Asi sa zrútim z manželovho správania

Ahojte mamičky. Viem, že každá máme svojich problémov dosť, ale tak každý nestranný názor pomôže. Kde začať? Vydávala som sa naivná, s hlavou v oblakoch, kedy som si všetky negatívne náznaky v správaní môjho terajšieho manžela nevšímala, resp. som si nechcela všímať. Vždy som si to sama pred sebou ospravedlňovala. Aj keď je pravda, že pred svadbou nebol taký manipulátor, psychopat v jednej osobe. Všetko psychické týranie (možno, je to silné slovné spojenie, ale posúďte samé) začalo tesne po svadbe. Keď prišla návšteva po našej hádke, ponižoval ma pred nimi, ohukoval a vysmieval sa zo všetkého, čo som urobila, neurobila, proste si chcel dokázať pred sebou a aj pred návštevou, že on je šéf domácnosti. Nebola som preňho, ani „len“ žena, lebo som mu neporodila dieťa. „Žena má poslúchať muža, držať hubu a krok“, či pri každom telefonáte na konci na miesto ľúbim ťa, som počúvala „polepši sa“. A keď vám takto povie min. trikrát do dňa a potom koľkokrát do mesiaca, tak to začne s človekom mávať. Toto „polepši sa“ trvalo dobrý polrok. Začal mať problém so všetkým, čo som spravila, akú som navarila polievku, že som nevypla práčku, keď som doprala – to bolo prvé, čo pozrel, keď prišiel z práce, či som vypla práčku a povedal, že „mi to bude vravieť, pokým sa to nenaučím“, výsmech z toho, keď som mu pár krát po sebe kúpila niečo na seba, namiesto "´dakujem" alebo z toho ako rozprávam. Komunikácia s nim už ani nie je normálna. Keď sa ho spýtam dve otázky naraz, tak mi na ne neodpovie, lebo on nevie, na ktorú má skôr odpoveď. Alebo keď niečo neviem, nepoznám, tak najprv 10 min. mi dáva najavo, že som hlúpa, lebo ja to nepoznám, neviem, ako to, že som o tom už nepočula a smeje sa mi. Keď sa v niečom pomýlim alebo to spravím zle, tak zase akési pohrdanie. Neraz ma napodobňoval, čo som neurobila podľa jeho predstav a pritom ukazovaní ma hypnotizoval, aby som si to zapamätala. Keď mu chcem niečo porozprávať, ako som sa mala cez deň alebo mu chcem niečo vysvetliť a jeho to nezaujíma, tak buď mávne rukou a odíde alebo mi skočí do reči a hovorí si to svoje. Dáva mi pocítiť, že to, čo ja rozprávam vôbec nie je zaujímavé. Klame mi, až fabuluje do očí a tvári sa, že čo si vymýšľam a veľmi rád ma prevráti na hlúpu. Dokonca pri sotení o zem, mi chcel nahovoriť, že som sa potkla (na rovnej podlahe) a tak sa presvedčivo obhajoval, že keby bola pri nás tretia osoba, tak mu uverí a zo mňa spraví hlupaňu, ktorá si vymýšľa a preháňa. Keď som mu vykričala, že hneď po robote prišiel domov (čo sa stávalo dosť často) a ani sa len nenajedol, nespýtal, ako sa mám alebo nepotrebujem s niečím pomôcť, keďže som prišla aj ja z práce a v domácnosti vždy treba niečo poriadiť, upratať a odišiel za kamarátmi si zašportovať a potom samozrejme nejaké to pivko, tak chytil taký amok, že mi vyhádzal všetky skrine, pokrstil ma p... je...á a kufre postavil pred dvere a ja som sa síce tvárila, že mi to nič nerobilo, ale srdce krvácalo, ma po polhodine vychladnutia prišiel odprosovať, že on ma ľúbi, aby som neodchádzala. Veľmi rád sa teší z toho, keď sa mi nedarí, keď sa sťažujem, že mám toho veľa, keďže pracujem v trojsmennej prevádzke a aj študujem a on takisto, lebo on chudáčik, nie je v tom sám a ľutovať treba iba jeho, že má toho veľa. Vyžíva sa v tom proste, keď mi dáva pocítiť, že som naničhodná, neschopná ako napr., keď dal ožehliť svoje obľúbené košieľky maminke, lebo ja som mu ich hneď neožehlila, popri tom, mal v skrine plno iných vecí opratých a ožehlených. Že „to je moja vizitka, že musel si dať košele ožehliť mame“. Keď mi povie, že má niečo rád a ja mu to automaticky na druhýkrát kúpim, (si myslím, že je to normálne), tak potom to už naschvál nezje a nechá to buď splesnivieť alebo počká, pokým prejde trvanlivosť a potom sa to vyhodí. Alebo som mu navarila jeho obľúbené jedlo, tak na druhý deň to nejedol a radšej si niečo iné objednal a keď som sa ho spýtala, prečo mi takéto veci neustále robí, tak mi len povedal, aby som sa vraj zlepšovala, lebo stále mám čo zlepšovať. A to, že mi neraz vykričal, keď som bola polroka nezamestnaná, že len vďaka nemu máme strechu nad hlavou, to už bola pre mňa bodka za tým všetkým peklom, lebo pred tým som zase ja bola tá, ktorá držala kasu a zarábala viac a snažila sa na všetky strany, aby sme si nielen zariadili byt, ale sa mali trošku lepšie. Žienky, takáto situácia trvá dobre dva roky a ja stále chradnem, upadám a neverím si postupne v ničom. Cítim sa ako hlúpa hus, ktorá nie je dobrá na nič. Rozmýšľam nad psychológom, lebo sama seba stále viac podceňujem. Dokonca som v takom štádiu, že sa s ľuďmi nedokážem normálne rozprávať ako kedysi, lebo niekde vzadu v podvedomí sa kontrolujem, či to, čo rozprávam hovorím správne, aby potom neprišiel výsmech. Keď mu aj tieto všetky veci, čo som vám popísala a to nebolo všetko, sa len zasmeje, že veď som srandoval. Teraz, keď ma už chytá triaška pri blikaní na mobile jeho meno, tak si sama sebe nadávam aká som bola hlúpa a naivná. Povedala som mu, že „ma stráca“, a že „ho už neľúbim“, že chcem proste odísť, tak povedal, že on bude o mňa bojovať, pokým nedosiahne svoje. Chcem odísť, ale neviem, či mám na to dostatok síl, ale ani zostávať nie je v tomto prípade na mieste, lebo ma odvezú na psychiatriu. Za každý postreh, názor alebo skúsenosť budem vďačná.
majka99999
18. nov 2013
@borkavan citala som aj tvoj pribeh, som rada, ze zijes novy a stastnejsi zivot. 🙂
bearuska
18. nov 2013
Hm...ked citam tie odpovede...a co by ste robili keby vam toto robil brat alebo syn?
kveta
18. nov 2013
@bearuska Zrusila kontakt s nim.
borkavan
18. nov 2013
@bearuska ja tiež zrušila s ním kontakt.
seraa
19. nov 2013
@deprimovana

ahoj necitala som vsetko ale ako vidim z niektorych odpovedi co pises si nakoniec odisla
super! proste to je jedina moznost a horsie uz skoncit nemozes ako ostat s takymto clovekom, teraz bude uz len lepsie
k rodine.. ak ti to teraz nevyhovuje vyhybaj sa im kym si sama polepsis a posilnis sa
vyhovaraj sa ze nemas cas atd nie preot ze ta deprimuju
ale daj si malicku pausu od nich
oni prestanu
drzim ti palce nech ti tieto dni prejdu a bude lepsie , lebo lepsie bude urcite
nie je to tak davno co moja znama prechadzala rovodom a tiez si poplakala ale uz je dobre a je rada lebo by do teraz bola v zacarovanom kruhu a nestastna

v
seraa
19. nov 2013
@borkavan

jej super, nech sa ti dari
inak mas pravdu vela krat vyrozpravanie a baby tu na mk pomoze 🙂
severanka96
19. nov 2013
@deprimovana verím ti,ale aj tak sa nevzdaj,buď si nájdi ďalšie aktivity,choď cvičiť,medzi ľudí,na nákupy,či ja viem,na pokec,hocikde kde sa rozptýliš.držím ti palce.🙂
bielytesak
19. nov 2013
nie je normalny.Sporavil z teba handru.Viem,ze sa ho bojis....No ked ta najde,tak volaj policiu.Drzim ti palce.
deprimovanaautor
19. nov 2013
@bielytesak Som rada, že sa k môjmu príspevku vyjadril aj chlap. Aj mužský pohľad na vec niekedy pomôže 🙂
deprimovanaautor
19. nov 2013
@borkavan čítam tu rôzne životné príbehy, možno podobné, možno nie, ale každá alebo väčšina z nás má naozaj obdobia, kedy si myslíme, že sa nám všetko rúca. som rada aj za teba, že si sa z toho dostala. nechcela som veriť, ale mám pár osôb, ktoré pri mne stoja. dokonca spolubývajúce z prenájmu, ktoré ma poznajú fakt krátko sú super. akurát dneska som tak rozmýšľala, že naozaj po búrke vyjde slnko a naozaj bude dobre, lepšie 🙂 neviem posúdiť, či je moja alebo tvoja situácia horšia, ale vždy ma zo skúsenosti presvedčí výpoveď okolitých ľudí, že my ženy sme silnejšie ako muži. zvládneme veľmi veľa, niekedy možno viac akoby sme si mysleli. moja kamarátka tiež dvakrát potratila, teraz je zase tehotná a normálne som aj za ňu napätá a dúfam, že jej to do tretice vyjde. postupne sa učím byť naozaj šťastná a užívať si život 🙂
deprimovanaautor
19. nov 2013
@borkavan ....a hlavne sa pozerať na svet pozitívnejšími očami.....
andreasko
19. nov 2013
@deprimovana zakomlexovany dilino...on potrebuje pomoc ....chory človek ktory to skuša na slabšie povahy ...fuj ako mi je na grc z tichto ľudí ani minutu by som s nim nebola Nesmie si na teba dovolovať ty nie si dieťa aby ta poučoval ....máš svoje myslenie svoje názory...nedovoľ aby ti zničil zdravie ....pre tohto chlapa sa neoplati bojovať a myslieť si že sa to zmeni ....nezmení odid od neho je to psychixky teror a ten byva ovela horši ako fyzicky ....vyhladaj odbornu pomoc hlavu hore zvládneš to verím držim palce dievča...
lubikan
19. nov 2013
baby,existuje niekde na nete teda,neviete o neakom konkretnom-nechce sa mi vyhladavat...clanok od psychologa....preco sa muzi takto chovaju? ake pouzivaju konkretne ako pise autorka o jeho argumentoch???

Potrebujem to dat precitat MM....
bobicek5
19. nov 2013
@deprimovana podla toho ako pekne a civilizovane pises usudzujem, ze si mudra a inteligentna, vyrovnana zena. Toto vsetko si on iste uvedomuje a preto robi co robi. Skratim to - mala by si od neho odist, toto nie je partner pre teba.
rommin
19. nov 2013
@bobicek5 tak ja by som ho chcela mat za partnera,to by videl.......to by bolo iné psycho-týranie.Určite má vážny problém so sebou a kompenzuje si to doma s manželkou.Neviem či to nerobila to isté doma s ním jeho mama a teraz je z neho psychopat.....
bobicek5
19. nov 2013
@rommin Jedine ak si "rambo" typ, pretoze takyto clovek je podla mna v pripade odporu voci jeho rezimu schopny aj nasilia.
rommin
19. nov 2013
@bobicek5 ved jasnéže 🙂 To viem,že by to nemdopadlo dobre 😃
deprimovanaautor
19. nov 2013
@rommin tak a teraz si udrela klinec po hlavičke. niečo takéhoto typu tam bolo v detstve,aj keď detaily neviem. a veru aj ja viem byť dosť temperamentná a viem si povedať svoje, keď ako sa povie, "čo je veľa, to je veľa" a preto napr. to sotenie o zem. 😞
bielytesak
19. nov 2013
@lubikan cital som x pribehov takto tyranych zien.Jedna moznost je,ze je sefom nejakej firmy.Potom druha je,ze ma vela prachov a ty si ta odkazana na neho.ale skorej mi vychadza ze je nejaky manager,nad nim este dakto,co ho buzeruje a tak si komplexy liecí doma..
deprimovanaautor
19. nov 2013
@bielytesak no skoro si trafil. dokonca ho buzeruje žena.
deprimovanaautor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
deprimovanaautor
19. nov 2013
@bielytesak ale mám pripomienku, prachov veľa nemá a ani naňho odkázaná nie som. nikdy som na žiadneho chlapa odkázaná nebola. ako som skončila strednú školu, pracovala som v zahraničí. teraz pracujem tu na svk a popri práci študujem vysokú školu. nezniesla by som pocit, keby som bola na niekom závislá.
bielytesak
19. nov 2013
@deprimovana tak potom ma komplexy...vidi,ze si nanho neni odkazana...no aj ma sefku zenu-nejaku xantipu,tak je to jasne...a potom zas mozno by chcel sexuvat...a nedari sa mu🙂ale je nejaky sef a ma profes.deformaciu.potrebuje rozkazovat.To poznam🙂
deprimovanaautor
19. nov 2013
@bielytesak zaujimavé ako niektorí viete ľahko identifikovať/diagnostikovať len z mojich príspevkov "môjho" manžela. veľmi mi to imponuje, lebo to hovorí o vašom záujme riešiť aj takéto veci. našťastie som tu našla ľudí, ktorí nie sú zahľadení len sami do seba 🙂 teším sa!
lubikan
20. nov 2013
@bielytesak heh,trafil si sa uplne presne.... 😞 😞 😞
lubikan
20. nov 2013
@bielytesak ale stale nerozumiem,co ich k tomu vedie....lebo v podstate ti muzi maju vlastne vsetko,sebestacnost, iste "postavenie"...tak by mali byt sami so sebou spokojni a furt ich chyta rapel 😞
sono2
20. nov 2013
@deprimovana ja som to ani celé nečítala. On je chorý., buď je poznačený z detstva., pozri sa do rodiny. A nemôže ťa maťrád. Toto sa žene nerobí. Rychlo utekaj nestrácaj čas! Isto čaká na teba niekto lepší.
bielytesak
20. nov 2013
Pozri si ake je to u nich doma.vacsinou robia muzi,zeny to co videli doma.od detstva.ak je jeho foter dominantny,tak je aj on.a naopak🙂hm a preco to robia..zalezi aj na povahe...mne vadilo ked sa nasi hadali,tak sa hadkam pred detmi vyhybam..su aj tyranií muzi.A je ich vela,len sa o nich nepise..treba viac citat dr.plzaka🙂on bol macher na toto..objednaj si neku knizku od neho
miriam642
20. nov 2013
dobrý deň, prepáčte, že tu spamujem, ale chcela by som Vás poprosiť o vyplnenie anonymného dotazníka, ktorý sa týka problematiky týrania, a bude použitý výhradne na účely diplomovej práce https://docs.google.com/forms/d/1p_9aBLpIqXK89o...
bielytesak
20. nov 2013
to by bolo na dve diplomovky 🙂

Začni písať odpoveď...

Odošli