Ako vám pomáha manžel s deťmi?

heny22
27. okt 2013

Ahojte. Som tu nová a potrebujem sa trochu vyrozprávať, prípadne vidieť vaše názory na moju situáciu. Dnes sme sa z manželom poriadne pochytili a dosť ma to vzalo. Vzniklo to z toho, že som sa pred obedom dosť ponáhlala - bolo treba nakrmiť deti a dať ich spať, tak som robila veci trochu rýchlejšie. On to vyhodnotil, že som zasa nervôzna a robím vietor. Namiesto toho aby mi pomohol, pokojne si sedel pri PC. A to nie len teraz, ale vždy keď mám toto trochu viac naraz. Nie že by sa postavil a šiel mi pomôcť, ale len mi vyčíta že som nervôzna. Nakoniec naša "diskusia" vyvrcholila konštatovaním, že mi už ďaľšie dieťa mať určite nemôžeme, lebo by som ho nezvládla...Vraj niekedy pôsobím ako by ma moje deti obťažovali, a je vraj neporovnateĺné ako sa z dcerkou hrá jeho mama a ja. Takže ako by som sa im dosť nevenovala. Pritom som s nimi 24 hodin denne. Nemám pre seba takmer ani minútu, lebo ako náhle ich nechám samých, hneď niečo vyvedú, alebo sa začnú byť. Deti sú ešte malé, majú 4 a 1,5 roka, takže sami sa hrať ešte nemôžu. Dosť sa ma tento jeho postoj dotkol. Ja mám pocit, že robím pre deti maximum. Samozrejme, že musím občas aj navariť, ožehliť, upratať, takže niekedy je toho dosť /ale to asi poznáte/. Som 5 rokov na materskej a možno mi to občas už lezie na nervy, no očakávala by som od neho trochu iný postoj. No zasa aby som mu moc nekrivdila - pomáha mi, ale musím ho o to požiadať. Sám od seba neurobí nič čím by mi pomohol. Asi by som očakávala trochu viac aktivity v tomto smere. Mám pocit, že si ma prestáva vážiť, vážiť si to čo robím pre rodinu, deti a aj pre neho /veď aj jemu periem, žehlím, varím..../. Nejaký prejav vďaky? Na naše 7 výročie mi nedoniesol ani jeden kvietok. Iba sucho skonštatoval že 7. rok je kritický a mohlo by to byť aj lepšie.... Vtedy ma tiež dosť ranil. To sme si vydiskutovali a na najbližší sviatok som zvedavá či pochopil... Začínam sa fakt cítiť dosť neužitočná, neschopná, nepoužiteľná... Ako je to u vás? Ako stíhate deti a domácnosť a aj seba? Pomáha vám niekto?

zuzkat1
1. nov 2013

@digysa ja mam znamu kt.ma muza sefkuchara... doma vari len ona... pomaha jej s kadecim,ale varenie je jej parketa

laila22
1. nov 2013

@digysa na Slovensku doma v kuchyni...🙂

laila22
1. nov 2013

@zuzkat1 dakujem, ved prave..

farmacka
1. nov 2013

@digysa ja som sa ucila varit od manzela a ked sme doma vsetci, vari on pre nas 🙂

sissmiss
1. nov 2013

@zuzkat1 ja mam znamu ktora ma muza sefkuchara a doma vari len on

felixa
2. nov 2013

@laila22
Tvoja mala ma evidentne problem s otcovou priatelkou. Nieco sa stalo. Moze to byt kludne len nejaka banalita. Ale na druhej strane, je to pre nu macocha, ten vztah je z obidvoch stran citlivy a zranitelni, nikdy nebude ako u obycajnej rodinnej kamaratky.

Ak mas moznost, kludne zvaz aj toho psychologa. Sesternica bola takto so svojim 5roc. synom a bola velmi spokojna, podozvedala sa veci, ktore jej maly nehovoril, u psychologicky sa rozhovoril. Sesterka sa ubezpecila, ze ex je ok, zistila, v com je problem a podla rady od psychologicky na nom popracovala.

felixa
2. nov 2013

@zuzkat1
Zuzka, je ok, ze zijes s manzelom a dietatom ako chces. Ale nezovseobecnuj. Vacsina tvojich nazorov je zalozena na predsudkoch. Uz len to, kolko diskuterok ti oponuje znamena, ze neexistuje rola zeny vseobecne platna, ako ju prezentujes.

A to, ze ked manzel dokonci skolu, viacej sa bude venovat rodine, manzelke a detom, nie je pravidlo, obycajne to byva naopak. A zeny su potom sklamane. Ked si clovek zvykne, ze je panom svojho casu, tak nadalej bude vyzadovat, aby sa rodina a kolobeh domacnosti prisposoboval jemu, nie naopak.

felixa
2. nov 2013

@hradnapani
@bubelko
Dieta sa najviac naviaze na tu osobu, ktora sa o neho prioritne stara. Je to prirodzeny reflex, ktory je velmi dolezity pre celkovy vyvoj dietata. Aj preto deti v detskych domovoch, kde sa neustale striedaju zamestnanci, maju tolko psychickych problemov.

Napr. zenam, ktore si po nejakych mesiacoch vymenili s partnermi rodicovsku dovolenku a zamestnanie, bolo luto, ked ich batolata zacali podvedome vyhladavat ochranu a pomoc u partnera, pri akejkolvek ich "boliestke", namiesto u nich. Prioritny zacal byt otec.

felixa
2. nov 2013

@heny22
Ja som sa na vlastnych skusenostiach naucila, ze kazdy ma byt pre seba prvorady, a az potom deti a partner. Ked je zena v pohode, samostatna, financne zabezpecena, budu v pohode aj deti a manzel, ale ak zena strada, pojde dole vodou aj ta rodina.

Zena je na materskej, aby vychovavala deti, nie sa starala o domacnost a uz vobec nie manzela. Muz sa ma na chode domacnosti a vztahom s detmi podielat aj tak, aj keby bol pracovne akokolvek vytazeny. Resp.ma tomu prisposobit svoju pracu.

Moj muz si pri starsich detoch budoval karieru, zarabal a nemal na sukromie cas. Pri tretom dietati sa zacal starat uz od babatka, aj o domacnost, aj ked nam chodila pani upratovat. Najviac to utuzilo aj vztah manzelsky, aj rodicovsky.

Teraz by som to spravila inak. Pri kazdom dietati by sme sa prestriedali s rodicovskou dovolenkou. (Robila som aj popri rodicovskom). Tri roky rodicovskej su super pre dieta, ale nemusi byt s tym istym rodicom. (A takisto sa prestriedavali aj pri chorobach, okrem pomoci od mamy - mali sme tu moznost.) A pritom, co je dolezite, si manzelia buduju prax a postavenie paralelne. Ked deti povyrastu, uz nepotrebuju a ani nechcu mat matku pri sebe. Staci im, ze sa mozu na rodicov spolahnut a obratit. A pre rodicov je ok, ked v pripade potreby ktorykolvek utiahne zivobytie, ved nikto nevie, co sa udeje.

jabadaba
2. nov 2013

@digysa no a sme opat pri tom ako sa chlapi bez skrupul pchaju doslova vsade, ale pre zeny budu mat tisic odporucani kde nepatria! Presne tak - kolko sefkucharok zien vidime? Kym v pripade zeny sa varenie prezentuje ako nieco podradne co musi vediet zvladnut a este je za to aj nedocenena, sak len vari co je na tom. Tak v pripade muzov sa ide splocnost, s prepacenim poserinkat. Kdejaky trulo ma uz dnes relaciu o vareni. Posty sefkucharov su, dovolim si tvrdit, zasadne ich. Varenie v pripade chlapa je vynasane do nebesies ako art storocia! A takto to je vo vsetkom. Ale to varenie je krasny priklad.

jabadaba
2. nov 2013

@felixa veru, tiez by som si uz veci uplne inak zariadila mat moznost vratit cas a vediet vopred ako sa situacia vyvinie a ako sa pokomplikuje.

jabadaba
2. nov 2013

Mna strasne mrzi jedna vec na celej tejto problematike a to, ze ako je zenami manipulovane. Manipulovane ich prezivanim, pocitmi, vnimanim. Spolocnost cosi naprojektuje a potom to podsuva do podvedomia ako spravny vzorec pre spravanie sa. Ale chyba tomu absolutne aspekt individualny. Ten je sakra potlacany. A potom tu mame zastupy zien, podliehajucich tymto tlakom v roznej forme od lahkej nespokojnosti az po tazke depresie riesene pravidelnym uzivanim antidepresiv! Mam na mysli tie podpasove nazory na cokolvek co zena robi ci preziva, ktore nutne ovplyvnuju to ako sa rozhoduje, ale uz potom zrazu nezohladnuje nasledky tych rozhodnuti.

mima4
2. nov 2013

@jabadaba @digysa
baby čo sa tyka toho varenia a muzov sefkucharov, uz davnejsie sme o tom debatovali s manzelom ... a on sa ma teda spytal..preco zeny teda nechcu tiez "hviezdit" na vyznamych poziciach... tak som mu to teda kvazy vysvetlila...
V strucnosti, clovek lepsie plateny, na dobrej pozicii musi niečo pre to aj spravit, musi mat aj kvalitnu prax, nejake skusenosti, ale predovsetkym nemoze uvazovat ako kopa zien, ze ked sa vydam a pridu deti, musim si najst pracu od osmej do 15:30... potom jasne ze tieto zeny koncia s prepacenim vo vyvarovniach, skolskych jedalnach a jasne, ze uz nikam sa neposuvaju, lebo OCR a vsetko okolo toho je len na ich.. Kym muzi, aj ked maju zenu a deti, pekne krasne sa splhaju hore a stanu sa aj sefkucharom vychytenej a vybornej restiky. To ze maju rodiny, absolutne nebrzdi rozvoj ich kariery, preto sa dostanu sice na kurcharske pozicie, ale diametralne odlisne ako zeny.

Ono, na to, aby zena niekde sa dostala, potrebuje mat vedla seba normalneho muza, partnera, ktory nie je zakomplexovany. Viď napr. Miška K., čo vyhrala tu sutaz, dnes sa super uplatnila v tomto biznise, jej manzel je na rodicovskej dovolenke s dcerkou a mozem povedat, ze jej manzel je skvely chlap v mnohych oblastiach zivota. Cize pokial zena chce sa niecomu venovat, je dolezite aby si nasla muza, o ktoreho sa moze opriet a nie ktory bude mat mindraky z uspesnej manzelky.

@jabadaba čo sa tyka toho "naprogramovania" myslenia zien spolocnostou... s tym uz nic nespravime 🙂 Uz odmalicka su dievčatká vedené a vychovavane k tomu, ze kuchyna a domacnost a deti budu ich zalezitostou. A ked tu citam nazory "nedam svojmu muzovi varit, nebudem predsa z neho robit zenu" 😉 .. tak fakt neviem čo si mam myslieť 🙂 Kazdopadne, ked si to vezmes, ze v 15 storoci vydali 15 rocne dievčatá za vybrateho zenicha (ziadne spoznavanie) a takto to fungovalo.. a ked mozno dievča zakrepcilo mierne nohami ze sa jej to nepaci..tak jej starsie zeny poradne dohovorili... ako sa to sprava 😀 .. tak je to aj teraz.

mima4
2. nov 2013

@jabadaba
@felixa
@sissmiss
@bubelko

Este by som upriamila pozornost na jednu zaujimavu skutocnost - typicku pre slovensko:

Muz (manzel a zaroven uz aj otec), ktory sa snazi, studujeme, pracuje na sebe, ma superjob, kde bezne konci urcite dni aj po siestej vecer, kde v ramci neho sem tam sluzobne leti do inej krajiny... a donesie domov krasne peniaze = PRACOVINTY SIKOVNY MANZEL 😉

Zena (manzelka a zaroven aj matka), ktora sa snazi, studujeme, pracuje na sebe, ma superjob, kde bezne konci urcite dni aj po siestej vecer, kde v ramci neho sem tam sluzobne leti do inej krajiny... a donesie domov krasne peniaze = NENAZRATA KARIERISTKA, KTOREJ DETI VSETCI LUTUJU 😀

zuzkat1
2. nov 2013

Baby ja si celkovo myslim ze ma pozicii: sefkuchar,kadernik,stylista,dizajner atd... bude vzdy lepsi muz...

mima4
2. nov 2013

@zuzkat1
ty si myslis...to ti neberiem.

Ale realita v nasej spolocnosti je taka, ze mnoho sikovnych zien ani nema moznost sa dostat na uvedene pozicie, lebo pred sebou maju tzv. "skleneny strop" a kazdy im tu ukaze kde je ich miesto (domacnost, deti, ...) a ked maju tolko volneho casu,..nech sa este realizuju 😀 ... čo uz im fakt neostava takmer ziadny normalny cas...
Kym muz tieto moznosti ma! Nikto od neho neocakava, ze sa ma starat o dieta, chodit s nim na OCR, zabezpecit teply obed doma, upratat izby,... travit vecer doma... a to moze mat aj 3-4 deti... Preto su na tychto poziciach takmer vzdy iba muzi.

bubelko
2. nov 2013

@zuzkat1 mozes mi prosim ta zdovodnit preco? na zaklade coho si dospela k tomuto nazoru?

hradnapani
2. nov 2013

@felixa ano, tiez som o tom pisala, stranu dozadu: "ano, to je uplne prirodzene, vola sa to vztahova vazba a ta nie je viazana vylucne na matku, ale na osobu, ktora sa stara"

zuzkat1
2. nov 2013

@bubelko Ved je vsade kopa kadernicok aj stylistiek a znamejsi su muzi. Plus ja kym som chodila ku kadernicke -skusila som viacere-vysledky nula bodov.
Vysvetlujem si to tym ze zeny su opatrnejsie zatial co muzi sa neboja experimentovat.

sissmiss
2. nov 2013

@zuzkat1 nechces zalozit nejake hnutie na odobratie volebneho prava zenam ktore by o to stali? Ja si myslim ze v urcitych pripadoch by to bolo vhodne

zuzkaanicka
2. nov 2013

@bubelko, myslim, ze toto je strata casu, @zuzkat1 ma svoje nazory a myslim, ze nepotrebuje nad nimi premyslat, takto jej to vyhovuje a je stastna, nechajme ju tak 😉

zuzkat1
2. nov 2013

@sissmiss suhlasim😉

zuzanockamt
2. nov 2013

@mima4 mozem sa spytat, ako to planujes ty, ked budes mat raz dieta? ... budete to mat podelene s muzom? ... ty na MD a on na RD? a OCR tiez na polovicu? ... podla mna zena nejako prirodzene inklinuje k tomu, ze sa o dieta stara ... ja, ked mam chore dieta a musim byt v praci, tak mam vzdy stres, ze ako to zvlada doma s muzom, so svokrou, hoci viem, ze je o neho postarane ... ale dieta a matka patria proste k sebe, maju iny vztah ako s otcom a vzdy to tak bude, muz si neprezil tehotenstvo, porod (a pritomnost otca pri porode na tom nic nemeni) a preto aj ta starostlivost o dieta pada na zenu skor ako na muza

zuzkat1
2. nov 2013

@zuzkaanicka fakt je ze o zenach nemam dobru mienku vseobecne... Malo je normalnych...

No majte sa tu pekne. Ahojte🙂

sissmiss
2. nov 2013

@zuzanockamt ak nie je matka tak dieta a otec patria proste k sebe. dieta prilne k tomu kto je pri nom aj keby to mala byt vlcica. A tomu dietatu je jedno ci matka ci otec, len tej matke to nie je jedno.

zuzkaanicka
2. nov 2013

@zuzkat1, dost zalezi aj od toho, kto si co predstavuje pod normalnou zenou ... zrejme ma kazdy svoju definiciu a podla toho aj triedenie na normalne a nie normalne 🙂

zuzanockamt
2. nov 2013

@sissmiss ak nie je matka, tak je to jasne ... ale ak je a je to matka normalna, tak dieta zvycajne v kritickej situacii preferuje matku ... mam odskusane 🙂 ... za otcom sa ide zosaliet, ked pride z prace a ja som vtedy na druhej kolaji,a le ked ma nepohodu alebo je chory, tak jednoznacne maminka 🙂 😉

zuzkat1
2. nov 2013

@zuzkaanicka proste nie sliepka. Vacsinou su falosne,klebetne,urazlive,namyslene...atd... Normalne nie je len ze doma deti,rodina...moze to byt aj karieru budujuca samotarka... Ale ked je hnusna falosna tak je to sliepka.

zuzkaanicka
2. nov 2013

@zuzkat1, tak to je super, podla Tvojej definicie snad patrim medzi normalne 😵