Aký je váš jazyk lásky a jazyk lásky vášho manžela?

igiana
4. feb 2012

Ahojte. Inšpirovala som sa knihou Garyho Chapmana - Päť jazykov lásky. Pre tých, ktorí ju nečítali - autor hovorí o piatich základných jazykoch lásky, ktoré sú kľúčové pre to, aby sa náš vzťah s druhým človekom stal vzťahom obohacujúcim a harmonickým. Ľudia hovoria rôznymi jazykmi lásky. Až keď sa naučíme hovoriť jazykom lásky toho druhého, bude cítiť, že je nami milovaný. Náš jazyk lásky sa nemusí zhodovať s tým manželovým a potom môžu vznikať konflikty a nedorozumenia. Napr. primárnym jazykom lásky vášho manžela môžu byť skutky služby - cíti, že ho milujete, keď mu ráno upravíte posteľ a pod. On pravidelne umýva riad, lebo si myslí, že tak budete cítiť, že vás miluje. Ale vašim primárnym jazykom lásky je jazyk darov, keď vás manžel zahrňuje drobnými maličkosťami. No a váš manžel vám už dlhšiu dobu nič nedaroval, a tak sa môžete cítiť nemilovaná. Vy mu pravidelne kúpite nejakú drobnosť, ale pre neho to skoro nič neznamená...atď.

Môžeme hovoriť týmito základnými jazykmi:

1. slovami uistenia, ktorými oceníme hodnotu toho druhého
2. pozornosťou, kedy sa dokážeme vcítiť do vnútorného prežívania druhého a vyjadriť svoju duševnú blízkosť
3. jazykom darov, kedy druhého zahrňujeme drobnými maličkosťami, ktoré ho potešia
4. skutky služby, kedy druhého obklopíme praktickou starostlivosťou
5. fyzickým kontaktom, ktorým môžeme vyjadriť svoju fyzickú blízkosť a nehu

marionmarion
5. feb 2012

@cmulinko vo vela veciach mas pravdu...u nas je to podobne, mm takisto nie je na takej filozofickej urovni aby pochopil nieco taketo a uz vobec nedokaze mat jasno v sebe a vo vlastnych pocitoch...ale kedze ja sama som dost neisty clovek, mne kniha 5 jazykov lasky pomohla v tom, ze som pochopila dovod jeho spravania nevztahovala som to na jeho "nelasku" voci mne. Jeho primarnym jazykom lasky su totiz skutky a sluzby, ktore mne nic nehovoria. mojim jazykom je fyzicky kontakt a pozornost...takze v tomto sa dost rozchadzame. No teraz uz rozumiem tomu, ze ked mi navari caj, ide nakupit v treskucej zime slahacku a umyje za mna schody, robi to preto, ze ma ma rad...
v jednej veci tu ale suhlasim s @igiana...ziadneho cloveka uplne nespoznas...niekedy radi zijeme v iluziach aj ked je pravda do oci bijuca, to je jedna vec...a druha vec je, ze aj ked niekoho spoznas...ludia sa menia. menia sa aj pocas vztahu a manzelstva a co platilo pred rokom, nemusi platit aj teraz...niekedy su tie zmeny take pomale az nebadatelne ze ich zvykneme prehliadat az jedneho dna nam dojde, ze nieco je inak, ako bolo...

lady511
5. feb 2012

myslím že aj za mojho mm skor vravia skutky ako slová...nikdy nebol extra výrečný,,,ale ked chce ma riadne podrezaný jazyk..iix 😀 ..rozprávame sa ked príde z roboty a povie mi aj to čo sa mi niekedy nepáči..ked spravím niečo zle...povie mi teda pravdu...radšej mi kupi kvety alebo čokoládu akoby mal povedat milujem ta viac ako svoj život...xiixale to je jeho sposob a jeho"jazyk"lásky ku mne....samozrejme ja som ako vela žien výrečná a myslím že by som dokázala ukecat muža aj na smrt...niekedy sa len tak tichučko mojkáme a nič viac nám netreba už žiadne slová...vieme sa pochopit čo druhy chce aj ked sme dost rozdielne povahy...

magimi
5. feb 2012

ja mam fyzicky dotyk a pozornost, moj manzel skutky sluzby a slova uistenia 🙂 Knihu sme citali obaja 🙂

vejula
5. feb 2012

@igiana no ahoooooj, teba som tu nevidela, resp nečitala ani napamatam 😀 😀

a čo sa tyka temy, tak, mne tiež mm stale hovori, ked podrypujem že ma už nelubi, lebo toto a tamto, že čo si myslim pre koho asi cele dni dre, že keby ma nemiloval, tak nerobi čo robi.
A ma pravdu. Ako zas ja mam vyhodu že moj my dava z času na čas že ma lubi, že sa mu pačim, a taaaak. Ale niekedy by som mu hlavu odtrhla ako napr. včera večer. vrrr chapeš super večer a potom sa pohadame pred spankom na totalneh hovadine, teda pre mna to až tak hovadina nebola. Ja som chcela spať on kukať telku, ja mam nenormalne citlive uši a tak bola hadka 🤐

cmulinko
5. feb 2012

@marionmarion na tuto temu sa da strasne vela diskutovat a oponovat na tvoje ci moje nazory a odpovede...ale momentalne sa na to moc necitim-mam tazky den za sebou,takze ostavam pri tom,ze v niecom suhlasim aj ja s tebou 🙂

janinah
5. feb 2012

táto aj podobné knihy by chceli jednu vec-aby si ju prečítal aj partner,podarilo sa to niekomu?navnadiť partnera,aby toto čítal? silno pochybujem 😉 🙂 😉 potom to dopadne tak,že žena niečo v správaní zmení,chce zlepšiť a muž nechápe 😒

cmulinko
5. feb 2012

@janinah najkratsia kniha o manzelstve je sobasny list 😀 a moj manzel si neprecital ani to.... 😀 😀 vie,ze ho mame a to mu staci....nikdy by som ho neprehovorila na ziadnu knihu o ktoru on sam od seba nema zaujem.

janinah
5. feb 2012

@cmulinko to chlapské nečítanie patrí k diagnóze:chlap,však nevadí,že nečítajú,majú iné pozitíva😉 😉 😉

marionmarion
5. feb 2012

@cmulinko hlavny dovod preco som reagovala na tvoj prispevok bol ten, ze si napisala ze tvoj partner nie je na takej filozofickej urovni ako ty...a vtedy som si povedala, ze presne to je to, co je aj u nas, len som to nikdy nedokazala takto trefne pomenovat
svoje nazory inym nevnucujem a beriem, ze kazdy ma pravo na ten svoj a takisto moze mat kazdy inu skusenost, takze oponovat netreba a diskutovat sa da donekonecna, ale tiez v tom nevidim zmysel...lebo take ze sa vsetci na jednom zhodneme aj tak neexistuje...

cmulinko
5. feb 2012

@marionmarion s clovekom na podobnej ba rovnakej urovni ako som ja by som nikdy zit nechcela 😀 ...poznam sa velmi dobre a len velmi tazko by sa mi zilo s muzom,ktory by mal vzdy o 1 stupen inteligentnejsiu odpoved ako ja... 😀 ja potrebujem chlapa,ktory je jednoduchy...rada vysvetlujem a rada ucim a ten moj manzel je na to ako stvoreny 😀 😀 ..a preto sa tak hodime k sebe...ale zas nikdy nemozem zajst po hranicu ponizenia.aj ten moj jednoduchy chlap potrebuje mat istotu,ze mam pred nim respekt 🙂

igiana
autor
5. feb 2012

@vejula cau, no trochu som sa zase prebudila, blizi sa jar 😀 .
No to je normalne, vacsinou sa ludia pohadaju na malickostiach, ale aspon si potom vychutnavaju udobrovanie 😉 . To u nas je vacsinou tak, ze ja chcem byt este hore a mm uz chce spat, tak ja musim pre pokoj v rodine zalahnut s nim 😀.

Tvojim jazykom lasky su slova uistenia a tvojho muza skutky sluzby?
Ja mam 1.fyzicky kontakt 2.slova uistenia 3. skutky sluzby, a ak by jedno z toho vypadlo, tak uz by som bola fmutna 🙂

MM ma dary (hlavne sladkosti) a pozornosť (dusevnu blizkost)

vejula
5. feb 2012

@igiana tak kukam že ty to už maš riadne preštudovane. Ja to takto neviem presne určit... myslim že pre mna je najdôležitejší tiež ten fyzicky kontakt... A to celkovo aj vo vzťahu s mm aj s malym... A maly toto po mne asi zdedil. Taky je teraz zlaty. akonahle mi vidi že mam trošku odhrnute tričko a vidi mi hoolu kožu na bruchu alebo chrbte tak ma začne bozkavať a vravi buško moje buško 😀 😀
Ale myslim že aj tie slova uistenia.... a vlastne aj všetko ostatne okrem darov. NA to ja vôbec niesom absolutne si nepotrpim na nejakych kvetoch alebo čo. Ani na sviatky ani na vianoce, vôbec na tom netrvam ako väčšina žien. A sama nerada kupujem darčeky, lebo nikdy neviem čo a proste nemam to rada...

@cmulinko hihi no u nas je toto kamen urazu, lebo obaja sme velmi premudrelí, mame svoju pravdu a presadzujeme si ju. no a preto su u nas dosť časte hadky... JA velakrat viem že to čo mm hovorí je uplne od veci, ale podla neho je to absolutne k veci a nedohodneme sa na tom.
Ale čo sa tyka všeobecneho prehladu, tak sa na mojho mm nehrabem ani zdaleka. Fakt je že celkovo historiu aj udalosti sučasnosti, či celkovo aj geografia, v tom som oproti nemu uplny hlupačik. JA som skôr na take duchovno, preberanie skôr nejakych tych uvah o živote premyšlanie nad relativitou života 😀 😀 😀 Čitam skôr veci ako cesty mimo tela a take halušky. moj mm je nadupany faktami, ja radšej tapam v polonezname a snažim sa hladať pravdu, celkovo zmysel života smrti, ako to všetko je... no proste veci na ktore nikdy nenajdem odpoved. skôr len take domnieky take filozofovanie

zitaje
5. feb 2012

@cmulinko myslim si, ze si velmi stastna povaha - alebo dobry pozorovatel, ci psycholog, proste sa mi zda, ze ludom okolo seba zrejme intuitivne rozumies. ALe myslim si, ze nie kazdy je taky, a kto je taky tazkopadnejsi (len sa prosim nik neurazte, nie je to myslene nijak negativne) v osobnostnych veciach, takym ludom moze takato kniha pomoct.
@igiana ja som knihu citala, ale teda zivot mi nijak nezmenila 😀 , skor by som povedala, ze sa mi utriedili nejake veci, ktore boli aj tak jasne, len som ich nemala takto zaskatulkovane.

feb13
5. feb 2012

Dobra kniha, my sme si ju citali na svadobnej ceste. 🙂 A nedavno som tiez nasla od neho knizku ktora myslim ze este nevysla v slovenskom preklade, ale nazov by sa prelozil asi tak: Pomoc, sme sa stali pribuznymi 😉 je to o rodicoch a svokrovcoch...

vejula
5. feb 2012

@igiana ale inak knihu som teda nečitala, ale počula volačo o nej.... JA som rada ked si občas bibliu chytim do ruky a volačo z nej prečitam. Ako som kedysi nevnimala tie veci čo tam su napisane, brala som to viac menej tak, že už som tisic krat počula aj vysvetlenie. A teraz skušam zabudnuť na všetky tie interpretacie ktore nam davaju knazi a čitam to tak akoby to bolo prvy krat, a dava mi to ovela viac do života 🙂

igiana
autor
5. feb 2012

@zitaje podobne 😉

igiana
autor
5. feb 2012

@vejula
Dary ani ja nepotrebujem, ale dobra cokolada ma vzdy potesi 😀
Bibliu mozes citat aj 1000x a vzdy tam nieco nove objavis, co si si tam dovtedy neuvedomila 🙂.

cmulinko
5. feb 2012

@zitaje ked som mala 16 rokov..a nebola som este veriaca,tak navstivila som zienku,ktora vesti z dlane...pozrela sa do tej mojej a povedala mi,ze dievca...ty to budes mat v zivote tazke..same vztahy tu vidim...furt budes nieco a niekoho riesit a neustale ta bude nasledovat duch sebaovladania 😀 a i ked po rokoch neverim na vestenie,ale pani v tomto mala pravdu...cely moj zivot som raz hore a raz dole co sa vztahov tyka...nie len rodinnych,ale vseobecne....nic ine v zivote neriesim viac ako vztahy okolo mna...a nie vzdy sa tykaju aj mna...casto krat robim ''zachrancu'' vztahu...myslim si,ze to mam dane od Pana Boha...citim sa podobne ako ta Milka kravicka v tej novej reklame,ktora drgne a zrazu je tam laska 😀 😀

zitaje
5. feb 2012

@cmulinko tak ale to mas velmi pekny udel 🙂

ivanka.7
5. feb 2012

Knizku som citala uz davno (spolu s inymi roznymi) a velmi dobre s manzelom vieme, ze nase jazyky lasky su odlisne (resp. v inom poradi dolezitosti). A napriek tomu, ze si to uvedomujeme, sa pre to dostavame do trenic - aj ked nie ziadnych vaznych.
Nemyslim si, ze je ta kniha zbytocna, sama som ju dala precitat niekolkym ludom, dokonca si myslim, ze moze pomoct, aj ked si ju precita len jeden z partnerov. A nie, ani som nesla do manzelstva s ruzovymi okuliarmi a v blaznivej zamilovanosti nepoznajuc negativa svojho muza 🙂 5 jazykov lasky moze partnerom pomoct (ak obaja maju zaujem, tak aj zachranit manzelstvo), ale pre mnohych je to dobra pomocka, ako konecne slovami uchopit a pochopit to, co dovtedy len niekde v mysli tusili. Jazyky lasky tomu davaju konkretne pomenovanie a iste kategorie.
Ale ano, vyzaduje si to porovnatelnu inteligencnu uroven. Ja by som napriklad nemohla zit s muzom, ktory by bol odo mna prilis odlisny na jednu ci druhu stranu, idealom je to, co doma mam - muz v mnohom na vyssej urovni a ja s niekolkymi oblastami, v ktorych hram prim. Ale obecne mi jeho siroky vseobecne rozhlad velmi vyhovuje, kedze rozsiruje aj moje obzory a ja vdaka svojmu vzdelaniu mozem rozsirovat urcite okruhy toho jeho.

tigris20
6. feb 2012

moj manzel mi nehovori ze ma miluje,ale mne staci ked mi povie chod si oddychnut,ja to urobim alebo vezme deti von aby som si oddychla,uprace sam od seba ...a preto ho taaaak zboznujem 🙂 to je si myslim viac ako len obycajne slova,to vie povedat hocikto.

vejula
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vejula
6. feb 2012

@tigris20 ehm, ja potrebujem velmi aby mo občas povedal že ma lubi a že sa mu pačim najviac na svete 😅 možno je to mojim nedostatočnym sebavedomim, a proste potrebujem vidieť že skutočne po mne tuži viac ako po ktorejkolvek vyčačkanej pipuške 😀

m.i.r.i
6. feb 2012

Tiez mam tu knihu prave rozcitanu a podla mna je fajn..nemam pocit, ze by sa pomocou nej dalo zachranit manzelstvo, ale je to dobra na zamyslenie sa nad tym, ze mozno bude stacit malo a bude to vo vztahu este o nieco lepsie...ja mojho muz nedonutim si ju precitat, lebo on uz len ked ma vidi s takymi knihami tak sa len uskrna, ze co za "psychaciny" to zasa citam a ci mi nejaky mudrlant ma dat navody do zivota..ale obcas mu aspon precitam nejaku pasaz, aj ked sa vysmeje, ale urcite to v nom nieco zanecha..a ja sa ho nemusim pytat co je jeho jazykom lasky, lebo si myslim, ze dlhorocni partneri to musia vediet...staci co vidim, ze ho robi stastnym, co mu vadi a viem, ze u neho je to hlavne fyzicky kontakt, kym u mna jednoznacne pozornost.....ale dalo mi to aj to, ze som sa tak nenapadne zacala pytat ine veci mojho muza, ked ma nejake sny a vycita, ze ho v tom nepodporim, pricom nejake mam aj ja...tak som skusala ist na neho tak, nech mi povie ten najdolezistejsi pre neho, v com by cakal odo mna viac porozumenia a podpory a co je asi ten moj..co by nas urobilo este stastnejsimi..a tak sme rozvinuli zaujmavu debatu....my sa rozpravame velmi vela, ale niekedy mozno staci nakopnutie a inspiracia aj z takejto knihy a posunieme to niekam inam..mne sa ta kniha paci a darovala som ju aj sestre na Vianoce, tak musim povyzvedat, ci ju vobec citaju🙂

halienka
6. feb 2012

Ahojte babky 🙂 tak ja som asi ten prípad ako @tigris20 mne to tiež stačí a vôbec sa necítim nemilovaná. Ono to je určite aj povahou každého človeka trochu ovplyvnené, ja som nikdy nebola moc romantička, mne nejaké dary, kytice a romantické večere nič nehovoria 😀 Síce som túto knižku nečítala, ale myslím si podľa toho čo o nej píšete, že určite môže niektorým ľuďom pomôcť navzájom sa pochopiť a lepšie vychádzať, hlavne asi mladším párom. A asi viac chlapom ako ženám , predsalen ženy sú intuitívnejšie bytosti a veľa vecí dokážu vycítiť, kdežto chlapi...no čo si budeme rozprávať, čo im človek po lopate nepovie, to im nedôjde 😀 Lenže ukrákať chlapa aby si takúto knihu prečítal tiež je asi umenie 😀 Môj by asi len na mňa kukol pohľadom: Ťa už ozaj nemá na svete čo trápiť? 😀 No niekto má tieto veci vcelku vyjasnené a dokáže sa dovtípiť aj bez kníh, takže vtedy to asi iba dotyčnému potvrdí to čo už vlastne predtým akosi "cítil" alebo podvedome tušil. 🙂

kali23
6. feb 2012

@igiana neviem, či s týmto môžem súhlasiť... podla tej knihy máme s manzelom úplne iný jazyk lásky a konflikty teda nemáme... sme rôzne povahy, aby zavládla harmonia, museli sme to pochopit, teda iba ja, lebo ja som nejako intuitívne chcela aby ma zahrnoval darcekmi, aby mi donekonecna hovoril ako ma ľúbi... blabla...
on je presný opak ( a myslím, že je to aj výchovou) dal by sa nazvat studeným psím čumákom... on mi nikdy sám od seba nepovie, ze ma ľúbi, nepotrebuje ma donekonecna objímat či hladiť či inak dokazovat svoju lásku...
napriek tomu viem, ze ma miluje, nikde sa nefláka, nepotrebuje záhadné kamarátky na kávičky, nepotrebuje sa chodit "odreagovávat" s kámošmi, nepije, nefajčí, je pracant, a ja si ho zato nesmierne vážim!
ale zato je to beťár 🙂 vždy ked to najmenej čakám, tak ma ohromí kyticou alebo dákym darcekom..(ako napríklad teraz v sobotu došiel z nákupu a prekvapil ma kyticou so slovami, to je prekvapko pre môjho tehotníka 🙂 a ja? no a nerozplac sa...a to sa uz 2 mesiace trápim, že ho moje tehotenstvo nejako moc nebere... haha
na nasej prvej dovolenke, sme sa hrozne pohádali... s kamosmi sme chodili po zlatníctvach, len tak sme kukali... a on, sa s tou predavačkou žmurkaním dohodol a na durhý den ráno, mi tam šiel kúpiť náušnice, kt sa mi tam páčili... a ironiou bolo, že sme sedeli v aute s kamoskou a náhodou sme našli v aute krabičku, kamoska sa vytešovala, že je tam jej zásnubák... a tam boli moje náušnice...som myslela, ze ho zabijem...
a to sa uz 2 mesiace trápim, že ho moje tehotenstvo nejako moc nebere... haha
riady umýva bežne, preto, že mne sa neche 🙂, okná u nás umýva zásadne on, lebo ja to neznášam, lebo som krpec a musela by som lozit po rebríku... vysáva atď...
tiež by som chcela aby mi sem tam povedal, ze vyzerám dobre a blabla... toho sa nedočkám... raz len tak prehodil, že načo to má hovoriť, ked furt vyzerám dobre 😀
ked som ho chcela pred rokmi opustit, neopustila som, sedel so mnou pri ockovej smrtelnej posteli, drzal ma za ruku, a jeho slzy ma presvedčili...

tigris20
6. feb 2012

@vejula mne take hovorit nemusi lebo pozrie sa na mna takym pohladom akym pozera len na mna ,usmeje sa a mne to staci🙂 ale kazdy sme ini.aaa keby po tebe netuzil tak s tebou nie je,takze nakup nejake sey saty na leto a bude mat oci leeeeen pre teba

vejula
6. feb 2012

@tigris20 ale ja viem že to je taka moja uchylka 😅 ja viem že ma miluje a že ma oči len pre mna, ale ja som taka divna... možno to bude aj zlym vzťahom s mojim otcom, že mam k mužom vybudovanu akusi nedôveru... je to čisto vo mne, tym som si ista

lucka1987
6. feb 2012

no tak ja rozpravam asi vsetkymi 5 jazykmi lasky a mm okrem 3 bodu, ktory unho chyba ale obcas aj motyka vystreli tak hovori 1,2,4,5 a 3 len ozaj obcas 🙂
a ked to ma uplne zhrnut.. prevlada u nas 4 a 1

igiana
autor
6. feb 2012

@vejula 😀 Ty si to tu zvrtla na novu temu, skus zalozit ak chces, rada sa pridam 😉