Ako to vyriešiť?

28. apr 2022

Téma možno miliónkrát písaná...neviem..
Mám dlhoročného partnera...mame spolu deti...ja som nebola za svadbu, ale partner ma asi pred 2 rokmi požiadal o ruku...bola corona a pod tak sme svadbu odkladali...v priebehu tých dvoch rokov som si akosi zvykla na myslienku, že sa zoberieme a aj sa mi to celkom začalo páčiť, že bude svadba...môj partner je fajn chlap...nebudem tu vypisovať jeho prednosti, ale fajn ako otec, partner...len niekedy, keď sa bavíme a ja mu poviem niečo čo je proti jeho srsti...vyskočí na mňa ako blázon..aj včera pre totálnu prkotinu...začal kričať a nadávať na mna...v takom stave mu len poviem, že to nie je ok a odídem, lebo by to len skončilo veľkou hádkou...problém je, že on sa nevie ani ospravedlniť....dnes mi volal celkom v pohode, že či ideme do obchodu...nechápem 100x som mu vravela, že to nie je ok taketo správanie...lenže nič sa nezlepší...tak rozmýšľam či je rozumné si ho zobrať....

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
28. apr 2022

@zoro9836 magnézium mu dávam ráno, keďže spolu pijeme ráno kávu pred pracou...ma toho dosť...je pedant a keď sa mu nedarí je zle...a väčšinou som ja hromozvod...keď sme boli v začiatkoch vybuchla som aj ja a bola z toho veľká hádka...teraz to nechám tak a on sa potom upokojí, ale na mne to ostáva "visieť" neviem to len tak zo seba striasť....

janula12345
28. apr 2022

Ja myslim, ze vela chlapov to takto ma, ze ak nieco sa stane- bud to poriesis hned, alebo uz mas smolu. Nebide sa k tomu vracat a debatit o tom este 3 dni. Zavrie, otoci list a ide akoby nic. Ja viem, my zeny to tak nemame a chceme to prebrat, alebo sa aspon po ldna zduvat.. ale podla mna to oni nechapu. Na to si len zvykni. -- samozrejme, nemyslim, ze zvykni si aby po tebe krical-- to nie.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
unicornlady
28. apr 2022

Takéto cholerické povahy sa ťažko menia, hlavne, keď nevidia, že "zhodiť" druhú stranu, nie je o komunikácii a už tobôž nie o nejakej úcte.

Dobrá je táto kniha (Na jednej vlne), komunikačné štýly v praxi, ukážky, komunikácia s puberťákmi, s vrahmi...

ckocka
28. apr 2022

No, ty aspoň rozmýšlaš.
Po tisícikrát - za manžela si nemáš brať muža ktorého potrebuješ zmeniť alebo prevychovávať, pretože sa ti to nepodarí. Má to byť človek ktorý ti vyhovuje taký aký je, aj s jeho chybami.

autor
28. apr 2022

@ckocka Ja ho nechcem prevychovat....vadí mi, keď tak vybuchne ako sopka....čo mám spraviť...zo začiatku som sa "dala na jeho level" ale v tom nevidím zmysel veď nebudem kričať a urážať ho nie som predsa bez úrovne....niekedy by som s nim chcela zatriast aby sa prebral...dnes pride z roboty uplne happy a nepovie ani mu ani bu...

autor
28. apr 2022

@unicornlady chcela by som veriť, že sa to zlepší...prečítam si knihu ďakujem za odporúčanie...

autor
28. apr 2022

@janula12345 len s nim sa hneď nedá...je tam "vysoké napätie"

veselo_neveselo
28. apr 2022

Nezlepsi sa to, v to ani nedufaj. Pocitaj, ze casom, rokmi, sa to len zhorsi. Je na tebe, ci si ochotna to tolerovat, alebo to riesit teraz. Ak s nim chces ostat, treba to poriesit, s tym, ze mas moznost stale odist.
Zaver: lepsie to nebude. Ak to nie je dobre teraz, tak sa nevydavaj.

ckocka
28. apr 2022

Ako čo máš spraviť? Ty vybuchuješ a kričíš a urážaš ho? Nie? Tak prečo máš niečo inak robiť ty? Máš pocit že je to nejakým sposobom tvoja chyba?

autor
28. apr 2022

@ckocka Jasne, ja som pokojný typ človeka...on je fajn len niekedy tie jeho reakcie ma totálne vyvedu z rovnováhy....je úplne v pohode a zrazu niečo poviem čo sa mu nepáči a už....🙄

ckocka
28. apr 2022

Si predstav kolko vecí čo sa mu možu nepáčiť budete musieť riešiť v manželstve.
Neviem, ja toto nechápem - vieš že to nie je dobré, vieš že si ho uviažeš na krk, vieš že ti to bude robiť do smrti - a uvažuješ či svadbu áno alebo nie. Ja mám asi iný mozog.

autor
28. apr 2022

@ckocka Ak by mi nevyhovoval vo všetkom niesom s ním a nemám s ním deti...ju super len tie jeho výbuchy hnevu....keby bol schopný sa ovládnuť...no jo

ckocka
28. apr 2022

Pre mňa je to zásadná vec - nie som nejaký soploš po ktorom bude muž ziapať, nehovoriac o tom že partner je ten s ktorým možem a chcem riešiť všetky problémy, nie aby som sa bála niečo povedať.
Buď ti vyhovuje alebo nie, to už musí byť tvoje rozhodnutie.

autor
28. apr 2022

@ckocka Máš pravdu aj ja by som sa chcela s ním o všetkom porozprávať a niekedy aj o témach, ktoré su pre neho/nás neprijemne lenže neda sa...teda môžem ale na 100% bude krik...to je na prd...rada by som to zmenila ale to môže len on...aj teraz, keď sa pýtal či pôjdeme na nákup povedala som mu či mi nechce niečo povedať....jasne, že ostal ticho je skoro 17 hod a on ešte nie je doma takže niekde zašiel pride domov a bude sa tváriť, že je všetko ok

ckocka
28. apr 2022

Ak je to iba o tom že vyskakuje a neospravedlní sa tak záleží len na tvojej ochote znášať nejakú psychickú nepohodu.
Ak to znamená že bolavé témy neriešite a v dosledku toho si ty potom v nevýhode alebo sú vyriešené tak že on si vyreve víťazstvo, je to zle.

deti95060810
28. apr 2022

daj mu predpísať Neurol rovno a potom šupni do kávy...
no mne osobne také správanie vadí... môj ex mal presne takúto povahu a v spojení s alkoholom - hotová katastrofa... ja som to nedávala...

sasa1310
28. apr 2022

svadba vo vašom prípade je už úplne jedno. Už väčší záväzok ako detí mať nemôžete. Už je to len otázka financií, či ich chcete nadobúdať spolu alebo ako teraz - každý zvlášť tie svoje.

petricka22
28. apr 2022

Kazdy ma nejaku povahu. S tym neurobis nic. Mozem ti za seba povedat, ze viem tiez vybuchnut, ale to neznamena, ze toho druheho nemam rada, alebo ze si ho nevazim. Proste su veci, ktore ma vedia od partner vytocit. Niekedy mu vravim, ze ked dobre vie, ze ma to takto hneva, tak preco mi to robi/hovori, ked vie, ze vybuchnem. Samozrejme su temy a veci, ktore sa musia povedat, ale su veci, ktore aj ty sama uz poznas, ze ho tocia, tak preco sa im nevyhybas, popripade nezvolis lepsi sposob podania. Ano, musis sa mu prisposobit, ale ved aj o tom je vztah, je plny kompromisov. On sa ti tiez zrejme prisposobuje v niekteych veciach. A nezavazia vsetky jeho kvality viac, ako par hadok? Jasne, ze nehovorim o hadkach na dennej baze…
Proste ho ber, takeho aky je, so vsetkych dobrym, aj s tym horsim…

mirkava
29. apr 2022

100%tneho muža nenájdeš nikde... no nadávať by ti nemal

autor
29. apr 2022

@mirkava To som mu aj veľakrát povedala, že veci sa dajú vysvetliť/povedať aj inak .....on mi na to len povie, že ja ho tak "vytocim", že sa nevie ovládnuť ....to je jednoducho hlúpe a detinské správanie a ja som už niekedy z neho zúfalá

autor
29. apr 2022

@petricka22 jasne, že sa určitým témam vyhýbam, ale nie vždy je to možné....skúsim mu stále dohovarat....nevidim to optimisticky

autor
29. apr 2022

@sasa1310 aj ja váham či mi treba tú svadbu...každý sa vypytuje, kedy sa vezmeme...nemam vôbec chuť "svadbovať"

autor
29. apr 2022

@deti95060810 to je dobrý nápad 😁 niekedy by sa mu ten neurol hodil 😁 on nepije...inak je fajn človek len tie jeho výbuchy 🙄

jennky13
29. apr 2022

@veselo_neveselo nie je to pravda uplne, ludia sa mozu menit aj k lepsiemu. Manzelstvo je vztah, kde vzajomna ucta a chcenie predsa obrusuje hrany.
Mala som takeho otca ako pise autorka , cholerik vybuchoval pri kazdej prilezitosti a postupne sa ukludnil.
Ja by som zas poradila knihu Hranice. Autorka nemoze menit partnera, ale moze sa naucit spravne reagovat na taketo vybuchy. Postavit hranice.
Inac ja celkom nechapem, mam s muzom deti, ale nemozem si ho zobrat lebo vybuchuje? A pri vychove deti to nevadi ? Pre mna je vzdy dolezitejsie aky je ten muz otec. Ak ti ako otec tvojich deti vyhovuje, tak len preto lebo vybuchuje uz nemoze byt manzel ? - tomu celkom nerozumiem.

autor
29. apr 2022

@jennky13 Ako otec je fajn...len po tych jeho výbuchoch cítim sa emocionálne vyšťavena takže to ma vplyv aj na deti...nehovoriac o tom, že to deti počujú keď kričí....a čo sa týka svadby neviem či si chcem zobrať človeka, kt sa nevie ovládať...ísť do kostola a spečatiť život s niekym kto sa takto správa....neviem prechádza ma na tu svadbu chuť

unicornlady
29. apr 2022

Na deti nevybuchuje? Lebo môj otec cholerik vie naziapať na každého. A úprimne priznávam, že sme sa ho skôr báli (a tvoje deti možno tiež). Doteraz to neznášam, keď niekto vybuchuje. Ak je človek nahnevaný, má sa to naučiť ventilovať nie ubližujúcim spôsobom.

thoughtfulweirdo
29. apr 2022

No ja by som trvala na tom, že buď má na sebe začať pracovať samostatne, alebo využiť odbornú pomoc, ak to sám nedokáže. Nie kvôli tebe, ty si dospelá, ale kvôli deťom. Vyrastať s hulakajucim cholerikom je strašné a má to následky. Nehovoriac o tom, že to deťom dáva model do života, akých partnerov si k sebe nájdu alebo ako sa oni budú k svojim partnerom správať.

emmusska
29. apr 2022

@unicornlady tato kniha je skvela, tiez ju mam, uz som ju dvakrat citala a zakazdym mi nieco nove dala. Ono je to tazko vyhoviet vsetkym, ja som si tak nejako zvykla nechat ludi nech maju svoju pravdu, ked im to urobit lepsie.