred zavrhnut a nepripustat si reci....

alaguema
23. jún 2015

@mima4 teplá večera nemusí byť len ryža a mäso. Ja pripravujem väčšinou zeleninu na x spôsobov, rybu, šalát, tofu. Vyhýbame sa múke (so zdrav. dôvodov), to je dôvod prečo varím aj večeru a osvedčilo s anám to super. Večera zložená z pečiva, šunky, salám, párkov a nátierok je oveľa ťažšie stráviteľná ako napr. grilovaná ryba so zeleninou, alebo omeleta a šalát, grilovaná zelenina a kozí syr, včera som im spravila nové zemiačiky s dresingom z bryndze a jogurtu, mladej cibuľky a kôpru 🙂 Bolo to božské a trvalo mi to asi tak 20min.

natalym
23. jún 2015

@alaguema Však máš pravdu. 20 min. času sa nenájde, treba objednať? Asi ju to štve, zrejme sa je to dotklo, lebo možno má aj ten svokor trochu pravdu. Cíti sa zneistená. Treba si ti ujasniť a nerypkať sa v tom.