Ako vám pomáha manžel s deťmi?

heny22
27. okt 2013

Ahojte. Som tu nová a potrebujem sa trochu vyrozprávať, prípadne vidieť vaše názory na moju situáciu. Dnes sme sa z manželom poriadne pochytili a dosť ma to vzalo. Vzniklo to z toho, že som sa pred obedom dosť ponáhlala - bolo treba nakrmiť deti a dať ich spať, tak som robila veci trochu rýchlejšie. On to vyhodnotil, že som zasa nervôzna a robím vietor. Namiesto toho aby mi pomohol, pokojne si sedel pri PC. A to nie len teraz, ale vždy keď mám toto trochu viac naraz. Nie že by sa postavil a šiel mi pomôcť, ale len mi vyčíta že som nervôzna. Nakoniec naša "diskusia" vyvrcholila konštatovaním, že mi už ďaľšie dieťa mať určite nemôžeme, lebo by som ho nezvládla...Vraj niekedy pôsobím ako by ma moje deti obťažovali, a je vraj neporovnateĺné ako sa z dcerkou hrá jeho mama a ja. Takže ako by som sa im dosť nevenovala. Pritom som s nimi 24 hodin denne. Nemám pre seba takmer ani minútu, lebo ako náhle ich nechám samých, hneď niečo vyvedú, alebo sa začnú byť. Deti sú ešte malé, majú 4 a 1,5 roka, takže sami sa hrať ešte nemôžu. Dosť sa ma tento jeho postoj dotkol. Ja mám pocit, že robím pre deti maximum. Samozrejme, že musím občas aj navariť, ožehliť, upratať, takže niekedy je toho dosť /ale to asi poznáte/. Som 5 rokov na materskej a možno mi to občas už lezie na nervy, no očakávala by som od neho trochu iný postoj. No zasa aby som mu moc nekrivdila - pomáha mi, ale musím ho o to požiadať. Sám od seba neurobí nič čím by mi pomohol. Asi by som očakávala trochu viac aktivity v tomto smere. Mám pocit, že si ma prestáva vážiť, vážiť si to čo robím pre rodinu, deti a aj pre neho /veď aj jemu periem, žehlím, varím..../. Nejaký prejav vďaky? Na naše 7 výročie mi nedoniesol ani jeden kvietok. Iba sucho skonštatoval že 7. rok je kritický a mohlo by to byť aj lepšie.... Vtedy ma tiež dosť ranil. To sme si vydiskutovali a na najbližší sviatok som zvedavá či pochopil... Začínam sa fakt cítiť dosť neužitočná, neschopná, nepoužiteľná... Ako je to u vás? Ako stíhate deti a domácnosť a aj seba? Pomáha vám niekto?

michaelkanr
1. nov 2013

@zuzkat1
smiesne je to v tom, ze pomaly sama seba presvedcis ze ziarovku menit ani nevies, pricom je to primitivne jednoduche. nechci mi povedat, ze cakas potme aj v zime, kym pride manzel... to je necinnost. ani ja nemenim parkety, "ostatne" zeny, ktore neziju ako ty, nie su automaticky muzi🙂
ale neodpovedala si na moj hlavny argument a to je cas otca straveny s dcerou-s tym si tiez spokojna?ma to tak byt?
ja som si o sebe vzdy myslela ze som konzervativna, ale zistujem, ze mam velmi liberalne nazory.
myslim, ze tvoja nevesta ti bude velmi "vdacna"🙂 ved to nie je len tom, co je komu podla teba od prirody prirodzene ale o tom vychovat z cloveka samostatnu bytost. nemusim si vediet vymenit koleso na aute, ale vediet vymenit ziarovku a ist si do pivnice po nieco, to uz je pre mna hardcore.
rozmyslam z coho to u teba vychadza...mala som takeho spoluziaka ultra konzervativneho, pochadzal z oravy z mnohodetnej silne nabozenskej rodiny, unho som to chapala.

michaelkanr
1. nov 2013

@juliana77
ja sa nepohorsujem (aspon nie v tom prispevku na ktory narazas, ziarovka ma uz pohorsila, to ano, priznavam 😀 ), len som vyjadrila POCUDOVANIE a LUTOST, precitaj si to znovu 😉
koniec koncov pisala som zuzke, nie tebe 🙂

sissmiss
1. nov 2013

@michaelkanr ja som aj vymalovala cely dom aj kladla plavajucu podlahu, relaxacna cinnost podla mna. Toto som sice robila sama ked som mala neschopneho muza, ale dnes by som to robila s mojim sikovnym a rada. Ziarovky nemenim rada, vyhovuje mi ze nemusim, aj ked drevo rubem rada a rada aj rylujem ale ziarovku ee, pockam na muza pri svieckach. Ale jasne ze keby som musela tak spravim aj to.

sissmiss
1. nov 2013

@ella555 koho ma mat clovek na prvom mieste ak nie seba? 😕

juliana77
1. nov 2013

@michaelkanr myslela som, že je toto diskusia a či zareagujem na príspevok zakladateľky, zuzky, alebo tvoj je to úplne jedno.
Celé sa to tu zvrtlo k trápnej debate a niakym pretekom, dokazovanie si osobnosti podľa toho kto čo robí a nerobí.

Ako si kto doma ustelie, tak aj spí.

ella555
1. nov 2013

@maminuska Urcite tak zije mnoho zien, ale zas urcite az tak zle neskoncia vsetky. Ale tak ja zastavam, ze zena sa nema uplne obetovat manzelovi a ani detom, teda ja osobne nevidim dovod vobec sa obetovat ci obskakovat manzela, ja som doma koli detom a aj to len docasne. A samozrejme zijem aj svoj zivot, nie je to tak, ze teraz nikam nejdem, lebo deti. Ale zas mna to tesi, ze ked maju prazdniny, tak mozme niekam vypadnut na vylety, mna to s nimi bavi ukazovat im svet.

ella555
1. nov 2013

@sissmiss Ja som nikdy nemala seba na prvom mieste. Ale to neznamena, ze ja si nedoprajem oddych, relax, ci niekam vypadnut, ved o deti sa rovnako dobre postara manzel. Ale pre mna je moja rodina na prvom mieste, kebyze mam pocit , ze im nieco chyba nejde nikam a toto je myslim o tej dovere a o tom vediet presunut cast tej zodpovednosti na manzela, nie je to o tom, zeby moje deti a rodina neboli na prvom mieste je to odovere, ze manzel sa o ne postara rovnako dobre.

maminuska
1. nov 2013

@ella555 ale ved tak ako žiješ ty tak nejak podobne žijem aj ja 🙂 . Teraz napríklad varím , manžel išiel na dom , ktorý rekonštruujeme , syn mi práve čistí zemiaky a nastaršia dcéra teraz upratuje kuchynsku linku ( naučila som ju všetko čo zvládne pochopit a fyzicky urobiť ) , malá je u svokry .

Samozrejme tak neskončia všetky , ale to riziko že tak skončia je u všetkých . A ja by som to nebola ochotná teda postúpiť.

maminuska
1. nov 2013

@ella555 no tak ja som mala seba na prvom mieste vždy. 🙂 . Ale zas nie v tom ponímaní nehľadím napravo naľavo .

ella555
1. nov 2013

@maminuska Hej je to o tom, kto to riziko je ochotny podstupit a ono je to aj trochu o zivotnych podmienkach, my to inak nevieme riesit. Ja len nechcem, aby si zas zeny mysleli, ze ked obetuju cast svojho zivota detom, ze je koniec, ja poznam zeny co sa ja po 7-8 rokoch vratili do prace a tiez, ze aj starostlivost o deti moze byt zabava, ja poznam vela zien, co su doma na MD a oni nikam nejdu, nevytiahnu paty z domu, maximalne okolo domu na najblizsie ihrisko, potom sa cuduju, ze im z toho hrabe.

sissmiss
1. nov 2013

@ella555 lenze ty pises ze nemas seba na prvom mieste, ale manzela neobskakujes a neobetujes sa prenho. Ze sa tesis byt s detmi ale aj rada vypadnes. Ze mas svoj relax a nevzdavas sa svojich konickov. Ako inak sa to vola ako ze robis to co ti je prijemne a vyhovuje ti ze nemas seba na prvom mieste? Mas akurat nejdes cez mrtvoly. Kedze ti je prijemne byt s detmi si s nimi. Ked potrebujes od nich klud ides het. VZDY sa najde nejaka povinnost ci poziadavka ktoru by si mohla splnit alebo uspokojit a na teba by ten cas nevysiel. Ale kedze na seba myslis tak si ten cas najdes, spravis. Podla mna ide len o pojmy a ich vnimanie.

ella555
1. nov 2013

@sissmiss Ale ja napr. som nechcela ostat doma s detmi po MD, prave koli obave o moju buducnost, moj dochodok, dokonca som nastupila robit, ale ked som videla, ze dieta v kuse chore, vykaslala som sa na to, musela by som to riesit na ukor dietata. Podstupujem koli detom riziko, to o akom pise maminuska.

ella555
1. nov 2013

@sissmiss Ono je toho viac, napr. ked bolo dieta chore, vzdala som sa svojho konicka, ked vsak bolo zdrave a nepotrebovalo ma, tak preco neist. Zas umelo si nehladam povinnosti, aby som nikam nemohla ist, ale vzdy uprednostnim rodinu.

valy
1. nov 2013

dievcata, tie co povazujete za ulohu zeny domacnost, tak ma zaujima, ci soferujete? lebo som si vsimla, ze vela bab v trvalom vztahu/manzelstve soferovat prestanu a samu seba presvedcia, ze to nevedia, stresuje ich to a je to nebezpecne a je pre nich lepsie, ked sa auta ani nedotknu. a v takej saudskej arabii to zakazali zenam a niektore s tym suhlasia, lebo si myslia, ze tak to ma byt 😀

bubelko
1. nov 2013

@valy ako zena v domacnosti som bez auta stratena 😀 soferujem viac menej denne. len pediatra mam 30km od domu, jazykovku detto, syn ma trening tiez 35km, spielgruppe mam 3km - bez autobusoveho spojenia. za poslednych 6 tyzdnov som urobila na aute 4000km. staci ti to ako odpoved?

stellamaris
1. nov 2013

@valy ako zienka domaca som nasoferovala cele mesiace par stoviek km,cesta na babyplavanie,k lekarovi,na osteopathiu atd............byvame na dedine,bez auta nedojdem ani k pekarovi 😉

michaelkanr
1. nov 2013

@juliana77
ja sa vobec nepretekam. ide o to, ze mam trochu podobnu situaciu ako zuzka a teda nie som s nou spokojna. manzel pracuje a domacnost je na mne. s tym rozdielom, ze ked je muz doma, tak povysava, poutiera prach, dokonca umyje kupelnu, ci (zriedka) navari. ona naznacuje, ze to muz robit nema, s tym ja nesuhlasim. ved muzi uz nie su zrobeni z pola, aby mali nejake privilegia, resp. delba prace je podla mna o tom robit to, co mi ide, resp to, co ma bavi. ja rada varim, zavaram a pod. ale keby ma to nebavilo, tak to nebudem robit len kvoli tomu, ze som zena a robit sa to ma. ked uz odkazujeme tolko na minulost, tak raritou bolo aj vs vzdelanie zien - aj k tomu sa chceme vratit?

ella555
1. nov 2013

@valy Detto, denne jazdim, v podstate robim detom sofera, skola, skolka, kruzky.

michaelkanr
1. nov 2013

@valy
ja soferujem a teda neviem si to vynachvalit🙂 je to jedna z najlepsich veci, ake som sa v zivote naucila. 🙂

maminuska
1. nov 2013

@ella555 ale to je presne to čo tak má byť. Plne suhlasím s
@sissmiss . Si zdravá sebavedomá žena , ktorá vie odlíšiť kedy ja som na prvom mieste a kedy jednoducho to nejde.
Veď nemyslím si že ani jedna z nás pôjde sa zabávať, ked má dieta 40 tky. Ale nenavštíviť objednanú kozmetičku pretože " som nestihla upratať kuchynsku linku " alebo môj synátor potrebuje vyskušať z dejepisu , alebo .......

michaelkanr
1. nov 2013

@sissmiss
sikulka🙂 to by som ja asi nevedela, ale zas, som celkom ucenlivy clovek, keby som musela, tak to spravim.
je zas dobre nechat nieco robit aj muza, aby bol dolezity pre rodinu, ja nie som extremistka. ale nechat sa takmer na pospas osudu, ze sa o mna v istych -aj jednoduchych sferach-postaraju je pre mna nepochopitelne.
mam dedka, cely zivot zil aj so svojrou, mal dve dcery. v kuchyni sa len najedol, tanier odsunul a odisiel si po svojom. neskor mu zomrela zena aj svokra, ostal sam. nevedel si ani polievku ohriat. k tomuto sa chceme dopracovat? (nemyslim teba, myslim tieto ultra konzervativne zeny). v dnesnej dobe uz nefunguje rozvetvena. rodina, aby sa dokazalipostarat o clenov, ktori vedia "len to svoje", kazdy by sa mal snazit byt co najviac samostatny.

valy
1. nov 2013

vdaka za odpovede. soferovanie sa tiez volakedy povazovalo hlavne za muzsku aktivitu. takze ulohy pohlavi sa podla mna v historii menia z pragmatickych dovodov, vyvijaju sa a neda sa povedat, ze to a ono je nejako zakodovane.

ella555
1. nov 2013

@maminuska Tak ale to uz su extremy, priznam sa take ani nepoznam, skor opacne, ze detom platit kruzky a vozit ich tam sa im nechce, ale kozmeticku, pedikurku, kadernicku si dopraju.

marca1331
1. nov 2013

moj manzel je v praci 10 -12hod. A ked pride venuje sa malej ,hraje sa s nou a dokonca ju aj kazdy vecer uspi ze vraj si mam oddycchnut a ze ju uspava rad .. Takze ked potrebujem nieco spravit pockam nanho vezme si malu a ja v klude napr.ked chceme nieco fajne papat tak si napeciem,poupratujem atd... Hned som mu vysvetlila ked sa drobec narodil aby robil vsetko aj on lebo inak si s nou vztah nespravi..a teraz mi je za to vdacny a aj ja jemu.. 🙂 vysvetli mu ze su to tak ako tvoje aj jeho deti nech nepoucuje ale nech sa sam predvedie.. A ty hlavne klud lebo sa zblaznis..ja ked upratujem zapajam do toho malu aj do varenia atd.,cize ja si spravim to co musim a ona je spokojna ze sa super hrame 🙂

reisi
1. nov 2013

Mam kamaratky , neviem ci su to zeny v domacnosti ... Soferuju vela a casto ! A prave pracu nemaju i kvoli tomu, ze proste vela cestuju, maju nehnutelnosti mimo Sk, takze tam pravidelne jazdia ,jednak nehnutelnosti aj skontrolovat napr. a aj si uzivaju zivot. Deti maju uz odrastene , nepotrebuju rodicov mat za zadkom. Ja neviem ci zijem na inej planete ked nestretavam zeny v dmacnosti vo vytahanych teplakoch , chodiac peso bo sa boja auta. Neviem koho to tu niektore opisujete. Poznam vela zien, ktore nepracuju a teda asi su zeny v domacnosti tipujem😀 ale ziju uplne inak ako sa tu popisuje. Ja som este na rodicovskej dovolenke , doma som uz dlho kvoli dcerkinym zdravotnym problemom , kvoli jej diagnoze som bola na predlzenej rodicovskej dovolenke. Miesto mi v praci drzia , manazerska pozicia, ktorej sa vsak kvol detom isto vzdam. Nie je to o tom, ze sa nechcem realizovat ale proste priorita su deti. Ked podrastu budem riesit pracu na full time, nateraz len skrateny uvazok. A samozrejme kazde leto chcem s detmi trvavit dva mesiace pri mori a to na manazerskej pozicii neexist. 😀 Prve roky po ochoreni dcerky boli o obeti, ziadne konicky len starostlivost, mna vtedy ani nic ine nezaujimalo. Casom sa vsetko zlepsuje a uz sa mozem aj trosku odtrhnut.
Ja sa venujem detom co najviac, varit varim denne, upratovanie vsak radsej platime lebo to muz vie, ze ma rokmi uz bordel privadza do nepricetnosti... 😀

sissmiss
1. nov 2013

@ella555 ja viem ako to myslis 😉 len mi to neznie ze mas na prvom mieste niekoho ineho. Kedze chces aby deti boli zdrave, zostala si doma. Ak by ti na tom nezalezalo, nezostala by si. Podla mna ide fakt len o pojmy a co si pod cim predstavujeme.

reisi
1. nov 2013

@ella555 mna asi vystihuje tvoj pristup. Tiez tak i u mna.

sissmiss
1. nov 2013

@reisi to je zaujimave ze "mas okolo seba tolko zien ktore nepracuju ale chodia kontrolovat nehnutelnosti v zahranici" a je "samozrejme ze chces travit v lete s detmi dva mesiace pri mori". Boze kde to my zijeme ked opisujeme slovensku realitu ze zena na materskej je stvana zver.

sissmiss
1. nov 2013

@michaelkanr neviem co zeny vedie k tomu modelu ze muz je boh a zena sluzka 🙄 Vzajomna pomoc a opora je podla mna klucom.
Tie cinnosti co som pisala ma tesia, preto ich robim ked mozem, nie zeby som musela alebo muz nevedel alebo ja robila miesto neho...skor by som ho musela ukecat aby mi to nechal 😅 Ale ide o fyzicku cinnost, odjakziva mam rada cinnost kde sa da "vybit", zrelaxovat fyzicky, uvolnit vela energie, tej mam nejako prilis.

ella555
1. nov 2013

@sissmiss Tak potom, ty asi myslis, ten uplny extrem, ked ma niekto niekoho na prvom mieste a robi aj to s cim nie je stotozneny. Ja som to skor myslela z pohladu vlastnych priorit.