Aký je váš jazyk lásky a jazyk lásky vášho manžela?

igiana
4. feb 2012

Ahojte. Inšpirovala som sa knihou Garyho Chapmana - Päť jazykov lásky. Pre tých, ktorí ju nečítali - autor hovorí o piatich základných jazykoch lásky, ktoré sú kľúčové pre to, aby sa náš vzťah s druhým človekom stal vzťahom obohacujúcim a harmonickým. Ľudia hovoria rôznymi jazykmi lásky. Až keď sa naučíme hovoriť jazykom lásky toho druhého, bude cítiť, že je nami milovaný. Náš jazyk lásky sa nemusí zhodovať s tým manželovým a potom môžu vznikať konflikty a nedorozumenia. Napr. primárnym jazykom lásky vášho manžela môžu byť skutky služby - cíti, že ho milujete, keď mu ráno upravíte posteľ a pod. On pravidelne umýva riad, lebo si myslí, že tak budete cítiť, že vás miluje. Ale vašim primárnym jazykom lásky je jazyk darov, keď vás manžel zahrňuje drobnými maličkosťami. No a váš manžel vám už dlhšiu dobu nič nedaroval, a tak sa môžete cítiť nemilovaná. Vy mu pravidelne kúpite nejakú drobnosť, ale pre neho to skoro nič neznamená...atď.

Môžeme hovoriť týmito základnými jazykmi:

1. slovami uistenia, ktorými oceníme hodnotu toho druhého
2. pozornosťou, kedy sa dokážeme vcítiť do vnútorného prežívania druhého a vyjadriť svoju duševnú blízkosť
3. jazykom darov, kedy druhého zahrňujeme drobnými maličkosťami, ktoré ho potešia
4. skutky služby, kedy druhého obklopíme praktickou starostlivosťou
5. fyzickým kontaktom, ktorým môžeme vyjadriť svoju fyzickú blízkosť a nehu

igiana
autor
6. feb 2012

@kali23 nemusis mat rovnaky jazyk lasky ako Tvoj manzel, to nie je o tom, ale ide o to, spoznat jazyk svojho partnera

vejula
6. feb 2012

@igiana hihi možno volačo posplietam 😉 len si osobne myslim, že by tam bolo straaaašne vela nezhôd v pohlade na to možno aj konfliktov. Boh vie kolko by ta tema vydržala 🤐

igiana
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vejula
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vejula
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
igiana
autor
6. feb 2012

@vejula 🙂

vejula
6. feb 2012

@igiana nahlasila som moj posledny prispevok adminom, kedže je mimo temy, tak možno bude zmazany 🙂

igiana
autor
6. feb 2012

@vejula nejako sa nam to vymklo 😀

kali23
7. feb 2012

@igiana ja nechcem mat "rovnaky jazyk" len z mojho pohladu sa s tym neda na 100% suhlasit a uz vobec sa podla toho riadit ;)

igiana
autor
8. feb 2012

@kali23 citujem jednu babu z inej diskusie tu na MK: "necitala som celu diskusiu...ale poradila by som ti jedno...kedze mm je taky isty, nikdy mi nepovie ze ma ma rad a nepreukazuje mi lasku, som bola jedneho casu presvedcena o tom, ze ma uz nema rad. potom som si precitala knihu 5 jazykov lasky od Garyho Chapmana a konecne som pochopila, ze tu nejde o to ze ma nema rad...iba mi to dava najavo sposobom ktoremu ja nerozumiem. Ja som typ, ktory potrebuje pozornost a dotyky. to je moj jazyk lasky, preto ked niekoho lubim davam mu to najavo presne tymto sposobom. Lenze jazykom mm su skutky a sluzby. on ked niekoho lubi, tak pre neho robi sluzby, napriklad ide nakupit, uvari caj, uprace a podobne. Mozno by ti stacilo zistit aky je jazyk lasky tvojho muza a pochopila by si ze ta ma vlastne rad, len to dava najavo inak, nie tak ako si to predstavujes...mozno to bude stacit na to aby si sa s tym zmierila ze on je v tom iny ako ty.."

Takze ludia maju aj taketo skusenosti. My sme to s mm robili tiez nejak spontanne a ked sa mi dostala do ruk tato kniha, tak som si uvedomila, ze aha naozaj, takto to funguje.

filipal
8. feb 2012

@igiana vies, ja mam pocit, ze zeny sa trosku filozofiou tejto knizky upokojuju, ze to v ich vztahu nie je az take zle.
predsa ist nakupit, uvarit caj a podobne, nie je ziaden prejav lasky. je to samozrejmost, lebo inac by sme pomreli. alebo da sa to nazvat aj povinnostou. to, ze muz chodi do prace, ma nejake povinnosti, to predsa neznamena, ze robi zene sluzbu. je to trosku za vlasy pritiahnute.
asi som narocna, ale myslim si, ze ked vztah skutocne "klape" su v nom zastupene vsetky zlozky. ( v tejto knihe nazyvane jazyky lasky)
je mozne, ze niektora trochu pokulhava, najcastejsie maju muzi problemy vcitit sa do pocitov zeny. ale ospravedlnovat niekoho, ked chybaju dotyky a pozornost, lebo to nie su jazyky mojho partnera, je zatvaranie oci pred skutocnostou....

igiana
autor
8. feb 2012

Ano, vsetky zlozky su rovnako dolezite, ale u niekoho dominuje jedna zlozka viac, ina menej. Napriklad, mm mi rad nakupuje rozne darceky, ale niekedy uz prehana a sice som rada ze mi tym prejavuje lasku, ale nie prave tento "jazyk" lasky je pre mna taky dolezity. Skor som radsej, ked sa spolu blaznime a zartujeme a sme k sebe pozorni.

Ja si tiez myslim, ze nie je normalne ked UPLNE chybaju dotyky a pozornost, tam je problem uz v niecom inom. Alebo moze byt jej partner z rodiny, ktora nefungovala a nevidel a nedostal take prejavy lasky...

filipal
8. feb 2012

@igiana ano, to ze partner napriklad kladie väcsi dôraz na obdarovavanie znamena, ze ma ine hodnoty.
mozno je väcsi materialista. nemusi to byt iny jazyk lasky. 🙂
je este aj ina moznost: niekto materialnymi darcekmi kamufluje nedostatok lasky, casu, pozornosti.
robia to casto solventni rodicia, ktori nemaju trpezlivost na svoje deti, radsej im kupuju drahe (alebo caste) dary.

vztahy, laska medzi partnermi je ovela zlozitejsia, ako sa v knizke uvadza....ale asi to maju ludia radi, rozne navody, ako sa v tych rozdielnostiach vyznat... 🙂

kralicica
8. feb 2012

môj muž 5 a 3, ja 4 a 1

kralicica
8. feb 2012

inak, super kniha. uz vysla aj nova, podobna - 5 jazykov ospravedlnenia

halienka
9. feb 2012

@kralicica ha, tak tá by ma zaujímala ešte viac 🙂 môj muž sa mi totižto ešte nikdy neospravedlnil 😠 vždy si len počká, kým ma hnev prejde, ale nikdy nepríde a nepovie prepáč. A teda neviem aké možnosti ospravedlnenia ešte sú, možno nejaká kytica, darček alebo týždeň vynášania smetí 😀 ale teda nič z tohto mm nikdy po nejakej roztržke medzi nami nerobí, on sa chová naďalej ako vždy, len jednoducho čaká, kým ma to prejde. Asi si myslí, že on má vždy pravdu a že je to vždy len moja vina 😠 😠

kralicica
9. feb 2012

@halienka ano, pre niekoho je jazykom ospravednenia len slovne - prepac, pre niekoho darcek, pre niekoho zmena spravania-akesi pokanie, pre niekoho dobry skutok za to, naprava chyby... uz si presne nepamatam- u mna nestaci prepac, u mna si treba priznat vinu a prijat ju 🙂 moj muz si mysli ze povie prepac a je vybaveny. mne to je malo. a zas naopak, on vobec nepotrebuje prepac, jemu staci vidiet, ze sa snazim o zmenu spravania.

halienka
9. feb 2012

@kralicica no tak som tie spôsoby odhadla celkom dobre 😀 no ono podľa mňa by to malo byť vždy spojené s tým, že človek si musí aspoň sám v sebe priznať vinu, že urobil niečo nesprávne, lebo inak nemá prečo sa ospravedlňovať, nech už akýmkoľvek spôsobom. A myslím, že tam je u nás pes zakopaný, mm si vinu nikdy nepriznal ani vnútorne, tak nemá potrebu sa mi akokoľvek ospravedlňovať 😖 Ale máš pravdu, možno to niekto vie urobiť aj tak, že síce vnútorne nemá pocit viny, ale aby bol "kľud v rodine" tak povie "prepáč" a koniec. Ale aj z toho slovka sa už dá vycítiť, či to prepáč myslí skutočne, alebo to hovorí len tak, aby bol kľud. 😝

igiana
autor
9. feb 2012

@filipal my sme s mm vacsinu dna spolu, takze nemyslim, ze by musel darcekmi nieco kompenzovat 🙂 . Moje neervy, ale ved on to len obcas prezenie, zase si nemysli, ze chodi kazdy den ako Mikulas 😉 . Je to jeho jazyk lasky, este v dobe ked sme spolu chodili mi pri kazdom stretnuti priniesol ruzu a ked sa mi raz na chate Stefanicke pod Dumbierom pacilo jedno tricko a on nemal peniaze, tak sa tam bezo mna trepal este raz tolku dialku, aby mi ho kupil 😲 😀.

Ano o vztahoch sa da toho popisat cele romany a toto je jeden z nich 😉

filipal
9. feb 2012

@igiana nie, nie, nemyslela som teba a tvoj vztah! och to je mi luto, ze to tak vyznelo. ☹ ☹ ..uvazovala som ciste teoreticky....ze sa neda pausalizovat, ani s tymi darcekmi....

igiana
autor
9. feb 2012

@filipal uf to som si vydychla 😀 😀, ale ved v poho, nemusis byt fmutna preto 🙂

ale ved jasne, ale to by sa dalo povedat o comkolvek v zivote, nic nie je len cierne alebo biele ako sa hovori

victory7897
15. mar 2021

Niekto keď pije nevie ani kde ma telefón a niekto ma strašnú chuť s niekym sa vykecavat do bezvedomia .. Manžel ani nevedel s kým hovorí možno a trepal dva na tri.. Nepíšeš čo rozprával ešte popri tom..

vecicky1805
7. okt 2022

@igiana my máme tú najhoršiu protichodnú kombináciu 😂darovala som ju manželovi na sviatok a to bolo akože pre neho “aha” momentov že až že čo všetko robil naprt, akože táto kniha by sa mala rozdalvať deťom v škole ešte pred vstupom do vzťahov a tak celkovo nielen pre partnerov 😂