Ako vám pomáha manžel s deťmi?

Ahojte. Som tu nová a potrebujem sa trochu vyrozprávať, prípadne vidieť vaše názory na moju situáciu. Dnes sme sa z manželom poriadne pochytili a dosť ma to vzalo. Vzniklo to z toho, že som sa pred obedom dosť ponáhlala - bolo treba nakrmiť deti a dať ich spať, tak som robila veci trochu rýchlejšie. On to vyhodnotil, že som zasa nervôzna a robím vietor. Namiesto toho aby mi pomohol, pokojne si sedel pri PC. A to nie len teraz, ale vždy keď mám toto trochu viac naraz. Nie že by sa postavil a šiel mi pomôcť, ale len mi vyčíta že som nervôzna. Nakoniec naša "diskusia" vyvrcholila konštatovaním, že mi už ďaľšie dieťa mať určite nemôžeme, lebo by som ho nezvládla...Vraj niekedy pôsobím ako by ma moje deti obťažovali, a je vraj neporovnateĺné ako sa z dcerkou hrá jeho mama a ja. Takže ako by som sa im dosť nevenovala. Pritom som s nimi 24 hodin denne. Nemám pre seba takmer ani minútu, lebo ako náhle ich nechám samých, hneď niečo vyvedú, alebo sa začnú byť. Deti sú ešte malé, majú 4 a 1,5 roka, takže sami sa hrať ešte nemôžu. Dosť sa ma tento jeho postoj dotkol. Ja mám pocit, že robím pre deti maximum. Samozrejme, že musím občas aj navariť, ožehliť, upratať, takže niekedy je toho dosť /ale to asi poznáte/. Som 5 rokov na materskej a možno mi to občas už lezie na nervy, no očakávala by som od neho trochu iný postoj. No zasa aby som mu moc nekrivdila - pomáha mi, ale musím ho o to požiadať. Sám od seba neurobí nič čím by mi pomohol. Asi by som očakávala trochu viac aktivity v tomto smere. Mám pocit, že si ma prestáva vážiť, vážiť si to čo robím pre rodinu, deti a aj pre neho /veď aj jemu periem, žehlím, varím..../. Nejaký prejav vďaky? Na naše 7 výročie mi nedoniesol ani jeden kvietok. Iba sucho skonštatoval že 7. rok je kritický a mohlo by to byť aj lepšie.... Vtedy ma tiež dosť ranil. To sme si vydiskutovali a na najbližší sviatok som zvedavá či pochopil... Začínam sa fakt cítiť dosť neužitočná, neschopná, nepoužiteľná... Ako je to u vás? Ako stíhate deti a domácnosť a aj seba? Pomáha vám niekto?
zuzkat1
31. okt 2013
@farmacka toto uz mohlo byt 4te...zial 2x to nevyslo.tak teraz dufam...tak mate takeho benjaminka🙂
zuzkat1
31. okt 2013
@cecil36 a oni si rozumeju? Ja by som sa bala ze tam nebude take puto.
zuzkat1
31. okt 2013
@cecil36 k tym vypoctom🙂
Ak prave nie som tehu tak spavam 5-6hodin. Teda priklad od 2hej-8mej. Ale kym sa budila skor a o 5tej sme mali rano tak aj ja som chodila skor spat. Staci? V nasej rodine zdaleka nie som jediny nocny vtak...nevidim na tom nic divne.
maminuska
31. okt 2013
@zuzkat1
@cecil36
@farmacka rodím od 20 tky a skončím takmer v 40 tke. ( teda dufam 😃 )

1 dcéra som mala 21
2.syn mala som 26 rokov
3 dcéra - 35 rokov
a toto posledné sa mi narodi pol roka pred 40 tkou .

Takže ja to dávam po pätročniciach , s jednou prestávkou 😃.

Ked som mala 23 tak mi povedali že moja najstaršia dcéra je mentálne postihnutá . Takže vyhliadky do budúceho života jak hovado . Zvládli sme to - teda ja a ona.
cecil36
31. okt 2013
@zuzkat1 v zivote som nevidela medzi surodencami väcsiu lasku ako medzi mojou dcerou a synom. A to je syn ako som pisala autista. Ale mala by si vidiet ako maly rano uteka dcere do izby vyskoci jej do postele, suchne sa pod paplon, ona si ho prituli a on sa tak stastne usmeje, ze sa ti tisnu slzy radosti do oci 🙂 A preco si myslis, ze bude puto medzi surodencami s mensim vekovym rozdielom?
maminuska
31. okt 2013
@cecil36 nič sa neboj , moj syn a moja štvorročná dcéra, rozdiel 10 rokov láska na pohľadanie - myslím surodenecká a to maju každý iného otca.
Moja nastaršia dcéra a moja mladšia dcéra su veľké kamošky, začínaju sa IQ približovať , takže sa často spolu prehraju celé doobedie. Viem že to dlho nevydrží ked rozumová kapacita mladšej prevýši staršiu , ale aj medzi nimi sa to buduje.
zuzkat1
31. okt 2013
@cecil36 tak ani tam nie je istota,len podobna vekova kategoria tak maju viac spolocneho -zaujmy,maju si co povedat atd.
farmacka
31. okt 2013
@maminuska klobuk dole.. stvre dieta ja teda uz neplanujem.. 🙂 ked som bola v porodnici ako tretorodicka, pozerali na mna ako na zazrak, ze tretie dieta 🙂
farmacka
31. okt 2013
@cecil36 tak vitaj v klube.. ja som myslela, ze som jedina s takym super spacom 🙂 teda ale nevyspat sa je ozaj o drzku..a u nas je to stale take vseliake, bud ide skoro spat a potom prilis skoro vstava, alebo si pospi este cez den a do polnoci sme pomaly hore, no hroza.. alebo sa mu daco sniva a vykrikuje a zas som hore.. dobre sa vyspat je skor rarita.. a potom cez den neposlucha, je tvrdohlavy ako mulica, to je spojenie na zaplakanie 🙂
farmacka
31. okt 2013
@cecil36 aj ja som rodila 37 rocna 🙂 no ale nasi starsi frflu, ked maju chvillu zabavit krpca..ale je to aj tym, ze su pubertiaci..frflu na vsetko 🙂 tri za sebou by som nezvladla, to by ma polozilo 🙂 ked ma niekto babku, co pomaha, tak dajme tomu, ale inak je to o drzku..
cecil36
31. okt 2013
@maminuska krasne 🙂 Ja by som tiez prijala este tretie babo, ale uz ak druhe bolo pre mna velmi rizikove :-|
@zuzkat1 medzi mnou a mojim bratom je dvojrocny rozdiel. V detstve sme sa spolu nikdy nehravali, nemali sme spolocne zaujmy, nerozumeli sme si a dnes sa ani nestretavame. A urcite nie sme jedini takito surodenci. V mojom okoli ich je dost. Takze asi tak k tvojej teorii.
farmacka
31. okt 2013
@cecil36
@zuzkat1 ked je rozdiel tak okolo 3 rokov, tak to uz nie je tak o drzku a deti sa este v pohode spolu zahraju.. po roku a este aj dvoch je to zaberak pre matku, 5 rokov a viac rozdiel - uz su to skor dvaja jedinacikovia, rozdiel je privelky aby sa spolu hrali.. ja som bola jedinacik a to nebolo dobre, tak nasi su traja a furt sa natahuju, kto ma v rodine vacsie vyhody 🙂
cecil36
31. okt 2013
@farmacka moja je tie pubiska, dokonca sa na maleho ani moc netesila a ako sa narodil hovori mu laska moja najkrajsia 😃 Kocikovala od troch tyzdnov, aj ho zabavi, zahraju sa, len teraz mame obdobie " iba maminka", tak je to o drzku. My tiez nemame na pomoc babky ani dedkov, takze si pomahame navzajom.
farmacka
31. okt 2013
@cecil36 ups, tak potom pada aj moja teoria o rozdieloch medzi surodencami 🙂 asi to zavisi od povah, daktori si skor sadnu, daktori vobec.. nasi sa maju velmi radi..ked som bola na MD s dvoma starsimi vkuse, starsia nechodila do skolky, isli az naraz, mozno aj to trocha utuzilo vztah, neviem..
cecil36
31. okt 2013
no baby koncim home office a zelam vam dobru noc a neprerusovany spanok 🙂
zuzkat1
31. okt 2013
@cecil36 to bol nazor tiez z okolia vytvoreny...moje kamosky maju surodencov vekovo blizkych a super si rozumeju.

@farmacka ja som tiez jedinacik🙂 ale mne bolo dobre. To az teraz si uvedomujem ze ked nasi nebudu ostanem sama a to nechcem pre malu.
zuzkat1
31. okt 2013
@cecil36 podobne🙂
farmacka
31. okt 2013
@cecil36 dobru noc, nech sa poriadne vyspime vsetky! 🙂
eviki
31. okt 2013
Neklesaj na duchu, tazke chvile ta este len cakaju, ked pojdes do prace. Jedno dieta chore, druhe dieta chore, nepochopenie v zamestnani... Ja som bola 3 roky na materskej a uz som z toho blbla, takze ty, po piatich rokoch mas narok byt unavena. Len neviem, ako to vysvetlit chlapovi. on to tazko pochopi, lebo zije iny zivot ako ty. Chodi do prace von, mimo dom. Je s inymi ludmi... Ty si v praci 24/7. Spytaj sa ho, kedy tebe ma koncit pracovna doba, aby si si tiez mohla sadnut za pocitac?
ivankamot
31. okt 2013
@broken_arrow prave si si sam odpovedal.... pracujes od 7 do 7 a preto mas pravo na oddych? a tvoja zena sa o deti stara len od 7 do 7 ? a potom ma cas na citanie?.... Chapes ten rozdiel? starostlivost o deti sa nekonci o 7 vecer. pokracuje, kym deti nespia. a ak nespia ani v noci, zena funguje aj v noci. a kedze uz to pole orat nemusis, mas dost priestoru sam si ohriat veceru. mne sa skorej zda, ze ty si to proste vyzadujes, ako prejav cohosi, ani neviem, lasky????, alebo skorej ako potvrdenie svojej hodnoty....
a o praci v domacnosti asi fakt nic nevies, ked napises takuto blbost...
ku kariere ti poviem len jedno: zena s detmi je jednoznacne znavyhodnena v praci. ako to fungovalo u vas? rovnocenne? ked boli deti chore, bol si s nimi OCR? tvoj zamestnavatel by bol urcite nadseny, keby si zahlasil, ze neprides tyzden do roboty, lebo decko ma sople a v skolke im uz minulo polrocnu zasobu vreckoviek. a co prazdniny?
dalsie znevyhodnenie - po takej 2 tyzdnovej OCR ti pekne klesne vyplata.....
a kedze pracujes vo velkej firme a zarabas tazke prachy, kolko kolegyn na svojej pozicii a so svojim platom mas? zena nikdy nezaraba tolko co muz za rovnaku pracu.
joj, a este, skus si budovat karieru po 3 rokoch na MD, ked si viazany na fungovanie skolky a skoly.... to sa potom planuju sluzobky....
jabadaba
31. okt 2013
@digysa no ze si niekto vylozi feminizmus po svojom a vobec tomu pojmu nerozumie ma neprekvapuje. Takto si ludia mylne vykladaju aj demokraciu napr. S nechapavcami nenarobis nic. To vsak neznamena, ze na jednom alebo druhom je nieco zle. Prave naopak.

Ak feminizmus presadzuje, ze moze byt zena vojackou...preco nie. Ak by takato moznost nebola, myslis, ze zena fascinovana vojnou by odrazu zozenstela? Nie. Len by svoje sklony smerovala inde. Tam, kde by sa mohla plne prejavit. Ak sa niektora citi na posuvanie vyhybiek, no nech to robi. Kazda ako a citi a na co ma fyzicke predpoklady. Preco potom nezakazat muzom pindat do mody? Do mejkapov? Do vlasov? Tam nam to nevadi? Ci len zena ma sediet vo vyhradenom chlieviku kym muzi mozu z neho liezt na vsetky strany?

Spominas lekarku. A vies, ze kedysi uplne nemyslitelne, aby sa lekarkou stala zena? Dnes sa nou moze stat, ale nech Ti podaktore porozpravaju ako ich pustia kolegovia s penisom medzi seba...sa "pobavis". Kde sa chlap nenapcha? Este aj zenam medzi nohy a budu sa citit ohromne kompetentni. Skor ako vojacka mi prekaza ta masa gynekologov. S prominutim ale nedalo mi. :-x
jabadaba
31. okt 2013
@zuzana76 najlepsia by bola vyvazenost, aby starostlivost o dieta nesla na ukor sebarealizacie zeny. Len u nas tie moznosti take nie su. Minimalne, ak vobec nejake. Plus, nie kazda sa ma kam vratit. Zivot prinasa vela rozmanitych situacii. Teda sa neda vo vseobecnosti vyhlasit, ze vsetko funguje perfektne, lebo ved zena odkial odisla, moze zas pekne nastupit, svet gombicka. Tak to nie je. Predsudky v spolocnosti su bez ohladu na to ci sa zena ma kam vratit po rodicovskej. Deje sa tak dennodenne. Len ja by som mohla spisat priam roman o dristoch na pohovoroch co som zazila. Moja mama este za sociku bola tri razy vyrazena zo zamestnani kvoli mne lebo som vdaka skolke a jasliam bola permanentne chora. No kto tahal OCR? Mama. Prazdniny? Mama. Kedze muz zaraba vo vseobecnosti viac tak logicky zena masiruje domov s dietatom, ze ano?

Vedia ma pobavit castokrat rozne diskusie prave na takuto temu - ked clovek cita nazory chlapov az mu je mdlo. Co by vraj zeny chceli, ake rovnocenne platy, ked vypadavaju z pracovneho procesu kvoli deckam? Vraj za co chcu mat prachy, ked v robote furt nie su a nicim neprispievaju? Za co by mali mat vraj vyssie dochodky ked roky sa valali doma? Podla teba je toto normalne? Fakt by ma zaujimalo co vlastne spolocnost chce - zena, ked sa rozhodne nemat deti, je hnusna karieristka. Aj take som uz citala a velakrat. Ked ich ma, tak co remca za peniaze, za co ich chce ked nic nerobi? Ty tomu rozumies? Lebo ja vonkoncom, ale mozno tuto pan mudrlant by nam to ozrejmil.

Inac, perla zo studii - pan Cuper,isto znamy pojem mnohym. Ten sa neobtazoval s nejakym taktom voci zenam studentkam. Dost casto pustal z huby, ze zeny na prave nemaju co hladat. nemaju na to mozgove kapacity. A moj spoluziak za nim nijako v nazoroch nezaostaval - mlady chalan. Podla neho nemame na to predpoklady. Ehm...no!
h2
1. nov 2013
@zuzkat1 Prepáč, ale Ty si píšeš svoj názor, tak chcem mať právo aj na svoj. To, čo si písala o "šťastných podpapučníkoch" sa mňa netýka. Pretože ja doma robím všetky domáce práce (alebo minimálne 95% z nich, nech mužovi nekrivdím) sama. Je to preto, že môj muž je fakt veľa v práci, tým nemyslím, že domov príde až večer, ale že príde až v noci, lebo robí v divadle. Ráno síce chodí do práce neskôr, ale zase musí si niekedy aj pospať. A máme rodinný dom so záhradou, tak vonku zase robí väčšinu prác muž. A ja, aj keď už chodím do práce, mám zatiaľ skrátený úväzok (32 hod. týždenne, čo tiež nie je málo). Ide len o to, že ja, na rozdiel od Teba, nie som spokojná s tým, že driem, ako kôň, ak chcem mať doma všetko upratané, vyžehlené, navarené, napečené... Keďže chodím do práce, tak po práci je mojou prioritou syn, venujem sa mu na 100%, nehovorím, že popri ňom nič nerobím v domácnosti, ale určite neposadím syna, ktorého som väčšinu dňa nevidela, niekam pred telku a nejdem upratovať. Porobím si, keď večer zaspí. Nikam nechodím, nemám žiadnu zábavu, ani oddych, nechodím cvičiť, čo som predtým chodievala, žiadna kaderníčka, kozmetička, dokonca ani telku nepozerám, nemám čas. Niekedy v noci, alebo takto skoro ráno si skočím na pár minút na počítač, alebo si pred spaním chvíľku čítam, ináč je mojím jediným relaxom čas strávený so synom. Asi mám šťastie, že mi k životu stačí cca 5 hodín spánku.
A k tomu strčeniu prachovky mužovi do ruky, je to predsa náš spoločný dom, naša spoločná domácnosť, náš poriadok, aj neporiadok. Muž je dospelý, nie je to malé dieťa, tak prečo by som mu mala niečo strkať do rúk. A ak je doma a leží pred telkou, kým ja neviem, kam skôr skočiť a poprosím ho o pomoc, (čo ale teda fakt robím naozaj výnimočne) tak to som si fakt veľa trúfla, to som ale harpya, mal by sa na mňa vykašľať a nájsť si ženu, ktorá mu bude v predklone vyzúvať topánky. No, ale neviem, či takú nájde, keď Ty už si zadaná... 🙂
zuzkat1
1. nov 2013
@h2 Ved ja viem ze toto nemusi kazdemu vyhovovat,to ale neznamena ze ked to niekomu vyhovuje je masochista.viac uz naozaj nemam co dodat,snad len to ze ma tesi ze si pisala o tom 5hodinovom spanku lebo ja tiez tak spavam a ked som to tu pisala tak ma opat vysmiali ze to nie je mozne.
michaelkanr
1. nov 2013
mne sa zda az neuveritelne, ze niekomu moze takyto sposob zivota vyhovovat...respektujem odlisne nazory, ale v tomto pripade im ani za mak nerozumiem. a asponjeden postrech - ok, zene vyhovuje makat, byt cele dni sama (to uz fakt moze zit uplne sama a upratovat len po sebe) ale co to dieta? ved jemu musi chybat otec! rodina je aj preto rodina, ze ziju spolu, travia spolu cas. ked si taka zastankyna klasickej rodiny, mala by si mat snahu aj o toto. lebo napr. mne to brutalne lezie na nervy. manzel je strasne dlho v praci, sem tam robi aj soboty a ked sa uz povznesiem nad tym, ze domacnost je z 95% len na mne, tak nad to, ze je s malym malo, sa povzniest neviem. samozrejme, vadi to aj jemu, ake zial, teraz sa inak neda.
z mojho pohladu sa privela obetujes, ok, pocitujes to ako nieco prirodzene, len aby to bolo ocenene aj z druhej strany. podla toho co pises je tvoj chlap normalne rozmaznany. dufam, ze budes spokojna aj po narodeni druheho baba a najma, ze bude dobre, inak sa uplne znicis...
@zuzkat1
zuzkat1
1. nov 2013
@jabadaba vo vseobecnosti asi aj suhlasim,az na par drobnosti,len nechapem tu masu gynekologov. To by podla teba len zeny mali robit ci ako?
zuzkat1
1. nov 2013
@michaelkanr druhe babo som chcela najma ja a uplne ratam s tym ze to bude tazsie. No muz robi+stu duje vs. a aspon millionkrat sa ma pytal ci mi nevadi ak sa na to da,lebo ze bude malo doma.keby mu dnes poviem nech to necha tak ze chcem aby bol doma a hral sa s malou tak to urobi.lenze studuje to co ma aj nejaku buducnost takze ho v tom podporujem,lebo to robi aj pre nas. A nevnimam to ako obetu.
cecil36
1. nov 2013
@zuzkat1 ked moze byt tolko gynekologov, preco nemoze byt rovnako vela vojaciek, kamionistiek a co ja viem koho, ak na to maju schopnosti. Moja sesternica je americkanka, zije v USA a robi kamionistku 😉
mima4
1. nov 2013
@zuzkat1

ja by som opat doplnila @jabadaba čo sa tyka feminizmus 😉
Je dokazane a uplne jasne, ze v krajinach,kde je feminizmus najrozsirenejsi, kde sa do prace ide par mesiacov po porode, atd... avsak su vybudovane zariadenia pre deti (jaslicky, skolky, detske centra,...), kde zeny su casto vo vyznamnych poziciach - sa rodi PODSTATNE viacej deti ako v krajinach s tradicnym myslenim kde je delenie prac v tradicnom ponimani, plus navysse zena je "vyhnana" do roboty (ale ako som si vsimla, to uz nikmu nevadi 😉 ).

V krajinach ako slovensko, madarsko, polsko, cesko, rumusko, bulharsko... kde zene sa automaticky prisudzuju tradicne "zenske prace" a este zeny si to zastavaju, realne tieto zeny odmietaju rodit, mat viacej deti, najcastejsie 1-2 deti a koncia. Kym krajiny ako svedsko, norsko, dansko, francuzsko, belgicko atd... kde je skor feministickejsi uhol vnimania veci, kde zeny rocnych deti uz takmer vsetky chodia do prace...maju tieto zeny podstatne viacej deti, neodmietaju vacsie rodiny ako napr. slovenky. Zila som nejaky cas vo francuzsku a na zaciatku som si to vzdy porovnavala s tym, co robi moja mama... ze ona vypeka, zavara.. a u francuzsky nic takeho... dokonca nemaju problem konzumovat aj polotovary... ale tie zeny tam mali skutocne uplne inu uroven zivota, vnimania.... Nieze su len matky a manzelky, ale kazdopadne su zeny, ktore miluju ked su krasne, miluju aj cas so svojimi priatelmi... a nestracaju identitu zeny.
zuzkat1
1. nov 2013
@michaelkanr a ja tiez vela veci nechapem z mojho okolia,ale ked to im vyhovuje tak neriesim. Napr.3x do tyzdna vecer von s partiou.kamoskin muz tak chodi,jej to nevadi,ja by som to nezniesla.

Začni písať odpoveď...

Odošli