Ako volať mladú babku?

lesana88
14. jan 2013

Ahoj zienky!
Mam taku otazku a mozno niektora z vas riesila rovnaku vec 🙂 Budem mat babo a rodina sa tesi, no a minule sme hutali nad jednou vecou... Viem, ze je este na to kopec casu, ale predsa. Ako bude moje dieta oslovovat moju mamu? Ide o to, ze mna mala mama dost mlada a aj ja mam teraz menej ako 25, no a jej mama este zije a ona je taka ozajstna BABKA, co pecie a hackuje 🙂 Moja mama by este aj sama mohla mat babo, je to mlada zena, pracujuca... Nie ze by jej oznacenie babka vadilo, to vobec, ale skor by som to chcela nejak odlisit a vyhnut sa "prababkovaniu" 🙂 ako je to u vas? Ake mena maju babky?

horana
9. mar 2013

Babka nie je ziadna urazka ani pre vekovo mladsiu zenu, ktora este pracuje a je moderna.
Uprimne nechapem take komenty ze sme sa "slovaci zase predviedli" alebo ze "je to komicke".
Co je komicke na tomto stave? Pre dieta urcite nic, a isto ju tak budu volat radsej nez "len" menom aby sme ju "neurazili", menom mozu volat hociaku znamu odvedla. Pre dieta je babka velmi mile doverne jedinecne pomenovanie. Pre jedinecnu osobu v ich zivote.
To ze ma niekto asociacie babky ako zvraskavenej zosuverenej starenky sediacej knisajuc sa pred svojou drevencikou v satke, verte ze dieta toto neciti ani nahodou. Prisposobi si naopak svoju predstavu babky tomu co vidi v reale.
Je pravda ze existuje akysi vsobecne vzity archetyp babky, ktora ma byt napomocna, vramci moznosti samozrejme, ale starostliva, trpezliva, skatka a dobre vyzreta osobnost so skusenostami, poucena zivotom. Na tom vsak niet jedinej negativnej asociacie co by mohla kohokolvek urazat alebo byt na smiech! Taka osobnost sa uz nezenie za vonkajsimi cielmi tak razntne ako rodicia - mlada generacia, ale viacej za zacina obracat do vnutra, nie nerezignuje na svet ani dianie v nom, ale ma to byt prestupene uz urcitym nadhladom prameniacim so skusenosti preziteho. Vie si najsit cas na podstatne veci a vnucata su jednou z nich.
A ze niektore zeny ktorych deti uz maju svoje deti (prepytujem bez ohladu na vek) toto nepobrali ani za roky, akasi nezvyzretost osobnosti siriaca sa v dnesnej dobe, kedy sa bojime staroby ako cert kriza, hlavne ziadna vraska, hlavne stale vyzerat cool ako omladica, to je zase o inom. A stale sa kamsi rutit, aby sme nepremeskali - co vlastne? Cize aj z tohto pohladu chapem obavy niektorych - aj ked nanajvys z ich pohladu ci pohladu mladej maminy ale nie deti! - "predcasnej" babky, ktora o nejake vnucata a predavanie skusenosti im nejavi zaujem a ma pocity ze si "este nic neuzila a uz musi byt babka". Nevie sa zhostit tejto role a je nesvoja.
Zena v strednych rokoch je totiz v sucasnej civilizacii v kurze, babky by sme najradsej niekde upratali, starobu berieme ako strasiaka ktory odsuvame, radsej sa nedivat. Najvacsia chyba. Spravne zostarnut je nadherna vec, a nie je to kratky proces, trva desatrocia, uplne porovnatelna so vsetkymi ostatnymi zivotnymi fazami zeny. Skoda ze to tak malo ludi vidi. Volakedy boli stare mamy/babky ctene, pomaly viac nez matky, dnes to tak nie je. Volakedy vzbudzovali pravom uctu, dnes po nich pes nestekne co sa tyka medii, povedomia. Ale maju na tom casto vinu aj oni sami, ze sa nechaju do takejto pasce vlakat, my vsetci, ze to neucime svoje deti, ze nie su hrde na svoj stav, lebo kazdy zivotny stav je rovnocenny, kazdy ma vyhody aj nevyhody vyvazene, len treba vidiet.
Nebojte sa volat babky babkami, je to pocta, nie hana. A "mlade" babky, nehanbite sa byt babkami, sami ste mali svoje dcery skoro a tak sa nedivte ze oni mali svoje deti po vasom vzore tiez skoro, to ste mohli cakat. Ked nelutujete svoje rozhodnuetie mat dvoju dceru skoro, nelutujte anit o ze ste sa stali skoro babkami, to ste totiz mohli cakat, je to akosi logicke. Nie je na tom nic zleho. Da sa z toho vela vytazit, ak sa vie ako, utekom pred tym vsak nie.
Dieta bude viac zmatene ked sa vyraz babka bude obchadzat, budu citit najek tabu ze nechce, ale preco? Je na tom nieco zle? Kult mladosti a vykonnosti tejto civilzacie dohnany ad absurdum jedine ak...

anuskaaprazko
9. mar 2013

@lesana88 starka, stara mama alebo nech ju vola dieta menom 🙂

ivianocka
9. mar 2013

my volame babku babina.

lesana88
autor
10. mar 2013

@horana, uz som spominala, ze tu nejde o to, ze moja mama NECHCE byt volana babka! no my v rodine mame BABKU, moju babku, ktoru vsetci tak volaju...preto len hladame alternativu, ine meno, ktora vsak stale bude vyjadrovat rovnaku funkciu 🙂

sense
10. mar 2013

@lesana88 ppokial by ju to mame tvojej nevadilo nech ju dieta vola babka + krstne meno tvojej mamy, alebo babina, to mi znie nevie preco krajsie ako babka...

lesana88
autor
10. mar 2013

@sense, babina sa paci aj mojej mame, myslim, ze uz sa pre to aj nejako rozhodla 🙂

katushka16
10. mar 2013

moje malé volajú moju maminu po mene-jej sa to veľmi páči...a tiež nechcela,aby ju volali babka... a moju svokru volajú buď po mene alebo babka plus meno.

lauricka
10. mar 2013

a preco by tvoje dieta nemalo volat svoju babku babkou? Je to jeho babka? Je. A jemu je uplne jedno, kolko ma rokov a ako vyzera 😀. Len si spomen, ze malym detom sa stari zdaju aj tridsiatnici 😀 Ja volam ich babky babinka, lebo tiez su to pracujuce zeny, ktore ako babky nevyzeraju (obidve babky). Babinka je take fajn, podla mna.

danim
10. mar 2013

@lauricka presne to iste som sla napisat 😀 😀 ( najprv som si myslela, ze sa tu riesi to, ze ako maju rodicia dieta oslovovat babku dietata pred dietatom- vzhladom k jej veku ). a okrem toho si myslim, ze ked sa babo narodi, babka bude cela stastna, ze je babkou 😉

nikuska0106
21. mar 2013

Ahoj ja som mala dcérku v 20 a moja mamina mala 41 ,teraz ked žijeme v Uk Emkine spoluziacku majú mami v takom veku ako ona starku 🙂 ,emka od narodenia volala starých rodičov krsnym menom a teraz ked je väčšia s mojou maminou ma taký pekny vzťah a ju stále oslovuje menom 🙂

kate95701
22. mar 2013

babka je babka či má 40r alebo 70r, nase deti volajú svokru babka eva, a svokrinu mama volali stará babka alebo starká,majte sa

sjuzi
22. mar 2013

Moja mama je pre chalanov Babina a svokusa Babka a je to jasne. Dedka maju uz len jedneho. Ostatnych v rodine (tety, ujov, strycov) volame krstnym menom. Inak pre zaujimavost, ako dieta som poznala svoje 2 prababky, jednu sme volali Omama a druha bola Babia. 😉

kaserik
8. okt 2013

Ahoj ja som mala taky isty problem a vyriesili sme to tak, ze ju vola oma (z nemciny) a hlavne to neznie tak babkovsky 😉 Len pre informaciu. Mojho otca vola drnda 😀 On ju zacal volat drnda a nakoniec to prischlo jemu 😀

briketa
8. okt 2013

@lesana88 ja volam svoju staru mamu mami a matku mamicka alebo mam. robime to tak uplne odmalicka nie je to nikomu divne 🙂.
Moj starsi brat ked mal styri roky tak stale volal staru mamu "mami" (lebo ved nasa mamina ju tak volala). A ona mu hovori - ale Petrik, ja nie som mami, ja som stara mama. A on jej naspat - Ale mami, Ty predsa vobec nie si stara!.... a uz to nikto nikdy neskusal menit 🙂

sussie259
8. okt 2013

ja som mala mladu babinu, bo mamina ma mala v 19- a tak nemala babi este ani 40 🙂 a volali sme ju babi- babina,
moja mamina mala teraz 50 a vobec na to nevyzera 🙂 a mala ju vola tiez babi, alebo obcas emi- tak ju volame aj my so sestrou 🙂 a svokru vola babka, ta ma cez 60- a u nich v rodine sa volaju babicka 🙂

fra
8. okt 2013

naše deti volajú mojho ocina krstnym menom už od narodenia a všetci si na to uplne zvykli ... a moja mama sa doteraz zlostí, že tiež nezaviedla oslovovanie menom, jednoducho jej to "stará" v spojení "stará mama" strašne vadí ale už decká nepreučí 😅 ja za seba- tiež budem radšej ked mi budu vnučata hovoriť menom, ako by mali používať vyrazy ako babka či stará mama... inak dnes ma v obchode jeden pánko nazval "tetuška" a skoro som mu jednu usalašila 😅😅😅

bluray
15. sep 2017

mna by zaujimalo ako toto maju vyriesene v inych krajinách Sveta, možno to maju vyriesene lepsie ako slovo starí rodicia

domculik
15. sep 2017

@lesana88 u nas bola podobna dilema. moj maly to napokon vyriesil sam a vola moju mamu BABIKA 🙂