Ako vysvetliť mame, že mám svoj život?

zaba9
11. feb 2016

Ahojte. Ani neviem kde mam zacat,ale potrebovala by som vediet neake Vase nazory,ako mam mamine vysvetlit,ze uz mam svoj zivot. Mam 36 rokov,dve deti,minulý rok rozvedena. Asi pred 3 rokmi sme sa odstahovali od nasich /dovtedy sme tam byvali/, a odvtedy to pretrvava. Byvam asi 10 domov od maminy. Odkedy sme odisli,stale ma ako keby kontroluje,spehuje,presne mi vie povedat kto kedy kolko u mna bol a podobne. Potom mi vycita,preco ta a ta navsteva tolko u nas je,preco sa nevenujem detom a podobne. Nesuhlasi s mojim novym partnerom,stale mu vypisuje sms,ktore ho aj dost urazaju. Bol uz aj on za nou,aj jej to pisal,no stale nic. Raz mojej starsej dcere povedala,ze ona vie,ze u nas je moj priatel,lebo ze vtedy je rozsvieteny cely dom. Tak toto ma pobavilo,ale aj som mala strach,ze ma,nas sleduje. deti s mojim priatelom nemaju problem,rozumeju si. Skor babka do nich vklada pochybnosti. Preto ich ku nej ani moc nepustam,ale zas nechcem uplne obmedzit ten kontakt. X krat som sa uz s mamou /babkou/ rozpravala, ale pride mi,ze ona chce aby som stale robila len to co povie ona. Raz mi dokonca poslala mms priatelovho domu,ze sa ide porozpravat za jeho rodicmy,ze akeho syna vychovali. Pritom priatel je este odomna starsi,a nase rozvody neboli kvoli tomu druhemu,boli sme uz rozvedeny ked sme sa spoznali. Ako by som sa mala ku nej chovat,spravat,aby to bolo ok. Nechcem sa s nou obchadzat.

limetka69
11. feb 2016

No nechcem ta strasit, ale podla mna y, je neskoro na napravu v tvojom veku. Vidim to na mojej mame a jej mame-mojej babke. Ma komando cely zivot. Proste baba ma kluc od maminho domu, hocikedy zrobi prepadovku v sobotu rano so zjapotom, ze ako je mozne, ze je 8 h rano a ona spi a nic nerobi ked je tu tolko roboty......... Zjape, zjape, zjape....nic nepomoze, vyzjape sa a ide kopat na zahradu, navari jej gebuziny co mame nechutia, tiez si neda vysvetlit.... A je to cim dalej horsie s babkinym vekom. Ja to sledujem od mala a prve co som urobila bolo, ze som sa mame vzoprela hned po puberte. Proste jasne hned na zaciatku som jej vysvetlila, ze nedopadneme my dve ako ona s babkou. Si myslim, ze keby som si to nechala tak bt sa mi montovala do zivota presne tak isto. Ale tyn, ze som jej jasne povedala co a ako tak sa uvedomila aj sama, ze mi nebude robit to co jej vadilo. A s babkou to je strateny pripad uz, co moze teraz robit so zenou co cely zivot bola zvyknuta komandovat svoje dcery? 3 usli a moja mama bidnatko ju nakoniec aj dochova.

zaba9
autor
11. feb 2016

@limetka69 no ved aj ja,ked asi po roku od nasho odchodu som uz toho mala dost,isla som za nou,riadne som jej vysvetlila co si neprajem a nic. Chvilu bolo dobre a znova to iste. Neviem uz co ...

timea7
11. feb 2016

@zaba9 posadiť si ju oproti vám - ty a priateľ a povedať jej síce slušne, ale dôrazne, že si neprajete, aby riešila váš život, ak s tým neprestane raz a navždy, budeš nútená s ňou prerušiť akýkoľvek kontakt, čo by ťa mrzelo, lebo ju máš rada a tak veríš, že obráti svoju pozornosť a energiu iným smerom. Ak nabudúce začne s nejakými rečami, postav sa a so slovami - toto nemusím počúvať odíď do inej miestnosti. Verím, že keď budeš vytrvalá, prestane ju to časom baviť. Ak nie, ostáva len sa odsťahovať aspoň 100km od nej, desať domov je málo. Držím palce.

cawes
11. feb 2016

No ms to tazke, v prvom rade by som zmenila priatelovi cislo resp nech si ho zmeni tak aby ho tvoja mama nemala tym padom mu nebude vypisovat. Resp on si ju moze zablokovat aj to je moznost. Detom by som vysvetlila ako to je mame by som razne povedala ze ak jej moj partner vadi je to len jej problem a ze ai nezelam aby navadzala deti proti nemu a ak to nemieni akceptovat tak tam deti nebudu chodit. Ja nastastie taky problem nemam ale ked sa maly narpdil mali vsetky babky tendenciu tahat ho na ruky ja som povedala bud ho nechajte alebo nebudeme chodit pretoze mne pootom doma place ked ho pustim na 2minutky. Odvtedy nemam ziaden problem vsetci akceptuju moj vyber, moje rozhodnutia@zaba9
@limetka69 nezavidim tvojej mamke

j.a.n.e.7
11. feb 2016

Uff, no stále sme deťmi svojich rodičov, ale toto čo robí Tvoja mama je už príliš, asi nevie čo s voľným časom, inak by sa do Teba, vás nemala čas takto starať. Ak by mala ďalšie excesy, asi by som ju taktne ale rázne konfrontovala (prípadne aj s novým partnerom), že si ju vážiš, ale toto a toto je Tvoja vec. Určite ak by mala svoj okruh známych a nejaké aktivity primerané jej veku, možno aj prácu, tak by sa to vyriešilo si myslím. Ale to by musela ona chcieť. Inak, je to asi aj vekom, že rodičia začnú byť so starobou viac upnutí na svoje deti a samozrejme že chcú mať pravdu za každú cenu, takže niečo je vek, niečo povaha, zdravie....

zaba9
autor
11. feb 2016

@j.a.n.e.7 aaaano,toto si trafila,vo svojom volnom case nema co robit,otec chodi na tyzdnovky,takze byva sama,a aj pracu ma nie namahavu,takze veeeeela casu nema co robit,a potom len vypisuje sms kade tade. Ani kruzky,ani susedy na pokec.

zaba9
autor
11. feb 2016

ked si spomeniem len na minuly rok,tak za den mi napisala mozno aj 30 sms . Rozne vycitkove,psycho.....

natalym
11. feb 2016

@zaba9 Mne sa zdá, že toto je už diagnóza........ ☹

agiagi
11. feb 2016
Používateľ agiagi je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od agiagi.

tak to je isto diagnoza :(

timea7
11. feb 2016

@zaba9 kľudne si jej mohla povedať, alebo odpísať, že si nemusí drať mobil, lebo ty jej správy bez prečítania zmažeš a tiež si myslím, že je to na odbornú pomoc 😖

cacianka
11. feb 2016

no veľmi ťažká situácia, najmä citovo. chceš si vyriešiť zaťažujúcu situáciu, nechceš veľmi raniť - veď je to vlastná matka, ale žiť si po svojom. nepomohli rozhovory, tak jej skús napísať. pri písaní budeš mať času koľko chceš a oveľa ľahšie naformuluješ svoje pocity. dáš jej najavo že ju miluješ ako svoju matku, rešpektuješ ako človeka, ale to ako zasahuje a nevhodne komentuje tvoj život, hucká a psychicky stresuje deti, prekračuje únosnú mieru. napíš jej že sa s ňou nadalej chceš stretávať v pokoji a mieri, považuješ ju za rozumnú ženu, ktorá pochopí že si žiješ svoj život tak ako považuješ za vhodné, nerobíš nič čím by si privolávala hanbu na svojich najbližších, rešpektuješ jej názory, ale len po rozumnú mieru a jej kroky už presahujú slušnosť, mieru.
nerešpektuje ona teba, tvojho priateľa a tvoje deti, preto veľmi vážne zvažuješ o obmedzení kontaktov s ňou, kým sa situácia neukľudní a nedostane sa do vhodných koľají, lebo ťa jej správanie uráža, obťažuje a znepríjemňuje ti život. či sa takto chová správna matka ? snažila si sa s ňou o tom hovoriť, ale napriek mnohopočetným snahám sa to nezmenilo, preto volíš takúto písomnú formu.
tvoj partner by jej mal napísať tiež, že si žije svoj život,tak ako chce a s kým chce, nerobí nič proti tvojej vôli a proti tvojim deťom a ani ti ničím neubližuje, ona sa nemá čo do neho starať. neželá si kontaktovať jeho rodičov a akékoľvek jej snahy starať sa do neho. že jej kroky považuje za prenasledovanie, ohováranie, urážku na cti a ak nezastaví - neskončí svoje obťažujúce konanie, zváži právne kroky na svoju ochranu. má svedkov, písomné dôkazy v telefóne.
ak máte niekoho z rodiny alebo susedov,kolegov, farára - čo ju bližšie poznajú, skús si s nimi rozumne pohovoriť, aké máš starosti, že nevieš ako to máš riešiť, ale je to už neúnosné, zraňujúce, popros ich o radu, ale aj kvôli tomu aby vedeli aká je situácia, že nie ona má pravdu, ale už to prekračuje k psychickému týraniu. lebo by bolo veľmi ľahké zamknúť pred ňou, totálne ju ignorovať, zmeniť telefóny, alebo sa dokonca odsťahovať, ale rozumný človek to chce riešiť ku spokojnosti všetkých zainteresovaných ... hlavne ak je účastníkom matka a deti
môj názor. rady, je len na tebe k čomu sa odhodláš, aká je pre teba najlepšia cesta, len ty poznáš, seba, deti, partnera a hlavne svoju matku a čo by mohlo platiť.
veľmi držím palce, ale riešiť to treba, aby sa to nezvrhlo na niečo oveľa horšie a smutnejšie.

limetka69
11. feb 2016

Dievcata, myslim, ze vsetky to myslite dobre. Ale aspon ja mam pocit, ze tato mama si neda dohovorit presne ako moja babka. Proste ma pravdu ona a hotovo a nech sa jej nikto neopovazime odporovat, lebo len potom zacne cirkus. Tu vazne pomoze len odist sto km. :/

nyusika
11. feb 2016

Respekt a ucta voci matke je OK, ale toto je uz neunosne.
Nerozumiem, naco ma matka cislo na priatela a naco vie, kde byva...to je jedna vec.

druha vec je, ze si jej asi naozaj dorazne nepovedala, ze toto si neprajes,
si dospela, nemusis mat vycitky svedomia, ak na taketo spravanie budes reagovat razne. ak nic ine nepomoze, tak aj nahucat a vykazat z tvojho domu.
zdoraznujem slovo dorazne 🙂

komu niet rady, tomu niet pomoci. po dobrom to, zjavne, nepojde.

timea7
11. feb 2016

@limetka69 ja mám tiež ten pocit, ako ty, preto som radila rázne to stopnúť a ak to nepomôže, odsťahovať sa, nedá sa predsa takto žiť stále. Jasné, že bude bombardovať aj potom, len sa jej to bude dať výrazne obmedziť - nebrať mobil, telefonovať len v určený čas, upozorniť, že po podobných slovných útokoch, ako tu boli spomínané, položím telefón a raz začať sa dá ja návšteva prežiť, aj s dýkou v chrbte.
@zaba9 ešte ma napadlo, že keby ku mne prišla mama synovej priateľky s mudrovaním, ako som si vychovala syna, tak by som ju otočila od dverí, nech si ide mudrovať inde. Čo tak ju niečím zamestnať - pes, mačka, záhradka....Inak tiež nechápem, na čo jej tvoj priateľ dával číslo svojho mobilu, keď viete, aká je....

lintu
11. feb 2016

Ja tú ženu z istého hľadiska chápem. Je sama, nemá čo robiť, nemá sa s kým sa rozprávať, tak sa snaží zaujať pozornosť aspoň u svojich najbližších. Žiaľ asi nemá stanovené pevné hranice alebo si sama neuvedomuje, kedy už svojim správaním prekračuje medze. Takže v prvom rade si s ňou treba sadnúť a ešte raz sa dôkladne porozprávať o tom, čo pre Vás ešte je a už nie je únosné. V druhom rade - neviem koľko má pani rokov - ale či už z jej vlastnej iniciatívy alebo tej vašej, by bolo fajn popracovať na jej voľnom čase. Ak už nechce byť spoločensky akčná, nájsť jej aspoň pár činností, ktorými sa zabaví, kým pôjde spať. Existuje kopec možností od športu, ručných prác, drobných výletov po okolí, starostlivosti o domáce zvieratá.... Ak počas dňa bude mať viacero činností, pri ktorých s nebude mať čas spomenúť ani ako sa volá, tak si pravdepodobne nestihne spomenúť ani na vás 🙂
Mimochodom to sťahovanie by som videla iba ako posledné východisko z núdze. Predsa len ľudia starnú. Čím ďalej budú potrebovať tým viac a viac pomoci a ak vás nemá kto iný zastúpiť, pendlovať potom zase pol Slovenskom hore dole...no neviem.

zaba9
autor
11. feb 2016

@limetka69 preeeeeeesne,ona ma pravdu a hotovo

timea7
11. feb 2016

@zaba9 ale veď nech si ju má, najmä nech s ňou neobťažuje ostatných. 30 SMS denne a sledovanie, kto, kedy s kým dcére prišiel a či má vysvietený dom alebo nie, zaváňa už manipulátorstvom.

zaba9
autor
11. feb 2016

no dievcata,dnes som urobila dalsi krok,ze idem jej nieco povedat. lebo dnes zacali dalsie sms na priatelovu stranu. Samozrejme sme skoncili pohadane,ale uvidim co z toho bude dalej. Lebo este napr.mojim detom chysta a nechava rano v schranke neaku drobnu desiatku,ale pritom deti si beru aj z domu,aj v skole maju zaplatenu. Vrravim jej,nech im to chysta len dva krat do tyzdna,lebo uz aj tak to nezjedia,a vzdy to vyhadzujem.Chcela som,len aby sa neplytvalo potravinamy.na to my odpovedala,ze ona ma peniaze na to,aby to vyhodili. Neviem,povedala som jej razne,ze si to a to neprajem, vraj je to jej vec co si robi,ci sa prechadza okolo nasho domu a pod.

natalym
11. feb 2016

@zaba9 Mala si jej povedať, že nechceš nič. Väčšinou takíto ľudia nechápu, že len niekedy 2 x do týždňa. Buď alebo.
A je to diagnóza. ☹
Podľa mňa by si jej mala dať ultimátum. Buď prestane robiť toto, alebo sa úplne odstrihneš. Bodka.

nyusika
11. feb 2016

@zaba9 prepac, ale ja si myslim, ze je to aj tvoja chyba...ked jej nedokazes povedat narovinu, ze ti toi vadi, tak sa nestazuj.
zvys hlas, nahulakaj, poloz telefon...ZAKAZ volat tvojmu partnerovi.
ona vyuziva len to, ze ty si "tutko", co sa nevie ozvat.

zaba9
autor
11. feb 2016

@nyusika nie,nie,rozpravam sa s nou dost nahlas a na rovinu. Aj dnes. Ale uz neviem ani ako na jej argumenty. Dnes som jej povedala,ze nema co pisat priatelovi,a vobec nie take sms co mu pisala. Na to mi odpovedala,ze ona si moze robit co chce. Priatel jej neodpisoval,ale vies,podvedomie pracuje...

nyusika
11. feb 2016

@zaba9 tak uz nic nevysvetluj, neargumentuj, odteraz proste ignoruj...ked sa inak neda.

agathachristie
11. feb 2016

@zaba9 odstrihnut zo života aspoň na nejaký čas. Nič iné nepomôže.

cecil36
11. feb 2016

@zaba9 povedat razne, este raz prerusim s tebou kontakt zmenime si cisla. A ak by to pokracovalo,ajy by som to spravila. Toto je dost za hranicou co ja tolerujem.

valentinkaa
11. feb 2016
Používateľ valentinkaa je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od valentinkaa.

treba si dat hranice

lubkavargova1
11. feb 2016

jak s tym tresne tvoj priatel, tak budu oci pre plac...a od maminy "ja som ti to vravela!"

timea7
11. feb 2016

@zaba9 mame povedz, že ona si môže robiť čo chce, kým to neobťažuje iných. Ak áno, potom musí očakávať následky. Tie môžu byť napr. také, že si zmeníte čísla mobilov, že sa s ňou prestanete stýkať, alebo že sa odsťahujete. Spýtaj sa jej, či je to jej cieľom. Povedz jej, že chápeš, že je svojím spôsobom nešťastná a rada s ňou navštíviš odborníka, ktorý by jej pomohol. Úprimne, pochybujem, že ju tam dobrovoľne dostaneš. Ostáva naozaj len zmeniť čísla mobilov, aby zistila, že to myslíš vážne.

cacianka
12. feb 2016

@timea7 - alebo na začiatok skúsiť zablokovať prijímanie SMS a hovorov, ak sa to na danom modely mobilu dá, nech sa jej vracajú ako nedoručiteľné,.
@zaba9

cacianka
12. feb 2016

aj ja si môžem robiť to čo chcem - ALE - moja demokracia končí tam, kde začína toho druhého.