Ako ženy všetko stíhajú?

4. aug 2023

Ahojte baby, neviem ani či som sa prišla posťažovať, alebo len po radu, ale ako ženy všetko stíhajú? Som doma už dva roky s dcérkou a mam pocit že som si stále nenašla systém ako fungovať v domácnosti + s dieťaťom.
Večer s manželom poupratujeme, ideme spať. No ráno, keď urobím raňajky + nachystám seba na bežný deň (nejako upraviť ksicht, vlasy, obliecť sa) mam pocit že naša domácnosť je ako po výbuchu a tým začína ranny kolotoč - upratať kuchyňu (pracovnú dosku čistím skoro nonstop), naložiť/vyložiť myčku, dať vyprať, umyť WC, umývadlo, pozametať balkón, zložiť prádlo, uvariť (buď normálne jedlo alebo len prílohu k uvarenemu), utriet prach, nachystat dieťa, nachystať jej desiatu, upratať hračky, ustlať posteľ atď. Kým spravím všetky tieto činnosti tak je 10:00 a my sa akurát chystáme von a tiež nie na dlho, lebo dcéra chodiť o 12tej spať. Keď spí tak som zas v jednom kole - ak treba tak variť, vyvesiť prádlo, čo treba tak žehliť, upratať po obede atd.
Poobede keď mala vstane tak som unavená a nechce sa mi nič takže sme už len do večera doma a vymýšľam aktivity. A potom začína kolotoč odznova. Som unavená, mam pocit že nič nestíham, že som na nič a že stále máme doma bordel. Že sa nevenujem dieťaťu. Iné mamky sú vonku s deťmi už od rana, poobede zas. Ako všetko stíhajú? Či som len ja k ničomu?

ruzovakrava
4. aug 2023

Poľav z nárokov, uvedom si že robíš veci ktoré keď neurobíš, nikto si to nevšimne. Tiež som bola trochu prehnane na poriadok, teraz pri veľkom dome, 2 deťoch, záhrade a zamestnaní vidím čo som preháňala 😃 a samozrejme odkedy pracujem tak sa viac zapája aj muž. A aj deti, 5r a 2.5r vykladajú riad z umývačky, vynesú smeti, vrámci možností odpracú hračky aby mohol robot povysávať. Musíš si nájsť systém a hlavne nerobiť zbytočnosti. A menej času na mobile, vidím koľko toho stihnem keď nezapnem koňa 🤣🙈 to mi pripomenulo že je načase ísť spať, keď som konečne deťom vyjedla sladkosti 🤣 dobrú noc

chrumka333
4. aug 2023

Ja mám 3 r a 1,5 r. Varím na 2 dni. Robotický ide denne,zapnem keď ideme von (desiatu majú vonku), taktiež aj keď treba práčku. Potom obed, to už preložím hneď prádlo do sušičky, ukladám na spánok. Umyjem dlážku každý druhý deň.vylozim nohy, kuknem chvíľu netflix dám si sladkosť 🙃 uložím prádlo. S deťmi idem von aj poobede. Moje si potrebujú vybiť energiu, vnútri je to trest pre všetkých :D vonku majú znova aj olovrant, zväčša prídeme pred večerou, niečo zjeme, ešte sa spolu zahrajú, spratam kuchyňu, kúpeľ, mlieko a ideme všetci spat. Keď neumyjvam dlážku,tak napr umyjem kúpeľňu,alebo niečo iné.nikdy nie všetko naraz a každý deň.cez víkend je väčšie upratovanie spolu s mužom

chrumka333
4. aug 2023

A detí samozrejmé pomáhajú, prádlo do práčky, zdvihnú hračky a topánky kvôli vysávaču, vykladame myčku, starší chystá raňajky, dostanú handričky...

candii
4. aug 2023

Na čo utierať prach každý deň a celkovo riadiť každý deň, ja riadim tak každý 3 deň aj prach tak utieram. Keďže mám aj ja mycku tak riady neriesim veď to je raz dva kuchyňa poriadena. Ak aj periem vyvesane prádlo mám za 5m a poskladane za 15m. Akurát variť neznášam ale tak to je do hodinky vždy spravené .. a už sa venujeme sebe .. a to mám 2 deti, prácu .. robíš podľa mňa veľa veci ktoré nemusíš .. domácnosť nemusí byť vždy tip top ako z katalógu. Potom si len unavená

romikk22
4. aug 2023

No ja neviem , ale ja napríklad bežné činnosti robím každý deň, tým myslím periem, to naozaj každý deň, niekedy ob deň, varím niekedy každý deň, niekedy navarím na dva dni. Riadim si priebežne každý deň niečo, nezehlim absolútne to považujem za stratu času, vysavam podlahu skoro kazdy den, zmyvam len tak sem tam z dokonca pomedzi to som s deťmi, hráme sa , bavíme sa , chodíme von niekedy aj doobeda aj poobede, ideme aj na návštevu na kávu k nasim alebo kamoskam a ešte si stihnem pri nich aj oddýchnuť :D a doma je poriadok, je navarene o deti postarané tak neviem zienky , ja zas nerozumiem ze ako to niekto nestíha... možno záleží aj od deti či si vyžadujú nonstop pozornosť... možno je to aj tým

portret7
4. aug 2023

A o chvilu do toho pribudne dalsie dieta alebo praca😂az potom nebudes stihat😉

mandzula
4. aug 2023

Moje pozorovanie - upratovaniu sa nadmieru venuju ludia, ktori su v zivote nenaplneni a udrziavanim poriadku si vyplnaju prazdny cas a zaroven maju pocit, ze aspon nieco maju pod kontrolou.

milka1988
4. aug 2023

Mam to rovnako a to este vyrabam doma handmade 🙈 plus vkuse fotím maleho oblečenie na predaj lebo je toho už veľa, plus si chcem urobiť nejaké kurzy, plus ešte práca na tablete a deň mi len tak fukne 🙈

petamich
4. aug 2023

jednoducho ignorujem bordel 🙂 moje priority su aktualne uplne inde - aby bol maly spokojny a aby som aj ja mala cas na seba a manzela a policka bez smietka prachu nam teda ani jednemu pocit stastia neprinasa ani pred dietatom som neumyvala balkon kazdy den, neutierala prach kazdy den....my sme vacsinu dna vonku, na obed spim casto s dietatom alebo len lezim a citam si knihu, varim rychlo/efektivne a na viac dni bud skoro rano alebo poobede, ked pride manzel a je s malym a teda manzel tu zije tiez, takze balkon, umyvacka, riad, smeti atd. su jeho cinnosti a teda donedavna sme mali upratovacku, ktora prisla a urobila poriadne upratovanie a ja som len udrziavala (a kedze ide manzel na matersku, tak zhaname novu, on bude tiez s malym radsej vonku ako luxovat byt)

podla mna robis 50% veci, co si popisala zbytocne casto, ...na co?

basulaak
4. aug 2023

Ja detto. Mam 2 rocneho a dodnes nedokazem komfortne fungovat. Je to pre mna stres lebo nic nemam pod kontrolou. Ked aj upracem jednu miestnost dve dalsie mi dieta rozhadze. A takto dookola. Cize urobit hlbkovejsi poriadok okrem obhadzania je mino jeho spanok ci pocas jeho pobytu vnutri v dome nemozne. Minule som si vsimala, ze ja len beham a nesadnem si. Minule mi muz povedal, ze sa podla neho dietatu vela venujem a ze na ukor toho nemame porobene. Som myslela, ze ma drbne. Nechapem co by som mala mat porobene, ved mame obhadzane, nevytieram kazdy den a nechodim s bielou rukavickou ale ked som zavse vkrocila do inych rodin s malymi detmi, tak musim uznat, ze my mame tip top poriadok. Sem tam kuchyna si to odskace ak varim. to len na margo ako to rozdielne vnimam ja a muz. Neviem co viac robit. Aj po nakupoch beham s malym, aj varim aj s nim na ihriska chodim aj aj aj…asi ze nemam kazdy druhy den navarene 3 chodove jedlo s kolacom a nemam nalestene okna, povysavane auto, vydrhnute spary na kachliciach na balkone a milion dalsich piplaciek. Ale to ze denne nalozim a vylozim 3 umyvacky, ze nalozim a vylozim aj 4 pracky, susicky, poskladam, pretriedim a vyssie spomenute, to je samozrejmost a samo-sa-to asi spravi. Takze ta chapem, tiez mam ten pocit nicomnosti, ze nic po mne neostava a darmo sa mozem snazit.

euka210
4. aug 2023

...a to este nechodis do prace...az potom budes vediet, co to je fakt nestihat
...stihas vsetko podla mna a klasicky mamickovsky rezim...o dieta je dobre postarane, navarene, upratane, vyprate...co viac?
...zehlit nemusis, iba nutne...ja niekedy zehlim az ked deti nemaju tricko do skoly, lebo nestiham...a nemam ani zehlenie rada.
Domacnost nemusis mat tip-top, hlavne je spokojna mama a spokojne dieta...a aj manzel.
Maj viac deti...poznam to, ze clovek pri 1 nestiha a blby pocit...pri 3 uz som to neriesila, lebo uz mozem nestihat 😁😁😁

majlo1234
4. aug 2023

Ja teda nerobim denne skoro nic z toho, co si spomenula. Pravda je, ze by som seba nedala za vzor speavnej “zienky domacej” a vobec si nwpotrpim na dokonaly poriadok. Pre mna je dolezite citit sa fajn, a ja sa citim strasne, ked som v jednom kolobehu(ze napriklad pocas synovho spanku pracujem a neoddychujem, pocas zvysku dna som viac podrazdena) cize k svojej spokojnosti obetujem domacnost. Nezehlim, pranie a susenie mi zaberie 5 minut, kedze pradlo ani netriedim😸skladam ho pri hre so synom. Dalsich 10 minut mycka, vysavanie dalsich desat minut. To su veci ktore robim kazdy den. Zvysok len obcas.

joannita
4. aug 2023

Autorka, tiez mi preplo pri prvom dietati a z bordelarky sa zo mna stala poriadkumilovnicka 😂🤦‍♀️
Necitim sa dobre ked nemam upratane.
Ale! Teraz nemachrujem.....ale pri jednom dietati som stihala vsetko. Upratane, navarene, dietatu povenovane, veru som sa aj nudila niekedy (vazne). Len teda ja nezehlim a tam usetris mega vela casu.
Horsie to bolo ked som nastupila do prace, lebo tie povinnosti doma ostanu a pribudne praca.
Teraz som na rd s druhym a to je trosku rozdiel, je toho viac, ale stale sa to da stihnut vsetko.
Podla mna niesi k nicomu, len to mas zle rozvrhnute.

majlo1234
4. aug 2023

@joannita asi su aj deti odlisne, lebo u nas sa aj 20 minut denne bije s venovanim sa synovi. On sam vysedi len pred telkou, pripadne sa par minut pohra, aby som bola fer. Ja ozaj neviem, ako to robia tie ozajstne gazdinky, co vsetko pekne stihaju. Kludne daj tipy, co robia tvoje deti, kym sa venujes domacnosti(pripadne aj ine zeny, viac hlav, viac rozumu😊Ten moj mi vysel na nohe a reval.

poppy22
4. aug 2023

uz len ked vyhodis kazdodenne /wtf/ utieranie prachu,pranie,zehlenie-tak budes mat hodiny k dobru...ja som musela casto utierat prach,lebo syn bol odmala silny alergik-ale ani ja som neutierala prach kazdy den!..zehlenie uz ani nepoznam,ak veci spravne zavesis,napr.na ramienka-nie je dovod zehlit...a usetris energie...rovnako aj pranim...ked dieta spi-lahni si tiez...nikde nevidim,ze by si aspon chvilu venovala sebe...vyclen si len to,co je naozaj dolezite-napr varenie...ale nechapem co musis stale vsetko drhnut,aj wc...vsak ste hadam civilizovani ludia...v tomto strese, ako mas potom este chut byt s muzom vecer? fakt,priority-jedlo,dieta,muz,ty...obcas sibalo aj mne,ale potom som zistila,ze ked neupracem.nevydrhnem,neulozim-nic sa nedeje...a dobra rada-ked si sadnes s kavou v ruke,a v tichu budes pozerat na domacnost-tak si v klude premysli,ci nemas doma zbytocnosti,alebo naprakticke veci,ktore treba stale udrzovat /napr. ten biely nabytok/ a ci ich nedas prec alebo nevymenis-pretoze je zle venovat viac casu veciam ako sebe...

yellow28
4. aug 2023

@mandzula tak toto je výborný postreh...lebo ja som bola kedysi tak prepnuta, že všetci kto k nám prišiel cítili Savo, čo som musela nonstop niečo čistiť...dnes mám úplne iné priority a stíham aj upratanu domácnosť aj spokojný život 😉

sono2
5. aug 2023

Tak, sú ľudia, čo si nedokážu nájsť systém, svokra ma bordel 20 rokov. Proste nevie to.

ibrunova
5. aug 2023

Autorka a teraz si pedstav, že o chvíľu pôjdeš do práce. Prídeš domov o 16.30 a čo so myslíš, koľko toho stihneš? O chvíľu bude treba aj úlohy robiť.. Treba sa dať do kľudu.

tiezjedna
5. aug 2023

chápem to správne, že ste doma dvaja dospelí a jedno dieťa, z toho ten jeden dospelý je od poobedia/večera v práci, a ty nestíhaš?? Navyše píšešk, že večer poupratujete a idete spať. A ráno ti príde vaša domácnosť ako po výbuchu??? Chyba bude v metrixe😂

drusila1407
5. aug 2023

Ja ťa úplne chápem. Som taká istá a to mám 2 deti, RD a od rána sa nezastavím. Tiež si stále hovorím, že nemusí byť stále upratané a zrovna v deň keď sa na to vykašlem príde niekto neohlásene na návštevu (suseda, svokra...). Áno, budete tvrdiť, že neohlásená návšteva nemôže čakať super poriadok, ale ja sa proste potom cítim ako blbec, že neviem doma udržať poriadok. A keď je upratané, nepríde nikto 😁 Tiež denne periem, ale našťastie mám sušičku, každý deň ide umývačka, vysávam/zametám aspoň chodby a obývačku lebo tu JE na zemi špina (omrvinky, prach, tráva z vonku keď deti vybehnú dnu obuté atď). Inak sušičku vieš dať aj na balkón (stačí ti len zásuvka), kamoška ju tak mala a pochvaľovala si, nemala miesto v byte. Len si nepamätám ako to mala v zime keď boli mínusové teploty 🤔 V každom prípade ti neporadím, som na tom rovnako. Buď si to upraceš v hlave, alebo budeš upratovať (ako aj ja) 🙂 cítim s tebou 🤗

letfenixa
5. aug 2023

@basulaak
"Minule mi muz povedal, ze sa podla neho dietatu vela venujem a ze na ukor toho nemame porobene. "
Tvoj manžel je Monk? Je mimo rozlisovaciu schopnosť bežného chlapa vidieť 2 dní neutrety prach a pod.

jaskolka
5. aug 2023

Neviem, možno budem za zlú.. Ale ja nič mimoriadne extra, čo ny robila autorka, tam nevidím, možno to žehlenie by som vypustila. Všetky tie ostatne veci bežne robím doma aj ja, akože nie gruntovne drhnutie, ale veci typu preletím linku,WC a umývadlo, naložiť umývačku, dat prať, vyvesat, odložiť veci a podobne, veď to nezaberá až toľko času. Varenie tiež nevarim náročné veci, väčšinou rychlovky, a dat deťom (mam 2)jest a obriadit ich, však to je absolútne bežná vec, už to ani nevnímam že robím, do 10 minút je to možné urobiť.
A bežne chodíme von aj doobeda, aj poobede, na nákup, na postu prípadne, plus vonku teraz lete každé cca 3 dni kosim. A fakt nemám pocit ze nestíham, dokonca sa mi niekedy zdá, že mám furu voľného času. Skôr je to pre mňa také nudné a stereotypne, ale určite nie ze "nestíham"
Čiže bud to ozaj preháňas s upratovsnim, obrazne cistis každú špinku, alebo je možno problém v nevhodnej organizácií práce a podobne.

letfenixa
5. aug 2023

@autorka stále nechápem, prečo každý deň zametas balkón. Bežne vesiam prádlo na balkón. Ale riadne upratovanie je raz do roka, aj to v synevej réžii, lebo mu dovolím prácu s vodou, čo miluje.

jaskolka
5. aug 2023

@letfenixa ale však aj keď ho zameta, veď to je tak na 3 minúty,však metla alebo mop, preletím, hotovo. Ja tirz denne zametam predsieň, lebo z vonku sa nosí tráva, muž z odevu (stavbár) kadejaké špinky a potom sa to nosí dovnútra na papuciach. Ale to je činnost, aká mi zaberie pár minút

letfenixa
5. aug 2023

Nedávno som videla taky frk: "Vitajte! Včera sme mali upratane. Škoda, že ste to nestihli!"
Presne naša domácnosť:D

dkethe
5. aug 2023

Pozri stranku Terapie domova. Je to perfektne, prekop cely svoj system, lebo otrocis.
Co sa da pratat, prataj s dietatom. Ja som tak robila odkedy chodit vedeli, cez obedny spanok tak bolo vsetko hotove a mala som denne 2h pre seba.

drobcek17
5. aug 2023

Ja to mam tiež tak autorka. Mne a zda, ze celý deň len upratujem, ale ja upratujem každý deň a rada, výstavám hádam aj 3krát za deň,umyjem podlahy. Ale neperiem každý deň, už len jedenkrát v týždni, potom dam do sušičky a poskladam. S malym tiež nie som celý deň vonku, však ani mňa by to celé dni nebavilo. Idem pred obedom, poobede sa vraciame a ide spať. Mam známu, ktora ide ráno o 8 a prichádza sa domov len najest o 12 vari večer, poobede ide od 13 do 18 vonku. Ale teda tento model sa mi nepáči, veď deti sa ani nestihnú doma zahrať. 🤷‍♀️

letfenixa
5. aug 2023

@drobcek17 doma sa zahrajú, keď bude vonku hnusne.

letfenixa
5. aug 2023

@autorka tak ako sa menil režim dieťaťa, menil sa aj môj spôsob upratovania domácnosti. Keďže syn chcel byť stále pri mne, tak vo veku tvojej dcéry mi napr stipce pri vesani pradla podával, zametal metlickou a pod. Od nejakých 2,5 roka som ho nechala umývať riad - jeho umelý tanier, pohárik, príbory. Čo najviac som ho zapajala do dom.prac. Áno, najskôr to bolo na nič, ale len cvik robí majstra.

jaskolka
5. aug 2023

@sono2 ja napríklad mam jednu kamošku,a pri nej som pochopila ako je možné že ozaj stále niečo robila, no všade mala chaos a neporiadok. Mala systém - všetko naraz. Raz mi opísala, čo a ako vlastne robí a mňa skoro vykotilo, lebo som už pochopila, že asi v tom je problém. Trebárs v kúpeľni dávala prádlo do práčky a vsimla si, že je špinavá dlazka. Nechala veci v práčke, ktoru nezapla a šla si pripraviť vodu ba umytie podlahy. No cestou v predsieni videla pavučinu, tak položila vedro a vzala vysávač. Ten síce odložila, ale v kumbsli sa jej zdalo, že už treba aj tam upratať, tak začala. Ako ukladala veci (ktoré vybrala z kumbalu) zistila, že treba napríklad prezliecť prádlo. Tak to urobila a potom v kúpeľni videla, že v práčke je ešte suché a špinavé od rána....
A tak ďalej, začala aj rôznych 10-20 veci, až zistila ze je už večer a ona má ešte väčší neporiadok, ako keď ráno začala. Jednoducho nedokázala dokončiť jednu vec a začala vždy sací iné a výsledkom bol neporiadok, rozhádzané veci všade, ona unavená ako kon a vlastne nič neurobene.