Bojím sa o rodičov

ajka8788
18. apr 2014

Ahoj zienky. Mozno sa potrebujem len vyrozpravat a pocut nazor nezainteresovanej osoby tak hadam sa tu niekto najde a poradi mi. Mam starost o rodicov. Som relativne mlada na to aby som mala taketo starosti mam 25 a prave cakame s priatelom babo. Zijeme sami takze zatial ani z jednej strany rodiny nie je natlak ani na spoluzitie ani na domacnost. Hadam to tak aj ostane. No mne robia starost moji rodicia. V podstate som od strednej samostatna lebo som hned po maturite nastupila do prace. Byvala som sice s nasimi no na moje vydavky som si zarobila a davala aj na domacnost aj auto som si kupila sama. Ono to pred par rokmi bolo ine, otec mal firmu ktora dobre zarabala takze som sa nikdy nebala ze by sa nevedeli o seba postarat no casom sa to zmenilo a tym aj situacia v rodine.
Po krize to zacalo byt cim dalej tym horsie aj s pracou a hlavne s tym ze zakaznici prestali platit. Klasika v dnesnej dobe kde FA su po splatnosti mesiace. Tak to zacalo byt trocha take ze sa utahoval opasok az ma poprosili ci by som nemala pozicat peniaze. Samozrejme mala som usetrene tak som im dala, o rok na to otec potreboval nieco vyplatit a zase mu meskali peniaze tak som pozicala. Aby som im usetrila peniaze som im zacala robit uctovnictvo ja aby nemuseli platit uctovnicku. Hlavnym dovodom poklesu je hlavne otcova naivita. Robotu urobi, faktura sa vystavi no na peniaze caka mesiac, dva aj viac niekedy. Mama je tiez zivnostnicka no zakazky ma do roka fakt len par. To preco nevyhladava zakaznikov je aj to ze sa stara o nasu babku a deda. Babka po mrtvici dedo starecka demencia. Ja jej trocha vycitam ze si nevie dupnut a neurobi si poriadok ohladne ich starstlivosti. Ma este dalsie 2 sestry no jedna sa distancuje uplne druha sa obcas aj stara ked treba no chodi do prace takze ked tak jedine po praci k nim ide. Nalozili si obaja na seba az moc starosti a teraz ked potrebujem ja ich pomoc bojim sa o to poziadat lebo nechcem ich zatazovat. Vzdy som si myslela ze ked budem potrebovat budu tu pre mna no ked nieco potrebujem musim ich o to vyslovene prosikat. Je mi to neprijemne lebo viem ze nevladzu. Otec si nechce pripustit ze je tiez vytazeny, mama ta trocha prehana tu starostlivost o svojich rodicov a ja s mladsim bratom fungujeme samostatne. Vcera som sa uz rozplakala priatelovi ze nevladzem som v 8 mesiaci tehotenstva od 6 mesiaca na rizikovom a nemozem ju poziadat o pomoc lebo ju nechcem este viac unavit. Mate v rodine niekoho kto potrebuje opateru? riesite to ako rodina alebo mate na to opatrovatelku? dakujem za kazdu radu...

ajka8788
autor
18. apr 2014

@maminuska vies je dost tazke zhrnut do par viet svoj postoj aby to pochopil kazdy. Ten kto to chape mi poradil aj cez IP no tu na ,,stene,, sa pripojili ludia hlavne s nazorom ze co ja vlastne chcem ved nemam pravo nic ocakavat od rodiny. Ved obrat sa na kadekoho ineho menej vytazeneho len nie na rodinu ktora by ti mala byt najblizsia. Neuraz sa ale takto nejako si to myslela? Ak ano tak jedine ho mozem respektovat no nesuhlasit. Este raz dakujem za nazor.

csenibaba
19. apr 2014

@ajka8788 Ahoj,ja velmi dobre pochopim tvoju situáciu lebo v tom som vyrastala!Moja mama od svojho detstva sa starala o svoju mamu(oslepla pocas porodu syna-nelicena cukrovka )ked starka zomrela 57 rocna starala o otca(rakovina)a takto pekne postupne starala o svokrovcov a uz to robila z povolania!Robila opatrovatelku a niekedy mala 3-4'pacientov naraz!A ked sme mysleli ze uz bude mat kludny zivot ked ide do dochodku-bohuzia to uz nedozila: -(Maly my mal vtedy 2 tyzdne,A bohuzial sme so sestrou prebrali stafètu po mama staráme sa o otca,a starali sme aj o stryka kt.pred mesiacom zomrel na rakovinu!Clovek nauci zit ak bez pomoci!Ale tvoja mama ti urcite bude pomoct ale skús aj ty im pomoct!:(napr.ked ja som cakala dcèrku-bola som na rizikovom-pomáhala som mojim so starym otcom varila upratovala som u neho)Drzim ti palce!

adri266
19. apr 2014

@ajka8788 nedavno som nasla na nete clanok, ako byt stastnym. A hned prvou radou je, ze maj nizke ocakavania 🙂 Takze ak to budes brat tak, ze budes na dieta sama /aj ked neviem, preco tak malo spominas priatela, vsak aj on bude rodicom/, a ked mama predsa len pride, tak budes velmi rada.

Ale ok, beriem to tak, ze toto nie je hlavny problem, ktory chces riesit. si dospela, Tvoja mama je dospela, tety su dospele. Tak ich pozvi teraz na sviatky na kolac /dufam, ze pridu aspon teraz navstivit rodicov 🙄 /, usad ich a pekne a milo im povedz, ze mas dojem, ze mamka uz nevladze a ze od nej ocakavas pomoc pri babatku, takze nechu budu take laskave a rozdelia si pomoc o rodicov. Ak su pracujuce /a to dobre vysvetlila maminuska/, tak nech laskavo chodia trebars raz do tyzdna na poobede a jeden den cez vikedn. Aby mama mala aspon dva dni volno.
Na Tvojom mieste by som zasla aj za pravnikom a zistila si, ci je pravda to, co povedala Zita, t.j. ci moze sud prikazat starostlivost o rodicov. Aspon financne. A ked nebudu ochotni pomahat fyzicky, nech platia a nech si mama aspon na vikedn zaplati nejaku pomoc.

Ale este raz sa vratim k tomu, co podla mna vyzera hlavny problem u Teba. tEda ze cakas pomoc, ale bojis sa , ze mama nebude kvoli starkym vladat a mat na Teba a babo cas.
Uz neraz sa tu tato tema preberala. Su rodicia, ktori su hoc na dochodku, ale pre nich je prednejsia zahradka / dovolenka / svoj vlastny pokoj pred pomocou detom s ich problemami. /toto ale nie je pripad Tvojej mamy/

Neboj sa, vsetko zvladnes 🙂

filipal
19. apr 2014

@ajka8788 ale ved tvoji stari rodicia môzu ist do kvalitneho penzionu, s celodennou starostlivostou. je taka moznost. dokonca sa da za nimi chodit aj denne na navstevy, ale predsa len, ta tarcha starostlivosti odpada.

maminuska
19. apr 2014

@ajka8788 nie tak som to nemyslela.
lenže právo očakávat neexistuje. Pre koho by si sa rozhodla pre rodičov alebo pre svoje deti , ak tvoje deti by boli samostatne a zdravé a ty by si mala rodičov chorých ? Kto by viac potreboval tvoju pomoc ?
Ano , ja viem že su tam aj dalšie dve dcéry, len zas ty nemáš právo chciet a žiadat aby sa oni dve o matku s otcom starali , oni sa nemusia vôbec správat podla tvojho želania. Nemusia sa starat o rodičov , žiadny zákon im to neprikazuje 😒. Je to o vztahoch v rodine , o povahe človeka , morálke a svedomí .

Súhlasím s
@adri266 že mať očakávania vedie v živote len k frustrácii a nespokojnosti , očakávat že ľudia sa budu správat podla tvojich predstáv je nereálne, ani ty si neriadiš svoj život podla ich predstáv.
Žiadny sud nenariadi starostlivost o starých rodičov, tak isto ako nenariadi povinný styk otca/matky s detmi ktoré nemá v opatere, lebo láska a záujem sa vynútit nedá ... ta bud je alebo nie je. Čo však môže nariadit je finančné prispievanie na rodičov ale aj to je na dlhé lakte.

Ty si zdravá a samostatná , len si tehotná , precitlivená a nabitá hormonmi preto to zrejme vnímaš tak citlivo .Tvoji starí rodičia sú skutočne chorí a starí ludia, pomoc potrebuju jednoznančne potrebuju a zrejme nechcú ist do žiadneho penzionu .

eeffka
19. apr 2014

@ajka8788 ja ta chapem, moja mama sa donedavna starala o svoju mamu (92r, uz umrela) a s babkou bolo posledny 1,5r vazne zle, mama rozvedena takze podla surodencov nemala inej roboty, zila mama s nou, oni prisli v nedelu ahoooj babi ako sa mas? fasa tak cau, na pohrebe vsetci plackali ako im babka chyba, mne sa chcelo vracat
v tom case som ja bola tehotna s 2.dcerou, nie som odkazana mamu, zaplatila by som opatrovatelku, ale dohoda bola taka ze kedze mi mama nepomohla s 1.dietatom(svokra, mama vtedy este robila pred 10r) tak ze aspon s 2.dcerou. vsetko dohodnute ako babka pojde po surodencoch a ked sa blizil datum D a mala som nastupit do prace zrazu ja nemozem, mne muz nedovoli!!! , bla bla bla ( surodencov 5!!!)takze na kazdeho by vyslo 10t v roku co je pri dementnej babke myslim ze nic. ze ju daju do domova... keby sa moja mama o nu nestarala tak babka posla uz v 88,nie 92 ale tie place na kare, ze konecna....
tiez som sa hnevala na mamu co si nedupne, ved boli dohodnuti, a ja teraz co? keby mi to nebola prislubila, riesm jasle/opatrovatelka, aj sm jej povedala ze ked ma ona problem mozem ist ja vysvetlit jej surodencom ze ako sa veci maju, ze ked vedia hrabat rovnym dielom nech sa aj staraju...

zaver: babka urobila sluzbu rodine a umrela. 2t pred tym nez sa o nu navela po hadkach mal zacat na cas starat aj iny surodenec.

ukulela
19. apr 2014

@ajka8788 v prvom rade popros mamu, ci nemoze pozvat sestry k sebe a dohodnut s nimi opatrovanie na 2 tyzdne po tvojom porode. je to pre nupadny dovod, ako ich do rezimu zatiahnut. ak nebudu moct casovo, nech zaplatia na ten cas opatrovatelku. a tam nech im jasme povie, ze ju to zatazuje a nevladze len ona tahat starostlivost o starkych. dedo nezvlada a babka potom strada. neda sak nim vybavit opatrovatelka normalne cez urad na babkinu alebo dedovi diagnozu? alebo skratka predat byvanie a z toho platiti penzion ... sestry musia pochopit, ze sa musia vsetky podielat na staristlivosti o rodicov. ci cakaju len na dedicstvo? ak odmietnu, starky by mali svoje byvanie prepisat na mamu - nech sestry necakaju, ze budu profitovat ... mozno prilis pragmaticke, no tak sa veci riesia :( a teda ale najlepsie pre tvoju mamu mi vychadza ten penzion - ak to starkym nevychadza z dochodku, tak predat byvanie.

adri266
19. apr 2014

@ukulela ved prave taki, co sa nestaraju, si najskor narokuju dedicstvo 😠

ajka8788
autor
19. apr 2014

@eeffka poznam to... otcova mama zomrela nahle a dedo to tazko zvladal. my sme byvali najblizsie v susedstve tak sme sa o neho starali. to ze byval doma aj najmladsi brat mojho otca a nepohol ani prstom bolo brane ako normalka. on sa nabalil na tyzden ako kamionista prec vraj ma cestu no po dvoch dnoch bol doma ale nesiel domov ale k priatelke kde si odstavil kamion. si si myslel ze clovek nezbada ked stoji pred domom kamion ci co. mama to neriesila postarala sa o deda no jeho smutok za babkou ho zlozil a po 3 rokoch po babke zomrel. vtedy sa moja mama starala o svokra a otec je tiez z 5 deti takze bolo by mozne sa striedat lenze oni radsej ani na navstevu neprisli aby nahodou im mama nepovedala ze pekne sa budeme striedat.samozrejme dedit chcel kazdy a co najviac. teraz sa to znova opakuje az na to ze teraz potrebuje opateru jej vlastna mama. mam pocit ze sestram vyhovuje tento styl nakolko oni robia a mama je zivnostnicka takze nema stalu pracovnu dobu. im to vyhovuje a mam pocit ze aj mama si uz zvykla na tento zivot.
@ukulela
opatrovnicku sme riesili aj sme skusili liecebnu no jej to neprospievalo. islo to s nou dolu vodou lebo mala pocit ze sme ju odstrcili a ze nam je na pritaz tak mama to zrusila, prestahovala ich do nasej dediny kde byvame aby ich mala blizsie a radsej sa stara o nich ona. poradit si neda no deformuje ju tento zivot. a je mlada zena ktora by mala byt plna energie a namiesto toho je zdeptana, unudena a ledva ich viem prehovorit aby si isli niekam oddychnut. sestry teda skor jedna ta to ma na haku uplne. ona povedala ze ma svoju rodinu a jej nebude nikto hovorit co ma robit ani na jedny sviatky sa nechcela vymenit s mamou aby sme mohli travit ci uz vianoce alebo silvestra spolu normalne ako pred urazom. druha teta s tou je to lepsie. ona ked jej mama povie ze potrebuje nieco vybavit tak to berie vyberie si dovolenku alebo OCR a postara sa. chceli sme to riesit aj tak ze mama sa da ako oficialne opatrovnicka no ani to nepreslo. proste des. clovek ich nechce zdeptat chce len aby nebrali vsetku tarchu sveta na svoje plecia. potom ma clovek pocit ze kazdou malickoustou ich obtazuje.

haliee
5. máj 2014

obidve casti aj starost o mamu aj to co ty potrebujes chapem,
moja mama je v domove, a ja som je opatrovnik , co je ironia, lebo nemame dobry vztah, moje detstvo bolo narocne, a dodnes ma vela veci prenasleduje z detstva hlavne pocit samoty a strachu, takze ak by bolo na mne, taku zodpovednost si na seba nevezmem ako opatrovnictvo, ale nebola ina moznost,
a ak by nebola v domove ajtak by mi nepomohla, resp. urcite nie tak ako by som potrebovala, bohuzial,
a mna to velmi trapi, aj ked viem a vzdy som vedela, ze mi nepomoze, ked to budem potrebovat, a neviem sa cez to preniest, ze nemam oporu, ani v detstve som ju nemala, ludia mi vraveli, aj destka psychologicka, kedze som nejedla a prestala z toho ako sa mama ku mne chovala rozpravat, vsak sa s tym zmier, alebo nevyberas si a podobne, ze vela ocakavam, ale zrejme nezazili to co ja, ten pocit samoty, len pre zmienku, otca som poznala len do troch rokov, potom matka ziadala zakaz, a naposledy v tridsiatich rokoch som sa s nim potom stretla, a bola som jedinacik,
nastastie ty mamu mas, mozno by bolo dobre si sadnut, a skusit pomoct jej, resp. pokusit sa jej pomoct a riesit jej situaciu s jej rodicmi a mozno dojdete k rieseniu, ak verris, zeby ti mohla pomoct, potom ako to ty potrebujes....
co sa svokry tyka, mama oboch svokrovcov, mazel vyrastal v kludnej rodine, pomozu nam len ked to im vyhovuje, a nie ked my potrebujeme, a to nie je pomoc,
najviac pomozu ak to niekto iny vidi, a hovoria o tom, ze co vsetko urobili...
kedze som na pomoc nebola od malicka zvyknuta, taktuto pomoc, neviem prijat, je to proti mne,
je mi z toho smutno, casto si poviem, ze necham to tak, na silu sa neda,
ale tiez citim, ze tu pomoc potrebujem...