Asi sa zrútim z manželovho správania

Ahojte mamičky. Viem, že každá máme svojich problémov dosť, ale tak každý nestranný názor pomôže. Kde začať? Vydávala som sa naivná, s hlavou v oblakoch, kedy som si všetky negatívne náznaky v správaní môjho terajšieho manžela nevšímala, resp. som si nechcela všímať. Vždy som si to sama pred sebou ospravedlňovala. Aj keď je pravda, že pred svadbou nebol taký manipulátor, psychopat v jednej osobe. Všetko psychické týranie (možno, je to silné slovné spojenie, ale posúďte samé) začalo tesne po svadbe. Keď prišla návšteva po našej hádke, ponižoval ma pred nimi, ohukoval a vysmieval sa zo všetkého, čo som urobila, neurobila, proste si chcel dokázať pred sebou a aj pred návštevou, že on je šéf domácnosti. Nebola som preňho, ani „len“ žena, lebo som mu neporodila dieťa. „Žena má poslúchať muža, držať hubu a krok“, či pri každom telefonáte na konci na miesto ľúbim ťa, som počúvala „polepši sa“. A keď vám takto povie min. trikrát do dňa a potom koľkokrát do mesiaca, tak to začne s človekom mávať. Toto „polepši sa“ trvalo dobrý polrok. Začal mať problém so všetkým, čo som spravila, akú som navarila polievku, že som nevypla práčku, keď som doprala – to bolo prvé, čo pozrel, keď prišiel z práce, či som vypla práčku a povedal, že „mi to bude vravieť, pokým sa to nenaučím“, výsmech z toho, keď som mu pár krát po sebe kúpila niečo na seba, namiesto "´dakujem" alebo z toho ako rozprávam. Komunikácia s nim už ani nie je normálna. Keď sa ho spýtam dve otázky naraz, tak mi na ne neodpovie, lebo on nevie, na ktorú má skôr odpoveď. Alebo keď niečo neviem, nepoznám, tak najprv 10 min. mi dáva najavo, že som hlúpa, lebo ja to nepoznám, neviem, ako to, že som o tom už nepočula a smeje sa mi. Keď sa v niečom pomýlim alebo to spravím zle, tak zase akési pohrdanie. Neraz ma napodobňoval, čo som neurobila podľa jeho predstav a pritom ukazovaní ma hypnotizoval, aby som si to zapamätala. Keď mu chcem niečo porozprávať, ako som sa mala cez deň alebo mu chcem niečo vysvetliť a jeho to nezaujíma, tak buď mávne rukou a odíde alebo mi skočí do reči a hovorí si to svoje. Dáva mi pocítiť, že to, čo ja rozprávam vôbec nie je zaujímavé. Klame mi, až fabuluje do očí a tvári sa, že čo si vymýšľam a veľmi rád ma prevráti na hlúpu. Dokonca pri sotení o zem, mi chcel nahovoriť, že som sa potkla (na rovnej podlahe) a tak sa presvedčivo obhajoval, že keby bola pri nás tretia osoba, tak mu uverí a zo mňa spraví hlupaňu, ktorá si vymýšľa a preháňa. Keď som mu vykričala, že hneď po robote prišiel domov (čo sa stávalo dosť často) a ani sa len nenajedol, nespýtal, ako sa mám alebo nepotrebujem s niečím pomôcť, keďže som prišla aj ja z práce a v domácnosti vždy treba niečo poriadiť, upratať a odišiel za kamarátmi si zašportovať a potom samozrejme nejaké to pivko, tak chytil taký amok, že mi vyhádzal všetky skrine, pokrstil ma p... je...á a kufre postavil pred dvere a ja som sa síce tvárila, že mi to nič nerobilo, ale srdce krvácalo, ma po polhodine vychladnutia prišiel odprosovať, že on ma ľúbi, aby som neodchádzala. Veľmi rád sa teší z toho, keď sa mi nedarí, keď sa sťažujem, že mám toho veľa, keďže pracujem v trojsmennej prevádzke a aj študujem a on takisto, lebo on chudáčik, nie je v tom sám a ľutovať treba iba jeho, že má toho veľa. Vyžíva sa v tom proste, keď mi dáva pocítiť, že som naničhodná, neschopná ako napr., keď dal ožehliť svoje obľúbené košieľky maminke, lebo ja som mu ich hneď neožehlila, popri tom, mal v skrine plno iných vecí opratých a ožehlených. Že „to je moja vizitka, že musel si dať košele ožehliť mame“. Keď mi povie, že má niečo rád a ja mu to automaticky na druhýkrát kúpim, (si myslím, že je to normálne), tak potom to už naschvál nezje a nechá to buď splesnivieť alebo počká, pokým prejde trvanlivosť a potom sa to vyhodí. Alebo som mu navarila jeho obľúbené jedlo, tak na druhý deň to nejedol a radšej si niečo iné objednal a keď som sa ho spýtala, prečo mi takéto veci neustále robí, tak mi len povedal, aby som sa vraj zlepšovala, lebo stále mám čo zlepšovať. A to, že mi neraz vykričal, keď som bola polroka nezamestnaná, že len vďaka nemu máme strechu nad hlavou, to už bola pre mňa bodka za tým všetkým peklom, lebo pred tým som zase ja bola tá, ktorá držala kasu a zarábala viac a snažila sa na všetky strany, aby sme si nielen zariadili byt, ale sa mali trošku lepšie. Žienky, takáto situácia trvá dobre dva roky a ja stále chradnem, upadám a neverím si postupne v ničom. Cítim sa ako hlúpa hus, ktorá nie je dobrá na nič. Rozmýšľam nad psychológom, lebo sama seba stále viac podceňujem. Dokonca som v takom štádiu, že sa s ľuďmi nedokážem normálne rozprávať ako kedysi, lebo niekde vzadu v podvedomí sa kontrolujem, či to, čo rozprávam hovorím správne, aby potom neprišiel výsmech. Keď mu aj tieto všetky veci, čo som vám popísala a to nebolo všetko, sa len zasmeje, že veď som srandoval. Teraz, keď ma už chytá triaška pri blikaní na mobile jeho meno, tak si sama sebe nadávam aká som bola hlúpa a naivná. Povedala som mu, že „ma stráca“, a že „ho už neľúbim“, že chcem proste odísť, tak povedal, že on bude o mňa bojovať, pokým nedosiahne svoje. Chcem odísť, ale neviem, či mám na to dostatok síl, ale ani zostávať nie je v tomto prípade na mieste, lebo ma odvezú na psychiatriu. Za každý postreh, názor alebo skúsenosť budem vďačná.
evelynm
28. okt 2013
@simi906 , svokre vycitas, ze v takom vztahu ostala - ides robit to iste...?
mmarianka
28. okt 2013
@dasiacik strasne a taki chlapi stale na svete existuju...
miminka07013
28. okt 2013
utekááááj preč, kludne aj k vašim a neboj sa ho, presne ako radia vyššie zavoláš políciu, nemožeš mu ukazovat že sa ho bojíš, určite ta v živote čaká niečo lepšie a krajšie ako toto čo opisuješ, vela síl prajem
simi906
28. okt 2013
@kveta Prečo som si mala zmazať foto ???
A prečo nemožem odísť? lebo viem akú mám situaciu, podmienky... a nedá sa mi .. to je na dlho
@tomikejt Mne to je teraz o to ťažšie že mám dcérku.. mala som odísť ešte ked som mala brucho, ak nie skôr 😞
@hradnapani Tieto veci sa snažím "dodržiavať". teda najmä myslieť pozitívne, vyhýbať sa hádkam, akým kolvek nezmyselných konfliktom, ale nie vždy sa to dá 😞 Kedysi som bola usmievavá, šťastná, zábavná,komunikatívna mladá baba. Teraz ma nepriamo oddeluje od rodiny, od priatelov, nie som šťastná ako by som mala byť, neteším sa s maličkostí, často trpím uzkosťami, plačem, a cítim sa ako handra, bez hrdosti, ponížená, neschopná.
Ja som si toho všetkého vedomá aký je. Viem, že mnou manipuluje. Vie ma dokonale oblázniť, a v tej chvíli som šťastná že ho mám... ale to je všetko klam 😞
simi906
28. okt 2013
@evelynm Ja jej to nevyčítam, len ticho pozorujem, aká je, a čo robí... ja som si toho vedomá, neboj sa. Len tu to vidím na príklade... Ale ja proste ked sa s nou porovnám, tak nie som ako ona... teda aspoň som nebola 😞
simi906
28. okt 2013
Pre boha... manipulátorov sú len 3%, a akurát ja som takého musela spoznať 😞 čert mi to bol dlžný...
evelynm
28. okt 2013
@simi906 , drzim palce, si mlade dievca, este mozes vela, vela zmenit. Svokra sa uz rozhodla, je to jej zivot, ty mas svoj vo svojich rukach. Zatial...
kveta
28. okt 2013
@simi906 Zrusit foto si mala pre svoje bezpecie.. Aby sa Tvoj muz nedozvedel na co si prisla, pripadne co budes planovat.
deprimovanaautor
28. okt 2013
som rada, že aj takouto hroznou témou a diskusiou o strašnej životnej situcácii nás spojila a možno otvorila oči tým, ktoré trpia rovnako. chodí mi veľa správ, za ktoré som naozaj vďačná, lebo vidím, že nie som až taká ľahostajná dokonca úplne cudzím osobám. naozaj ma až vaše príspevky nakopli k odchodu. inak by som sa dala hltať postupne a stále viac a viac manipulátorským taktikám manžela a postupne strácala pohľad reálneho sveta a myslela si, že len on mi ukáže, čo je realita. zbadala som na sebe zmenu svojho správania a bátia sa aj tých ľahkých vecí v novej práci, či ich spravím správne a na 100percent, až mi začala v hlave svietiť červená kontrolka, že toto nie je normálne a začala som rozmýšľať, kde a na koho sa obrátiť, aby mi naozaj potvrdil, že správanie môjho manžela nie je normálne a naozaj to môže aj s mojou psychikou veľa urobiť.
deprimovanaautor
28. okt 2013
@simi906 ak sa môžem spýtať, prečo si si najprv dala foto preč a teraz vrátila?
simi906
28. okt 2013
@deprimovana lebo nemám čo skrývať, ani tajiť. A že by to uvidel on? ťažko...
deprimovanaautor
28. okt 2013
@simi906 a naozaj nemôžeš odísť?
darzneba
28. okt 2013
@deprimovana nehladajte psy&chologa ale pravnika!!! Toto je psychicke tyranie, moj svokor to robi, zamerne hlada moment kedy moze niejak svokre ublizit, presne ako Vas, potom odprosuje, ze on to tak nemysli ale na 2 den zacne zas. potom ju chce ponizit s tym , ze povie ze v byte je vsetko jeho , takze nemoze pouzit jeho konvicu , ani varechu alebo smetny kos. A takto to ide 40 rokov. svokra je zatrpknuta, nenchajte aby ste takto zili!! Mate pravo byt staastne s niekim inym, kto si Vas bude vazit a nie osocovat, urazat, ponizovat. Milujuci partner taketo nerobi a druhy netoleruje!!!
darzneba
28. okt 2013
@deprimovana Asi sa nudia a menaju co robit, moj manzel sa nestara o pracku, ma kopec roboty, a aj ostatne veci su mimo neho. je vytazeny na 200% by nemal energiu sa s takym zaoberat. a druha vec, ak by co i len raz ma skusil ponizit, deti, nedeti-malo by to nasledok a ked dlhodobo-dovidenia
yidaky
28. okt 2013
@simi906 Ach jaj, to je strasne. Aspon kvoli dcerke...naozaj sa ti neda nikam ist?
michellka85
28. okt 2013
@deprimovana drzim Ti prsty.. ale skus si najst aj podporu zivych ludi, nielen tu na MK - sestra, sesternica, kamosky, kolegovia?!? urcite je vela ludi, ktorym na Tebe zalezi 😉 x-)
deprimovanaautor
28. okt 2013
@michellka85 pekne si to napísala, že "živých ľudí". ja súrodencov nemám, takže to asi ťažko. v rodine mám asi jednu osobu, ktorá teoreticky by aj mohla...a ďalej neviem koho 😞
darzneba
28. okt 2013
@deprimovana ten silvester je len taky malilinky ,,vzor,, ako by to nikdy v manzelstve nemalo byt. Lutujem tie zeny co trvaju vo vztahiu, vidim, ako im ubuda sebavedomie a postupne prestanu mat vlastny nazor. Presne toto by sa stalok,ak by ste sa boli rozhodli inak. Gratulujem !!!! budete rada, ze ste tak urobili, i ked to chvilu bude tazke a bolestive, ta namaha stoji zato, ziskat svoju ,,slobodu,, spat
anatalia77
28. okt 2013
@deprimovana ak chceš a budeš mať cez víkend čas,tak možme skočiť na kávu,alebo si ju dať u mna.Idem v piatok domov na víkend,tak ak by si potrebovala aspon pokec tak sa ozvi.
majka99999
29. okt 2013
@deprimovana ahoj, konecne som docitala. Len ti chcem povedat, ze niekedy najdes pomoc u ludi, u ktorych by si to necakala, mna po nestastnom vztahu stahovala moja byvala sefka so svojim muzom a svagrom, co som ich videla prvykrat v zivote... prezila som detstvo s alkoholikom, s niekym, co ked ma zjest na veceru to, co bolo na obed, tak nebude jest! zelam ti vela sil, vytlac si svoj prvy prispevok a vylep si ho na skrinu v podnajme. ked sa ti bude liskat, precitaj si to zas...
adri266
29. okt 2013
@simi906 vzdy je najtazsie spravit rozhodnutie. A potom to ide lahsie. Nevyhovaraj sa na dieta, chces,a by zilo v takychot podmienkach? Aby ona sama v dospelosti vyhladavala taky vztah, lebo to bude pokladat za normalne?
Hladaj cestu von. Najdi si pravnika, chod za psychologom, oslov rodinu, bojuj. Za seba aj dcerku.
michellka85
29. okt 2013
@deprimovana ani ja nemam surodencov, sesternice daleko, ale mam kamosky na ktore sa mozem spolahnut, nehovorim ze 20, ale aspon 3 😉 uz Ti tu pisala anatalia77, ze sa stretne, ak napises do skupiny banska bystrica tak sa tam podpora urcite tiez najde 😎
deprimovanaautor
29. okt 2013
@malinkaaninka
@prasiatko30
@dejnas
@maznacik007
@mexico_16
@manzanillaa
@mykeila
@anatalia77
@evelynm
@zita19
@hradnapani
@mata128
@mirat
@mima4
@zita19
@babaker
@dionyzka
@akrim1311
@dominika1988 baby, ozývam sa znova. na zajtra som dohodla vysťahovanie mojich vecí. pomôže mi s tým jedna kamoška, tak mi držte palce, nech to zvládnem.
mexico_16
29. okt 2013
@deprimovana držím palce a kde pôjdeš ? Vie o tom chlap ?
babaker
29. okt 2013
@deprimovana som rada, ze si sa ozvala. Mas silu, zvladnes to vsetko, neboj. Aj nadalej ti drzim palce. Ked ti bude tazko, spomen si, ze toto obdobie je velmi tazke a uz bude len lepsie. Skus si predstavit kde budes o rok v tomto case. Tvoje buduce ja ti posle silu. 😉
mykeila
29. okt 2013
spravne rozhodnutie, snaz sa niako zamestnat napr. chod si zacvicit, zaplavat alebo s babami na kafe, precitaj niaku knizku. chce to cas ono je to otrepane ale je to tak a verim, ze najdes lasku. vsetko dobre do buducna.
nicicka
29. okt 2013
@deprimovana ja som mala v minulosti podobny nastastie len vztah, dokonca mi zlomil ruku a ja som s nim este rok po tom ostala, nastastie sme sa rozisli a teraz mam nejlepsieho manzela pod slnkom 🙂 Bude to velmi tazke ale ak to naozaj chces tak odid a prerus vsetky kontakty. Nevolaj, nepis, nestretni sa, proste nic. Takisto som vzdy bola na vine ja, avsak ten clovek bol taky manipulator a recnik ze dokonca aj mna niekedy vedel presvedcit, ze som na vine ja a nie on. Aj v tomto manzelstve mame hadky a nedorozumnia avsak manzel vzdy prizna chybu aj na svojej strane a to je ten podstatny rozdiel. Pretoze iba ked si clovek sam prizna chybu tak sa to moze pohnut dalej a zlepsovat. Skonci to, kym je este cas a kym sa nestane nieco horsie, pretoze nikdy nevies coho je taky psychopat schopny...
akrim1311
29. okt 2013
aj ja vám držím palce a hlavne myslite pozitívne.Je to teraz ťažké,ale robíte správnu vec!Držím vám palce.Ste silná žena 😉
ivka225
29. okt 2013
@deprimovana nieco o tom viem, takze s velkou pravdepodobnostou velmi skoro pride s tym, ze si uvedomil, aky k tebe bol a ze chce zacat odznovu. A mimochodom, bude to mysliet naozaj, takze aj jeho prejav bude velmi doveryhodny. Lenze podla toho, co si pisala, to mozne nebude, akokolvek uprimne to bude mysliet. Nieco z psychologie viem, takze - ver mi, prosim, on sa zmenit vlastnou volou nemoze, rovnako ako si clovek vlastnou volou nemoze zmenit krvnu skupinu. Toto bude asi najtazsi problem, ktory budes musiet prekonat. Pretoze chvilku bude taky, ako ked ste sa spoznali a boli zalubeni. Pokus sa mu potom povedat, ze aj ked veris jeho uprimnej snahe, si presvedcena, ze svojou povahou je typ, ktory sa k tebe nehodi a ze vam obidvom bude takto lepsie. Drzim ti palce!!!
kveta
29. okt 2013
@ivka225 Uprimna zvedavost: Preco by mu mala povedat to co pises v zavere? Naco s nim vobec komunikovat?

Začni písať odpoveď...

Odošli