Ako volať mladú babku?

lesana88
14. jan 2013

Ahoj zienky!
Mam taku otazku a mozno niektora z vas riesila rovnaku vec 🙂 Budem mat babo a rodina sa tesi, no a minule sme hutali nad jednou vecou... Viem, ze je este na to kopec casu, ale predsa. Ako bude moje dieta oslovovat moju mamu? Ide o to, ze mna mala mama dost mlada a aj ja mam teraz menej ako 25, no a jej mama este zije a ona je taka ozajstna BABKA, co pecie a hackuje 🙂 Moja mama by este aj sama mohla mat babo, je to mlada zena, pracujuca... Nie ze by jej oznacenie babka vadilo, to vobec, ale skor by som to chcela nejak odlisit a vyhnut sa "prababkovaniu" 🙂 ako je to u vas? Ake mena maju babky?

zzzz128
15. jan 2013

@lesana88 ahoj,aj my máme mladú "babku" a voláme ju BABA 🙂

fialkaa
15. jan 2013

muzova mama sa stala babkou velmi mlada (a este stale je mlada), tak si vymysleli, ze ju synovec a teraz uz aj nas syn volaju baba. je to celkom mile. moja mama si priala, aby ju maly volal starka, on sam si to nejako pokomolil po svojom a vola ju jaja. tak sa to u nas celkom udomacnilo. okrem toho mame este dedu a starkeho (svokor a moj otec), muz ma este obe stare mamy, jedna je babi a druha stara mama, nas maly si to skracuje na sta mama.
casto sa stretavam s tym, ze deti oslovuju mlade babky krstnym menom. myslim, ze aj to je dobre riesenie. mne by to teda aspon vobec neprekazalo.

henriett19
15. jan 2013

Moja mamina sa stala babkou v 39tich a volame ju babina 🙂 jej sa to tak viac páči ako babka 😀

anculala
15. jan 2013

@lesana88 my sme prastarych rodicov oslovavali babka - dedko a starych rodicov starka - starky. Az na strednej mi doslo, ze to nie je normalna, zvycajna "hierarchia" a ze babka moze byt vlastne stara mama 😀

baklik
15. jan 2013

moja mama ma 57 a ma pocit, ze je mlada na to, aby ju maly volal starka. tak ho ucime, ze je to baba. 😀 mne sa teda to baba vobec nepaci, evokuje mi to totiz baba-jaga. 😀
mala aj take pokusy, ze ho mame ucit, aby ju volal krstnym menom, ale to som zatrhla uz v zarodku. ona predsa nie je jeho kamaratka, je to stara mama, ci sa jej to paci alebo nie a ten vztah ma byt specificky nejakou uctou 😉

k_a_j_k_a
15. jan 2013

@lesana88 nech si povie Tvoja mama ako ju ma vnuca volat. My mame tiez mlade babky a aj dedkov. Moja mama mala minuly rok 50, tatino a svokor maju tento rok a svokra az buduci. A mame aj prababky a prededkov (niektori nemaju este 70) U nas sme to riesili tak, ze nasi si povedali, ze oni sa volaju medzi sebou starka, starky, tak su starki. Svokrovcov kazdy vola prezivkou, tak aj nase deti. A prababky a prededkovia su pre nase deti to, co pre nas - babi, babka, stara mama, dedko, dedo...

brutailka
15. jan 2013

moju mamku som urobila babkou ked mala 36 rokov 🙂 a bola BABKA 🙂

mukiii007
15. jan 2013

My to máme poriešené tak, že keďže s mojimi rodičmi Lia hovorí po slovensky sú Babi a Dedo a s drahého rodičmi zas po maďarsky, takže Mama a Papa. A veľmi skoro rozlíšila, kto je kto 🙂

betuska22
15. jan 2013

Ahoj moja mama 38 r babka ...a tiez mame aj prababky Ale adamko to vyriesil najskor boli vsetky babky anny po mojej babke a potom zacal volat moju mamu babka rena a svokra je babka majka a prababku vola stara babka na to sme si uz vsetci zvykli a je prababka uz stale stara babka aj ked ma iba 76 r 🙂 a zas dedkovia boli obaja tonkovia Len mojho tatu vola tonko a dedka volal stary tonko 😀

indiankaindi
15. jan 2013

U nás sme to vyriešili jednoducho, keďže tiež ešte žije moja babka, dcéra svoju prababku volá babička, ako my všetci a moju maminu aj svokru volá menom. Je to jednoduchšie ako vymýšľať milión synoným na slovo babka. Okrem toho oslovenie babka sa mne osobne nepáči, možno preto, že od malička som mala babičku, čo mi príde milšie. Okrem toho odlišovať ich je tiež komplikované. Keďže pradedka nemáme a z dedkov je iba svokor, je to starký a hotovo. Moja mamina je tiež ešte mladá, síce nie je úplne najmladšia, ale povahou je mladšia ako ja 😅 a príde mi komické, aby ju niekto volal babka 😀

lujza123
16. jan 2013

@lesana88 no u nas je to podobne, moju mamu dcerka vola menom, lebo my sme tak zvyknuty, rodicov volame menom a moja babka je babička...cize ked hovori o babkach povie babka + meno, ked ich oslovuje v rozhovore tak jednu vola babka, druhu menom no a prababka je babicka. Babicka sa nasledne tak zauzivalo v rodine ze ju tak volaju aj ostatne pravnucata

jabadaba
16. jan 2013

@lesana88 mojich rodicov volaju deti menami. Vedia, teda ten starsi aka je ich "funkcia", ze su to stari rodicia, dedko, babka, ci stara mama, stary otec. Ale oslovuju sa menom. Nic neobvykle, ani to nic nemeni na ich vzajomnych vztahoch. Vztahy su skvele a nasi su prikladnymi starymi rodicmi. Oslovenie teda nema ziaden dopad na to ako sa stari rodicia spravaju k vnucatku, keby si nahodou nad tym uvazovala. Je to na zvazeni a rozhodnuti kazdeho jednotlivca, ako mu vyhovuje. Slovencina v tomto ohlade nie je velmi taktnym jazykom, ak mam byt uprimna. Titulovat niekoho, ze je stary, ehm...dost cudne. Krasne to maju madari, anglicania, nemcuri - velka mama, velky tato. Voci tomu naozaj nemoze nikto namietat. Detto babka! znie priam "uzasne". Pod babkou ja osobne si vybavujem staru zenicku v kapcoch, nie vitalnu zenu v strednych rokov. No, takze v tomto sme sa my Slovaci zas predviedli, rodeni diplomati no...ehm!

oblacik00
21. jan 2013

u nas je moja mama babka a moja babka je babička maly ma 2 roky a nerobi mu problem rozumiet a rozlisovat babka a babicka

rebeka25
24. jan 2013

@lesana88 ahoj my sme toto iste riesili ked sa nam mal narodit prvy syn - prvy vnuk mojej maminy ktora mala vtedy 45rokov , cize mlada zenska 🙂 a nezdalo sa nam ze by ju maly volal Babka, alebo starka , proste to v nas evokovalo babicku z rozpravky a nie moju mami . No tak sme sa nakoniec zhodli na Babina .
Ja mam teraz 26 ale vyzeram tak na 15 ked nie som namalovana a v tricku tak ked sme napr. isli na kupalisko tak sme platili za za dva dospele (mamina s ocinom) a dva detske (ja a moj prcek ) som sa smiala ze jaaaj ako mi je dobre som slobodna 15-ka bude piatok ide sa na didžinu :D

andrejka1983
24. jan 2013

@lesana88 my sme si to odlíšili jednoducho, kedže ja som Prešova a manžel z Prievidze..., tiež máme mladých rodičov, nuž a moja mamku voláme babka a manželova mamka je starká....moja nie mamka ale babka je babka Anka a manželova babka je babka Tonka...čiže tiež žiadne prababkovanie nemáme 🙂

miriam11
24. jan 2013

@lesana88 volajte ju Starka a Tvoja babka bude Babka 🙂

lesana88
autor
25. jan 2013

@rebeka25, detsky vyzor mam teda a ja, pokial sa nenahodim 😀 takze to poznaaaam...a zdedila som to po mame, teda skor ona vyzera ze by mohla mat babo, nie ja, pubertacka akasi 😀

sherynkamalinka
25. jan 2013

a moja si nezela aby sme ju volali babka 😀

zaza218
25. jan 2013

My volame BABKA,ale mam kamaratku a jej deti volaju babku po mene

didi44
5. mar 2013

@lesana88 ...je naozaj poznat, ze si mlada..a... Inaksie by si vedela, ze mama je mama...a ty by si jej inak hovorit nemala... 😀

elise
5. mar 2013

u nás sa hovori babina 🙂

novamamima
5. mar 2013

babenka 😉

atka3
5. mar 2013

moje deti volali starká a prastarkú babka. alebo v iných rodinách mladšie staré mamy oslovuju menom

simca06022011
5. mar 2013

no neviem.. ja som malu naucila na babku a dedka a neriesim.. dakedy boli starke aj mladsie a vsetci to prezili... svokra ktorej ide na 60tku fnukala ze ona nie je ziadna starka, tak to som raz dva dala do poriadku.. samozrejme cca rok volala mala moju maminu 48rocnu "Bea" ale uz sa nejak prepla na babku 🙂

pingu1
5. mar 2013

ja hovorim svokre ''babka''

minie
5. mar 2013

Môj manžel volal starých rodičov OMAMA a OTATA. Nikdy predtým som sa s tým nestretla, ale je to tiež zaujímavé riešenie...

ketrinka17
5. mar 2013

Svokrovci su babinka a dedko a moja mamka sa oslovuje po mene alebo babinka a otec je ďaďa 🙂

didi44
6. mar 2013

...ja odporucam vraviet jej jezibaba....znie to tak romanticky... 😀

tajna82
8. mar 2013

moj svokor hovori tej svojej bosorka...vraj to znie tak pravdivo a vecne..

juliana77
8. mar 2013

čo tak spýtať sa našich politikov. tí majú tie naj odpovede