Ako zvládate výdavky deti, keď máte hypotéku?

nikola81
9. jan 2013

Obraciam sa na vas s prosbou o radu, alebo vase skusenosti. Som momentalne v dost zlej pozicii..Osem rokov sa mi nedari otehotniet, koli tomu som sa aj rozviedla, s priatelom som snazenie obnovila, chcela by som velmi babo, ale mam neskutocny strach z jednej veci. S priatelom sme si kupili maly domcek a prerobili ho. Samozrejme sme zadlzeny dvomi hypotekami na 30 rokov. Sme len dvaja a ledva prezivame. Myslela som ze to zvladneme, ale je to stale horsie a horsie. Ceny idu hrozne rychlo hore a platy mame stale rovnake. Chodim do centra asistovanej reprodukcie lebo proste mne nenabehne sam ani cyklus, nie to este prirodzene otehotniet. Aktivne sa venujem tomu aby som bola tehotna, ale teraz sa zacinam zamyslat nad tym, co budeme robit ako budeme zit ak budeme mat dieta. Nezarabame zle, ale proste hypoteky nas davaju kazdy mesiac na kolena. Nemali sme inu moznost, nemame bohatych rodicov ani nikoho kto by nam pomohol. Chcela by som vediet vase skusenosti..Ako to zvladate s detickami v pripade ze mate hypoteku.? 😒

katka116
9. jan 2013

@nikola81 ahoj, u nas som zivitelka ja, takze 3 roky predtym ako som vedela ze budem chciet babo som setrila a platila som hypoteku. Hned ako sa narodilo babo, som zacala podnikat, stacilo mi robit 2 dni v tyzdni cez vikend a peniazky boli. Mozno si sikovna a vedela by si nieco robit handmade a predavat napr na sashe. Nam tiez rodina vobec nepomahala ale nebolo finalne ani treba. Zelam ti, aby sa vam situacia vyriesila a babo ste urcite mali, vela stastia.

angua27
9. jan 2013

ja som so synom sama a tiež mám hypotéku. je pravda, že som si ju zobrala, až pred nedávnom. ale pracovať som začala už počas rodičovskej, pretože s tej almužny sa vyžiť nedá. teraz, keď mám hypo, byt, syna, tiež som často pred výplatou na tom biedne. a tiež mám obavy ako by sme žili, keby som prišla o prácu, lebo druhý príjem nie je. ale pokiaľ ste dvaja, tak sa to podľa mňa zvládnuť dá. treba znížiť svoj životný štandart. skús si napísať, čo všetko počas mesiaca kupujete, čo platíte a možno zistíš, že kopec peňazí ide niekam, bez čoho sa dá existovať. veľa rodín funguje z málo peňazí a funguje. tak hlavu hore a držím palce, aby sa bábo podarilo. 😉

kveta
9. jan 2013

Sla by som do lacnejsieho byvania.

ematko29
9. jan 2013

@nikola81 ahoj je pravda,doba je velmi ťažká.My sme si zobrali hypotéku ked mala prvá dcérka pol roka,vtedy sme boli natom finančne dobre,Urobili si prístavbu apomaličky stále dokončujeme,manžel mal dobrú robotuzvládali sme hypoteku dietaaj dokončovačky.Mohla som si dcérke dovoliť kupovať tie krásne vecičky ,kočík som dostala aj pri krste kopu vecičiek.Po čase sme zaobbstarali dcerke sestričku ,stale sme všetko zvládali,mala som dobrú materskú lebo som robila medzi tým amanžel skvelú vyplatu.Ale teraz ked ma jedna dcéra už pomaly 8rokou adruhá skoro 4situacia sa nečakane skomplikovala,ja po materskej robotu nemôžem zohnať ,som sama na deti aje to strašne komplikované,nebudem to tu rozpisovať amanžel prišiel z dna na den o robotu.Teraz ked dcera chodí do školy atreba jej omnoho viac ako ked bola bábo lebo ked je malé bábo tu ti podaruje kamarátka vecičky alebo aj v bazári nakúpiš hromadu tých chutných vecí kočík si kúpiš z pôrodného alebo ako mne kúpila sešstra aked kojíš mám postarané o mliečko.toho by som sa nebála dá sa všelijako,horšie ked dieťa rastie avyžaduje čoraz viac .Momentálne sme v situacii riešenia,hladáme si prácu ale zatial je to biedne.Moja rada znie o bábo sa postaráš neboj anikto nevie či bude mať peniažky v budúcnosti nad tým sa teraz nezamyšlaj.

lejla77
9. jan 2013

@nikola81 mozno by ste mohli skusit zlucit hypoteky a prehodit ich do inej banky s nizsim urokom. My sme to tak urobili s viacerymi pozickami a teda sme si riadne polepsili.

nikola81
autor
9. jan 2013

@katka116 Ja som si dva roky priplacala do socialnej poistovne, aby som mala aspon dobru matersku ak sa zadari..Ale prisli zmeny v zakone, miesto 22 eur som mala platit 130 eur, tak mi to zrusili a peniaze si nechal nas uzasny stat. Nemam ako uz ani odkladat ani setrit..Kazda koruna ktora sa u nas vyskytne je vyuzita...Mala som aj bazar, predala som vsetky veci ktore som nenosila ani nepotrebovala, milujem decoupage-servitkovu techniku, ale to nie je na zivenie sa tym. Rozmyslala som nad tym najst si dalsiu pracu, ale pri mojej pracovnej dobe to jednoducho nie je mozne.

nikola81
autor
9. jan 2013

@ematko29 Presne aj toto ma desi..co ak pride niekto z nas o pracu..Je to vsetko tak nastavene, ze z mojej vyplaty platim vsetko. Ak by jeden prijem vypadol, uz by nebolo na splacanie hypoteky. Je to katastrofalna situacia v tom zmysle ze stat maldym ludom nepomaha, ale naopak hadze pod nohy polena. Takto budeme za chvilu stat kde budu len dochodci, pretoze mlady ludia odtialto utekaju

nikola81
autor
9. jan 2013

@lejla77 Presne toto som chcela, ale prideme o statny prispevok co je 70 eur..Takze musim cakat 5 rokov kym neskonci. Potom to urcite chcem dat do jedneho

henikav
9. jan 2013

@nikola81 neboj, ked budete musiet, zvladnete vsetko. Mozno nebudes doma sediet 3 roky s babatkom, ale pojdes pracovat, mozno manzel moze obcas popri praci nejaku brigadu na prilepsenie a vecicky na babatko nakupis aj tu na konikovi spod ruky v perfektnom stave a za malo peniazkov. No a kde sa najedia dvaja, naje sa aj treti. Je fajn ze mate vlastne byvanie, teraz uz len nech sa Vam skoro podari babatko a uvidis, vsetko bude fajn. Nie je dolezite mat vsetko najdrahsie, znackove, ovela dolezitejsia je vzajomna laska, podpora porozumenie a slintava pusa od drobceka, alebo pochytane steny od malych ruciciek 😵 Dietatko Vam doda tolko sil a vynaliezavosti ze kvoli nemu zvladnete vsetko na jednotku. Tak uz nech sa Vam len podari zagulatit brusko 😵

jarmillka
9. jan 2013

My sme si tiež prednedavnom zobrali hypoteku..a zatial klop klop klop v pohode.. Poznam kopec rodín, ktore maju detičky,spoločny príjem niečo cez 600 eur a hypoteku na krku...Nie je to sranda, ale da sa to zvladnut.. Hlavne si teraz niečo odložit bokom dokedy ešte nemate babo.. Určite to zvládnete 🙂 Držím palce 🙂

nikola81
autor
9. jan 2013

@angua27 Mas moj obdiv, ja sa bojim a sme dvaja a ty si sama..Ale asi je naozaj pravda ked clovek musi tak musi...

vadimka
9. jan 2013

@jarmillka

preboha ako sa da pri splocnom prijme cez 600 eur splacat hypoteka, potom energie za tu nehnutelnost a k tomu strava vydavky na deti, cestu atd???????? to neuverim......

jarmillka
9. jan 2013

@vadimka To neviem ani ja..tiež som nad tym velakrat rozmyšlala..ale je to tak..tu na vychode mavaju povačšinou len minimalne mzdy..

matozazzo
9. jan 2013

Mozno to vyznie kruto, ale v prvom rade si musite ujasnit, co chcete... Aj my mame hypoteku, ale vedela som, ze po porode idem do prace, mala do jasliciek alebo k babke, aby sme to zvladli. Ale hypoteku sme mali uz predtym a nieco si aj odlozili. Pocitaj s tym, ze ak po materskej pride RP - co je do 200 Eur, skoro cely ti padne na dietatko. Konkretne plienky, oblecenie, ked nebudes kojit na mliecko, co ak ochorie? na lieky, hyg. potreby atd. Takze s tvojim platom nepocitaj... Ked mi manzel prisiel o pracu, ja som bola po porode, zvazovali sme, ze dom predame, neutiahli by sme to a ver tomu, ze ak prestanes platit hypoteku, do 3-4 mesiacov dojde k spoplatneniu a o dom pridete. Iba ak by ste vopred dohodli napr. odklad splatok alebo znizenie splatky. Ak chces dietatko, asi by som najprv riesila, ako a kde budete byvat... Inak budes cele tehotenstvo nervozna a po porode budete mozno riesit predaj domu :( Co tak predat dom a ist do bytu alebo niecoho mensieho? Nikto ti na to peniaze neda a banku to vobec ale vobec nebude zaujimat, ze nemas z coho platit...

piacere
9. jan 2013

Nechápem ako môžete povedať "nad tým sa nezamýšľaj, nejako bude"... ale ako? Ak bude dieťa, ktoré bude potrebovať okrem bazárových vecí aj plienky, mlieko (nie každá má to šťastie, že kojí) a množstvo iných (drahých) vecí, ktoré dieťa jednoducho potrebuje.... Raz som tu čítala o mamičke, ktorá mala dve deti, hypotéku na krku a písala, že už nevládze, že je v koncoch, že už takto nedokáže žiť, že im ostáva na mesiac po zaplatení všetkého tak málo peňazí, že ona už večer jedáva iba suchý chlieb s vodou....
Každá túžime po dieťatku, každá chce mať rodinu, ale je potrebné myslieť aj na tie prekliate peniaze. A ak im to už teraz ledva vychádza a to sú dvaja, čo potom, keď príde mrňús, ktorý potrebuje (občas) naozaj drahé veci... čo potom?
V prvom rade by som riešila finančnú situáciu, v dnešnej dobe sa jednoducho "do niečoho" bez rozmyslu neskáče... žiaľ. Buď prehodnotiť hypotéky, zlúčiť ich do jednej, ako ti tu jedna mamička radila s lepším úrokom, alebo riešiť úplne iné, lacnejšie bývanie a zbaviť sa aspoň jednej hypo alebo hľadať aspoň jeden z vás ešte lepšie platenú prácu.

Držím palce.

hajajanka
9. jan 2013

Takych nas je, co maju hypoteku na krku na 30 rokov, deti a podobne problemy. My sme napr. deticky planovali, takze sme si vzdy nasporili zasobu penazi, z ktorej sme zili pocas materskej. Musim vsak povedat, ze ja mam max. matersku, takze sa stazovat rozhodne nemozem. Na druhej strane som ja tou, ktora v nasej domacnosi zarobi niekolkonasobne viac ako moj manzel a preto je vypadok mojho prijmu nenormalne citit. Preto sme setrili peniazky dopredu.
Ty mas tiez jednu malu vyhodu. Dieta planujes dlhodobo. Tak si myslim, ze aj mesacne sa da odlozit mala ciastka a nasporit peknu kopku penazi. Kolko mas rokov ty a tvoj manzel? Neda sa vyuzit mladomanzelska hypoteka? A citam, ze nie je tvoj manzel, tak smola 😒
Ja pri tejto mojej druhej materskej (teraz uz rodicovskej) pracujem z domu pre moju matersku firmu. Vzala som si pracu, ktoru mozem robit po veceroch (ekonomicke veci), na par dni idem do prace. Nezarobim nejaku horibilnu ciastku, ale zaplati nam to naklady na byt. Skus sa aj ty takto orientovat na pracu z domu. Co mas za povolanie? Co vies? A co tvoj priatel? Mal by sa hadam aj on poobzerat po novej praci.
Keby vsetci, ktori maju na krku hypoteku, nemali deti, tak by nasa krajina coskoro vymrela 🙂

skoricaxx
9. jan 2013

No ja z iného súdka - a nechcem nikoho uraziť.

Proste ste si možno nemali brať hypotéku, mi sme to vyriešili tak, ano bývame v podnájme ale je to menšia suma ako za hypotéku.... bo tú by sme teraz ked som s malými doma určite nemali z čoho splácať , ale každý má iný sen.
ale držím palec nech sa Vám to podarí vyriešiť

piacere
9. jan 2013

Tu nie je problémom samotná hypotéka... aj my ju máme na krku a som tehotná druhýkrát. Tu ide o to, koľko peňazí na živobytie vám po odrátaní výdavkov ostáva... a to je u zakladateľky problém, že ledva vyžijú už teraz, keď sú len dvaja.

A zase s tým, že žiť v podnájme, nesúhlasím. Ja som napr. platila podnájom v KE za jeden a pol izbový byt v pôvodnom stave ešte na slovenské koruny 9000,-Sk.... Teraz platím za SVOJ trojizbový byt, ktorý som kúpila kompletne prerobený 400€ (hypo plus nájom)... @skoricaxx

Jednoducho, aj keď to bude ťažké, hľadala by som iné bývanie, aby som znížila hypotéku....

kikaski
9. jan 2013

my máme hypotéku tiež, ale asi je u každého individuálne aké sú príjmy a výdaje...je rozdiel platiť dve hypotéky za domček ako jednu za byt....ale tiež sme sa rozhodli pre dieťatko v tejto ťažkej situácii a viem, že po materskej, keď prejdeme na RP tak to bude veľmi náročné, ale s dieťatkom chcem byť čo najdlhšie, predsa je to výnimočné obdobie a ja keď si aj tri roky nič nekúpim tak mi nebude nič chýbať 🙂 budeme sa musieť naučiť hospodáriť s manželovým platom, ktorý nieje nadštandardný ale na náš región to nieje najhoršie....držím palce aby sa vám bábätko podarilo, to je to najdôležitejšie 🙂

hajajanka
9. jan 2013

Ja by som pridala este jednu taku malu poznamocku. Poznam kopec parov, ktori si kupili byt o rozlohe 150 m2 alebo velky novy dom s mesacnou splatkou 800 €. Pri hypo nie je opatrnosti nikdy dost. Dnes totiz mam a zajtra uz mat nemusim. Treba si fakt velmi dobre zvazit, ci taketo ciastky budeme schopni platit 30 rokov mesiac co mesiac. Radsej v mensom byte alebo v dome na dedine, ako byt celozivotnym otrokom banky.

sunshine85
9. jan 2013

@hajajanka hypoteku pre mladych (to je ako mladomanzelska - ak taka este vobec existuje) maju, kedze nechce zlucit obe hypoteky, lebo by prisla o statny prispevok 70€ mesacne.

jarmillka
9. jan 2013

@skoricaxx presne takto som pred rokom rozmyšlala aj ja..hypoteka? nikdy.. Ale časom ked sme sa o tom rozprávali, došlo mi že takto sa žit tiež neda..nemam už 18 a žit v podnájme do 40-tky? A čo potom? Kto mi dá potom hypoteku? A s dvoma detmi behat z podnájmu do podnajmu... Niečo sme našporili, a teraz splátky + vydavky za byt vychadza presne ta istá suma, ktorú sme platili za podnajom..akurat že byvame už vo svojom.. Nehovorím že sa nebojím ako to budeme zvládat časom.. Ale to sa bude riešit potom 😉

skoricaxx
9. jan 2013

no ani ja nemám 18- a práve vývoj mojho myslenia a skúsenosti sú iné ešte v 25tke by som ti povedala, že nevidím iné riešenie ako hypotéku, a určite to snou zvládnem, ale teraz mám 32 - 2 deti a hypotéky sa bojím ako čert kríža.....
@jarmillka

katrinka33
9. jan 2013

Neviem ci je riesenie predat dom a ist do podnajmu? Energie musis platit tak na dome ako v podnajme,a ci zaplatis 300eur hypoteku alebo 300eur podnajom je uplne jedno. Akurat ze byvas vo svojom a nevyhadzujes peniaze do luftu. V dnesnej dobe ma hypoteku skoro kazdy. Tiez mame,som na rodicovskej s druhym dietatom,takze 4 roky poberam cca240eur,manzel zaraba cca800eur a da sa to. Mam kamosky ktore mi davaju pre krpcov oblecenie,na sviatky dostavame plienky,mliecko a nejake veci,to nam neskutoc ne pomaha. Ja by som neriesbila ci mat di.eta lebo situacia uz asi ani lepsia nebude

piacere
9. jan 2013

@skoricaxx aj ja som sa cca pred rokom a pol bála hypotéky ako čert kríža a tiež som bola toho názoru, že radšej sa budem tlačiť v malom byte s mojou mamou, ale je to náš byt.... teraz bývam vo vlastnom a som šťastná, že sme sa na to dali. Dôležité je nájsť si byt za takú cenu, ktorú dokážeš splácať.... A tiež nemám 18 🙂

jarmillka
9. jan 2013

@skoricaxx ja ti rozumiem..tiež som sa strašne bala.. a bojim..

peta_petruska
9. jan 2013

ja by som aj tak nad tym zlucenim hypotek uvazovala, odbornik mozno prekona aj tych 70€, pozri kamapro.sk, nam pred casom velmi pomohol p. hrmo odtial, vsetko je zadarmo a nezavazne, takze niet preco vahat

my sme dietatko "riesili" viac ako 5 rokov a vyriesili sme az vtedy, ked sme sa na to vykaslali... - otrepana fraza, ale aj v nasom pripade pravdiva

mozno skus nacas vynechat vselijake centra a lieky, vrhni sa do prace, pripadne porozmyslajte, ci domcek nevymenit za nieco lacnejsie, trosku si skuste nasetrit a mozno to dietatko pride aj bez pomoci lekarov a liekov a bude aspon ciastocne vyriesena aj ekonomicka situacia
ja som porodila ako 36 rocna a nemala som ziadne problemy, tak cas este mas 🙂

eeffka
9. jan 2013

@nikola81 my sme najprv mali 1.dieta, zili sme asi rok u mamy, kupili sme byt, hypo mame na 11r ( 30r je samovrazda, nikdy nevies co sa stane). do roboty som sla po 1/2roku, nic take ze leharokemping 3r, vdaka tomu mame dnes prijem aky by som nemala. 2.dceru mame az teraz po 7r a tiez si "mozem dovolit" byt na MD len rok a hajde do prace.
nastastie uz len 4r a sme panmi svojho zivota a nie otrokom hypoteky.

desia ma maniere dnesnych ludi, vidim to na kolegyniach ze aj ony chcu mat byt auto, ale ja mam 35 oni 20+, vtedy som mala holu rit: kupovat domy, auta, elektroniku a hypo na 50r... , co budu robit ked jeden ochorie na dlhsie... my to mame vyratane tak aby sme v 40neboli zadlzeni.

podotykam ze nemam majetnych rodicov, teda mamu, lebo otec ma ale po nom podedim 🙂 ( aspon daco, nasi su rozvedeni), ani svokrovcov a VSETKO sme si kupili za svoje.

angua27
9. jan 2013

@matozazzo, s hypotékami to nie je úplne tak, že banku nezaujíma, keď neplatíš, že nemáš s čoho. väčšina bánk, väčšina hypoték je už opatrená poistením proti neschopnosti splácať. ak človek ide do banky a povie, že prišiel o prácu a nemôže splácať hypotéku, nastupuje plnenie z poistenia. v reále som to ešte nezažila, ale keď som si brala hypošku, tak som si to poriadne pozisťovala, čo a ako. mám skvelú finančnú poradkyňu, ktorá mi vyhrabe aj najzastrčenejšie informácie z bánk. málokto využíva možnosť plnenia z poistenia, ak nemá ako splácať. nie je to hanba a banky práve pre takéto situácie vyžadujú poistenie.
@nikola81 a možno by nebolo od veci, osloviť finančného poradcu, či by vám nevedel poradiť, ako poriešiť veci s hypoškou. 😉

zabka88
9. jan 2013

@eeffka to je pekné, ale nie každý si môže dovoliť hypo na 11 rokov, lebo by neutiahol splátky ☹ bohužial hypo na 30 rokov je každodennou realitou väčšiny mladých rodín ktoré chcú samostatne bývať..

@nikola81 je to všetko o prioritách, zjavne ste si odhryzli s tým domčekom veľké sústo, baby dobre radia, treba si prisporiť aby ste si spravili nejakú rezervu a pripravili sa na výpadok príjmu.. ak sa vám to nedarí, do dieťatka by som nešla, bohužial ☹