Ako slušne odmietnuť veci pre bábätko od známych?

14. júl 2022

Zdravím, už som zúfalá. Ako mám vysvetliť rodine a kamarátkam že od nich nepotrebujeme žiadne veci pri bábätko. Trochu to rozpíšem. Pred kamarátkami spomeniem že máme vyhliadnuté to a to a že ideme objednať tak že nemám objednávať lebo oni to doma majú a že nám to dajú zadarmo. Svokra že my s mužom sa nemáme o nič starať lebo ona nám donesie všetko po švagrinej. Pred 2 týždňami nám bez opýtanie švagriná priniesla nosič a že ona ho domov neberie že už je náš. Kamarátky mi nosia kopu oblečenia a zbytočností a ešte sú urazené keď poviem že nám to netreba lebo my už máme kúpené. Dnes má už nazlostila kamarátka lebo kým som nebola doma tak priniesla prebaľovací pult že jej to doma zavadzia. Takže super, už mám kopu zbytočností ktoré teraz zavádzajú mne. To sa naozaj nedá nikomu vysvetliť že nechceme veci z druhej ruky ale chceme si všetko kúpiť sami? 🤷🤷🤷

panelacikova
14. júl 2022

tak ich hoď na FB a podaruj ich 🙂

karhu
14. júl 2022

podakuj a daruj krizovemu centru, nemocnici, rehabilitacnemu centru, jaslickam..
este dodavam, ze ked na to darujuci pride, uz nic nedonesie a mas pokoj😅

zuzinka888
14. júl 2022

Posli mne😂😂😂😂 my vynosime vsetko 4 deti a rastu ako z vody🤣🤣

autor
14. júl 2022

@panelacikova @karhu to práve nechcem lebo čo keď oni budú mať ďalšie detičky a budú tie veci opäť potrebovať 🤷 a budú si myslieť že som to predala

karhu
14. júl 2022

tak priamo povedz, ze dakujes, ale nechces a vracias, trosku asertivity🙂

iwesska
14. júl 2022

Jooj,co by som ja za to dala,keby mi niekto takto veci vnucoval😁 Ja sa na to asi pozeram inak,kedze sme si vsetko vsetucko kupovali sami od babatka. Ja sa na to pozeram ako na kooopu usetrenych penazi😁Ale keby mi to vadilo,tak im to proste poviem. Co ti brani? 🤷‍♀️Mne to pride,ze ty len ticho prijmas,tak oni nosia.

autor
14. júl 2022

Ja som už fakt veľmi nazlostená lebo to je také ťažké pochopiť že si chceme veci kúpiť sami v takom štýle a farbách ako sa nám páčia 🤷

autor
14. júl 2022

@iwesska veď ja im to hovorím ale stále melú svoje že načo budeme míňať peniaze keď oni to majú a iba im to doma zavadzia. Tak teraz to má akože zavadziať nám

zuzinka888
14. júl 2022

Ved im s usmevom povedz: Ale len si odlozte este ich mozete potrebovat🥰 . O 2-3 roky ich budete mozno potrebovat a co ja ? Kde ich budem hladat alebo zhanat ked ich zoderieme. A vybavene.😜

zooeynka
14. júl 2022

Garantujem, ze do 10 minut sa vsetkeho zbavis ak to tu vycapis ze darujes. A ze by to niekedy mohli od teba pytat nazad??? Akoze sorry co ty si, uschovna??? Povies ze uz to nemas lebo si na to nemala miesto. Viac ti nedonesu, neboj. Robis vedu z nicoho.

mimi3008
14. júl 2022

@karhu to je pekna myslienka, lenze zas bude mat s tym starosti kto? Autorka...

karhu
14. júl 2022

@mimi3008 tak nech otvori usta a odmietne hned pri nukani..

marca12
14. júl 2022

Vratila by som naspat. Neviem,co je to za blby zvyk naznasat svoje pouzite veci inym. Nepoviem,ak o to dotycny stoji,v poriadku. Ale bez opytania nanutit...oni to myslia v dobrom,ale mali by respektovat tvoj nazor.

jana_eyre_2
14. júl 2022

Vždy sa mi ťažko odmietalo, resp.nikto.akoby nepočúval keď som sa snažila vysvetliť že nechcem čosi.. uZ som sa naučila ako to robiť správne.. totiz, ja daruvavam a príjmam veľa veci, ale stáva sa mi aj že to.ludia začnú preháňať..vtedy poviem niečo ako "ďakujem, to je krásne, ale nechcem to, už mám iné".. žiadne obkecavacky, ale jasne nie.. najhoršie je keď sa vyjadris slušne, že ooo to si nemusela, ja som chcela si kúpiť a tak podobne.. treba proste povedať jasne nie, ktoré nikto nemoze pochopiť inak..

neanonymna
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
reanda
14. júl 2022

asi odmietas prilis milo a slusne.. ludia su casto zvyknuti u druhych na skromnost zo slusnosti, ze odmietnes aj to, co chces, lebo nechces vypadat hamizna a vyuzivat dobrotu druhych, tak ti to nanutia nasilu a este si myslia, ze aka si rada.. treba odmietnutie podat dostatocne jasne a zrozumitelne a proste nedovolit tomu niekomu, aby u teba tu vec nechal, aj ked by si mala byt ostrejsia.. prebalovaci pult, co u teba nechali v tvojej nepritomnosti, by som napisala, nech si pren pridu, lebo ho vylozim na ulicu a necham tam.. zrejme sa niektori aj urazia, ale bohuzial, bez toho to casto nejde a pre mna lepsie, ked je urazeny ten druhy, ako by som sa ja mala trapit, ze musim prijimat nieco, co nechcem..

autor
14. júl 2022

Veď píšem že stále hovorím že nič nepotrebujeme ale proste to prinesú a už to zanič nechcú zobrať späť 🤷 nechápem prečo to oni nedarujú mamičkám ktoré to potrebujú ale mám to teraz ja na hlave

hviera81
14. júl 2022

povedz ze mas uz dost veci, myslis si ze to staci. a ked ti to davaju rovno sa spytaj ci to budu chciet spat, je to tak ferove, nie ze to fakt budu pytat od teba spat o 2 roky. ja som sa tak narovinu spytala od bab ktore mi poskytli nejake veci, ci to teda chcu spat, alebo ci za to chcu nieco . povedali ze chcu spat, tak ja vraciam

autor
14. júl 2022

Na oblečenie stále poviem že už toho máme veľa a ani nestihneme vynosiť tak že veď nebudeme mať iba jedno malé a využijeme pri druhom. Na nosič že veď aspoň môžme striedať a lepšie mať viac 🤦

mariska1989
14. júl 2022

Trebalo to hneď a rázne povedať že vy chcete nové ale že dakuješ .teraz už jedine poprosiť aby si to vzali že vy už máte objednaný a chcete všetko nové

basska_b
14. júl 2022

Oni su hnani snahou sa toho zbavit. Ja by som to tiez sa snazila odmietnut... nejake veci uz som aj vyhodila... kamoska ma odpinkala, ze "moja ti to znici", ked som jej chcela nanutit nejake veci a potom ich chciet spat pre tretie 😀 jaj a jedna tiez, ze chce vsetko nove a podla seba. Treba to podla mna respektovat. Fyzicky tasku neprebrat do ruky alebo im to vratit spat do bytu

janba
14. júl 2022

Na drzovku vrat naspat.
Ja mam vela veci po malom, davam dalej, ked mi niekto povie, ze nechce, tak ok, beriem to normalne.

laila22
14. júl 2022

Zober veci a choď ku nim na návštevu a povedz, že nech sa nehnevaju, že vecičky si im priniesla spät, máš už plne skrinky. Nevyužijete, ďakujes za ochotu. Ešte si dáš kávičku a pôjdeš domov.

jana_eyre_2
14. júl 2022

Ale povedať, že nič nepotrebujem je proste malo.. NiE ďakujem človek nevie prekročiť.. veď skús povedať tak a uvidíš či to bude fungovať alebo nie.. to je ako keď ti volá call centrum s bambusovymi ponožkami.. keď operátorku odmietnes so slovami "och teraz nepotrebujem ponožky" ona sa ma čoho chytiť - povie "ale takéto ponožky ste ešte nemali" a pokračuje v reklame.. keď jej 2-3x zopakujes "nie ďakujem" tak nemá ako pokračovať a hovor konci.. x krát vyskúšané.. a robila som v call centre, síce nie ako operátor, ale viem s čím sa operátori potykali.. 😅

kristinka92
14. júl 2022

veď povedz nahlas že “ďakujem ale ja už mám a nevyuzijem, tak keď dovolis posuniem to inej mamičke cez bazár” veľmi si rozmyslia či to u teba nechaju alebo to sami predaju :D

nnnuuunnn
14. júl 2022

Nie, že by si bola rada, že máš tolko veľa kamarátov. 🙏 Ak nemáš aserivitu, tak tie veci daruj ďalej, niekedy to stačí nechať dole v paneláku a niekto si to už zoberie, keď si to nikto nezoberie do 2 dni, tak to vyhod.

zenazaba
14. júl 2022

Tak napis kamaratkam "Pocuj, Jarka, Marka, Darinka, uz mam tych veci od teba fakt vela, nemam to kam davat, mam dost svojich pokupenych, mozem to darovat do krizoveho centra?"... a ked sa Jarka, Marka, Darinka ohradi, "Nieeee, ved to este mozno budem potrebovat", tak povedz, "Ok, tak ja ti to pobalim a prid si to zobrat nazad, mne tie veci netreba".

nnnuuunnn
14. júl 2022

Ale inak zažila som to isté, bola som tak vytocena zo svokry a jej 35 rokov odložených vecičiek po deťoch, že som musela vyhladat psychológa. A ten s kamennou tvárou mi povedal: A vy tie veci máte problém chytiť a dať do pivnice? Zrazu sa mi ten problém zdal malicherný. 😃

autor
14. júl 2022

@nnnuuunnn najjednoduchšie by to bolo nechať pri smetiaku ale tu na ulici ľudia neberú veci spred kontajnerov a nosiť to k panelákom by bolo divné 🙄 keď to chce tiež čas riešiť darovanie na internete, dohadovať si odber alebo odvoz a na to nie že nemáme čas ale chceme ten čas využiť inak

andreafa
14. júl 2022

Vyhod to do kosa v noci, nech nikto neuvidi 😂