Asi sa zrútim z manželovho správania

deprimovana
26. okt 2013

Ahojte mamičky. Viem, že každá máme svojich problémov dosť, ale tak každý nestranný názor pomôže. Kde začať? Vydávala som sa naivná, s hlavou v oblakoch, kedy som si všetky negatívne náznaky v správaní môjho terajšieho manžela nevšímala, resp. som si nechcela všímať. Vždy som si to sama pred sebou ospravedlňovala. Aj keď je pravda, že pred svadbou nebol taký manipulátor, psychopat v jednej osobe. Všetko psychické týranie (možno, je to silné slovné spojenie, ale posúďte samé) začalo tesne po svadbe. Keď prišla návšteva po našej hádke, ponižoval ma pred nimi, ohukoval a vysmieval sa zo všetkého, čo som urobila, neurobila, proste si chcel dokázať pred sebou a aj pred návštevou, že on je šéf domácnosti. Nebola som preňho, ani „len“ žena, lebo som mu neporodila dieťa. „Žena má poslúchať muža, držať hubu a krok“, či pri každom telefonáte na konci na miesto ľúbim ťa, som počúvala „polepši sa“. A keď vám takto povie min. trikrát do dňa a potom koľkokrát do mesiaca, tak to začne s človekom mávať. Toto „polepši sa“ trvalo dobrý polrok. Začal mať problém so všetkým, čo som spravila, akú som navarila polievku, že som nevypla práčku, keď som doprala – to bolo prvé, čo pozrel, keď prišiel z práce, či som vypla práčku a povedal, že „mi to bude vravieť, pokým sa to nenaučím“, výsmech z toho, keď som mu pár krát po sebe kúpila niečo na seba, namiesto "´dakujem" alebo z toho ako rozprávam. Komunikácia s nim už ani nie je normálna. Keď sa ho spýtam dve otázky naraz, tak mi na ne neodpovie, lebo on nevie, na ktorú má skôr odpoveď. Alebo keď niečo neviem, nepoznám, tak najprv 10 min. mi dáva najavo, že som hlúpa, lebo ja to nepoznám, neviem, ako to, že som o tom už nepočula a smeje sa mi. Keď sa v niečom pomýlim alebo to spravím zle, tak zase akési pohrdanie. Neraz ma napodobňoval, čo som neurobila podľa jeho predstav a pritom ukazovaní ma hypnotizoval, aby som si to zapamätala. Keď mu chcem niečo porozprávať, ako som sa mala cez deň alebo mu chcem niečo vysvetliť a jeho to nezaujíma, tak buď mávne rukou a odíde alebo mi skočí do reči a hovorí si to svoje. Dáva mi pocítiť, že to, čo ja rozprávam vôbec nie je zaujímavé. Klame mi, až fabuluje do očí a tvári sa, že čo si vymýšľam a veľmi rád ma prevráti na hlúpu. Dokonca pri sotení o zem, mi chcel nahovoriť, že som sa potkla (na rovnej podlahe) a tak sa presvedčivo obhajoval, že keby bola pri nás tretia osoba, tak mu uverí a zo mňa spraví hlupaňu, ktorá si vymýšľa a preháňa. Keď som mu vykričala, že hneď po robote prišiel domov (čo sa stávalo dosť často) a ani sa len nenajedol, nespýtal, ako sa mám alebo nepotrebujem s niečím pomôcť, keďže som prišla aj ja z práce a v domácnosti vždy treba niečo poriadiť, upratať a odišiel za kamarátmi si zašportovať a potom samozrejme nejaké to pivko, tak chytil taký amok, že mi vyhádzal všetky skrine, pokrstil ma p... je...á a kufre postavil pred dvere a ja som sa síce tvárila, že mi to nič nerobilo, ale srdce krvácalo, ma po polhodine vychladnutia prišiel odprosovať, že on ma ľúbi, aby som neodchádzala. Veľmi rád sa teší z toho, keď sa mi nedarí, keď sa sťažujem, že mám toho veľa, keďže pracujem v trojsmennej prevádzke a aj študujem a on takisto, lebo on chudáčik, nie je v tom sám a ľutovať treba iba jeho, že má toho veľa. Vyžíva sa v tom proste, keď mi dáva pocítiť, že som naničhodná, neschopná ako napr., keď dal ožehliť svoje obľúbené košieľky maminke, lebo ja som mu ich hneď neožehlila, popri tom, mal v skrine plno iných vecí opratých a ožehlených. Že „to je moja vizitka, že musel si dať košele ožehliť mame“. Keď mi povie, že má niečo rád a ja mu to automaticky na druhýkrát kúpim, (si myslím, že je to normálne), tak potom to už naschvál nezje a nechá to buď splesnivieť alebo počká, pokým prejde trvanlivosť a potom sa to vyhodí. Alebo som mu navarila jeho obľúbené jedlo, tak na druhý deň to nejedol a radšej si niečo iné objednal a keď som sa ho spýtala, prečo mi takéto veci neustále robí, tak mi len povedal, aby som sa vraj zlepšovala, lebo stále mám čo zlepšovať. A to, že mi neraz vykričal, keď som bola polroka nezamestnaná, že len vďaka nemu máme strechu nad hlavou, to už bola pre mňa bodka za tým všetkým peklom, lebo pred tým som zase ja bola tá, ktorá držala kasu a zarábala viac a snažila sa na všetky strany, aby sme si nielen zariadili byt, ale sa mali trošku lepšie. Žienky, takáto situácia trvá dobre dva roky a ja stále chradnem, upadám a neverím si postupne v ničom. Cítim sa ako hlúpa hus, ktorá nie je dobrá na nič. Rozmýšľam nad psychológom, lebo sama seba stále viac podceňujem. Dokonca som v takom štádiu, že sa s ľuďmi nedokážem normálne rozprávať ako kedysi, lebo niekde vzadu v podvedomí sa kontrolujem, či to, čo rozprávam hovorím správne, aby potom neprišiel výsmech. Keď mu aj tieto všetky veci, čo som vám popísala a to nebolo všetko, sa len zasmeje, že veď som srandoval. Teraz, keď ma už chytá triaška pri blikaní na mobile jeho meno, tak si sama sebe nadávam aká som bola hlúpa a naivná. Povedala som mu, že „ma stráca“, a že „ho už neľúbim“, že chcem proste odísť, tak povedal, že on bude o mňa bojovať, pokým nedosiahne svoje. Chcem odísť, ale neviem, či mám na to dostatok síl, ale ani zostávať nie je v tomto prípade na mieste, lebo ma odvezú na psychiatriu. Za každý postreh, názor alebo skúsenosť budem vďačná.

dasiacik
26. okt 2013

@deprimovana Odid od neho.Moja mama je s takymto
chlapom 30rokov,a myslis,ze je pri nom stastna?Myslis,ze
jej tiez nesluboval,ze sa zmeni?Ani raz.Je to v takom
stadiu,ze otec nema problem povedat mame,aj v pritomnosti
nejakej navstevy,ze je p..a,nech drzi p..u,nech do toho
nepi...e,ze ona k...t o tom vie,ze je neschopna,apod.Chces
takto zit aj ty?30rokov?

bombulka200
26. okt 2013

@deprimovana ved to je choré čo ti robí, to on by mal zájsť k psychologovi alebo k psychiatrovi, prepáč ale to nieje normálne, ja by som už dávno odišla na tvojom mieste, nenechaj so sebou takto zaobchádzať. Ved máš nejaku hrdosť ... 😔

yidaky
26. okt 2013

@deprimovana Drz sa, je to obycajny hajzel a manipulator. Neuver mu, keby sluboval hory doly...taky sa nezmeni. K rodicom nemozes ist? Viem, ze si pisala, ze ta tam bude hladat, ale hladat ta bude asi aj v praci a tak. Tak budes aspon s niekym a podrzite sa...a ked tak, volat policajtov...drzim palce a vela sily...

evelynm
26. okt 2013

@dasiacik , nechcem ti lajknut tvoj komentar, aby to nevyznelo nejak blbo. To, co zaziva tvoja mama, je hrozne. Urcite to vsak vplyvalo a dodnes vplyva aj na teba - ich dieta. Mozno ak by si bola ochotna o tom par slov napisat, bolo by to poucne pre zienky, ktore ostavaju s muzom - tyranom "kvoli detom". Toto nie je pripad zienky, ktora zalozila tento blog, ale cita to vela inych zien, mozno v podobnej situacii...

ivia123
26. okt 2013

@deprimovana Je mi to veľmi ľuto čo preživaš.Určite od neho odiď,to nie je normalny človek.

laila22
26. okt 2013

@deprimovana ako mozes zit s takym psychosom, ako mu mozes dovoplit, aby sa k tebe takto spraval.. On je chory... Si sikovna, mas pracu, studujes a on Ta ma za neschopacku.. nema najmensie pravo sa k tebe takto spravat... Tvoji rodicia vedia ako sa k tebe sprava? Odstahuj sa k rodicom a prinajhorsom Tvoj oco mu vysvetlí ak sa veci maju.... 😠 Rodicia Ta podporia a ochrania. Hlavne sa ho neboj... drzim palce.

nativanativa
26. okt 2013

schyzofrenicky psychopat = najhorsia kombinacia
bude to horsie a horsie , psychicky ta nici , bez ak sa da cim skor , nedavaj mu uz sancu ak ta bude prosit akokolvek
toto ta polozi casom - ak uz ta to nepolozilo
iba toto v skratke ...... 😔 ☹

babaker
26. okt 2013

@dasiacik suhlas s @evelynm . mozno by to zenam, ktore este "mozu" urobit zmenu vo svojom zivote pomohlo. presne to iste u nasich. mozno to niektorym otvori oci, pokial si myslia, ze "ostavaju kvoli detom",neskor kvoli majetku a pod. vyhovorky. skusme my "deti" rozpravat.....

tinach
26. okt 2013

...zastreliť , zahrabať a všetkým tvrdiť , ze odcestoval 🙄

katy83
26. okt 2013

utekaaaaaaaaaaaaaaaj lebo to bude coraz horsie, myslim ze si chytra zena a aj ked to budes mat zo zaciatku mozno tazke verim, ze vsetko sa na dobre obrati. Na svete je vela chlapov 😉 drzim palce

jabadaba
26. okt 2013

@deprimovana zlatinko, nemate deti tak sadaj a spis navrh na rozvod manzelstva. Toto co si nam tu popisala pekne uved do navrhu. Napisat navrh je pomerne jednoduche, na nete najdes vzory. A nenechaj sa zadupat. Tvoj muz je psychopat a od neho co najdalej. Ak nenaberies odvahu odporucam film Plynove lampy. Je to stary film, ale pekne z neho mrazi. Je presne o takom manzelovi ako mas Ty. Tu niet o co usilovat, ziadna naprava tu nema miesto.

Rovno Ti sem prikladam link na vzor navrhu na rozvod manzelstva, aby si nestracala cas hladanim.
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/vzory-zalob...

henikav
26. okt 2013

Podla mna s nim zbytocne stracas cas. Kazda dalsia minuta pri nom je navzdy stratena a raz budes lutovat, ze si neodisla skor. Chod si co najskor za svojim stastim, nedrz sa nestastia len zo zvyku

zuzkabeno
26. okt 2013

Musíš sa k nemu správať prísne a stroho.

dasiacik
26. okt 2013

@evelynm @babaker
Moji rodicia maju 3deti,vsetci sme uz dospeli,mame svoje
rodiny.Bohuzial,nepriazniva fin.situacia zapricinila to,ze
ja s muzom a so synom byvame docasne u mojich rodicov.
Moj otec je typ chlapa,ktory nedava najavo city,musi mat
oprate,navarene,nachystane,div,ze ho este krmit netreba.
Rodicia su spolu uz viac ako 30rokov.Obaja su stara
skola,t.j.chlap zaraba,zena sa stara o domacnost,o deti,
o nakupy,vari,perie,..Klasika.Zvykol si na to,ze ma vzdy
nachystane jest,kavu,ciste trenky,ponozky,pyzamo,...
Zvykol si,ze riad po nom vzdy NIEKTO umyje,ze bordel
vzdy po nom NIEKTO uprace.Nikdy som ho nevidela
umyt pohar,ci tanier.Niekedy si myslim,ze mama si za to
môze sama.Ze,mozno keby uz na zaciatku povedala
"tak dost!".Nikdy som nepocula otca povedat mame "mam
ta rad".Vlastne...nikdy to nepovedal ani nam detom.Vzdy
som si myslela,ze "lubim ta" sa hovori len frajerom.Nikdy
jej nic nekupil na narodeniny,meniny ci Vianoce.Vlastne
ani nam.Vsetko vzdy riesila mama.On ani netusil po com
tuzim.Pamätam si raz,mala som zle obdobie v skole,
stazovala som sa otcovi,no,oporu som v nom nenasla.
Nikdy sa ma v nicom nezastal,ssmozrejme ani mamy nie.
Z nej si urobil sluzku,a ona mu nikdy nedokazala odporovat,
lebo je "dobre vychovana".Trha mi srdce,ked vidim ako
sa mama snazi vyhoviet mu,nehada sa s nim,vzdy ma
navarene,oprate,vsetko nachystane,a on ju namiesto
vdaky posle do p..e.Nikdy som ho nepocula povedat
"dakujem".Tento tyzden moja mama lezala v 40tkach
horuckach,on jej to neveril,ze je chora.Vynadal jej,ze mu
dala do zapecenej cestoviny klobasu."Ty p..a,na co tam
je..s tu klobasu,ked vies,ze ju tam neznasam".Ta klobasa
sa da aj vybrat,drahy otec.Je to jeden bezcharakterny
clovek.Muz mojej mamy.Môj otec.

dasiacik
26. okt 2013

Na co su zeny s takymi chlapmi?Kvoli detom?Deti
trpia viac tym,ked spolu zostanu.V tichosti trpia...

evelynm
26. okt 2013

@dasiacik :( .
Myslis, ze by si dokazala otcovi povedat, ako vnimas ich vztah, jeho ako otca, jeho ako cloveka? Ak to pre teba vobec ma zmysel...
Akych rodicov mal tvoj otec? Ako sa spraval jeho otec k jeho mame? Casto preberame modely spravania od svojich rodicov, niekedy naopak sa tomu tak branime, ze sa snazime spravat uplne inac. Jasne, nie je to pravidlo. Ale ak pises, ze vasi su stara skola, otec ma mozno zafixovane, ze takto je to v pporiadku. Fakt je, ze mama ak sa tomu nebrani, on teda nema dovod nieco menit.
Urcite nie je lahke vidiet svoju mamu v takych situaciach... :(
Dakujem, ze si to napisala.

marylis
26. okt 2013

@dasiacik boze, az mi smutno prislo...asi mal tvoj otec podobny vzor v rodine, ked bol maly. Lutujem ho, ze sa z neho stalo, to so sa stalo. Mamu nelutujem, ta mohla odist a zit si svoj zivot. Kazdopadne to mate nie celkom lahke, ked tam byvate a ste toho sucastou... 😒

deprimovana
autor
26. okt 2013

@dasiacik Bože, vidím, že nie som v takomto psychopatickom prostredí sama. Ja som niečo podobné zažívala na Silvestra, kedy som bola tiež v horúčkach, ale ja hlúpa som aj tak chystala, lebo si zavolal k nám kamoša so ženou. Celý deň som piekla, varila, behala ako strelelná hus. On večer prišiel zo stretnutia s kamarátmi opitý, ľahol si a zaspal a ani sa len neunúval mi povedať, že kedy prídu. A akurát som išla do sprchy, keď zazvonili. A samozrejme žiadne "ďakujem", ale len hľadanie chýb, ako som zle napiekla alebo prichystala. No nasratá som bola parádne.

katuch30
26. okt 2013

@deprimovana velmi ti drzim palce aby si nasla silu odist, vies si predstavit ze by si do vaseho vztahu priniesla dieta...neboli by ste nikdy stastna rodina a uz by si zase bola zaviazana o nieco viac, mas este cas najst si niekoho s kym ti bude dobre a bude si vazit vsetky veci, ktore robis...jasne v kazdom vztahu su obcas volajake problemy ale clovek by nemal z toho mat depresie a citit sa ponizene ☹ drz sa budeme sledovat dalsi vyvoj, hlavne sa zdover rodicom aky mas problem a pevne verim ze ta podrzia...

dasiacik
26. okt 2013

@evelynm
Otec ma uz 58rokov,mama o dva menej.On sa uz urcite
nezmeni,a mama...ta to uz nejako dobojuje.Takto tu
situaciu vnimaju oni dvaja.Jednoducho je to tak.Vzdy to
tak bolo.Len vidim,ze teraz to vsetko mama vnima viac
citlivejsie.Boli ju to.Kazde skarede slovo.Deti uz vyrastli,
muz na nu kasle.Nema sa s kym porozpravat,deti maju
vlastne starosti.S kym prezije starobu?S tym nervakom,ktory
by ju najradsej zo sveta zniesol?

babaker
26. okt 2013

@dasiacik dakujem za pribeh. dufam, ze si to tu tie spravne najdu. je vela zien, ktore si stale naivne myslia, ze takto je to v poriadku. nie, nie je. pribeh mojich rodicov je vlastne podobny tvojmu.su spolu este o nieco dlhsie. dlho mi trvalo pochopit, ze si to musia vyriesit oni.
@evelynm tito muzi nikdy nebudu pocuvat nazory inych (dcera, sestra, brat, manzelka,matka,....)este to prave obratia voci manzelke.

dasiacik
26. okt 2013

@deprimovana
Ver mi,taky chlap sa nezmeni,bude to len horsie.Predstav
si svoju buducnost,ako chces zit.Su dve cesty.Este stale
môzes byt stastna.Len si nevyber tu cestu po ktorej sa
vydala moja mama.Utrapena 56rocna zena,sluzka,ktora
obetovala cely zivot len muzovi a rodine.Nemoze ist na
kozmetiku,ci k slusnej kadernicke na urovni.Nema ziadne
kamaratky,nevie sa z nicoho tesit,lebo ON vsetko to
vesele a krasne v nej znicil.Chces dopadnut rovnako?
Nemate deti.CHVALABOHU!!!

marcelatje
26. okt 2013

@deprimovana držím ti palce aby si vytrvala v tvojom rozhodnutí. Budeš potrebovať pevné nervy a veľa síl. Sama som to zažila. Telefonáty mne, mojej rodine, vyhrážky, prenasledovanie, scény na ulici, v práci všade......... Trvalo to dlho, skoro 2 roky ale vydržala som a som rada. Lepšie je "chvíľu" vydržať ako prežívať so strachom do konca života bez štipky nádeje na zlepšenie. Raz ho to prejde lebo si nájde lepšiu obeť a keď uvidí že u teba so svojimi vyhrážkami neuspeje bude sa "uplatňovať" inde 😉

danusskaaa
26. okt 2013

odist od nejkej osoby nikdy nie je lahke a casom to bude este tazsie!!! jedinu vyhodu mas v tom ze nemas deti a si samostatna! takze spoj vsetky sily a chod do toho. ak ti mozem pordit, ako prve pred odchodom navstiv pravnika a porad sa s nim o vsetkom-budes mat vyhodu na sude /aby to manzel neotocil proti tebe, ze ty uz mas milenca a preto si odisla/ dobre rady sa ti zidu... potom jedneho pekneho dna pobal veci a vypadni od cloveka, ktory ta ponizuje a vysmieva sa ti!!! uz len tym, ze pracujes, studujes a riesis domacnost si silna vyrovnana baba a nedaj sa takym chrapunom urazat!!! nerobi ani polovicu z toho co ty a stale je on nejlepsi!!!? zacni si novy zivot! jasne, ze prve dni mozno i mesiace bude tazkych, urcite ta bude chlap odprosovat a vyznavat ti lasku, ale zatni sa a nevracaj sa... lepsie to nikdy nebude!!! chod si vpred a urcite ta nieco ovela lepsie postretne!!! a hlavne aby si bola spokojna ty!!! budes mat otvorene dvere k inym ludom, ci ku kamosom ci k novemu partnerovi a aj ked sa to teraz nezda...ale bude ti lepsie!!! drzim palce a vela vela vela sil prajem!!!

evelynm
26. okt 2013

@dasiacik , hm... starobu... este je mlada, mozno ju cakaju dlheee roky zivota...
neuvazovala mama nikdy o zmene?

dusika11
26. okt 2013

@deprimovana ahoj dako som to precitala...no...to je tak si ako ta zaba ktoru nenapadlo vyskocit s kotla co ju tak pomaly varili...tak sa uvarit nechala...zijes s psychopatom..vygugli si to..on potrebuje tvoju energiu..bay sa citil dobre..nieco podobne som mala aj ja..kedze mame deti moje kroky boli nasledovne..po fyzickom utoku som odisla aj s detmi musel absolvovat liecbu..ktorej sa podrobil..a dala som ho na policiu...je tam papier..proste vzoprela som sa..a zopriem sa vzdy..a ak bude treba hodim po nom panvicu alebo aj ine veci..tito muzi musia byt utlceni do podlahy...ale ty to takto riesit nemusis..deti tam nie su..tak skus prekonat stokholmsky syndrom..a popracuj a odid...ku psychologicke by som isla je dost mozne ze si ako obet zas vyhladas tryznitela podvedome...takze kazdopadne niekde je problem ze si to tolko zniesla

evelynm
26. okt 2013

@babaker , nerobim si iluzie, ze by si to uznal, ale aspon by to pocul...

kaktusik007
26. okt 2013

@deprimovana nedavno som si presla niecim podobnym... akurat ex ma chcel "potrestat" tak sa odstahoval on - si asi myslel ze ho budem prosit na kolenach, aby sa vratil 😀 ja mam vyhodu v tom, ze viem, ze on je psychicky labilny a stacilo aby som sa mu dlhsie pozerala do oci a to on nezvladol, je to chudak... ty mas trosku silnejsieho jedinca, takze to budes mat tazsie, ale dam ti jednu radu, ktoru prosim pocuvni a spravaj sa podla nej - NEKOMUNIKUJ S NIM. za ziadnych okolnosti... On - potom, ako to prehrmi a budu lietat hromy blesky, ak sa neovladne (tu uvidis ako velmi si mu stupla na otlak) tak potom nastupi faza dva - milota, ochota... Taka, ze ty sama zacnes pochybovat, ze ci to, co sa stalo, sa fakt stalo.... prosim, v tychto fazach maj zdravy rozum pri sebe a za ziadnych okolnosti NEVSTUP DVAKRAT do tej istej rieky... Proste si povedz NIE - a nech by bol akykolvek.... Pretoze on bude dobry tyzden, a potom bude iba viac silnejsi - pretoze OPAT tym, ze sa das zlomit a k nemu vratis, tak on bude silnejsi a silnejsi..... a bude si viac dovolovat....

su to psychopati... emocne nestabilni jedinci, manipulatori.... nie je to vynimka, zial... Musis byt silna.... Budes to mat tazke, ale ty to urcite zvladnes 🙂
ja s exom komunikovat musim... mame deti.... ty mas sancu ho uz nikdy v zivote neuvidiet, tak sa jej chop a drz!!!!

laila22
26. okt 2013

@deprimovana a ako sa tvarili manzelia co ku vam prisli na silvestra, ked on komentoval ako si zle napiekla atd.... ak boli trosku normalny, tak pochvalili tvoje usilie..

kveta
26. okt 2013

@deprimovana Zaklad je na kazdu jeho snahu reagovat uplne rovnako: nijak. Neodpovedat na smsky, emaily, nezdvihat telefonaty. Tak ho rychlejsie prejde chut Ta otravovat.. Lebo zakazdym dosiahne tu istu nudnu odpoved: nijaku.