Ako vám pomáha manžel s deťmi?

Ahojte. Som tu nová a potrebujem sa trochu vyrozprávať, prípadne vidieť vaše názory na moju situáciu. Dnes sme sa z manželom poriadne pochytili a dosť ma to vzalo. Vzniklo to z toho, že som sa pred obedom dosť ponáhlala - bolo treba nakrmiť deti a dať ich spať, tak som robila veci trochu rýchlejšie. On to vyhodnotil, že som zasa nervôzna a robím vietor. Namiesto toho aby mi pomohol, pokojne si sedel pri PC. A to nie len teraz, ale vždy keď mám toto trochu viac naraz. Nie že by sa postavil a šiel mi pomôcť, ale len mi vyčíta že som nervôzna. Nakoniec naša "diskusia" vyvrcholila konštatovaním, že mi už ďaľšie dieťa mať určite nemôžeme, lebo by som ho nezvládla...Vraj niekedy pôsobím ako by ma moje deti obťažovali, a je vraj neporovnateĺné ako sa z dcerkou hrá jeho mama a ja. Takže ako by som sa im dosť nevenovala. Pritom som s nimi 24 hodin denne. Nemám pre seba takmer ani minútu, lebo ako náhle ich nechám samých, hneď niečo vyvedú, alebo sa začnú byť. Deti sú ešte malé, majú 4 a 1,5 roka, takže sami sa hrať ešte nemôžu. Dosť sa ma tento jeho postoj dotkol. Ja mám pocit, že robím pre deti maximum. Samozrejme, že musím občas aj navariť, ožehliť, upratať, takže niekedy je toho dosť /ale to asi poznáte/. Som 5 rokov na materskej a možno mi to občas už lezie na nervy, no očakávala by som od neho trochu iný postoj. No zasa aby som mu moc nekrivdila - pomáha mi, ale musím ho o to požiadať. Sám od seba neurobí nič čím by mi pomohol. Asi by som očakávala trochu viac aktivity v tomto smere. Mám pocit, že si ma prestáva vážiť, vážiť si to čo robím pre rodinu, deti a aj pre neho /veď aj jemu periem, žehlím, varím..../. Nejaký prejav vďaky? Na naše 7 výročie mi nedoniesol ani jeden kvietok. Iba sucho skonštatoval že 7. rok je kritický a mohlo by to byť aj lepšie.... Vtedy ma tiež dosť ranil. To sme si vydiskutovali a na najbližší sviatok som zvedavá či pochopil... Začínam sa fakt cítiť dosť neužitočná, neschopná, nepoužiteľná... Ako je to u vás? Ako stíhate deti a domácnosť a aj seba? Pomáha vám niekto?
zuzkat1
1. nov 2013
@mima4 nechcem klamat ale tusim v usa sa rata zena v domacnosti ako praca.a tam to mnokrat funguje tak ze zema doma a muz robi. Niekde som to citala.uz neviem kde
mima4
1. nov 2013
@digysa
feministicke spolky podporuju to, aby zena mohla robit to, co chce robit bez, pokial splna rovnake kriteria (napr. fyzicku zdatnost) a hlavne aby sa neprisudzovalo povolanie na zaklade pohlavia.
Si vezmi uz aj pracu "policajta", aj tam su policajtky 😉 aj v terene.
Taktiez este stale v dnesnej spolocnosti zeny oslovujeme ako chlapov. zena je vedkyna, nie vedec. Ale tym, ze hovorime "vedec", popierame, ze je zenou.

Kazdopadne len my ludia prisudzujeme to co je "zenske" a to co je "muzske"... ale vsetko je to len v nasom subjektivnom vnimani.
Vedela si to, ze farba modra je povodne zenska farba a ruzova bola urcena v minulosti pre chlapcekov?
vedela si, ze naramky, nahrdelniky sme my zeny prevzali od muzov? čačky v prvotnych začiatkoch ludskej civilizacie boli VYLUCNE muzskou zalezitostou... 😉
mima4
1. nov 2013
@zuzkat1
ja tiez poziciu "zeny v domacnosti" povazujem za normalnu pracu, plnohodnotnu pracu - pravdaze pokial je to slobodna a dobrovolna volba zeny. Ale opat moj nazor: podla mna je neseriozne, aby takato zena mala dve prace: zena v domacnosti, plus chodit do klasickeho povolania.
zuzkat1
1. nov 2013
@cecil36 jaj tak no Ved nech idu ked chcu.. ten gynekolog ma zarazil lebo ja by som k zene nikdy nesla:-N
cecil36
1. nov 2013
@zuzkat1 ja poznam aj dobre gynekologicky aj trafenych gynekologov a aj naopak, takze zas netreba pausalizovat podla pohlavia.
zuzkat1
1. nov 2013
@cecil36 aj ja poznam zlych gynekologov muzov,ale k zene by som nesla. Tak ako pediatra muza nechcem.
cecil36
1. nov 2013
@zuzkat1 preco nechces gynekologicku zenu a pediatra muza?
zuzkat1
1. nov 2013
@cecil36 gynekolog je jemnejsi-to je moja skusenost. A zena sa viac rozumie detom.
juliana77
1. nov 2013
@michaelkanr prepáč, ale nechápem tvoje pohoršenie nad obetavosťou ženy - matky, pretože jej manžel sa snaží zarábať a študovať, aby zarábal viac. a ako potom vnímaš obetavosť žien, ktoré nemajú doma mužov sú na mesačných, trojmesačných turnusoch, alebo na týždnovkách, tak tie deti sú s otcami a ženy si s kým delia domáce práce a niektoré ešte aj robia??
Prečítaj si tu také diskusie, ja osobne nie som za taký spôsob života, pretože peniaze nie sú všetko, ale len na margo tvojej rozčarovanosti z tej obetavosti.

A poznám prácu v zahraničí, muž si odrobí, sadne na gule a oddych, ale všetko sa mu to prepáči, pretože prinesie slušné peniaze a nie žebračenky.
zuzkat1
1. nov 2013
@michaelkanr este k tomu rozmaznaniu🙂 ja napr.som nikdy nemenila ziarovku,ani neviem kde mame nahradne,netusim ktora pivnica je nasa a v byte prerobil vsetko muz-elektrinu,parkety atd. Ak treba nieco opravit tak vsetko robi on. Takze tak.
juliana77
1. nov 2013
@mima4 ak sa žena rozhodne venovať deťom a domácnosti a muž to vie oceniť, tak prečo nie, a ak je ochotný ťahať aj za nu a postarať sa slušne o rodinu.
Nechápem vyplakávanie žien na materskej, pretože toto je neuveriteľný priestor, tie deti si užiť a aj sa venovať sebe a ak mi niekto oponuje, tak to už ja za to nemôžem, že si nevie niekto zadeliť denný program a urobiť program deťom a hlavne režim. Mala som vtedy toľko času, že by som stihla vyhcovať aj susedove deti, a absolvovala som nekonečné výlety, krúžky, návštevy s deťmi za peniaze, ktoré muž zarobil.
A dnes je on ich najlepší spoločník a nik nemá traumu z toho, že kto sedel doma a kto bol v kolektíve a realizoval sa?

A ako sa realizuje, žena za okienkom, ktoré robí otupnú prácu, alebo žena, ktorá ťahá aj nočné šichty a stojí pri páse. ved nebavte sa tu len o intelektuálkach. Určite by hned niaku buzeraznskú prácu menila, za starosť o deti a muža a nemala by problém ho aj obslúžiť, aj ked už je veľký chlapec, keby nemusela kvôli úverom utekať za druhým platom.

Mne je jedno ako to je zariadené u susedov, ja žijem podľa toho ako to vyhovuje našej rodine.
cecil36
1. nov 2013
@zuzkat1 no vidis a ja som mala prave opacnu skusenost. Dcerin pediater bol skvely doktor aj clovek, kedysi pracoval v nemocnici aj v dojcenskom ustave, vzdelaval sa a bol k detom maximalne mily a pozorny. Ked mal 75 odisiel do dochodku a prisla namiesto neho doktorka. Vymalovala a skombinovala nabytok v ambulancii tak, ze aj skuseny bytovy dizajner by jej pogratuloval. To bolo vsak asi jedine pozitivum doktorky. Arogantna k rodicom, vrieskala po detoch, deti sa jej bali, ako odbornicka velmi slaba (nejeden pripad skoro skoncil tragicky nebyt duchapritomnosti rodicov). Po troch mesiacoh sme vzali kartu a cara dym 😉 Toto nie je moja jedina skusenost s pediatrickou resp. odbornickou pediatrickou, ktora nielenze detom vobec nerozumela, ale aj ako odbornik zlyhala. Samozrejme, poznam aj skvele deckarky. Moj postreh, nakolko som s detmi pochodila mnozstvo lekarov a neraz sme lezali v nemocke. Muz pediater bol ovela viac empatickejsi k detom. A to sme presli interne, kozne, chirurgiu niekolkokrat.
michaelkanr
1. nov 2013
@zuzkat1
tak zas ja viem kde je pivnica-mame v nej zavaraniny a ked nejsku potrebujem, snad nebudem cakat na manzela do noci🙂
ja hovorim, ze to akceptujem, len tomu nerozumiem...nikdy by som nechcela byt v tolkych veciach necinna a uplne odkazana na muza. vymenit ziarovku??? prepac, ale to je snad vtip🙂
ja tiez robim skoro vsetky domace prace sama, ale brutalne by ma "jedovalo" keby som ich musela robit, lebo tak je to spravne a chlap ich robit nema. z tvojich prispevkov vychadza ze zena to proste robit musi snad za kazdych okolnosti. a s tym sa teda neviem stoznit.
zuzkat1
1. nov 2013
@michaelkanr nie nebol to vtip🙂nemenim ziarovky🙂 hej myslim si ze to tak ma byt a podla toho zijem. Ale ostatni nemusia. A v akych veciach necinna? V opravovani spotrebicov? Meneni parkiet?

@cecil36 ja som mala pediatricku a bola to top dr na svete. Prisna ale skvela. Mala mala najprv muza dr po 3mes.som brala kartu a tahala prec.mame uzasnu dr.prisnu ale odbornicku a aj mala ju ma rada.
mima4
1. nov 2013
@zuzkat1

mna zaujalo, co si niekto pisala nieco v zmysle "zeny maju zakodovane...".
Z kade mas tento "nazor"?
Lebo ja ked vezmem maleho chlapceka a od malicka budem ho viest k tradicnemu zenskemu zmyslaniu, plus vysivanie atd..tak ver ze ako dospelak to tiez bude mat "zakodovane" 😉
jabadaba
1. nov 2013
@zuzkat1 na margo mojej poznamky o gynekologoch som to mienila tak, ze kym muzi velmi radi vymedzuju zenam ich miesto, tak oni sa pchaju doslova vsade bez obmedzeni! To je jedna vec. Druha je, ze na moj vkus sa do odboru gynekologia hrabe akosi privela a neplati vobec, ze su jemnejsi. Je kus divne, ze niekto ide byt odbornikom na nieco co nikdy nepociti, anatomicke detaily ovlada len z ucebnic ci pitiev ale pocitovo a empaticky su to cisto teoretici. Jasne, su aj jemni gynekologovia, nejako sa zadari a su hrube aj podaktore zeny. Je to vsak predovsetkym o ludoch samotnych. Ked je niekto chruno tak nim bude aj v pozicii gynekologa. Nebudem pisat detaily s akym kusom dobytka sa potykala moja mama. Ja som mala aj zopar muzov gyndosov, ale pokial je moznost tak jednaznacne preferujem zenu. No a by si zirala ako sa medzi gynekologickou muzskou obcou tituluju zeny. Aby si vedela si vagina. Darmo mas tvar. A nechce vediet ako sa o zenskom prirodzeni bavia... Ozaj, su aj urologicky? Nejak si neviem vybavit kolko a co vobec su. Takze ano, ja mam urcite vyhrady voci tomu, aby sa pani tvorstva montovali aj do veci, do ktorych ich je totalne lobogo. Kdeze su asi porodne asistentky,ze? Odsunute panmi odbornikmi na vsetko. Zato pokial ide o zeny to maju uplne jasnu predstavu kam patria!
jabadaba
1. nov 2013
@mima4 presne. Momentalne sa moje mladsie dieta muzskeho pohlavia odusevnene hra s hrncami a panvicami. A vari o dusu. Pozyva ma na kasu a kavicku. A ja mu v tom nebranim. Priprava jedla je nevyhnutnou sucastou zivota. Pre kazdeho!
zuzkat1
1. nov 2013
@mima4 vcera sa tu uz vyvinula diskusia inym smerom,a teraz zas ten bludny kruh...
Mam ten nazor z historie odnepamati zeny strazili ohen a muz lovil. Je to moj nazor,ty mozes mat samozrejme iny.
zuzkat1
1. nov 2013
@jabadaba tak mne je suma fuk ako ma tituluje mimo ordinacie.a aj ja som mala tu cest s nanic gynekologom.
mima4
1. nov 2013
@zuzkat1
mna len zaujalo to "zakodovane". Lebo su kmene v afrike ci kde, kde to maju uuuuplne vymenene, zeny lovia, muzi maju na starosti chatrc...

Vies, od nepamati rodili dievcata od 14tych rokov, nosili len saty, mali dlhe vlasy a pravdaze nepiskovali, ked ich vydali za "vybrateho zenicha"... je toto tiez to "zakodovane"?
mima4
1. nov 2013
@jabadaba no neuveris, ale existuju exemplare, co si myslia, ze chlapcovi varenie kasiciek zmeni sexualnu orientaciu 😃
zuzkat1
1. nov 2013
@jabadaba moja sa este nikdy nehrala s babikou a co? Ja som este ako 20rocna nevedela varit.
bubelko
1. nov 2013
@zuzkat1 s tym zakodovanim a delenim prac - mna by zaujimalo, ci ak budes mat druhe babo chlapceka, to ked bude väcsi, tak nebude musiet doma upratovat - vysavat, utriet prach, umyvat po sebe riad alebo ho nakladat do umyvacky, zobrat si jest z chladnicky, dat pradlo po sebe do pracovne a ine zenske prace? predpokladam, ze u dcery tomu tak bude, ze k vsetkym tymto pracam ju viest budes. a syna nie? ako je to cista teoria, to je mi jasne , ale ak budes vychovavat svojho syna k takemuto zmyslaniu - ze zena robi toto a chlap toto, tak osobne by som nechcela byt jeho svokrou ak by som mala dceru 😉
kuwait
1. nov 2013
@mima4 mam taky exemplar doma,on by si nenavaril ani caj radsej by zomrel 😃 On jedine co je ochotny vykonat na pripravu jedla je osupat si banan a pomaranc 😃 ja sa mu smejem ze vsak tuto cinnost vykonavaju aj opice..ci sa neboji ze sa na jednu premeni 😃
mima4
1. nov 2013
@kuwait nezomrel by od hladu, ver tomu 😉
Kazdy clovek nesie zodpovednost sam za seba. To ze je niekto hladny, lebo mal darebne ruky si pripravit jendoduche jedlo nie je nikoho ineho chyba a uz vobec nie problem! 🙂
zuzkat1
1. nov 2013
@mima4 kazdy "kmen" ma svoju kulturu a zvyky... Niekde pretrvaju a niekde sa menia. Aj v ramci "kmena" kde sa zvyky menia su jedinci ktori ostali pri tych povodnych. Ber to tak ze ja som ten zaostaly jedinec v kmeni.
jabadaba
1. nov 2013
@zuzkat1 no, pokial ide o USA tak tuto krajinu za priklad neradno uvadzat. Uz tam davno neplati, ze zena je doma. Bejvavalo. Dnes tam zena smyka do prace este v sestonedeli. A nie preto, ze sa tuzi okamzite od porodu sebarealizovat. Ale preto, ze tam neexist nieco take ako platena materska ci rodicovska. Aby zena neprisla o pracu tak skutocne do nej nastupuje od novorodenca. Toto povazujem za dalsi extrem. Takto by to byt nemalo.

Ja povazujem za velmi dolezite byt s dietatom urcitu dobu doma, plne sa mu venovat, uziovat si jeho prve pokroky a test sa z nich. Je to mimoriadne osozne aj pre deticky samotne. Ale. Ked dozreje cas tak nech je moznost navratu matky do prace bez toho, aby bola nejakym sposobom hendikepovana len pre to, ze tie deti ma a venovala im svoju starostlivost.

Rovnako povazujem aj starostlivost o rodinu a domacnost za plnohodnotnu a prinosnu pracu, ale nemalo by to byt to jedine comu sa ma zena venovat, aby bola dostatocne zenou vo vnimani spolocnosti. A aby nebola za to degradovana.

Kazda ma voje urcite limity pokial ide o prezivanie stereotypov. Jedna nevydrzi doma s dietatom ani rok, ina taha v pohode 4 az 5 rokov a potom uz na nu dolieha potreba byt opat zas aj sama sebou. A su zeny, ktore su spokojne len v tej domacnosti. Kazda sme individualna a preto by nemalo v spolocnosti existovat pausalizovanie aka je ta ci henta lebo...Najdolezitejsie totiz je a aj najprinosnejsie pre deti a rodinu ak je zena spokojna. A mieru spokojnosti tiez kazda dosahuje inak. Tak im v tom nebranme kladenim roznych polien v podobe vyhlaseni ako byt doma cele roky je uzasne ako si to treba len a len uzivat, ako taketo zeny nemali mat teda deti, ked to vnimaju pre seba negativne a podobne podpasovky! Mne to zavana uz vydieranim. Je to nieco na sposob vnimania tehotenstva. Aj tu plati tabu o tom ako je casto zenam zle a ze to vobec nie je take ruzove ako sa vsade prezentuje. Ze ano?
zuzkat1
1. nov 2013
@bubelko na tuto otazku som tu uz odpovedala. Budem ho viest k samostatnosti,kedze nikde nie je napisane ze sa ozeni🙂 a dufam ze budem mat dievca -ja by som bola velmi zla svokra pre nevestu.
mima4
1. nov 2013
@zuzkat1
ja netvrdim, ze si "zaostaly jedinec", cielom tejto diskusie nie je je urcite nikoho urazat ale normalne debatovat.

Vies, pri tych jaskyniach to bolo podmienene fyzickou silou, aby chlap ulovil mamuta, niekto musel strazit ten ohen. Ale ani zeny sa netvarili vtedy ze sa ich obziva netyka, chodili do lesa, zbierali bylinky, lesne plody atd... jednoducho nie su fyzicky stavane na zabitie mamuta...
Ale zivot sa posunul dopredu, zmenila sa doba, sposob obzivy, mentalita... tak ako zvladne chlap byt dobrym lekarom, zvladne to aj zena,...tak ako chlap dokaze viest firmu, zvladne to aj zena... tak ako zena dokaze umyt riad, podlahu, prebalit dieta - zvladne to aj muz. 🙂
Vsetko su to naucene vzorce spravania sa dane urcitymi podmienkami, vychovou.
jabadaba
1. nov 2013
@zuzkat1 a vida! Tak nevarila si od mala? 😃 Ja som tiez nevarila, akonahle som sa vydala, tak ma to zacalo bavit a aj bavi, ale nevnimam to ako svoju jedinu zivotnu napln. Veru obcas by aj mne bodlo keby vedel varit manzel a len tak by som v jednu sobotu ci nedelu prisla aj ja na hotove k prestretemu stolu. No ale kompenzuje mi to aspon tym, ze robieva ranajky. Takze v pohode u nas. Ale model ako ma zavedene doma svokra - tak ten by som nebrala ani keby mi slubili diamantove bane. :-p

Začni písať odpoveď...

Odošli