Ako vám pomáha manžel s deťmi?

Ahojte. Som tu nová a potrebujem sa trochu vyrozprávať, prípadne vidieť vaše názory na moju situáciu. Dnes sme sa z manželom poriadne pochytili a dosť ma to vzalo. Vzniklo to z toho, že som sa pred obedom dosť ponáhlala - bolo treba nakrmiť deti a dať ich spať, tak som robila veci trochu rýchlejšie. On to vyhodnotil, že som zasa nervôzna a robím vietor. Namiesto toho aby mi pomohol, pokojne si sedel pri PC. A to nie len teraz, ale vždy keď mám toto trochu viac naraz. Nie že by sa postavil a šiel mi pomôcť, ale len mi vyčíta že som nervôzna. Nakoniec naša "diskusia" vyvrcholila konštatovaním, že mi už ďaľšie dieťa mať určite nemôžeme, lebo by som ho nezvládla...Vraj niekedy pôsobím ako by ma moje deti obťažovali, a je vraj neporovnateĺné ako sa z dcerkou hrá jeho mama a ja. Takže ako by som sa im dosť nevenovala. Pritom som s nimi 24 hodin denne. Nemám pre seba takmer ani minútu, lebo ako náhle ich nechám samých, hneď niečo vyvedú, alebo sa začnú byť. Deti sú ešte malé, majú 4 a 1,5 roka, takže sami sa hrať ešte nemôžu. Dosť sa ma tento jeho postoj dotkol. Ja mám pocit, že robím pre deti maximum. Samozrejme, že musím občas aj navariť, ožehliť, upratať, takže niekedy je toho dosť /ale to asi poznáte/. Som 5 rokov na materskej a možno mi to občas už lezie na nervy, no očakávala by som od neho trochu iný postoj. No zasa aby som mu moc nekrivdila - pomáha mi, ale musím ho o to požiadať. Sám od seba neurobí nič čím by mi pomohol. Asi by som očakávala trochu viac aktivity v tomto smere. Mám pocit, že si ma prestáva vážiť, vážiť si to čo robím pre rodinu, deti a aj pre neho /veď aj jemu periem, žehlím, varím..../. Nejaký prejav vďaky? Na naše 7 výročie mi nedoniesol ani jeden kvietok. Iba sucho skonštatoval že 7. rok je kritický a mohlo by to byť aj lepšie.... Vtedy ma tiež dosť ranil. To sme si vydiskutovali a na najbližší sviatok som zvedavá či pochopil... Začínam sa fakt cítiť dosť neužitočná, neschopná, nepoužiteľná... Ako je to u vás? Ako stíhate deti a domácnosť a aj seba? Pomáha vám niekto?
zuzkat1
1. nov 2013
@jabadaba on varit vie.nedovolim mu🙂 lebo potom by som dalsie 3hodiny drhla kuchynu.
puklica13
1. nov 2013
@zuzkat1 nepovedala by som ze si zaostaly jedinec, skor si tak plna predsudkov, ze nevidis nic ine 😎
jabadaba
1. nov 2013
@zuzkat1 vidis a toto je chyba. Nepustit partnera k niecomu. Nech kuchynu zaspini, no a? Ved ju moze aj upratat. Alebo spolu. V com je problem? A toto iste robia zeny aj pokial ide o starostlivost o dieta. Nepustia chlapa prebalovat, nakrmit ci pokocikovat a potom sa stazuju, ze figu robia. Mna by tiez nebavilo keby ma niekto drbkal ako male decko, ze to alebo hento neviem tak dobre a podobne hefty. Nech kazdy robi ako vie. 😉
jabadaba
1. nov 2013
@puklica13 ja z toho tvojho nicku nemozem! Strasne sa mi paci. 🙂 :-N

Veru, zuzka1 ma trosku zpredsudkovane videnie..
adsumus
1. nov 2013
My máme domácnosť rozdelenú nasledovne. Ja mám kuchynu- varenie a čistenie. Manžel má kúpelnu a záchod na starosti. On vysáva, ja umývam dlážky. Prádlo vešia on, ja žehlím. Ostatné veci robíme na striedačku. O malú sa staráme rovnako, ked dojde z práce je viac menej v jeho starostlivosti. Obojstranná spokojnosť-klopy-klopy.
mima4
1. nov 2013
@zuzkat1
zaspini kuchynu, uprace si ju po sebe!!
Ma 2 zdrave ruky?
Je svojpravny?
Je schopny vykonat danu cinnost - upratanie si po sebe?

Ak si na vsetky otazky odpovies "ano" a clovek napriek tomu ochotny nie je upratat si po sebe, tak ide o LENIVOST.
farmacka
1. nov 2013
@jabadaba moj muz vari temer kazdy vikend a pecie u nas doma hlavne on.. 🙂 ja varim cez tyzden a to mi na realizaciu celkom staci 😉 zehlit skoro nezehlime, manzel si ozehli kosele sam, ale kupujeme take, co velmi zehlit netreba.. my sme piati a narobi sa neporiadku habadej, keby to malo byt vylucne na mne, no neviem - neviem..
mima4
1. nov 2013
@jabadaba
ja mam svokrusu, kde ona je ta super zena..co robi vsetko... plus praca..ale to manzelstvo tak ci tak nefunguje a ked spusti na svoje rovesnicky "on jej musi okna umyvat, vari jej doma a pomaly ju na rukach nosi doma"... tak si pomyslim svoje 😉

Ale snazim sa do nej moc nerypat 😃 ..predsa je to len svokra 😉
farmacka
1. nov 2013
@mima4 mne to tiez tak trocha pripada, ze sa robia z muzov deti.. nase deti napriklad vysavaju, nie je to dokonale, ale vzdy mi to pomoze.. to iste je asi aj s pracou muzov v kuchyni a domacnosti 🙂
farmacka
1. nov 2013
@mima4 vsak to, ze sa okolo manzela obskakuje maximalne podla mna este nie je zaruka stastneho vztahu 🙂
mima4
1. nov 2013
@farmacka
ja ked pocujem niekde, ze zena chysta manzelovi ranajky, tak neviem co si pod tym mam predsatvit 😃 to ako natriet niekomu chleba plus odkrojit ho? 😃
A este kvoli tomu skor vstat ak on vstava skor do prace???
Ved to je ponizujuce ludsku dostojnost... to sa robi 4 rocnym detom... aj tie sa ucia same si natriet, obsluzit sa...
mima4
1. nov 2013
@farmacka ale vela zien si mysli, ze cim viac sa vzdaju vlastneho zivota a viac budu robit sluzky, plus pravdaze brutal sexice v kuchyni a supermatky...ze muz ich bude viac a viac milvoat...

ved klasicky sa traduje, ...ze zena co nevie varit...robit gazdinku, ze muz ju posle do riti 😉
bubelko
1. nov 2013
@zuzkat1 vies k samostatnosti je pekne predsavzatie, ale podla toho, co si pisala nemam jasno, co v tvojom ponimani samostatnost u chlapca-chlapa znamena.
ja mam dvoch chlapcov - obaja so vedia vziat jedlo zo spajze, vedia si po sebe odniest tanier do kuchyne a dat ho do drezu ci aj do umyvacky, vedia si ist sami doniest vodu z umyvadla ked su smädni, starsi si uz po sebe nosi veci do pracovne, mladsi zatial uklada na kopku pri kupelni, upratuju si po sebe komplet hracky - ak by som to brala z tvojho popisu, tak by som toto vsetko mala robit ja, lebo ved su to zenske prace a oni su buduci chlapi - upratovat, obsluzit sa, atd. =-)
bubelko
1. nov 2013
@mima4 no laska sice ide cez zaludok, to je pravda, ale zena, ktora robi len sluzku prestava byt pre muza zaujimava. zenu, ktora si nevazi sama seba, si nebude vazit ani muz.
myslim, ze najväcsi problem nie je ani to, ci je jedna doma a druha v praci, ale to, ze väcsina muzov si tu, ktora je doma, skratka nevazi. berie to ako samozrejmost. väcsina sa zobudi, az ked sa nieco zacne diat alebo sa im zacne ten ich domcek z karat rucat. a potom sa zacina hladat, preco sa stalo to, ci ono.
dalsi problem je, ze väcsina muzov je skutocne odstavena od vychovy deti zenami z dovodu - ja som matka, kto je viac. staci si vsimnut niektore temy o tom, ci ma muz pravo na to alebo na to, ci moze vziat deti tam alebo tam - preco by nemohol, ved je ich otec a pokial nie je nesvojpravny ci trestany, nevidim dovod, preco by si mal ziadat suhlas. ako porozpravat sa je jedna vec, ale ist za zenou s prosikom? ved to je chore.
pre mna je feminizmus moznost rozhodnut sa co chem robit - skratka chcem do prace, mozem, nechcem, nemusim, mozem ostat s detmi doma - nemusim, nie som do tejto role odsudena. to iste vo vybere zamestnania, vzdelania ,atd.

ja som zena v domacnosti, beriem to tak, ako som uz pisala - domace praca su moje zamestnanie. ale deti mame spolocne - su moje, tak ako muzove a podiela sa na ich starostlivosti. a ked mam ja vecer program, tak ich strazil - od narodenia, skratka vedel sa postarat o novorodenca a 2,5r dieta bez toho, aby mi X-krat za vecer telefonoval, ze draha co mam robit.
kaja73
1. nov 2013
@bubelko my sme na tom podobne-tiez vediem synov k samostatnosti a aj k tym "zenskym" pracam-starsi syn ma 15 rokov a vie si nieco navarit,nachysta si ranajky,pradlo dava do kosa na pradlo-nehadze ho po byte hore dolu-,ked treba vyvesia vyprate pradlo,svoju izbu si povysava-niekedy aj cely dom,prach si tiez sam utiera vo svojej izbe-ja mu tam umyvam len parkety.
Muzovi pomha v zahrade-kosi,umyva auto,hrabe listie...proste nerobime rozdiel co je "zenska" a co muzska praca. Podla mna toto delenie je uz zastarale na tuto dobu-ved muz uz nelovi mamutov a ani nebojuje s mecom v ruke a zena zas nesedi len doma,ale chodi do prace.
Moj muz tiez povysava,umyje zachody,kupelne,vyvesia,umyje sporak,nakupuje......
pritom vsetky tieto prace robim aj ja a tiez porylujem zahradu,pohrabem listie,umyjem auto.....proste u nas delba prace podla pohlavie nie je.
Kazdy spravi to na co ma cas ,alebo chut.
Akurat nerobim to, co robit neviem-opravy zaluzia,vdovodnych kohutikov....,alebo tazke fyzicke prace-rubanie dreva-to robi len muz.
A on zas nkdy nevari,lebo to nevie-ale zas riady umyje a aj sporak vycisti.
A vsetci sme spokojny a deti sa naucia vsetko co mozno raz budu potrebovat -bez predsudkov.
farmacka
1. nov 2013
@mima4 no neviem, podla mna to obskakovanie okolo jeho osoby berie muz za samozrejmost, asi cest vynimkam.. jedine, zeby sa bal, ze inu taku, co mu bude robit tuto sluzbu uz nenajde, tak sa jej drzi 🙂 pre harmonicky vztah su ine veci podstatne, ten domaci servis nie je vsetko, ved na to by sa dala najat aj pracovna sila 😉
zuzkat1
1. nov 2013
@bubelko no Ved co si menovala,umyt riad,upratat po sebe atd... Moj muz to vie... Uz som pisala ze matka na tie veci kaslala... Ale nemusi to robit lebo ja to rada urobim.

@mima4
@jabadaba to neni o tom ze sa hrabe do varenia a ma zakaz... Ja to od neho proste nechcem. Max co obcas chcem je zomliet maso alebo nakrajat kapustu ak je doma. Tot vse.
zuzkat1
1. nov 2013
Uz bolo ze povedal ze uvari ak chcem,nechcela som.
bubelko
1. nov 2013
@zuzkat1 to ja o tom nepochybujem, ze to vie, ale ide prave o to - nemusi. ako vysvetlis synovi, ze on musi a muz nie? alebo syn nebude musiet, hoci ho to akoze naucis a dcera ano?
druha vec je - ked pri dvoch detoch nebudes stihat, nebudes ani tak chciet od muza pomoc a budes ho obsluhovat? a ak budes predsa len chciet a on ta odbije stylom, musim sa ist ucit k mame - co potom?
ako stale sa pohybujeme cisto v teoretickej rovine 😉
zuzkat1
1. nov 2013
@bubelko to ti poviem o pol roka ak vsetko dobre dopadne. Ale ja to nevidim tak katastrofalne. Mala ma 4roky a nemusim jej uz byt stale za zadkom. Momentalne si myslim ze to zvladnem.
bubelko
1. nov 2013
@zuzkat1 aby to dobre dopadlo, to ti drzim palce. 🙂
poznam aj väcsie rozdiely medzi detmi, kde to bez obcasnej pomoci partnera neslo a nejde. neslo ani tak o domacnost, ako o pomoc s detmi - ked jedno chcelo jest, druhe sa prebalit a pod situacie, kde po par hodinach revu je clovek na nervy, ci chce alebo nechce. a aj to starsie dieta - aj ked ma 4-6-alebo 10rokov obcas potrebuje pozornost sustredenu len na neho. ano, nemusis jej behat za zadkom, ale este obcas bude chciet a bude potrebovat, aby si bola pri nej a nemozes byt zaroven aj pri nej aj pri novorodencovi - sa nerozdvojis. a sustredena pozornost nie je pozornost, ked na rukach mas novorodenca. a zas ked polozis babo a bude plakat nebudes sa moct sustredit na to starsie. to su realne skusenosti, to nie su situcie - keby bolo keby... skratka to tak funguje.
samozrejme, ze to zvladnes ako miliony zien pred tebou alebo po tebe. len vies, ono sa hovori, preco sa skrabat na lavom uchu pravou rukou, ked sa to da aj tou lavou 😉
maminuska
1. nov 2013
Táňa Vasilková Keletyová - kniha Nikdy .
Nie je to práve moja top spisovateľka, ja moc na sladké knihy nie som. Ale táto kniha značne vybočuje.
Dokonale vystihuje danu temu a rozdelenie prác v domácnosti . Žena 20 rokov doma, plne k dispozícii manželovi a dcére ( 17 ročnej ) sa jedno ráno zobudí na svoje narodeniny a dostane taký darček že muž jej povie že od nej odchádza kvôli inej žene o 20 rokov mladšej s ktorou čaká dieťa.
Zostáva bez príjmu , bez práce vo veku 48 rokov. Muž ani za mak neocenil čo pre neho tých 20 rokov robila , jednoucho sa zbalil a odišiel.
Ďalej nebudem písať, doporučujem prečítať . Pre mňa veľké jedno ponaučenie 🙂
sissmiss
1. nov 2013
@bubelko podla mna zuzka to bude mat tak ze ona a deti budu pracovat v domacnosti a muz nie. Deti nebudu brane v tom detskom veku za muza a zenu a nebudu mat tradicne rozdelenie. Proste chlapec nebude odbremeneny ako muz. Ja dokazem pochopit ze to tak niekto ma aj ked ja s tym nesuhlasim u seba, ale je mi to dost jedno ako to ma niekto iny. Zapojila som sa len preto ze tu padali rezolutne vyhlasenia, zenu robi zenou to ze sa stara o manzela a nie to ze je pekna a podobne.
Je podla mna pochopitelne ze zena sa snazi muzovi ulahcit ak pracuje, studuje, cestuje...tak nejako ani nema velmi kedy sa starat o domacnost a ak ma kedy tak energie asi nema. Ale ak nie je spokojnost obojstranna a nerobi sa to nezistne a bez ocakavani tak sa zaraba na problem. Ak zena robi viac v domacnosti a ocakava za to nehynucu lasku moze byt skaredo sklamana ze muz to povazuje za servis, nie za lasku. Ako sa jeden slavny muz nechal pocut. A ze odmenu v podobe vernosti alebo nieco ine za to neda. Ani za obetovanie sa. Ked som bola tehotna moj muz robil vacsinu veci doma ale co som vladala som robila aj ja, ale nenechal ma robit narocnejsiu pracu lebo som proste nevladala tolko. Bolo mi to velmi prijemne. Teraz som doma tak jasne ze robim doma ovela viac ale tiez to neznamena ze on sa zo zasady nicoho nechyti lebo ja som doma. Vcera som mu hovorila o tom pomaranci ze mu necistim tak sa smial, ale u nas je normalne ze napriklad vcera som ocistila ananas ktory som sama kupila, nakrajala a ponukla muzovi a detom. Keby bol pri tom on, spravi to on, bezne to robime obaja, nemame na to zavedeny system ze kto co ma robit a co robit nesmie. Ocistim a ponuknem to ovocie pretoze to prave robim, podelim sa s tym co idem jest, ked si nakladam na tanier spytam sa osadenstva ci niekomu nenalozim tiez alebo sa nespytam, nie je to moja psia povinnost, ale dobra vola a niekedy myslim len na seba niekedy aj na inych. Kazdopadne, ak sa zavedie nejaky model ktoy je docasny akoze pomaham manzelovi a vsetko ma na tacke lebo chudak pracuje aj studuje a ma toho vela, tak je vhodne ak to tak nechcem mat cely zivot aby mal aspon nejake povinnosti. To je rada z psychologie, ak si zvykne ze nemusi nic tak potom nebude chapat preco by to mal zmenit ak dovody pominu.

Kazdopadne ja hlasam teoriu ze jeden dobry oral je pre manzelstvo dolezitejsi ako 10 segedinskych gulasov
sissmiss
1. nov 2013
@maminuska to je presne to co pisem. Stat sa to moze vzdy, aj ked je zena sustredena iba na karieru. Ibaze prave tu na mk pisu zeny, cely zivot som mu obetovala, nikdy mu nic nechybalo, vsetkeho som sa kvoli nemu vzdala a on sa mi takto odvdacil. Takym nezostane potom nic, su bez prachov, bez vzdelania, praxe, bez moznosti zamestnat sa, ale zato vedia dobre prat a parovat ponozky a lupu pomarance....Za to co sem pisal ten zlomeny sip by som mu hnaty lamala ze uci svoju dceru ze ak bude usluzna muzovi ten ju bude nosit na rukach. este ze mlada videla ze matka sa mu podriadila, vzdala prace, starala sa o rodinu a za to ju odvrhol. takze realny priklad ma.
danielita2109
1. nov 2013
ja som svojmu manzelovi napriklad chystala ranajky cez tyzden a on cez vikend. nie preto, zeby si nevedel ukrojit chleba a natriet ho, ale z lasky 🙂 momentalne chysta ranajky len on lebo som tehu a rana su o grcani a ked este len vidim maslo, tak ma napina 😞 k vysavaniu a drhnutiu kupelne ho nejako neviem prinutit, ale to mi neprekaza lebo ja to milujem robit. akurat pri 1.tehu sa to snazil robit, aby ma setril (myslim, ze to bude aj teraz tak, aj ked ten koberec nevyzeral uplne dokonale) :-p ale snazil sa. prezlieka postelne pradlo, dokaze dat prat, umyt riad a vycistit kuchynu na 1* a ked pride z prace je tatinko na 100%
ella555
1. nov 2013
@maminuska Ja mam na to iny priklad nie zo zivota, zeny, kt. sa nikdy neobetovala pre svoje jedine dieta, hlavne bolo jej kariera, cestovanie a jej predstava zivota. Roky sa s nim nestykala, nesplnalo jej predstavu, nekoniec ho prezila, ostala sama zatrpknuta, nariekajuca nad osudom.
Zlata stredna cesta. Netreba obetovat vsetko manzelovi a detom ale ani mat na prvom mieste karieru a seba.
maminuska
1. nov 2013
@sissmiss ano stat sa to môže aj žene čo sa sustredí na karieru , ale ..... nezostáva bez príjmu , podupaná a bezcenná.
Má prácu , má deti a zrejme aj okruh priateľov.
Žena v domácnosti stráca prácu - lebo sa nemá o koho starať , stráca príjem lebo živiteľ ju hodil cez palubu , nikto ju nedocenil a na prahu 50 tky je bez ničoho a to je jeden veľký pruser.
Táto kniha aj krásne píše o tom ako sa z toho vyhrabala a začala znova žiť, poučená chybou čo spravila.
maminuska
1. nov 2013
@ella555 prečítaj knihu a uvidíš.
To čo ty píšeš je fakt extrém. To čo píše kniha, tak tak žije množstvo žien.
maminuska
1. nov 2013
@ella555 ja sa pre svoje deti nikdy neobetujem a neobetovala som sa ani prenajstaršiu. Ja svoj život delím na seba( práca+ koníčky ) , deti a manžela.
Napriek tomu moje deti prosperuju , máme sa radi , mám rada svojho manžela a on mňa .
bubelko
1. nov 2013
@sissmiss mne je tiez jedno ako to funguje u inych - ako si kto ustelie, tak bude spat 😉tiez som sa zapojila, lebo nemam rada skatulkovanie a ako pises, rezolutne vyhlasenia.
a to ostatne, bola cisto teoreticka diskusia, ktora ma zaujimala cisto zo zvedavosti 😉

Začni písať odpoveď...

Odošli