Bez starých rodičov by asi niektoré deti boli na ulici

bobulka34
31. aug 2010

Neviem ako zacat, ale mam pocit, ze tato doba vobec nepraje rodinam, vychove deti. Az na par vynimiek, mnoho rodicov pracuje do stvrtej, piatej a ked cestuju napr do prace 15-20 km prichadzaju domov davno po zatv. skolky. Ved ked pridete do skolky tesne pred piatou, tak na vas pozeraju ako ozrutu. A to nehovorim o tych co musia byt v praci dlhsie (posta, banka...) Kam potom s detmi. Ist k lekarovi kazdu chvilu tiez niekde zamestnavatel moc netoleruje, a pritom v skolke su deti stale chore a vdaka takym chodia do skolky aj chore deti. Je chora doba, nebyt babiek a dedkov by sme boli strateni. Mam kamaratky, ktore maju stale deti u st. rodicov, ked su chore, chodia s nimi k lekarom, zo skolky. Lenze co potom, ked sa budeme musiet my starat o nasich rodicov, nato nikto nemysli. Je mi to luto, lebo aj oni by si zasluzili po rokoch driny trosku pokoja. Nepoviem obcasne varovanie, ale nie kazdy den byt zavisly na nich. Preto si myslim, ze zeny by mali pracovat max 7 hodin denne.

mamutka
31. aug 2010

joj, veru, matky by mali by v praci menej, nech sa to stiha.....ale to by z platu zenam ubrali este ovela viac, nie len za hodinu menej, akoby zeny boli menejcenne.
no a ked niekto nema starych rodicov po ruke? ja netusim ako to budeme zvladat, hlavne tie choroby a prazdniny a pod.....
ale zase ked v parku je problem s nejakym dietatom - ze sa hra tak besne az ohrozuje mladsie, tak je takmer iste, ze tam je so starymi rodicmi - oni uz tak nestihaju, posedavaju na lavicke, dieta mimo dohlad, alebo sa mi stalo, ze vyslovene babka posielala malu prec, nech sa ide hrat dalej, ona sa rozprava...mala mojho drobca zhodila az sa odvtedy boji tej preliezky......
vacsie deti s rodicmi su vacsinou ohladuplne, pozeraju okolo seba, ked tam je mladsie dieta, maju vacsi respekt, ale pri starkych...deti vedia ze si mozu dovolovat a starki tolko nestihaju uz ☹ to myslim vo vseobecnosti co sledujem, lebo su aj vynimky.
a neboj, tu v okoli je kopa domov pre seniorov, zato obecne jasle nenajdes, starki sa nestratia, sluzby sa aj pre nich vylepsuju...

traktor
31. aug 2010

u nas baka ani dedko nefunguje...musime to zvladat ako sa da...tiez by sa mi pacilo, kebyze pracujem, robit menej hodin...ale to by asi neslo...dnes je kazdy rad, ze ma vobec daku robotu...tu by trebalo zmenit cely system...ved stary ludia robia a mlady sedia doma na riti, pretoze starsi sa uskromnia popri dochodku aj s mensim platom...co nam , mladym rodinam vobec nestaci...dnes uz si myslim, je o starkych dobre postarane...je tolko moznosti....ale o deti....? ...skor ide vsetko proti detom, proti mladym rodinam...ja som doma..teraz na materskej, ale ked sme este nemali matka, a patko bol vo veku , ze uz som mala nastupit do prace, jednoducho som musela zostat doma...ved kam by som deti dala...dobre starsie si uz poradili, isli zo skoly same, ale kto by mi vybral patka zo skolky?...peniaze nam samozrejme chybali..ved komu nie...ale co ine nam ostalo?..co bude , ked nastane ten cas pri matkovi ..neviem...ktovie ako bude....

tinika
31. aug 2010

No my si tiez musime poradit bez starych rodicov, lebo este vsetci pracuju a myslim ze ked bude viac firiem kde budu moct pracovat mamičky na materskej prip. im dovolia robit z domu, budeme uz na dochodku. Fakt ziadna podpora mladych rodin. A je fakt, ze zenska to ma ovela horsie ako chlap a navyse je v praci vzdy menej docenena finančne aj inac. Matka sa stara o deti, pracuje ako kazdy chlap 8 a viac hodin denne a este musi obriadit domacnost, venovat sa detom a muzovi a este si ma najst čas an cvičenie, kadernika ... aby vyzerala pritazlivo, to je podla mna dost namahave a hodne skor super zeny. vačšinou to potom tak dopadne ze zenska zanedbava seba a svoje koničky len aby rodina ničim netrpela

mamutka
31. aug 2010

@tinika no ked si 8 hod v praci, 1 hod vo fitku, 2 hod u kadernicky, 2 hod varis, 1 hod na pracku a vesanie a vyzehlenie 1 kosele pre chlapa, 1 hodku pokecas s dietatom, 1 hod popraces binec v byte, ak mas dom tak este aspon 1 hod venuj zahrade, do toho aspon 2 transportne hodiny na presuny hore dole, tak to ti este ostane cas na navstevu terapeuta, ktory ti vysvetli, ze ano, to je uloha normalnej zeny, zarobit, vychovat, seba obriadit, nech chlap sa ma na co kuknut......
smutna doba......taku super zenu nepoznam, ozaj sa toho chce niekedy od nas vela, a potom sa este mamicka po materskej musi doprosovat aby ju zamestnali vobec ☹
ono si niektori chlapi fakt asi myslia, ze sa to da tak stihat ako som to vyratala a este budu mat doma oddychnutu brusnu tanecnicu nazhavenu na postelne hongo bongo....
ono ti stari rodicia za rohom s kopou casu by nam pomohli, ale ked sa neda, bude sa dat inak, co uz. dufam.

tinika
31. aug 2010

@mamutka pekne si to napisala 🙂)

katecameron
31. aug 2010

tak stary rodicia to je tema najhorsie je ked mate starych rodicov za rohom a niesu ochotny pomoct v nicom moj manzel su dvaja surodenci kym mojej svagrinej sa svokra dennodenne stara o 2 deti rano ich nosi do skolky potom vari upratuje ....poobede deti donesie domov venuje sa im nielen kym sa ich matka vrati z prace domov ale aj potom ked je ona doma ku nam nepride castejsie ako 2krat do roka.Presne koli tomuto sa ja teraz nemozem ani zamestnat.neviem ako by som zvladala s jednym dietatom bezat rano do skolky potom 2 do skoly odsikovat lebo vsak prvacik a druhacka to este nieje bohvie co a potom letiet na autobus 20km dochadzat do prace.pobede zas domov donies vsetky deti navarit ......a este aj im sa venovat ucit sa s nimi fuuuuu tak to by bola poriadna drina.Viem ze raz ma to caka a budem si musiet poradit sama .A to som tu este nespomenula chorobnost mojich deti asi tak 5mesiacov v roku vkuse jedno,druhe ,tretie...Kym tretie vyzdravie 1je zas chore to je tragedia a Bez penazi sa zit neda.To ze som doma bez penazi a chyba nam to to nikoho nezaujima /myslim starych rodicov/ niekedy je lepsie ziadnych nemat ☹ moji rodicia nam pomahaju len raz za cas lebo byvaju daaaleko.Aj takto niekedy ludia ziju

tinika
31. aug 2010

@katecameron no niekedy mamičky mali decka hned za sebou a neboli na materskej tri roky ako my, ale mali istu robotu a zvladali to nejako, ale dnes je ovela vačši tlak, viac stresu a vačšie poziadavky na zamestnancov a to je teda uz vela

maminuska
31. aug 2010

u mna starý rodičia by síce aj fungovali ale ja nechcem . Jednoducho potom sa nejako prekračuju hranice a rodičia majú pocit že môžu dospelým deťom kecat do všetkého a všade strkať nos. My sme to s manželom vyriešili opatrovateľkou, finančne nás to síce zaťaží , ale však deti nebudú stále malé .
Doba momentálne nie je priateľská deťom a ani mamičkám a je aj hodne naročná pre mužov - ale tých zodpovedných, ktorý nemajú na háku ako ich rodina žije.
Ja som to riešila tak že ked staršie ešte nemohli byť doma sami, tak som mala taku mladu dievčinu na materskej ktorá ich vyberala zo školy a bola s nimi , kým som neprišla , asi tak hodinu.

katecameron
31. aug 2010

@tinika je to tazke v dnestnej dobe mat deti je asi najvacsi luxus aky si moze clovek dovolit jasne ze kedysi to bolo ine aj ja som chodila do jasiel od 1roku lenze mojej mamine fakt velmi pomahala jej mama nosila nas do skolky a poobede bol s nami otec mamina mala taku blbu pracu cele dni v robote No co uz nejako to musime zvladnut
jasne da sato riesit aj cez opatrovatelku lenze potom neviem neviem ci aspon na ten bus ostane 😖

tinika
31. aug 2010

@katecameron sak to ze opatrovatelky drahe a navyse, čo lepsie dieta moze dostat ako starostlivost vlasnej matky, nechcem aby moje deti dopadli ako tie v amerike ze ani vlastnych rodičov poriadne nevidia

maminuska
1. sep 2010

@tinika ale to nie je o tom že sa o ne stará opatrovateľka , staráš sa ty, len ona ich vyberie zo školy a škôly a zostane s nimi do napríklad do šiestej .Cena opatrovateľky sa pohybuje 2,5 - 3 EUR / hod tu .

traktor
1. sep 2010

@maminuska ...hm...len aj to len...je napr. pre mna dost...ked to vypocitam do mesiaca, je to dost penazi... 😖

tinika
1. sep 2010

@maminuska hej ked uz decka chodia do skolky tak ok, to uz an i neberiem ze je to zanedbavanie drobcov, ale ja som myslela male deti ako napr. moj Paťko, kamoska ma o tyzden mladsiu dcerku a uz musi ist do prace, prababka sa bude starat o malu

traktor
1. sep 2010

@tinika to si ani neviem predstavit...vsak to najkrajsie obdobie..ked dietatko sa meni, by mala byt mamina zo svojim drobcom....len bohuzial je to tak, ...ze nie vzdy sa to da 😒

tinika
1. sep 2010

@traktor veru, ona musi nastupit inac pride o flek, je to na dlhsie, ale chce otehu zase a potom uz ostane dlhsie len kym sa podari a kym porodi tak strati aj rok a to je vela pri takom drobcovi, ked kazdy den niečo nove sa nauči ale doba je taka

maminuska
1. sep 2010

@tinika , ja mám tiež opatrovateľku k malej , pracujem od 6 týždňov ale doma a opatrovateľku využívam tak na 10 dní v mesiaci , kedy som vonku u klienta, ona je so mnou a s malou, ešte ju kojím .
nepovažujem ot za zanedbávanie, pre dieťa je dôležitá kvlaita využitia času s rodičom a nie kvantita. Vidím mamičky ako sedia v nákupných centrách pri káve a cigarete a inou mamičkou , dieta sa hrá v hracom kutku odkázané samo na seba.

traktor
1. sep 2010

@tinika ....takychto pripadov je mi velmi luto...ved kedy si tie deti uzit ak nie teraz....potom uz pride len praca a praca..a budeme radi, ked im dame pusu aspon pri veceri...

maminuska
1. sep 2010

@traktor ale nie je to večne, ak si chceš udržať miesto tak ten rok max tri to musíš vydržať. Potom už môžu tu hodinku dve počkať deti doma aj samé na teba kým prídeš z práce.

tinika
1. sep 2010

@maminuska tak to mas super, ja tiez uvazujem ze asi si zabezpečim cez danovu sezonu aby som nerobila po nociach, tiez pracujem doma. A ty čo robis? a mas pravdu je kopa mamičiek čo sa deckam nevenuju aj ked su s nimi cele dni

maminuska
1. sep 2010

@traktor a nedá sa ti aby sa nastaršia dcéra trocha podieľal na chode domácnosti ? Vybrala toho najmenšieho zo škôlky a pomohla ?
Mne takto 10 ročný syn chodil do špeciálnej školy pre 14 ročnú mentálne postihnutú dcéru a nerobilo mu to žiadny problém.

maminuska
1. sep 2010

@tinika ja robím presne čo ty,som daňový poradca

maminuska
1. sep 2010

a január, marec vlastne nespím 😒

tinika
1. sep 2010

@maminuska 🙂 super tak to je fajn moj maly spal dost ked bol maly takze som robila kym spal a po nociach ale teraz čo je vačši to uz bude tazsie tak uvidime, ja robim z domu takze to mam troska ine

tinika
1. sep 2010

@maminuska to pozname, v decembri som si zvykala na nočne vstavanie a od januara zase na ponocovanie, posledne dva dni marcove som spala 2 hodiny a to neprehanam, hodinu od 6-7 a poobede s malym od 13-14 bo som dostala velku zakazku na poslednu chvilu ale aspon dobre zaplatili

mirka414
1. sep 2010

ja som opatrovatelka deti vo Svajciarsku http://tageskinder.blogspot.com/ niektore mamicky su doma a pracuju len 2-3 dni v tyzdni a zvysok su deti s opatrovatelkami alebo v skolke a v skole tu je system ze deti chodia na 2-3 hod do skoly potom idu domov a zasa na poobednu..no ako si tu mam najst pracu?ved co by som zarobila ako predavacke by som dala aj opatrovatelke.takto si strazim popri dcerke 2-3 deti za den a zarobim si par koruniek (na slovensku plat co by stacil pre celu rodinu)ale tu to mam daleko od minimalnej mzdy ale aspon nieco.popri tom sa staram este o svokra takze este par koruniek dostavam od statu ale stale to nieje ani minimalna mzda.tiez by sa mi obcas babinka zisla na pomoc ale ta moja ma tiez dost roboty na slovensku sestra bola usilovnejsia a postarala sa jej o tri vnucence a dalsia zasa o jedno takze tiez treba pomoct tam.

traktor
1. sep 2010

@maminuska teraz som na materskej...ale predtym to bolo tak, ze starsia chodila do skoly do kosic, patko chodil do skolky u nas v dedine...takze aj keby to chcela, tak by ho nestihla vybrat...u nas je to zle v tom, ze sme dedina..hoc blizko ke...mame priamo v dedine sice skolku aj skolu., ale skolka ok , skola cisto romska, hoc tak vybavena, ze az, ale romska...takze deti mozu chodit bud do vedlajsej dediny alebo do ke...ja som vyucena predavacka -takze pracovny cas by bol od vidim, do nevidim...ale...ja sa nestratim, ...kym pojde matko do skolky, chcem nieco poriesit..mozno budem opatrovat deticky doma-uz som opatrovala, bol velky zaujem...ale potom by to bolo na papier...takze stale sa da...hoc z odretymi usami 😉

maminuska
1. sep 2010

@tinika to poznám, ale ja som už v takom štádiu že prácu na poslednu chvílu odmietam , nestojími to za to. Mám svoju klientelu a nerozširujem ju, nechcem sa zblázniť a mám deti . Ale aj tak január - marec je záhul ako svina, ešte sa celý apríl spamätávam. A vtedy pracujem hodne mimo domu, pretože mám veľkých klientov.

tinika
1. sep 2010

@mirka414 tak to kus od veci ked chodia dvakrat denne do skoly ne? ked to maju daleko

maminuska
1. sep 2010

@traktor presne toto sa mi páči na ženách, hľadanie riešenia 🙂, vždy to nejak ide, aj keď ťažko ale ide. Moja kamarátka začala pre druhých žehliť doma prádlo a postupne už nestíhala tak si zobrala niekoho k sebe, dnes má upratovaciu firmu

tinika
1. sep 2010

@maminuska no ja mam pomenej klientov, takze ja beriem aj novych, aj ja som chcela odmietnut ale dali taku sumu ze mi stala za to ale nemienim to robit pravidelne, este tri dni som sa spamatavala ze som nedospata. Ja by som chcela par stalych pravidelnych klientov a tym sa venovat na plno, ale zatial mam ja len take jednorazovky raz ročne a par DPHckarov, čo mi nevystači, ked začnem platit odvody :( takze uvidme či po md nebudem musiet hladat aj pracu :( mas to fajn ze fungujes sama