Babka učí dieťa klamať

2. aug 2022

Ahojte, ako by ste reagovali na to, keby vaša matka navádzala vaše dieťa na klamstvo, resp. učila ho klamať. Ide o to, že s manželom sa snažíme deti vychovávať tak, aby nám neklamali a vraveli vždy pravdu. Nášmu 5 ročnému synovi bol diagnostikovany skrytý reflux, zatiaľ je našťastie len na diéte, nemusí brať lieky. Snažíme sa prísť na to, čo mu najviac z potravín škodí. Problém je však ten, že keď je u babky ona ho napchá všetkým možným a keď sa ich opýtam, že čo jedol, povie mi pred synom, že nič alebo len zlomok z toho, čo jedol. Avšak keď je už syn doma, povie nám, že toho bolo oveľa viac, ako som pôvodne bola informovaná od matky. Ako by ste reagovali. Strašne ma to vytáča. Keď som sa jej to snažila raz vysvetliť, urazila sa a povedala mi, že ak sa mi nepáči, nech si ho strážime sami.

danulicek
2. aug 2022

@cervenaruza123 úplne výstižne napísané. S tymto sme sa stretávali aj my a každý to bagatelizoval. Že však to teraz dnešné deti… a veď nech mu dam len slivky a poriadne sa potom 💩 a bude dobre. My sme pátrali po príčinách dlhé týždne, syn nám chradol pred očami a keď môj ocino povedal, že to len zbytocne prežívam, kupujem predrazene bezlaktozove potraviny a mam mu navarit poriadne jedlo a dat poriadne kravské mlieko, ako sme my jedávali, myslela som, že sa obesim 🙈😁 ale potom postupne pochopili, svokra dokonca synovi varila plus minus podľa toho, čo mal povolene. Ale tie cokoladky, cukriky a kraviny bol boj - akoby babky a dedkovia mali pocit, že bez toho to nepojde. Našťastie, už to je čiastočne za nami, ale syn ma z času na čas problemy stále, ale to ťažko vysvetlit. On si to koriguje už sám, i keď babky a dedkovia sú neoblomní 🙈

majkaocka
3. aug 2022

Tiež nechápem ze vlastná matka vaša nechápe ze vnuk ma zdravotný problém a treba vedieť co zje a ona vám to nepovie

jumama
3. aug 2022

Spytam sa nieco ine - tvoj syncek je zmiereny s dietou? Chutia mu veci, ktore "musi"? Nepyta veci, ktore "nesmie"? Vies, babka mozno ma problem, co mu dat vlastne jest, ak by nahodou nechcel jedavat to co moze a chcel to co nesmie.

Vie tvoja mamina zoznam potravin, co moze? Vysvetlila si jej co je to ten skryty reflux a co mu moze sposobit? Alebo ocakavas, ze sama vsetko vie, sama si dostuduje?

Uvediem priklad. Synovec je velmi vyberavy jedak, plynie to tiez z jeho PAS diagnozy. Svokra je vyborna kucharka, velmi rada ochutnava nove veci, vseliake exoticke kombinacie, preto neustale prichadzala s niecim novym, nove jedla, nove pochutiny. Myslela si, ze ho nalaka skusit nieco nove. Nechapala, ze on to nedokaze zjest. Ze prameni ta jeho vyberavost z jeho diagnozy. Ze praveze ho tymi neustalymi novinkami znervoznuje. Az raz nieco mu niesla jest a on ten tanier rukou zhodil nervozne opakoval, ze preco mu zaspinila tanier. Ze on chce iba ryzu. Odvtedy babka akceptuje, akoby az v tej chvili uverila diagnoze a jej dosledkom a on ma vzdy svoju ryzu alebo ciste cestoviny a ak chce, vezme si k tomu ciste zeleniny, ale sam. Hovori sa spoznaj svojho nepriatela - ak by si bola poprecitovala alebo nechala od dcery vysvetlit, tak by to od zaciatku vnimala inak. Ona ma najroznejsie svoje napady, ako jeho stravovanie zmenit a su skor kontraproduktivne. Najnovsie mu za ochutnanie akehokolvek noveho jedla slubila peniaze...

silesias
3. aug 2022

Moj syn ma refkux aj hit ani jedna starká to nechápe. Za tie pomaly tri roky čo je na diéte sám vie čo môže a čo nemoze. Jednoducho nezje nič čo nemoze. Samozrejme občas mu je ľúto hlavne keď starká vytiahne maškrty čo nemoze. Vždy keď ide preč z domu dostatočne ho nabalim vecami čo môže, potom mu nieje ľúto.

kankam
3. aug 2022

@zuzincek ja som dostala hlasku ked dcera babke povedala ze nemoze papriku a rajcinu kvoli alergii a traviacim problemom vetu " to ze to tvoji rodicia nejedia neznamena ze aj tebe je z toho zle ".A presne ako pisala @cervenaruza123 verili a verua tomu ze to dieta z toho "vyliecia" a este dokazu ako je ich mater blba ...

zuzincek
3. aug 2022

@kankam no presne..veď vy ste jedli všetko doradu a tu ste..z tej vety sa mi otvára nožík vo vrecku..to, že mám alergiu a atopický ekzém je už druhá vec, ale áno tu som 😑

merry9
4. aug 2022

Toto nemam rada ani ja. A tiez som si to zazila. Ved co dame chudatku malemu vsetko lebo mama zakazuje. Oni s nim potom nechodia po doktoroch. A potom sa divia ze tam nechcem dat deti ani prespat. A tym sa aj vztahy medzi nami pokazili.
Stari rodicia by mali mat respekt voci vychove rodicov deti. Su to ich deti

veronika180384
4. aug 2022

@zuzincek omg, to si ozaj neviem predstavit, že by mi to robili vlastní rodičia. Asi by bolo po kontakte.

mircalla
5. aug 2022

Ona ho neuci klamat, klame teba a pred nim. Ucit klamat by som nazvala to, ze ho nahovori, aby ti dal urcite odpove, ked sa ho spytas. Tak ho tam nedavaj a straz si ho sama. Vybavene. Nemyslim, ze sa to zmeni.

kitchi1
6. okt 2022

@mircalla súhlasím s tebou. U nás sa to nezmenilo. Babky proste idu svoje a chybu si nepriznajú . Takže dcéra tam chodí len s dozorom a už má 6rokov tak aj sama povie dakedy babke že toto nemôžem papať. Je to blbe pre mňa náročné že nemám nikoho kto by mi dieťa postrážil ale zas nemusím riešiť grcanie, teploty ..po každej návšteve babky.

fomelka
6. okt 2022

Skôr vidím problém v tom, že vie, že má vnuk zdravotný problém a nesmie jesť jedno cez druhé a proste aj tak to tak robí. Osobne by som jej ho nedávala dovtedy, pokiaľ by to nepochopila a nezačala sa podľa toho aj správať

svokrinjazykmonika
6. okt 2022

Ďakujem tu všetkým za komentáre, dobre mi urobilo toto čítanie. Čakám prvé dieťatko a väčšinou je to dosť depresívne že nemáme rodičov ani ja, ani môj muž a budeme na to úplne sami. Tak tu je konečne téma kde mi to nie je ľúto 😄 Nikto sa mi nebude starať do výchovy a rady dostanem iba keď si ich vypítam 😄

katkami123
10. apr 2023

@svokrinjazykmonika
Jooj… no tak to by ma veru netrápilo 😀 ešte prečítaj zopar diskusií o svokrach ako riadia životy a výchovu deti nevestám a budeš ešte Bohu ďakovať.