Ako vám pomáha manžel s deťmi?

heny22
27. okt 2013

Ahojte. Som tu nová a potrebujem sa trochu vyrozprávať, prípadne vidieť vaše názory na moju situáciu. Dnes sme sa z manželom poriadne pochytili a dosť ma to vzalo. Vzniklo to z toho, že som sa pred obedom dosť ponáhlala - bolo treba nakrmiť deti a dať ich spať, tak som robila veci trochu rýchlejšie. On to vyhodnotil, že som zasa nervôzna a robím vietor. Namiesto toho aby mi pomohol, pokojne si sedel pri PC. A to nie len teraz, ale vždy keď mám toto trochu viac naraz. Nie že by sa postavil a šiel mi pomôcť, ale len mi vyčíta že som nervôzna. Nakoniec naša "diskusia" vyvrcholila konštatovaním, že mi už ďaľšie dieťa mať určite nemôžeme, lebo by som ho nezvládla...Vraj niekedy pôsobím ako by ma moje deti obťažovali, a je vraj neporovnateĺné ako sa z dcerkou hrá jeho mama a ja. Takže ako by som sa im dosť nevenovala. Pritom som s nimi 24 hodin denne. Nemám pre seba takmer ani minútu, lebo ako náhle ich nechám samých, hneď niečo vyvedú, alebo sa začnú byť. Deti sú ešte malé, majú 4 a 1,5 roka, takže sami sa hrať ešte nemôžu. Dosť sa ma tento jeho postoj dotkol. Ja mám pocit, že robím pre deti maximum. Samozrejme, že musím občas aj navariť, ožehliť, upratať, takže niekedy je toho dosť /ale to asi poznáte/. Som 5 rokov na materskej a možno mi to občas už lezie na nervy, no očakávala by som od neho trochu iný postoj. No zasa aby som mu moc nekrivdila - pomáha mi, ale musím ho o to požiadať. Sám od seba neurobí nič čím by mi pomohol. Asi by som očakávala trochu viac aktivity v tomto smere. Mám pocit, že si ma prestáva vážiť, vážiť si to čo robím pre rodinu, deti a aj pre neho /veď aj jemu periem, žehlím, varím..../. Nejaký prejav vďaky? Na naše 7 výročie mi nedoniesol ani jeden kvietok. Iba sucho skonštatoval že 7. rok je kritický a mohlo by to byť aj lepšie.... Vtedy ma tiež dosť ranil. To sme si vydiskutovali a na najbližší sviatok som zvedavá či pochopil... Začínam sa fakt cítiť dosť neužitočná, neschopná, nepoužiteľná... Ako je to u vás? Ako stíhate deti a domácnosť a aj seba? Pomáha vám niekto?

mata1001
27. okt 2013

vymen si to s nim...nechaj mu deti,na starosti domacnoct,nech navari,operie,ozehli a ty chod s kamoskou na kavu,na nakupy,ku kadernicke...nechaj ho sameho od rana az do vecera...neboj po tom dni ti zacne pomahat sam... 🙂 a este odpoved na tvoju otazku...moj muz mi pomaha...no skusil by nepomahat 🙂 hned by som mu prestala varit a prat 🙂

maminuska
27. okt 2013

@heny22 mne manžel pomáha a dosť. neexistuje aby som ja lietala okolo detí a on bol na PC . Ak tam je tak len preto že musí dokončiť prácu .

ivmila
27. okt 2013

myslim, ze takmer vsade je to to iste, co u vas...u nas dnes tiez...navarim, cakam ich s obedom, volam ich jest, ale len pocujem !už ideeeem! a nič! a volam ich zas a nic...pridu az ked zacnem vrieskat jak najata...to iste so vstavanim...hlavne muž...kym mu pekne hovorim, nic, stale musim zjapat...a potom sa vadime, ze preco zjapem...a taky bludny kruh...mas takeho iste muza ako 90percent zien, tak ale budme radi, su na svete ovela horsie problemy...hlavu hore, bude dobre,chlapi proste su iní 🙂

bbarboraa
27. okt 2013

@heny22 fuuuha.. no nemile... ale je to tvoja chyba... prepac.. ale davas mu vsetko zybtocne ho "neobtazujes" ked nemusi a on berie po tych 7 rokoch vsetko ako samozremost normalka a standard... tak proste napr od zajtra sa zacni kajsie hrat s detmi ako jeho maminka a venuj sa na 100% detom... uvar iba pre deti, oper a ozehli len im... nic viac neumy neuprac nech zje co najde v chladnicke.. mozno ptm pochopi ze robis aj ine veci a vsetko naraz....
ja toto nemozem objedktivne hodnotit.. moj mm bol s malym doma od 6m ked ja som zacala v praci.. teda okolo domacnosti a deti vie na 100% vsetko (samozjreme nemyslim nejake 6chodove menu a marcipanove torty) a aj teraz ked ma maly 16m a ja musim na nocne a 24.. nemam najmensie pochyby ze by volaco nevedel nezvladal.. alebo nebodaj nepomohol... ked varim alebo upratujem venuje sa malemu proste automaticky... mame tiez napr.taku dohodu ze ked niiekam ideme on oblkieka ja vyzliekam ked prideme... ale jednoduchu tuto IGNORACIU by som neprezila... a sme len my dvaja sami na maleho od 5 mesiacov 1000k od najbliezsiej rodiny...takze mu nepomaha nikdy nikto

anatalia77
27. okt 2013

@heny22 nečítala som celé,stačili mi tieto vetné spojenia:
- že mi už ďaľšie dieťa mať určite nemôžeme, lebo by som ho nezvládla.
-pôsobím ako by ma moje deti obťažovali,
mám dosť

monulka82
27. okt 2013

hmmm, dost som sa zaoberala otazkou, preco mi chlap sam od seba nepomoze, ked vidi ako kmitam raz tam, raz tam, robim sto veci naraz a on nic. Dospela som k zaveru, ze vacsine chlapom treba presne povedat, co ma urobit, pretoze im to asi nedochadza a nam sa rozum zastavuje, ze preco je to tak, ved vidi, co vsetko sa okolo neho a pre neho robi. Tomu mojmu musim povedat raz, dvakrat, ze prosim ta, povysavaj a nezabudni aj balkon povysavat atd...A to sme spolu 10 rokov 😀 a furt to iste... Mozno aj v tvojom pripade, skus mu presne povedat, co ma urobit, bo ich to samo od seba zrejme nenapadne...

jul11
27. okt 2013

@bbarboraa poznam 🙂 obcas mame pocit,ze skoncime na psychiatrii,ale ked spinka alebo sa smeje,tak sme namakko.
A k otazke,manzel pomaha,robi okolo malej viac nez ja.jeden je s nou vonku,druhy upratuje,...

lulka12
27. okt 2013

@heny22 No niekde sa stala chyba ak manžel sedí pri počítači a ty kmitáš okolo nedeľného obeda a zároveň aj okolo dvoch detí v takom veku , ktoré ešte treba zabaviť a kontrolovať....
Ja mám doma najmladšiu dcérku , ktorá bude mať 4 a je úplne samozrejmé ,že ja keď som pri sporáku , venuje sa jej manžel ak treba....
To mám doma aj dvoch dospelých synov , ale moja dcéra je moje dieťa a nevešiam im ju na nos ale sa o ňu staráme výhradne my dvaja, lebo to tak cítime....
Manžel mi vždy pomôže s tým o čo ho požiadam. To je najistejšie a veľa chlapom nedocvakne 😀 😀 😀 ,čo treba a ak mu pekne poviem , môžem sa spoľahnúť....
Máš právo byť rozčarovaná , ale moja životná skúsenosť hovorí ,že treba komunikovať, komunikovať a komunikovať....
Povedať mu ako sa cítiš ,že si vyčerpaná , vyhorená stereotypom a všetko čo ťa ťaží....
Že je rozdiel ak sa babka o deťom venuje raz za čas a rozdiel ak to máš zvládať popri domácnosti a bez pomoci manžela...
Tak sa nedaj znechutiť , zariaď si aspon pár hodín za týždeň pre seba a nechaj manžela byť vzorným otcom.... Možno sa rozkuká a ocení aj tvoju prácu.... 😉 😉 😉

h2
27. okt 2013

Ahoj @heny22 , návod na použitie takého chlapa, ako je ten Tvoj: Všetko, čo od neho chceš a potrebuješ, mu treba povedať. Čakať, že sa dovtípi a niečo urobí sám od seba, je zbytočné. Je to smutné, ale je to tak. Nie spôsobom, ako rozkazy na vojne, ale napríklad tak, že mu povieš, že Ty teraz musíš napríklad navariť a potrebuješ a veľmi by Ti pomohlo, keby on zatiaľ napríklad povysával, alebo postrážil deti, alebo tak. Potom mu treba poďakovať, povzdychnúť si, že aká si rada, že je taký šikovný a ochotný. Bude sa cítiť dôležito a pomôže rád. (Aspoň dúfam!) A s tými výročiami či inými sviatkami, tak toto treba chlapom sústavne pripomínať, jednoducho odhodiť hrdosť a pár dní pred sviatkom sa spýtať: Kam ma zoberieš na výročie? Prípadne: Už si mi kúpil darček k narodeninám? 🙂

heny22
autor
27. okt 2013

Ďakujem za príspevky. Chlapi sú fakt asi z inej planéty a treba ich ku všetkému postrčiť, alebo im to priamo rozkázať. Asi fakt nevidia veci tak ako mi ženy a je pre nich podstatné niečo úúúplne iné ako pre nás. Asi dáme doma ešte jednu diskusiu na tému nové domáce pravidlá. Hádam to zaberie....

verinka100
27. okt 2013

Manzel pomaha odkedy sa krpec narodil, prebaluje, nakrmi, okupe...dieta sme chceli obaja, tak sa musi aj on zapajat. Vyhovorka typu, ze on chodi do prace neobstoji,lebo tam si psychicky oddychne, pokeca s kolegami,kamosmi, ma obed pauzu atd...kdezto ja som s malym nonstop. Prenho je to samozrejmost, ze mi pomaha. Poupratuje, ja zase varim a periem. V nasom okoli co mam kamaratky, rodinu, vsade manzel pomaha, niekde viac, niekde menej.
AKo ti tu uz radili, skus mu na jeden den nechat obe deti na starost a ty si vyraz s kamoskou, alebo len tak sa poflakat do mesta, este mu k tomu pridaj, nech navari, operie a ozehli a uvidis sama, ako zmeni nazor...ak nie, tak potom mu uz asi nie je pomoci 😔

viera77
27. okt 2013

keby mohol, tak dcerku aj koji 😀.......asi som mala a stale mam stastie na muza. Keby som ja cely den lietala okolo deti a este aj jeho zadku a on by pokojne sedel pred PC a nebodaj s komentom, ze kedy operiem, lebo uz nema ciste pradlo, tak ho asi v tom momente vyhodim z okna......." nieco take " by som pri sebe skratka nemohla mat.

mimake
27. okt 2013

A co tak ist na dovcu?sama bez deti a nechat ich na nom? Mozno pochopi. Moj muz mi pomaha vo vsetkom jedine co snad nikdy neurobi je zobudenie sa v noci kvoli malej. Mozem mu vysavat pri hlave a nic. Ale ked ho o cokolvek poprosim hned to urobi ( samemu mu to tiez nenapadne) Kosele si zehli zasadne sam - vie ze to nenavidim, povysava, poprata urobi veceru mne aj malej, poutiera prach, vylozi pradlo z pracky,,ale poprosit musim,sam to neurobi to uz by som chcela ozaj vela. Ked doma nepomaha, prestanem sa o domacnost starat aj ja. Po 3 dnoch bordelu a prazdnych hrncov pochopi co som tym chcela povedat a zacne sekat dobrotu.

@ivmila a preco zjapes? Ja ked mam navarene poviem len raz ze sa ide jest a ked pride neskoro ma to studene a ja mu to teda prihrievat nebudem. Chvilku to trvalo kym sme sa s muzom zosuladili co sa tyka domacnosti ale ja som sa naucila ze chlapom treba vsetko povedat narovinu a ukazat dosledky konania.... A jedna velka rada pre vsetky manzelky, partnerky a matky. Ak muz nieco doma pomoze pochvalte ho za to aj ked to neurobi spravne. Ja som svojho raz zdrbala za nedostacujuce umytie zachoda a od vtedy to robim sama ;) a ked utrie prach len na 2skrinkach tak zvysne 3 utriem ja ale i tak mam o dve skrinky na praci menej a manzel sa citi dolezity;)

959touareg
27. okt 2013

@heny22 takze po poriadku
1.ako je to u nas? - ako u vas,no ja som sa nikdy nestazovala
2. ako stiham deti, domacnost, seba? - zazrak, ale stihala som ,dokonca som popri detoch stihala chodit aj na 8 a pol hodiny denne do prace
3. a ci mi niekto pomaha?- nie nikto, stari rodicia sa nikdy nehrnuli do vypomoci s detmi

asi som supermama, alebo....ked som mala male deti pred mnohymi rokmi vtedy to bolo uplne bezne, ze zena sa starala o deti, domacnost +chodila do prace. nikto sa nad tym nepozastavil.
teraz vsetky mlade iba nariekate, nic nestihate a myslite si, ze manzel vam bude pomahat? ani nahodou- cest vynimkam,no tych je malo. doba sa sice zmenila, no muzi nie.

h2
27. okt 2013

@959touareg No, to si teda poradila! A to, že niekto stíha popri deťoch a domácnosti ešte chodiť aj do práce, nie je žiadny zázrak. Ja som pred polrokom nastúpila do práce a teda zmena je to jedine pozitívna (až na to, že som menej so synom, ale teraz to myslím v kontexte toho, ako zvládam domácnosť + deti), pretože kým som ja v práci, synček je v jasliach, kde je oňho postarané a dostane tam aj najesť a tým, že nie je doma, ani ja, ani muž, tak sa nenarobí toľko neporiadku. Navyše, tým, že som od rána do poobedia bez syna, tak potom, od nejakej 15.00, kedy poňho chodím, sme už stále len spolu, venujem sa mu na 100 %, lebo som "oddýchnutá" po práci. Takže tak. A ak máš deti už odrastené, tak na to zlé, ako si sama nestíhala, si už zabudla, jasné, že si to zvládla, tak isto, ako to zvládne aj @heny22, aj všetky ostatné mladé mamičky...

bibiana20
27. okt 2013

velmi...chodi do roboty na 5tyzdne a tak pride na 10dni domov a potom ani neviem ze mam dcerku vsetko robi okolo nej kupe,prebaluje,dava ju spinkat,papat,hra sa snou,berie ju vsade zo sebov a popri tomu aj mne velmi pomaha ja sa nestazujem je uzasny velmi sa snazi a stara sa o nas niekedy mam az pochybnosti ci si ho zasluzim lebo som dost sekera,vybusna a hadavy typ ale on vedel co si berie taze tak 😀 proste ho milujem

tenerifka
27. okt 2013

@heny22 Mame uz dospievajuce deti, ale ked boli male, mali sme vsetky prace okolo domu a starostlivost o deti rozdelene pol na pol(mali sme aj pani na zakladne upratovanie a zehlenie), kedze som zacala pracovat, ked mali baby 1 rok. Manzel bol s nimi napriklad od 8 do 16,00, potom isiel do prace on a ja som prisla domov(alebo naopak, on pracoval doobeda a ja poobede). Cez tyzden sme sa stretavali len v noci 😀 a samozrejme sme boli vsetci spolu cez volne dni. Manzel sa o decka a domacnost postaral kompletne-varenie, prechadzky, nakupy, zahrada,upratovanie....priznavam, ze asi robil aj viacej ako ja. Mne bolo uzasne, kedze som sa realizovala v praci a bolo aj o deti dobre postarane, po praci(alebo pred pracou) som si deti uzila, nebolo ich treba davat do jasli, a doma som sa takisto nepretrhla. Trik bol v tom dvihnut svoj zadok, ist do roboty a zaroven dat manzelovi priestor. Muzi nie su neschopni, neschopnymi ich robime my, lebo im to ulahcujeme a im to vyhovuje.

hradnapani
27. okt 2013

@959touareg zmenila sa doba, zmenili sa zeny (uz sa neuspokoja iba s tym, ze vsetko maju na svojich pleciach, chvalabohu) a tym sa zmenili aj muzi (chvalabohu na druhu). Nie, nemyslim, ze takych pomahajucich chlapov je malo. V mojom okoli je ich celkom dost. Samozrejme, kazdy pomaha svojim vacsim ci mensim dielom. Jednemu treba povedat priamo vsetko, druhemu staci pohlad na upachtenu zenu. Ale takisto je este dost muzov, ktori nepohnu prstom - tak to videli doma u svojich mam, tak to cakaju u svojich zien.

@heny22 kocky ti tu uz dali dobru radu: jasne povedat muzovi, co ocakavas. Ak je pri rozume, pochopi. Ak nie, tak vypovedat docasne poslusnost, aby si to zazil na vlastnej kozi. Az potom moze "pindat".
U nas: pomaha mi so vsetkym aj sam od seba.Niekedy sa zabudne pri svojej robote. Ak vladzem, tak ho necham robit si, ak nie, tak ho slusne poprosim. Som mojmu muzovi velmi vdacna za to, aky je...teda vlastne, do velkej miery mozem dakovat jeho mame 😉

959touareg
27. okt 2013

@h2 a co ine mam radit? ja som to stihala ako tisice inych zien a nejajkala. a bola som na deti takmer stale sama. a tak ti napisem, ze ked som chodila do prace, bolo to pre mna ovela horsie ako nonstop doma na MD s detmi. pre mna to bola naozaj dovolenka. 😉

0silvia0
27. okt 2013

@heny22
nelietaj, nestresuj, obed nemusí byť presne o 12-tej, môže byť aj o hodinu neskôr. Aj ja som taká bola, stresovala som, počúvala som nejaké vnútorné hodiny a myslela som, že ich musím poslúchať a popritom som očkom sledovala, či manžel vidí, ako kmitám. Keď si moje kmitanie nevšímal, nervóznela som a očakávala som, že priloží ruku k dielu a on si robil naďalej svoje. Som 12 rokov vydatá a zatiaľ som sa naučila toto:
-mužovi nič netreba naznačovať, treba povedať na rovinu
-neočakávaj vďaku, rob všetko s radosťou a prejavy vďaky ani nebudeš potrebovať
-neurážaj sa, muž často myslí pripomienku inak ako sme ju pochopili my, ženy
-neočakávaj dary, ak chceš, aby si manžel všimol výročie, sviatok, pripomeň mu to, poprípade sa nauč neriešiť sviatky ani ty 🙂 kúp si sama čo chceš, urob si radosť sama, sviatky a darčeky nie sú dôležité pre každého, dokonca poznám aj ženy, ktoré nemajú rady "darčekovanie"
-vnímajte každý deň s deťmi ako obdobie, ktoré sa už nikdy nevráti. Ja mám doma už pubertiakov a čo by som teraz dala za jeden deň na materskej dovolenke, keby som mohla znova vystískať také milé maličké deti! Môžem vám povedať, že pubertiaci už takí milí teda nie sú 😀

h2
27. okt 2013

@959touareg Určite je super, že si všetko zvládala, aj keď si musela chodiť do práce a nikto Ti nepomáhal, ale skús sa trochu vžiť do autorky témy, nestíha, nezvláda, muž jej nepomáha a Ty jej ešte napíšeš, že Ty si všetko zvládla, ešte aj viac a napriek tomu sa nesťažuješ. No, tak to jej nie len, že nepomôže, ale ešte viac ju to zdeptá... ☹

959touareg
27. okt 2013

@h2 nezdepta. aspon sa mozno zamysli nad sebou a uvedomi si, ze nie je jedina na MD s detmi a ked to ine zvladnu, zvladne to aj ona. ved je na deti celych 24 hodin doma sama,nech si zadeli cas, nechapem, co je na tom tazke. oprat, navarit,poriadit s detmi sa zahrat. ma na to cely den. manzel jej predsa tiez chodi do prace tak kus oddychu doma si zasluzi, ved zaraba peniaze pre rodinu. a co bude robit ked nastupi do zamestnania a vecer ju doma bude cakat dalsia sichta? a musi to stihnut vsetko urobit za 3-4hodinky co teraz robi za 24 hodin? pretoze oprat, vyzehlit, navarit a poriadit musi aj potom + este rychlo nakupy porobit. ved potom sa zosype.

anjelicek26
27. okt 2013

@heny22 - hlavne nerobit z komara somara... @959touareg ma pravdu. Niektore popri tych detickach este aj naplno pracuju... materska dovolenka je bohuzial ale hnusny stereotyp a cim je to dlhsie, tym nam ta kazdodenna rutina viacej lezie na mozog a vsetko pripada tazsie, nekonecne a bez vysledkov. Dnes bol vikend, takze stres a lietanie a presne na minutu vsetko - to kludne hod za hlavu. Ano ja viem, deti maju mat rezim, ale oni s hodinkami pri dverach nestoja, ze mami aha postel teraz okamzite. Deticky sa mozu zahrat aj same, preco by nemohli?Isteze treba po nich obcas ockom pozriet, ze co stvaraju, ale v ich vlastnej izbe sa im nema velmi co stat. Ono netreba stale aby rodic robil policajta, nech sa ucia hrat aj same.

Ako pises - lezie ti to cele na nervy. Preco nejdes do prace? Skutocne tomuto nerozumiem. Byt tak dlho nie je povinnost. Pomoze to tebe, pomoze rodine. Peniazky sa hodia, tebe prospeje zmena prostredia, kolektiv, ine myslienky. Ine oblecenie, iny rezim dna.

A nehadz to cele na manzela ;) Jedna hlupa hadka, netreba robit z komara somara. Pomahat pomaha, ono ako pisu baby vyssie, chlapom treba po lopate, sprav to a hento, ich to nenapadne. Takze cudny nie je 🙂 Zapajaj ho viacej, ale aj ty nahod spiatocku, netreba, aby bolo vsetko dokonale, hlavne nie cez vikend... je to oddychovy cas... pre obe strany. My v nedelu nerobime takmer nic, obcas rodinny vylet... potrebujem dotankovat energiu, dospat... domaznat sa s detmi, vyliezt s postele az o desiatej, dovtedy sa vykecavat, pritulit si ich..proste byt len spolu... lebo cez tyzden je toho viac ako dost, rozpisovat nebudem radsej xixi

maca_p
27. okt 2013

@959touareg tak vtedy asi este nebolo rozvitute to, ze panicek pred kompom na pokeci, alebo kde a ty varis, surujes a popri tom krmis deti...
ja osobne som proti tomuto systemu.
cize
@heny22 ked nieco robis, daj mu najavo, ze ho pri niecom, s niecim potrebujes. alebo rovno smar ten komp (jemne) o zem. u nas zabera to, ze urobim krik a rychlo sa spamäta.

h2
27. okt 2013

@959touareg Citujem: "manžel jej predsa tiež chodí do práce tak kus oddychu doma si zaslúži" a úplne hneď za tým:"keď nastúpi do zamestnania a večer ju doma bude čakať ďalšia šichta". Tak pán manžel si zaslúži oddych, ale žena má drieť, jak mulica a ešte sa pritom nesťažovať...

maca_p
27. okt 2013

@h2 😎 🙂
jasne, drzat hubu a krok, to by sa panickom pacilo... byt doma ako v mamahoteli.
nech si prerata, kolko by
@heny22 vysla opatrovatelka, prip. ci by stihala logistiku do prace a jasiel a skolky a kolo by v cdcianskom regione zarobila... lebo aj toto je potrebne vziat do uvahy. za 300 - 350 eur sa jej urcite neoplati ist do prace

zdenkam
27. okt 2013

pomaha vo vsetkom len nezehli 😀 ale mame 3 deti a tak sa to inak ani neda. Inak som teraz doma na materskej do 6 mesiacov, lebo u nas v Irsku neexistuje rodicovska takze po materskej sup do prace alebo bez penazi...a aj pri prvych 2 chlapcoch to tak bolo...nastastie robim part time takze vecery a vikendy..takze deti nepotrebovali nikdy opatrovatelku s muzom sme to striedali - myslim starostlivost a tak aspon viem vsetko ---len kojit nie 😀 , daval im mliecko co som odsala, pral latkove plienky, prebalov a cez vikendy varil a ostatne a brazdil ihriska a vyletoval s detmi kym som ja makala. Ale napriek tomu ze pomaha aj my sa tu a tam pochytime do hadky...ale kto sa neponahada? Nic tragicke a kazda burka prehrmi. Hlavu hore. Manzel chodi utorky na lukostrelbu vecer, takze ukladat do postele mam na starosti v ten den sama no a na oplatku chodim ja na kurt fotenia stredu ale to si malicku /ma 7t/ beriem so sebou lebo by ju nenakojil. U nas plati ze musime si dat priestor aj na vlastne zaluby..inak by to nefungovalo. A cez vikend hor sa na vzduch, vylety...ale my sme obaja typy co neobsedia doma, ked sa da. Ak by sme jeden boli ze akcny a druhy domased - vidim ze v tom vyletovani by bol problem.Takto to funguje u nas.

anjelicek26
27. okt 2013

@maca_p - ja si myslim, ze praca nie je len o peniazoch, ale casto aj o budovani sebavedomia. Nie kazdemu prospieva tolko rokov doma robit to iste den po dni mesiac po mesiaci. Pisem aj za seba, ja som po dvoch rokoch skriabala steny a bola velmi rada, ze zasa mozem ist do prace. Ked teraz pojdem do prace, v podstate budem odovzdavat svoj plat ako pises - opatrovatelke, za skolku a za skolne v skole... ale aj tak... doma je to tazsie... popri praci mi ta dvojita sichta neprisla hrozna, mala som viac energie, tych par hodin, co som mohla upriamit myslienky na nieco ineho, ako len na deti mi velmi pomahali.

zdenkam
27. okt 2013

ale inak ked sa pohadame tu a tam mam aj ja taketo pocity ako ty.....myslim ze kazda z nas sa tu a tam tak citi..hlavne po narocnom dni s detmi.....lebo oni deti su radost to hej, ale aj daju zabrat /teraz o tom viem svoje, ked si idem s 3mi dusu vyplut - ale nemenila by som/ az podrastu, bude mi chybat cas ked boli mali. Inak maju 6,5 r a 3 r - ti starsi chapci ale chlapci su taki, ze aj ked sa hraju vonku musim po nich ockom hodit, lebo napr. starsi ma dovolene ist aj do susednej casti stvrti ale mladsi jasne nie...ale myslis ze posluchne ked jeho starsi brat je pre neho "BOH" a vo vsetkom ho napodobnuje? Proste su to draci ti chlapci a stale su hlasiti. A myslim, ze ked budes mat za sebou svetlejsi den, ze si s manzelom dobre pohovorite ci ta rozosmeje, budes mat hned veselsi pohlad na vec. Ale tiez si myslim, ze ak je to mozne, mala by si dopriat aspon 1x do tyzdna taku 2 h pauzu od deti. lebo pre mna je napr. ta part time praca dolezita aj v tom, ze /jednak mi dava financnu slobodu - potrebujem mat pocit, ze si dokazem zarobit vlastne peniaze/ ale tiez mozem prec od deti...musim od nich aj prec, aby som im potom mohla zo seba viac dat.

maca_p
27. okt 2013

@anjelicek26 svojim sposobom mas pravdu. len ked si to preratas, dajme tomu, ze ty v DE zarobis 2000 eur a 1000 das opatrovatelke.
tu zarobis 350 eur a opatrovatelka chce minimalne 600 eur.
ak chces dat dieta do sukromnych jasli, tak tiez je to minimalne 400-500 eur. statne jasle v malych mestach casto ani nie su, alebo su plne.
+ musim spomenut, ze zena na slovensku s malymi detmi je takisto diskriminovana potencialnym zamestnavatelom asi ako rom.
prave toto riesia moje kamosky. jedna sa zamestnala u cinakov za 2,20 na hodinu na cierno a ta druha sa este nezamesnala. proste financie nepustia.
btw. tiez ledva cakam, kym nastupim do prace 🙂