Bezpečnostnoprávne služby vo verejnej správe na policajnej akadémii verzus Ekonomická univerzita

policewoman
29. jún 2017

Potrebujem súrnu radu, neviem kde je lepšie študovať na ekonomickej alebo policajnej? Túžim sa stať vyšetrovateľkou, ale vraj absolventi PA nemajú veľkú šancu, ešte rátam aj s tým, že keby ma nezoberú do zboru tak čo s takou školou? Ale zas ekonomika ma veľmi nebaví, no má viac možností. Chcem robiť niečo čo ma bude baviť aj ma uživí.
Môžem sa stať vyšetrovateľkou aj z ekonomickej univerzity? Aké sú tam kritériá? Máte skúsenosti?

Ďakujem veľmi pekne.

emi16
29. jún 2017

Ked vystudujes ekonomiku musis si dorobit Pa
Aspon tak to ol volakedy

policewoman
autor
29. jún 2017

No ja som úplne zmätená, vôbec sa neviem rozhodnúť. Ževraj vyšetrovateľov je aj tak veľa a ženy moc nechcú. Preferujú právnické školy.

irusa
29. jún 2017

popravde musíš mať poriadne známosti

inull5
29. jún 2017

@policewoman no..neviem ako je to momentálne no ja keď som končila tak tí čo mali špecializáciu vyšetrovanie,mali aj štátnice z vyšetrovania a po skončení veľká väčšina aj skončila na vysetrovacke.po absolvovaní policajnej akadémie sme absolvovali normálne proces prijímacieho konania do zboru.ja napr som nemala špecializáciu vyšetrovanie,ale napriek tomu som skončila na okrese na odbor ekonomickej kriminality.no musela som absolvovať po určitej dobe aj vysetrovatelske skúšky plus robila som aj dôstojnícke skúšky.čo sa týka tvojej otázky,že chceš byť vyšetrovateľka,vies čo to obnasa??ak pôjdeš na ekonomickú vysoku skolu a skončis ju,a potom pôjdeš do zboru bude ti ta skola nanič,pretože už dávno nefunguje systém že s akoukoľvek VS ta hodia na vysetrovacku.nie,budeš musieť absolvovať policajnu školu v Pezinku/Košiciach a s najväčšou pravdepodobnosťou začneš na obvodnom oddelení. Ak skončis akadémiu,tak dvere na vysetrovacku máš pravdepodobne otvorené.toľko.

inull5
29. jún 2017

@policewoman kde si na to prosim ta prišla že je veľa vysetrovatelov??určite..bože veď na okrese,či na skrátenom to nechce nikto robiť lebo je to na mašlu.čo sa týka kraja je to o niečo lepšie,no nepocitaj s tým že po škole sa dostaneš hneď na kraj.

maminuska
29. jún 2017

@policewoman ak ťa nebaví ekonomika ani na to nechoď . Lebo ťa to obrazne zabije. Mizerných ekonómiek a účtovníčiek je dosť.

alexandramaria
30. jún 2017

Buď právo, alebo tak, ako ti píše @inull5 . Skonči PA a následne pol roka v KE, Alebo v BA (PK). Následne budeš mať oveľa ľahšiu možnosť sa stať vyšetrovateľkou. Ale za seba radím právo, pripraví ťa najlepšie.

policewoman
autor
30. jún 2017

Ďakujem za rady. Mne jediné čo sa páči na ekonomickej je, že mám veľa možností z nej. Ekonómia je stále potrebná, ale účtovníčku si neviem predstaviť robiť. Možno v personalistike...

Len čo s tou policajnou keď ma nezoberú do zboru.

inull5
30. jún 2017

@policewoman moja čo sa týka zboru je momentálne taký podstav že berú ľudí a absolventov policajnej akadémie nemajú dôvod nebrať ak úspešne urobíš prijímacie konanie ktoré mimochodom vôbec nie je zložité.

policewoman
autor
30. jún 2017

Preto som zmätená, že každý má odhovára nech nie som hlúpa a nejdem na policajnú.

Ešte mi napadlo, že by som mohla robiť v oblasti krízového manažmentu atď.

Mimochodom aký plat má cca. vyšetrovateľ? Viem, že to nebude vysoká čiastka, ale zo zaujímavosti.

inull5
30. jún 2017

@policewoman ťažko povedať pretože na okrese ma vyšetrovateľ často onú triedu ako vyšetrovateľ na kraji,tiež na skrátenom môže byť zaradený do inej platovej triedy
Ale napr.vyšetrovateľ na okrese zaradený v 6 platovej triede cca 630 eur.

policewoman
autor
30. jún 2017

A teda naozaj veľa ľudí nechce robiť vyšetrovateľa? Vždy to bol môj sen.

eeffka
30. jún 2017

@policewoman prestan snivat 🙂 vysetrovatela robi policajt z vykonu co aspon 2r slapal po ulici a ma VS hocijakeho typu a ma nenormalne znamosti.
Ak nemate v zbore vplyvneho ujka/tetku tak snivajte s nami ...
mas znacne skreslene predstavy o praci v PZ.

eeffka
30. jún 2017

@policewoman a este k tomu platu 🙂
na zaciatok 440e v cistom, dakujem neprosim... 1/3 uchadzacov o pracu v PZ sa zdvihne na skuskach a odchadza ked im oznamia nastupny plat
co celkom nechapem kedze su to verejne dostupne cisla

http://www.minv.sk/swift_data/source/policia/pr...

inull5
30. jún 2017

@policewoman jedna vec je sen o tejto práci a druhá vec je realita..reálne?na okrese čo sa týka bratislavského kraja ma vyšetrovateľ cca 50 a viac spisov.z jednej strany drbe vyšetrovateľa vedúci,riaditeľ z ďalšej strany prokurátor a nakoniec možno aj poškodený.áno,reálne to naozaj chce robiť malo ludí.na kraji majú spisov menej ale zasa ani tam to nie je ružové..práca vyšetrovateľa nie je o tom co laik vidí v telke.

inull5
30. jún 2017

@eeffka prepac ale takýto kariérny postup už neplatí že vyšetrovateľa robí niekto kto ma hocijakú VS.. bolo to tak niekedy keď bohužiaľ vysetrovatelov robili absolventi hnojariny ale uz nie.vyšetrovateľa môže robiť absolvent policajnej akadémie so stanicou s vyšetrovania,avšak istú dobu je iba čakatelom kým ho neustanovia.Taktiež môže aj policajt ktorý "slapal" ulicu ale potrebuje vyššie policajné vzdelanie - dôstojnícke plus vysetrovatelske skúšky.takže ak niekto s akoukoľvek VS vstúpi do zboru,čaká ho základna policajná škola v Pezinku/Košiciach a potom nech sa páči obvodné oddelenie a pod.ak skončí akadémiu tak urcite nemusí mať nenormálne známosti aby robil niekto vyšetrovateľa..

alexandramaria
30. jún 2017

@inull5 presne tak. Mam cerstvu skusenost, moja kamaratka co koncila pravo 2016, sa dokonca ani ako pravnik nedostala na vysetrovacku.
Chodi do Kosic na pripravku, takze lahke to nie je. Ale urcite nie je pravda ani to, ze sa dostanes iba cez obr tlacenku. PZbor je poddimenzovany.

eeffka
30. jún 2017

@inull5 ok to ze uz je nutna vyslovene PA som nevedal OK to beriem , ale inak zvysok myslim ze piseme to iste... nic v zlom ale ja mam rodinu v PZ a kazdy kto ma slusene miesto sa nan dostal okrem splnenia poziadaviek ktore boli nutne spolu s prihovorom niekoho kto mu pomohol.
na dobre miesta so slusnou platovou triedou je zaujemcov viac nez miest cize tam myslis ze ake dalsie kriterium nastupuje?

alexandramaria
30. jún 2017

@inull5 a preto prskam, ked vidim a citam, ake maju ludia skreslene predstavy. Nie som policajt, ale uzko s nimi spolupracujem.
Obcas sa sama naserinkam, ake zjavy tam pracuju (a to fakt ani Boh netusi, co vystudovali, TPor je pre nich asi spanielska dedina) , ale vseobecny nazor na policajtov nie je az tak spravny. Pracuje tam kopec fakt sikovnych ludi, zapalenych pre vec.

policewoman
autor
30. jún 2017

Ďakujem baby fakt ste zlaté. Ja nemám nikoho kto by mi poradil, iba jedného známeho a práve ten hovorí, že robiť vyšetrovateľa je nič moc. A raz som sa bavila s jednou vyšetrovateľkou osobne a tá mi povedala, že z policajnej hlavne tento odbor verejná správa neberú. A postup je zdĺhavý, najprv treba byť "obyčajný zelený" , potom riešiť nejaké priestupky a potom až vyšetrovateľ na kriminálke, ktorý rieši aj vážnejšie zločiny.

inull5
30. jún 2017

@eeffka nehovorím že je nutná akadémia,no bez nej s akoukoľvek školou už musí absolvovať základné policajné vzdelanie,a aj tak skončí niekde na obvode,možno pmj.áno,na dobré miesta potrebuješ známosti to je jasné ale nemyslím si že vysetrovatelska tabuľka je lukratívne miesto podľa mňa.

policewoman
autor
30. jún 2017

Čiže asi sa neoplatí tak tvrdo za to bojovať? Možno len ja si predstavujem robotu vyšetrovateľa tak zaujímavo a skutočnosť je iná...

policewoman
autor
30. jún 2017

440€ v čistom s VŠ? Myslela som, že minimum je 600€. 440€ je skutočne nič teda.

inull5
30. jún 2017

@policewoman dobre a na akom odbore si predstavuješ pracovať?na ekonomickej?na násilnej?si nachystana na pitvy?stanú sa bežnou súčasťou tvojho života,alebo na obhliadky miest činu(mŕtvoly,kradeze,drogy..) taktiež výsluchy,nie vždy budú príjemné a kopa vecí

inull5
30. jún 2017

Tých 440 eur neviem,mám pocit že počas školy v Pezinku mali 520 eur ale neviem to presne.plat so začiatku stúpa ozaj pomaly a Taktiež záleží na akom útvare pracuješ,aka je plánovaná hodnosť na danú tabuľku a pod.tých faktorov je tam dosť.

policewoman
autor
1. júl 2017

Ja by som najradšej pracovala na kriminálke (vraždy, násilie atď.). Viem čo to obnáša, no to ma láka najviac.

inull5
1. júl 2017

@policewoman skôr si myslím že nevieš čo to obnasa..A prepac ale mam pocit ze nevieš čo chceš.najprv vyšetrovateľka,potom na kriminálke a ešte na násilnej..rovno ti pisem že môžeš zabudnúť.všeobecne na kriminálke robí malo žien a môžem ti povedať že ani ich tam nechcú lebo sú z toho len a len problémy.vieš čo to obnasa???myslim ze nie pretože si písala že nemáš nikoho takeho a predpokladám že na vraždach tiež nie..alebo si citala knihy Dominika Dana...sorry môj názor.

policewoman
autor
1. júl 2017

@inull5 prečo ženy nechcú? Kvôli "emocionálnejšej" povahe? Ja sa neurážam je pravda, že neviem čo chcem, preto pýtam radu 🙂. Bojím sa, že budem robiť niečo čo ma celý život nebude baviť. A to je ako za trest.

inull5
1. júl 2017

@policewoman nie preto nechcú ženy, ale preto lebo jednoducho žena na ulicu nepatrí a nemá tam čo robiť. aj čo sa týka obvodných oddelení, kriminálky atď. Nech sú, ale fakt niekde v kancelárii. Česť výnimkám, ale je ich strašne málo. Ide o to, že žena si ťažko buduje rešpekt, muži nemajú voči nim dôveru keď idú s nimi napr. na nejaký zákrok, napr. domáce násilie, bitka v bare a podobné situácie ktoré sú počas služby na dennom poriadku. ženy čo sa týka kriminálky majú často problém s vyťažovaním osôb, pretože sa jednoducho nevedia často odosobniť v istých situáciách, obrovské % policajtiek nevie poriadne narábať so zbraňou, má problém použiť zbraň v krízových situáciách, je toho veľa.. napr. ja keď som začínala na okrese ako výšetrovateľka tak proste nijaký rešpekt, ak som prišla niekde kde ma nepoznali, tak proste sranda, sprosté reči..

natalienka12
1. júl 2017

Jeej zase je tu tá "najmúdrejšia" Nad ňu niet, ona je sama dokonalosť. Vo vsetkom sa perfektne vyzná všetko vie, všetko ovláda. Jaj "milujem" takéto osoby.