icon

Ako slušne oznámiť svokre, že krst nebude?

12. máj 2026

Ahojte. S manželom sme veriaci, ale rozhodli sme sa s krstom dieťaťa počkať, kým si bude vedomé svojej viery, a samo sa rozhodne ku krstu. Viem, že svokra s tým bude mať veľký problém (aj moja mama, ale s tou si to vykomunikujem) a premýšľam nad tým, ako jej to slušne oznámiť ? Máte niekto skúsenosť ? Ja niekedy reagujem tak prudko, začnem slušne, ale obavám sa, aby to neskončilo konfliktom. Snažím sa so svokrou udržiavať dobré vzťahy. Ona má asi pocit, že mám na manžela zlý vplyv, keďže pred manželstvom chodil do “klasického kostola” a dodržiaval tradície. Manžel nemá problém sa ma zastať, skôr sa bojím mojej reakcie, ak by svokra dávala najavo, že “zase vymýšľam” 🙈. Je to naše dieťa, ona nám môže dať rady do výchovy, ale je už na nás, ako sa rozhodneme, a tam jej rola končí.

anonym_ab4cd9
12. máj 2026
@kocuris
Odpoveď bola zmazaná

@kocuris no ale oni asi nechodia do "klasickeho"=katolickeho kostola, skor mi to pripada ako nejake spolocenstvo (Milost?, netusim), kde to maju inak a mozno aj v rozpore s katolickou vierou. Tak mi to pripada.

anonym_ab4cd9
12. máj 2026
@anonym_3acb79

Ked nechodis do "klasickeho" kostola (tvoje vyjadrenie) mohla si mat vo vsetkom jasno dopredu a nie nasierat matku tvojho chlapa, ktory je na tvojej strane, tak oreco to nevyuzit na nejake peklicko... si ides zabojovat, ake predvidave🤣 tak kam choidis do neklasickeho?

Baptisti (Bratská jednota baptistov): Krst ponorením je podmienený osobným vyznaním viery.Cirkev bratská: Zameriava sa na krst veriacich na základe ich rozhodnutia.Apoštolská cirkev a iné letničné/charizmatické zbory: Krst dospelých je štandardom.Adventisti siedmeho dňa: Krst dospelých ponorením.

@anonym_3acb79 no keby som bola jedno z toho, tak to napisem hned v uvode, nie ze nechodim do "klasickeho" kostola, to je co za vyraz, klasicky kostol??? 🤷‍♀️. Ja som to pochopila tak, ze chodia mozno do nejakeho spolocenstva, ako je napriklad Milost, lebo ti nechodia do "klasickeho" kostola.
Ci klasicky je katolicky a ostatne su neklasicke?
Tak ked som evanjelik a.v., tak chodim do evanjelickeho a aj to v uvode napisem...ale potom sa budeme cudovat, ze kopa nadavok zase na katolikov, lebo to by nebol tyzden, keby sa tu nenadavalo ...to musi byt 🤔👌
Ibaze by autorka ani tak nechcela radu, ale len nech to tu zas troska ozije...lebo naco sa nieco pytam, ked nepoviem vsetky suvislosti a podstatne veci. Tam 4 strany dohadov, utokov a co ja viem coho...🙄

anonym_fdb759
12. máj 2026

Táto téma vždy rozprúdi debatu..
Minule sme išli okolo kostola v nedeľu autom, v meste. Pred kostolom asi 40 ľudí, mnohí na mobiloch, aby si to "odstáli." Ja som bola ortodoxne vychovaná, rovnako ako moji 4 súrodenci, do kostola som musela chodiť aj v sobotu ráno, pretože "Boh nemá prázdniny." Do kostola som prestala chodiť, keď som začala hľadať Boha a nestačili mi otázky, že treba veriť a že všetky otázky sú od diabla.

Veľmi veľa ľudí dáva krstiť pre "pokoj v rodine." Babky, susedia, čo povedia tí druhí. Ja som veriaca i keď podľa kresťanstva neveriaca, lebo nechodím do kostola, ale na to, aby som mala kontakt s Bohom, nepotrebujem to vravieť ujovi v sutane. Pre mňa je dôležité modliť sa v tichosti, doma. A nech ma po smrti súdi Boh a nie cirkev.

Ak nebudeš chodiť do kostola v nedeľu, budeš mať hriech.. som už ako dieťa rozmýšľala nad tým, či má Boh hore kalendár a či robí čiarky? A majú čiarku aj tí, čo si to odstoja? A po omši šup na poldeci? Stačí fyzická prítomnosť? Ak by to nebolo považované za hriech, ktovie koľko ľudí by išlo do kostola preto že chce, a nie z povinnosti.

Pre niekoho sú to možno provokatívne otázky, mne tie otázky nedávali zmysel. Pre mňa je super, ak ti dáva kostol pokoj, lásku k blížnemu (čo často v tých príspevkoch nie je vidieť), neodsudzovanie, trpezlivosť, tak choď, teš sa z omše, krstu, sviatostí, lebo ťa to naplňa tak to má byť.

Ak nie, ostaň doma. I keď chápem, že vysvetľovať to okoliu, nevysvetlíš. V kresťanstve (a asi aj v iných náboženstvách), je len jeden názor: Buď si s nami, a spasíš sa, alebo si neverec a pohan.

A keď sa modlíte, nebuďte ako pokrytci, ktorí sa radi postojačky modlievajú v synagógach a na rohoch ulíc, aby ich ľudia videli. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu. 6Ale keď sa ty ideš modliť, vojdi do svojej izby, zatvor za sebou dvere a modli sa k svojmu Otcovi, ktorý je v skrytosti. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti. 7 (Matúš, 6, 5-7)

Ja si to nechávam pre seba a chápem, prečo sa o politike a náboženstve neoplatí diskutovať.

avatar
sova7
12. máj 2026
@kocuris
Odpoveď bola zmazaná

@kocuris viera nie je o náboženstve.

avatar
kocuris
Autor odpoveď zmazal
avatar
sova7
12. máj 2026
@kocuris
Odpoveď bola zmazaná

@kocuris náboženstvo je v podstate organizácia vieru môže niekto mať a praktizovať a nemusí riešiť príslušnosť k žiadnej cirkvy ak to tak necíti kopa ľudí je katolíkov lebo sú krstom zaradený do cirkvy ale to je všetko

avatar
komir63
12. máj 2026
@janka1011

@anonym_autor píšeš, že ste obaja veriaci tak nejak tomu tvojmu rozhodnutiu nerozumiem...je to teraz nejaká móda nechať dieťa nech sa "rozhodne samé" ? Ak raz sme veriaci, vychovávam v tejto viere aj deti a k tomu krst automaticky patrí. Kedy bude ten správny vek na to rozhodnutie? V 10, 20 či 30 rokoch? A tiež sa bude rozhodovať samé či pôjde do škôlky, alebo či bude chodiť do školy?

@janka1011 Ježiš sa nechal pokrstiť vo veku okolo 30-tich rokov v rieke Jordán...to sa teda podľa tvojho výkladu stal kresťanom dosť neskoro, keďže o tri roky neskôr už bol na nebesiach u Otca.

avatar
biba_18
12. máj 2026

@kocuris stačí nemyslieť si že všetci sú automaticky katolici…

anonym_3acb79
12. máj 2026

Hlavne, ze je na koni a "prechcala" svokru... 😅

avatar
janka1011
12. máj 2026
@komir63

@janka1011 Ježiš sa nechal pokrstiť vo veku okolo 30-tich rokov v rieke Jordán...to sa teda podľa tvojho výkladu stal kresťanom dosť neskoro, keďže o tri roky neskôr už bol na nebesiach u Otca.

@komir63 my nie sme Ježiš, nechapem, ako to môžeš porovnávať

avatar
kocuris
Autor odpoveď zmazal
avatar
evitka83
12. máj 2026

Ja si tiez myslim, ze to moc prezivate. Ak teda nechcete krstit, tak nekrstite a svokre slusne oznamite svoje rozhodnutie, ze krst sa odklada na neurcito, kym si to nerozmysli dieta. My sme tak riesili ne/svadbu. Zijeme spolu dlho, mame deti, ale nie sme zobrati. Nase matky to tak dlho komentovali, az som im jedneho dna v klude oznamila, ze si nezelam, aby sa nam dospelym svojpravnym ludom niekto montoval do zivota na zaklade ich ocakavani a tradicii. Je to nasa rodina, nase rozhodnutie, pokial to mienia zakazdym vytahovat, obmedzime kontakt na minimum. Ja mam deti pokrstene, ale nepraktizujeme vieru, kostol a pod. Nech sa rozhodnu v dospelosti, ci sa chcu viery vzdat, je to jednoduchsi proces, ako ked sa chcu v dospelosti pokrstit. My sme tak uvazovali, ked bola dcera babatko, ze ci ne/dame prestrelit uska. Nedali sme, nech sa rozhodne, ked bude starsia. Teraz je pubiska a je jej luto, ze nema prestrelene usi, chcela by nosit nausnice, ale sama si ich uz teraz prestrelit nechce dat, lebo sa boji.

anonym_248066
12. máj 2026

Účelovo zmätočne založená téma na rozprúdenie diskusie, autorka sa nám zobudila na 3tej strane, ešteže tu udržala svoje emócie na uzde, keď sa bojí "svojej reakcie" pred svokrou.

avatar
stankadu
12. máj 2026

Ja ti dám iný pohlad na vec. Moji rodičia ma ako dieťa nekrstili. V 8. triede sa mi zacali diat čudne veci, tzv. "malé zázraky" (dlhy pribeh). 10 rokov trvalo, kym som sa dokopala k tomu, aby som sa dala pokrstit. Mala som 24r. a veru bolo to dosť komplikované. Musela som chodiť na učenie, dost dlho, asi 3-4 mesiace. A vtedy som pochopila, že je lepšie, ak je dieťa pokrstené (samozrejme vo veriacej rodine, ateistom je to jedno). Keď je dieťa pokrstené, nemusí vyznávat vieru, ani do kostola chodiť. Ale ak ju vyznáva a chce sa dat pokrstiť je to neskôr komplikovanejšie. Nejdem ti vravieť, čo máš robiť, ale porozmýšlaj nad tým.

avatar
natalka13
12. máj 2026

Uz rovno oznamte rodicom, ze ste neveriaci a teda nebudete dieta krstit.

avatar
biba_18
12. máj 2026

@stankadu pre úprimne veriaceho nejaké 3 mesiace nemôžu byť prekázkou…

anonym_c66f37
12. máj 2026

@anonym_autor keby ste boli veriaci, tak by ste vedeli význam krstu v detskom veku. Dieťa sa krstom nestáva doživotne katolíkom, môže sa v dospelosti rozhodnúť aj pre inú cirkev, či aj žiadnu, krstom je mu zmytý dedičný hriech, nie vykonanie zbavenie svojprávnosti.

anonym_95a46b
12. máj 2026

@anonym_autor no veď ako píšeš, je to vaše rozhodnutie a za tým si stojte, oznam jej to, manžel nech je pri tebe a keby sa nevedela zastaviť, nech ju uzemní
Tiež nemusím ako svokra súhlasiť s rozhodnutiami deti a ich partnerov , ale aby som im niečo kázala.. asi ťažko

anonym_fbe072
12. máj 2026
@anonym_3acb79

Este pockaj,nech sa rozhodne, ci bude chciet jest😅 dlho si cakala na tuto prilezitist, ako zatocit zo svorkou, svadba bola predpokladam v kostolicku, fotecky peknucke, rodinka ako svaty obrazok a teraz je cas to tej svokre vykomunikovat... to odporne slovo si pouzila 2*🐔 ,nech baba nemysli, ze jej synacik jej bude robit "pomyšlení". Vpal jej do ksichtu, ze kostol nebude, ty moralny vitazz!

@anonym_3acb79 a ty moja co si tu aké komplexy riešiš?! Zjavne sa ta dotklo slovo "svokra". Ty budeš asi jedna z tých TOP svokier, však? A tvoja nevesta sa tiež rozhodla nekrstit, ze? 😄

avatar
svetlonos
12. máj 2026

A nechodia náhodou do toho "voľného" kostola?

avatar
magdalienka11
12. máj 2026

@anonym_autor veriaci a odmieta krst? Si si istá, že ste veriaci?

avatar
hefo
12. máj 2026
@komir63

@janka1011 Ježiš sa nechal pokrstiť vo veku okolo 30-tich rokov v rieke Jordán...to sa teda podľa tvojho výkladu stal kresťanom dosť neskoro, keďže o tri roky neskôr už bol na nebesiach u Otca.

@komir63 To je ako analógia nič moc, lebo Ježiš nemal nijaké hriechy, ktoré by sa krstom zmývali, Ján Krstiteľ nebol kresťanský kňaz, atď. atď., a hlavne nekrstil ho v mene Otca i Syna i Ducha Svätého (čo by bolo iste "trochu" nezmyselné, aby krstil Ježiša v mene jeho samého).

avatar
windblue
12. máj 2026

Pani tak autorke poradiť vedia všetci ,,spravni" krestania tu prítomní, hlavne ze ste nezabudli prskat síru okolo seba ako je bežné v tejto komunite.

anonym_71f63f
13. máj 2026

Zober si, ze podla mna aspon tu na Slovensku ovela ovela viac ludi ma krst ako babo a do kostola nechodi, pripadne sa neskor samo rozhodlo, ze v Boha neveri, ako tych ludi, ktori sa neskor sami rozhodli dobrovolne vieru a krst prijat. Podla mna tym krstom mu davate lepsiu moznost sa neskor samemu rozhodnut. Nase deti sme nedavali krstit, ale neskor sme ich v skole dali na nabozenstvo a nsjstarsiu dceru to "duchovno" celkom chytilo, jasne, v 8 rokoch to este nie je nejake dospele rozhodnutie, ale moznost vyberu vlastne ma, no a teraz keby chcela ist na prve svate prijimanie, tak musi vybavit krst a je to take divne take velke dieta ist krstit 😃 .... len moj nazor, som za slobodnu volbu a ako cerstvo dospelu ma tiez skrelo, ze mam krst a nikto sa ma nepytal, ale ono ten pohlad na to sa v zivote meni...

avatar
natalka13
13. máj 2026
@anonym_autor

@kocuris nechcela som to tu vôbec rozoberať do hĺbky, ani mojím zámerom nebolo vyvolať nejaké “náboženské hádky”. Rešpektujem názor každého, či už veriaceho alebo neveriaceho. Hlavný dôvod je, že ja nie som katolíčka, a ja deti budem vychovávať vo viere, avšak nie v katolíckej. Preto nevidím dôvod, prečo by som mala dať dieťa krstiť v katolickom kostole. Keď sa rozhodne skutočne veriť, dá sa pokrstiť aj v dospelosti/ v mladom veku, kedy si bude skutočne uvedomovať, čo viera znamená.

@anjelicek26 nemyslim si, že ide o oslavu, skôr o to vnímanie, že “takto to je správne, a takto sa to musí”

@janinah nie sme veriaci, keď sa nam zachce, ale ja som iného vierovyznania a manžel ma v tom rešpektuje a tak sme sa dohodli, že budeme aj deti vychovávať

@anonym_c19fad samozrejme

@midka ja som iného vierovyznania (ale kresťanka) a manžel sa dobrovoľne prispôsobil, keďže nechcel aby som ja chodila inde ako on a aby sme deti vychovávali jednotne.. u nás sa krstia mladí/ dospelí a je to slobodne rozhodnutie

@anonym_autor
😂
"deti budem vychovávať vo viere, avšak nie v katolícke"
Ako ty ČO? Riesis?🙈
Este napis ze kvoli svokre bola svadba v kostole a nie kvoli tomu "ze je to take peknucke"🙏

avatar
tykat
13. máj 2026
@kocuris
Odpoveď bola zmazaná

@kocuris presne tak, napísať, že sme veriaci ale nedáme pokrstiť je divné. Buď sú veriaci alebo nie. Nedá sa byť trochu veriaci.
Akože sú ľudia ktorí dajú pokrstiť aby "bolo všetko na poriadku", aj na naboženstvo zapíšu, aj na prvé sväté decko pošlú. Ale napísať, že sme veriaci a decko nedám pokrstiť je fakt pokrytecké.

avatar
biba_18
13. máj 2026

@tykat pozeráš na to cez svoju skúsenosť s RKC ... ale na svk je viac cirkví a nie všade krstia nevyhnutne malé deti ...

anonym_8f4719
13. máj 2026
@tykat

@kocuris presne tak, napísať, že sme veriaci ale nedáme pokrstiť je divné. Buď sú veriaci alebo nie. Nedá sa byť trochu veriaci.
Akože sú ľudia ktorí dajú pokrstiť aby "bolo všetko na poriadku", aj na naboženstvo zapíšu, aj na prvé sväté decko pošlú. Ale napísať, že sme veriaci a decko nedám pokrstiť je fakt pokrytecké.

@tykat kresťania sa majú riadiť božím slovom Bibliou
Ježišovi nasledovníci a apoštoli nikde v biblii nespomínajú krst malých detí, vždy krstili len tých čo uverili v Ježiša, kajali sa zo svojich hriechov a chceli žiť podľa kresťanského učenia
novorodenec nedokáže vo svojom živote urobiť tieto kroky smerujúce ku krstu
takýto krst malých detí zaviedla katolícka cirkev po smrti apoštolov a degradovala význam krstu len na formalitu a dôvod na oslavu pre rodinu

avatar
natalka13
13. máj 2026
@biba_18

@tykat pozeráš na to cez svoju skúsenosť s RKC ... ale na svk je viac cirkví a nie všade krstia nevyhnutne malé deti ...

@biba_18 tak potom ale to v akej je nevesta cirkvi snad svokra vie. Netreba teda nic vysvetlovat.

avatar
biba_18
13. máj 2026

@natalka13 vieš že nemusí vedieť? aj moja svokra je v rkc a nemá vôbec potuchy nič o liturgiách ani o sviatostiach v iných cirkvách ... syn sa dal krstiť v piatok a vypytovala sa kopec vecí...