Ako žiť po rozvode?

lenkoment
13. aug 2015

Dufam, ze tu najdem rady od skusenych, tych, ktory si presli podobnym. Nedavno som zistila, ze ma manzel vztah. Nasiel lasku u inej zeny, nevadilo by, keby z nasej "lasky" neboli deticky. Este malicke. Manzel o mna nestoji, som mu viac menej ukradnuta, no deti miluje. Byvame v krasnej novostavbe s velkou terasou. Milujem nas byt, deti mozu vybehnut na terasu, pohojdat sa, ja vypit kavicku. Ja z bytu ist nechcem, ani nas zatial nevyhana. Ake mate skusenosti vy? Myslim tým je lepsie, ist byvat kazdy do svojho mensieho bytu, nech si berie deti tam, ked bude mat deti vo svojej starostlivosti alebo nech je s detmi v nasom terasovom byte pocas toho "svojho" casu a ja pojdem zatial niekam prec (oddychovat). Doteraz mi to dopriate nebolo 😉. Ide o to ze nechcem sklznut naspat do stavu, ze zrazu bude u nas dennodenne a ja budem po nom upratovat a podobne. Chcel mat vztah s inou, nech je teda s nou, nie? Len neviem ako dalej fungovat, aspon tak aby to deti co najmenej vnimali. Ako to funguje u vas po rozvode? Dakujem za kazde cenne info.

lenkoment
autor
13. aug 2015

@oldman50plus mas neskutocne jasny pohlad na vec, tiez sa potrebujem dostat do tohoto stavu. Hlavne zacat riesit veci ako sa co da, nie ako sa neda. Dost si ma zhickal, az mam pocit, ze som stratila vlastnu samostatnost ☹ a ano trafil si do cierneho, signaly boli, zanedbavali sme sa navzajom, no stale lubili a dosli deti, a na to nevera. Vela veci by som urobila uz inak. Svoju dan za to si splacam.

sissy27
13. aug 2015

@oldman50plus lebo nemôže alebo nechce? 🙂 kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody... nevšimla som si, žeby spomínala niečo o tom, že nemôže pracovať... áno, deti má častejšie choré, ale aj k tomu som jej napísala, že to treba poriešiť... a skôr či neskôr do tej práce nastúpiť... odhadujem to na mladú ženu, nie pani dva roky pred dôchodkom... druhá varianta je zostať doma a trpieť v pohodlí (ex)manželove podmienky...

oldman50plus
13. aug 2015

@lenkoment Pozri, rozumiem ťa lepšie ako si myslíš lebo som v pomerne podobnej situácii ako ty s tým rozdielom že som chlap a problémy s vlastnou obživou mám preto lebo manželka je polovičným vlastníkom firmy ktorá nás živí takže ak sa jej chcem zbaviť tak stratím určite lepšiu obživu ako si ešte vytvorím. Takže ty sa musíš postaviť na vlastné nohy tým že najprv začneš zarábať a si handicapovaná deťmi a chorobnosťou a ja vekom pred dôchodkom. Ja sa už z tej ublíženej fázy súkam von a riešim otázky typu: ako do r*ti zarábať v danej situácii. No a niekoho som si našiel, nájdeš aj ty aj keď toto ženám trvá dlhšie.
@sissy27 Presne tak, najprv živobytie a potom rozmýšľať čo strpím a čo nestrpím. Teraz o tom zbytočne uvažovať, každý môže potiaľ vyskakovať pokiaľ ho guma na gatiach pustí

lenkoment
autor
13. aug 2015

@sissy27 ano este som doma s mladsou. Ale casto oboma pre chorobnost. Je pravda ze chc
em ziskat cas na uvazene rozhodnutia. Akou prave bytove otazky su, lebo z toho sa tazko potom cuva. @sissy presne tohto kreda sa drzim aj ja, ale neviem preco v tomto pripade ho nejak este neviem aplikovat ☹ som nahnevana, zronena, sklamana, lomcuju so mnoueste emocie

sissy27
13. aug 2015

@lenkoment ešte je skoro 🙂 ja nehovorím, že hneď zajtra máš utekať do práce, tak rýchlo sa nič nevyrieši... ty sa potrebuješ teraz vyplakať, upratať si v hlave, v srdci, v duši a s ako-tak čistou hlavou rozmýšľať, čo ďalej... dôležité je mať smer, aspoň nejakú víziu čo a ako ďalej...

aniko82
13. aug 2015

ahoj, kamoska to riesila tak, ze sa s 1rocnou dcerkou stahovala k svojim rodicom, vratila sa do roboty, po cca 1,5-2 rokoch si kupila byt a zacali vlastny zivot.... exmamzel sa stahoval k frajerke. ich krasny dom nakoniec predali....,ex brava malu na navstevy hlavne k jeho rodicom, pripadne do jeho noveho bytu...

bonaqa2013
13. aug 2015

@ynda vieš ako je to s dohodami. Čo nie je na papieri - nie je nič. Právne by si asi s tým nepochodila - s nejakou dohodou....

bonaqa2013
13. aug 2015

ešte pred rozv. som od manž. odišla aj so synom ku mojim rodičom. čakal či sa vrátim, ale ja som povedala že nikdy tak potom po 6 mesiacoch dal na rozvod. U svokrov. sme mali prerobený dom, ale aj tak som odišla. Bola som u rodičoch niekoľko rokov. Po čase som si našla priateľa, postavili sme si dom a máme spolu 3 dievčatá.
Neviem či by som dokázala žiť v dome - byte kde by mi po byte behal môj ex. Radšej by som volila predaj a našla si niečo iného. možno to nebude tak pekné, ale bude len tvoje....

maciatkolulu
13. aug 2015

@lenkoment bola som na tom rovnako. S jednym rozdielom byt bol moj. Ale tiez som sa bala akonvsetko zvladnem sama a zvladla. Ide to. Tiez som si myslela, ze ako miluje svoje deti a bola som ale ze veeeeelmi prekvapena, co dokazal robit a este aj robi. Ono chllapi sa rychlo otrasu a ako tu uz niekto spominal budes rada, ak si ich vezme ako to stanovi sud, zial. Ale do roboty by som urcite isla, lebo pokial nie si na rodicovskej aj sud bude zaujimat preco nie si v praci a ver, ze chorobnost sa velmi nerata, teda pokial nejde o nejake zavazne ochorenie. A byt, tak tomu nerozumiem, pokial u vas bude rozvod, tak budes musket bud muza vyplatit, alebo on teba, alebo ho predate. Urcite by som neratala s tym, ze vas tam necha byvat, lebo deti.... musis ratat s tym, ze si bude chciet zalozit napr.rodinu atd. Su to krute slova pre teba v tejto situacii, ale musis ratat so vsetkym. Takze si treba sadnúť a dohodnut sa co a ako dalej. Predpokladam, ze ok to nebude, ked si brava deti a stretava sa so svojou "laskou". Takze deti to uz asi vedia.

bonaqa2013
13. aug 2015

@maciatkolulu môj ex tiež chcel syna do výchovy - pretože ja som podľa neho nebola schopná. A potom po rozvode bol pre syna asi tak 3 krát a potom nevidel syna 17 rokov. Veľmi rýchlo ho prešla otcovská láska. V súčasnosti má syn 20 r, s otcom sa súdi o výživné, nevedia si prísť jeden druhému na meno, no proste vzťah otec - syn zanikol. A pritom sa ocinko tak bil na súde o syna..... A ver mi, že nie som jediná čo niečo takéto zažila....

maciatkolulu
13. aug 2015

@bonaqa2013 no verila, ved som pisala, ze este teraz ma dokaze moj ex prekvapit, co sa tyka deti... a tiez sa na sude bil do prs, ale iba do momentu, pokial neprislo na peniaze, alebo nesiel niekam so svojou novou laskou a ono ta romantika pri dvoch detoch, povedzme si..... Nuz a Vianoce a ine sviatky, tiaez som si myslela ako nebude koct byt bez deti a bola som prekvapena ako mohol a este kludne povedal, ze 24.12 je uplne bezny den...ako kazdy iny, takze tak

stanka284
14. aug 2015

@lenkoment Je tu viac odvážnych žien...ono ťažko sa zvyká na niečo malé menej luxusné atď..ja by som musela ísť z 3izbového slnečného bytu kde som väčšinu času len ja a syn, o rok z krásneho nového bungalovu s terasou a záhradkou ale odišla by som dočasne k rodičom kde býva ešte aj brat v 3izbovom byte...chlapa ti netreba vôbec, však máš kamarátov, rodinu a určite by ti prišli pomôcť, dokonca už u nás sú firmu typu hodinový manžel nie to v BA, nebude ti treba každý deň meniť sifón, vymieňať žiarovku atď.

ruthike
14. aug 2015

@lenkoment mas to tazke... Ono zavisi ako velmi ho chces mat "z krku". Baby maju pravdu - rozvedeni muzi - nie je to pravidlo, ale casto sa to stava, o deti javia mensi zaujem kvoli novej partnerke, skrie ich vyzivne resp zalozia su novu rodinu a ta je ich priorita. Tvojmu muzovi asi najlepsie vyhovuje mam milenku a rodinu model, co bude teba psychicky deptat. Ta jeho milenka ocividne nie je zerava travit vikendy z cudzimi detmi...Mozes to skusit nechat plavat (zostat v byte a tolerovat ho)a posudis casom nakolko ta to nici resp nakolko sa nad to vies povzniest, alebo ci je sanca na obnovu vztahu, aj ked to uz po dlhodobom podvadzani nevidim ruzovo.Ked sa vratis do prace potom to mozes riesit radikalne. Zatial si mozes uzivat deti v peknom byte. Na tie jeho reci, ze aby mali viac priestoru by som velmi nedbala. Skor jeho ego trpi pri predstave garsonkovej existencie. No je mozne, ze tvoj muz si najde niekoho ineho, daku mladu babu, co s nim bude mat tu novu rodinu a potom ta tie roky, co ste spolu zili/nezili budu len rozculovat a budes lutovat, ze si nekonala skor. Dobre si to vsetko uvaz, pravne prever, aby si z toho ty a deti vysli co najlepsie ako sa da po psychyckej i materialnej stranke. Zvaz, ako by to bolo teraz a akoby to bolo v buducnosti aj co sa majetku a jeho delby tyka. Potom si zvaz nakolko by si vedela predychat, ze muz po veceroch a vikendoch travi cas z inou zenou, hoc ste odluceni - no predsa zijete v jednej domacnost, ak pristupis na taku alternativu, stratis v jeho ociach urcite nejaky respekt, ale na druhej strane - ked nechce rozvod tak moze zacat vselico nemile vystrajat, ked pojde do tuheho. Vela stastia

bonaqa2013
14. aug 2015

Do 3 rokoch od rozvodu môže jeden z manželov požiadať o rozdelenie majetku - na súde. . Po 3 rokoch je to premlčané. . T. j. každý má to čo užíva.....

lenkoment
autor
14. aug 2015

@bonaqa2013 tato informácia sa mi veru hodí, no smer právnik je istý, dakujem

lenkoment
autor
14. aug 2015

Vsetkým vám tu veľmi pekne ďakujem za akekoľvek cenné rady. Čítam si každy jeden príspevok pozorne. Už žiaľ nestíham na každy jeden reagovať. Už mam deti pri sebe 🙂 Začinam sa na to pozerať už veľmi triezvo, našla som veliku podporu vo svojej a v jeho rodine. Na rozvode budem trvat. @ruthike určite nebudem tolerovat jeho v domacnosti, a on si bude chodit "domov" ako sa mu to bude hodit. ta predstava ma velmi nici, takze ako mi tu radili, pekne vlastnu domacnost, od neho prec. Nie som svina, nikdy som nebola, a neviem byť na nikoho hnusna, ani sa tak nechcem kvôli nemu zmeniť a stratiť vlastnú tvár. Chcem vo svojej domacnosti pokoj, harmoniu, žiadne nenavistné pohlady, typu ty si si naložil z polievky, a to bolo moje a tvoj tanier atd, pozerat ako sa navoniava a chysta, lebo ide prec neee. V tomto mam jasno. Ako mi tak chladne hlava, začinam prestavať lipnúť na nehnuteľnosti. Na vacsine príspevkov typu - on sa o deti nebude zaujmat - som si najprv mávla rukou, že taky on určite nie je, nuž ale ani tento stav som nikdy netipovala, takže možne je naozaj žiaľ všetko. Ale nutiť niekoho, aby mal vlastné deti rád sa predsa neda. Láska sa neda vynutiť. No moju lasku deti nikdy nestratia.

bonaqa2013
14. aug 2015

Moja známa má doteraz problémy s ex - chodí sa jej vykúpať do bytu. Býva u matky, ale že mama nemá takú super kúpeľku ako ona. Príde okúpe sa, však byt je aj môj. čudujem sa jej, že ho nekopne do zadku... 😉 😉 😉 😉

lenkoment
autor
14. aug 2015

@stanka284 no neostava mi nič iné, od manžela pomoc v domacnosti nechcem, nechcem mať pocit, že mu budem musieť byť za niečo vdačná. Akurát mi je luto, že som bola vychovavaná v duchu rodiny a kontakty som prerušila. A tych par kamošiek s detičkami čo mam, mužov im veru z rodiny ťahať nebudem aby mi v pomahali (podla seba viem, že mi vela ludi tahalo muža z domu, aby im pomahal, aby ušetrili 5-10e a stvalo ma to - lebo to bol čas za ktorý sa mal/mohol venovať rodine) a veru napadol ma hodinový manžel, ved až tak často ho dufam, nebudem využívať. Len na havarijné stavy 😅 😅 😅 A aspon prispejem našej ekonomike 😉

lenkoment
autor
14. aug 2015

@bonaqa2013 jeeeežiš to tí chlapi fakt nemaju kusok hrdosti??? Alebo chce aby ex tajne spehovala cez klučovú dierku, kym sa sprchuje?

bonaqa2013
14. aug 2015

@lenkoment po rozvode každý hrabe len a len pre seba. 😒
Je veľmi tenká stena medzi láskou a nenávisťou....

lenkoment
autor
14. aug 2015

@bonaqa2013 Este som neni v stave nenavisti. Dufam, že sa tam ani nikdy nedostanem. S tym v srdci žiť nechcem, bolesť snaď pominie. A potom co mi @oldman50plus jasne po lopate napisal, čo od neho vlastne za neveru žiadam, chcem všetko pol na pol. A čakam od neho ten isty pristup, ak nam (teda skor pre deti) da sam od seba niečo navyše, možno o.k, len aby som zase nespadla to pocitu vďaky - to tiež by som nerada.

maciatkolulu
14. aug 2015

@bonaqa2013 ano, ale netyka sa to nehnutelnych veci... @lenkoment

malabiba
14. aug 2015

@lenkoment podobne ako ty, som zostala sama s deťmi, no trvala som pri rozvode o vysporiadanie bsm...mala som potrebu urovnať všetko - vzťah, výživné, majetok, stretávanie, komunikáciu a až potom som bola schopná aj keď omnoho skromnejšie ísť ďalej - trvalo to istý čas, nebolo to hneď....ľahké to nebolo, no dalo mi to do života oveľa viac, ako to na prvý pohľad vyzeralo - každá vymenená žiarovka, vymaľovaná stena, vlastnoručne zmontovaný písací stolík, splatený úver bolo malé víťazstvo....a veľké - úspechy detí...už je to 10 rokov a ja žijem s iným mužom na inom mieste a teším sa, že oveľa lepšie ako v prvom vzťahu...držím palce, aby si sa správne rozhodla 🙂

lenkoment
autor
14. aug 2015

@malabiba presne po tomto vnútorne túžim, urobiť jednu dlhú čiaru za všetkým, vysporiadať si do bodky všetko a začať od znova. Inak ostanem v bludnom kruhu.

bonaqa2013
15. aug 2015

@maciatkolulu to som nepochopila čo si mi napísala. Po rozvode som musela dať do 3 rokov o rozdelenie majetku - inak by som o to všetko prišla. Tak aj bolo.... Pár týždňov pred vypršaním doby som podala o rozdelenie majetku. Ako majetok bola nadstavba domu. A musel ma vyplatiť. Dom nie je nehn. majetok?

maciatkolulu
15. aug 2015

@bonaqa2013 nehnutelny majetok nespada do trojrocnej lehoty, iba hnutelny.

bonaqa2013
16. aug 2015

@maciatkolulu si právnička? Ja to mám od právničky.... Aj sme tak postupovali.

maciatkolulu
16. aug 2015

@bonaqa2013 nie, moj otec a kludne si to over. Len opatrne s tymi radami, lebo niekto sa moze popalit. Radsej radim vsetko overit u pravnikov a riesit sudne lebo potom moze byt jedna strana nemilo prekvapena. S nehnutelnosti jednoducho musi jeden partnera druheho vyplatit aj po troch rokoch, samozrejme po dohode, sude atd. Nie je to tak, ze bum ubehli tri roky, nehnutelnost som užívala ja, nadobudli sme ju spolu, tak fuuu, uz je moja. Zial nie. Iba pri hnutelnych.

maciatkolulu
16. aug 2015

@bonaqa2013 ale vies, nakoniec mne je jedno, ci mi veris, ci nie, ja len, aby sa tu niekto nespoliehal.slepo na to, ze tri roky bude drzat hubu a krok a potom bude byt jeho. Lebo bude dost neprijemne prekvapeny, ze nie nebude a bude sa musiet bud druha strana vyplatit, alebo predat nehnutelnost a rozdelit sa, alebo sa proste nejako dohodnut.

draik
16. aug 2015

@maciatkolulu
@bonaqa2013
Ak nedôjde k dohode ani k podanie návrhu na vysporiadanie BSM v trojročnej lehote od jeho zániku, tak sa má za to, že hnuteľné veci sú vlastníctvom toho, kto ich úžíva. Čo sa týka nehnuteľností, obaja exmanželia sa v takom prípade stávajú podielovými spoluvlastníkmi, každý v 1/2.