Bývanie s priateľom

13. nov 2020

Ahojte. S priateľom sa chceme spolu nasťahovať. Od mojej mami sme dostali ja a sestra 3 izbák, ona sa zriekla svojej časti. Chcem odkupiť sestrinu polku a rekonštruovať. Byt ma byť na mojom mene. Schvalili by mi aj hypo, bola som sa informovať. Ide o to ze priatel nesuhlasi. Navrhla som, že by sme platili pol na pol. hypoteku plati ja a on najom a o režie sa podelíme. Bolo by to presne 50 - 50. Jemu sa nepači to aby bola hypo na mojom mene a aj byt. Ze on má platiť do luftu peniaze za nieco co ani nieje jeho... Ja som mu povedala ze neplati do luftu, lebo ho bude uzivať, byvať, pouzivať elektrinu, plyn vodu atd..Sme spolu len 2 a pol roka, on ma este podiel z garzonky a z bytu (mama este zije) a ja uz nemam nič. Mám len tento byt ako dar od mami a nehodlam sa nič prepisovať na jeho meno. Ked zistime ze nam to nefunguje alebo sa hocico stane tak on ma oberie o polku bytu? nemame ani dieťa, ani sme neni zosobášení.. Nesuhlasim s tym aby bol byt aj jeho. Keby sme spolu dlhsie, mame dieťa a funguje nam to aj v spoločnom tak by som to asi aj podnikla, ale takto v ziadnom pripade. Dnes ma prist z tyzdnovky domov a mame o tomto pokecať ale ja mu k tomuto neviem povedať nič. Bud bude zatial byt na mojom mene alebo si vezme hypoteku on a kupime novy byt. A to si moze pripraviť min. o 30-40,000 Eur viac ako teraz. Ako by ste to riesili? su nejake sposoby ako mať hypoteku spoločne ale byt by bol na mojom mene? ja ho nechcem obrať ale taktiez sa nechcem dostat na ulicu keby sa to medzi nami v buducnosti pokašle.

marryen
13. nov 2020

"Mať hypotéku spoločne, ale aby bol byt na Tvoje meno" to by bolo trošku nefér nie? Polož si otázku, či by si ty šla do takého niečoho, keby bola opačná situácia a byt bol jeho.

autor
13. nov 2020

@marryen presne to ma trapi, ja s nazim pozerat sa na to aj z jeho strany a neviem ako mam doriešiť..

karamellova
13. nov 2020

Ak som to pochopila spravne autorka chce platit zo svojho prijmu celu vysku hypoteky a priatel by platil len energie.To mi pride fer. Ak chce mat podiel na byte tak je vypocitavy.Aj zakon jasne hovori ze ze zdedeny majetok nespada do bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov ak bol zdedeny pred uzavretim manzelstva.Teda ak by sa aj raz zobrali tal muz nema na byt ziadny pravny narok.
Ale nad manzelstvom s takym clovekom by som ani neuvazovala.Nie ze by bol rad ze priatelka dokazala zabezpecit byvanie, este ma aj blbe reci.
Ak by aj byvanie riesili inak- prenajom, kupa ineho bytu jeho by to byanie vyslo este drahsie ako byvat u priatelky.musel by platit polovicu prenajmu/hypo + polovicu energii.Nech si vezme papier a nech si zrata kolko by ho to mesacne stalo....
Este je tu aj moznost ze sa mu do spolocneho byvania nechce/neciti sa na to alebo mu tento vztah az tak nevyhovuje.
Autorka bytu sa urcite nevzdavaj a ani ho urcite ziadnu cast neprepisuj na neho.Porozmyslaj aj nad tym vziat si hypo vyplatit sestru a byt prenajat. A ak to priatel mysli vazne nech teda investuje do svojho byvania, ty budes mat stabilny prijem z prenajmu z ktoreho mozes financovat hypo a este aj cast vydavkov na spolocne byvanie s priatelom a ked sa medzi vami nieco stane mas kam ist

marryen
13. nov 2020

@acerka11 a čo ak aj on chce mať niečo " svoje? " Možno nechce byť len spolubývajúci a v prípade rozchodu nemať nič. Aspoň ja to takto vidím.

petamich
13. nov 2020

no ciastocne s tvojim partnerom suhlasim, preco by mal platit cely najom? ved ak by ste napr. sli do podnajmu, tak si najom a reziu podelite nie? aky je v tom rozdiel, ci si majitelka bytu s hypotekou ty alebo niekto iny? my tak napr. zijeme, v partnerovom byte, byt je jeho = hypoteka je jeho a ja mu davam presnu polovicu najmu, rezie a dalsich vydavkov

ja by som na mieste tvojho partnera tiez odmietla platit cely najom 🙂

belllinka
13. nov 2020

@karamellova ona chce aby platil cely najom. Energie by si platili na polovicu

autor
13. nov 2020

@marryen absolutne nie, ale nesla by som ani do toho aby po dvoj ročnom vztahu som prepisovala byt na priatela. Obe su extremy. Netusim čo robiť ..

petamich
13. nov 2020

@karamellova no nepochopila si to uplne spravne, ona pise, ze by platila hypoteku a on najom a preco by mal platit cely najom?
ak by sli do podnajmu platia najom na polovicu, ja tak s partnerom byvam a delime si najom/reziu na polovicu, tiez by som neplatila cely najom preco?

comika
13. nov 2020

Ja by som nesuhlasila aby mal podiel. Je to tvoje dedicstvo, davaj si na to pozor. Nikdy nevies co ti nosi buducnost. Ani manzelstvo. To je jedina tvoja zabezpeka

autor
13. nov 2020

@belllinka ano, ja hypoteku, režie a on najom.

pupavka89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petamich
13. nov 2020

@asia83 nesuhlasim rozmysla uplne normalne ani ja by som neplatila cely najom v byte, ktory nie je moj a ak ho berie ako "spolubyvajuceho" tak snad najom a rezia ma ist na polovicu 🙂 my to tak mame a vsetci su spokojni, ja sa nedozadujem podielu a platim najom a reziu na polovicu akoby sme byvali hoc kde inde spolu

autor
13. nov 2020

@comika taky niesty je tento cely naš vztah, a je nam uz blbo ze spolu nebyvame, on totiž odmieta momentalne byvať v neprerobenom byte (predmetny trojizbak) a chce ist do vynoveneho. Preto stale ani nevieme ci nam to bude fungovať alebo nie. Neviem co robiť..

acerka11
13. nov 2020

@marryen ak som spravne pochopila ona potrebuje odkupit 1/2 od sestri a chce preravat.....tak ptoom by som to riesila tak ze ak on chce vlastnit polku bytu nech ju kupi on ona uz 1/2 má (svoju) a tie € za co prerobia byt tak splacat ferovo 50:50 a nákaldy na uživanie tiež....on nejake dedicstvo má resp. podiely (to že ich neuziva nie je jej problem)....ak by mu prepisala polku bytu a platit by len energie a najom tak by si dievca v buducnosti pekne bila hlavu o stenu....moj nazor.....nič by som mu neprepisala

petamich
13. nov 2020

@zenazaba ak by bol podnajomnikom v jej byte, kde byva aj ona tak reziu snad maju platit na polovicu, preco by ju mal platit iba on?

nely1704
13. nov 2020

Ale veď sa skús na to pozrieť z jeho strany...

trema
13. nov 2020

Urcite nic na neho neprepisuj, ale preco chces, aby ti platil najom? Ja by som od neho chcela polovicu za energie atd a hypo si platila sama.
Nebrala by som ho ako svojho podnajomnika.

petamich
13. nov 2020

@trema presne! 🙂

nely1704
13. nov 2020

@trema presne

autor
13. nov 2020

@trema preco nie? ved tam byva, polka najmu polka rezii. Keby to vsetko vyplatim ptoom sama ostalo by mi 200 eur na zivobitie a on by mal este stale 800 eur k dobru. Tak uz naozaj neviem kde je spravodlivost ako to podeliť

marryen
13. nov 2020

@acerka11 veď ani ja netvrdím, žeby mu mala niečo prepisovať, to určite nie. Ja som len napísala, ako to vyzerá z jeho strany. Taká táto situácia celá nezávideniahodná.

lucilaines
13. nov 2020

Mate pravdu obidvaja. Na priatelovom mieste by som tvoju hypoteku neplatila, pretoze ano plati tvoje dlhy a ak sa rozidete ty zostanes s bytom aj zaplatenou hypotekou. Tak isto mas pravdu ty, byt je tvoj, urcite ho neprepisuj na neho. My sme mali s teraz uz mamzelom podobnu situaciu, vlastne rovnaku. Napisem ti , ako sme to vyriesili my. Hypoteku na moj byt som platila len ja. Najom a energie sme si rozdelili presne napoli. Cize ano, mesacne ja som platila viac hypoteku + polku celkovych nakladov, on platil druhu rovnaku polovicu nakladov. Ale, aby to nebolo take, ze byva “zadarmo” u mna, dohodli sme sa, ze rovnaku sumu ako som ja davala na hypoteku on posielal na stavebne sporenie. Ak by sme sa rozisli, mne by zostal byt s nejakou splatenou sumou a jemu nasporena priblizne rovnaka suma. Ak by sme spolu zostali, co sa teda aj stalo a casom riesili spolocne vacsie byvanie, tak sme moj byt predali a dolozili jeho usporami a spolocne sme kupovali nove.

autor
13. nov 2020

@acerka11 ale on ked kupi sestrinu polku, znamena ze hypoteku si musi vziať on a vyplatiť moju sestru, a polka bude tak či tak jeho, to znamena ze ked sa rozideme nahodou zase raz ho bud budem musieť vyplatiť alebo predať byt.

babyangel
13. nov 2020

Ja byvam s priatelom, byt je na mojom mene a aj ostane. Ja si splacam hypo a vsetky ostatne naklady su napoly cize aj najom aj energie...nevidim jeden dovod preco by mal len priatel platit najom a delit si iba energie ked v byte byvame obaja.

petamich
13. nov 2020

@babyangel my to mame presne tak isto a rovnako ako partner autorky prispevku ani ja by som nesuhlasila, aby som platila najom cely, ked byt je partnerov 🙂

comika
13. nov 2020

Byt urcite neprepisuj aj na jeho meno. Ak nechce platit tvoje dlhy, kupte si nieco spolocne a tento 3 izbak dajte do prenajmu. Bude to extra prijem do domu. Ale ked on uz teraz deli na ”tvoje a moje” tak to bude aj nadalej. Kazdy jeden klinec, uterak, rozok bude “tvoj alebo jeho”.

autor
13. nov 2020

@lucilaines toto je velmi rozumne riešenie..

felicitab
13. nov 2020

Ja by som určite neprepisovala polovicu bytu. Veď si vezmi hypotéku, plať ju ty a financuj aj rekonštrukciu. Byt bude len tvoj. A rozdeľte si na polovicu náklady na bývanie (nájom, energie, internet, tv a stravu).

trema
13. nov 2020

Teraz neviem, co myslis tym najmom, ja som byvala v podnajme a platila som napr. 200€ za energie a 200€ ako "najom" majitelovi bytu do vacku..

arianna25
13. nov 2020

Pristupujes k tomu musro a drz sa svojho slova. On ako chlap nedopusti, aby jeho ego klesalo, ľale teba to nemusi zaujimat. Velmi pravdivo si mu to vysvetlila, ze bude byt uzivat, tak ma prispievat. Je to tvoje, takze nic na neho nepis, ani keby sa poskladal. Skratka vo vsetkom mas pravdu. Ked sa mu nepaci, vezmite si novy byt spolu, ako si mu navrhla.
Je mi luto ze tomu nerozumie. Ine pary nemaju nic od rodicov a vedia sa dohodnut. Ten tvoj by chcel neviem vo este modre z neba, ale takto to nefunguje.
Uvidis po rozhovore. Mozno ze sa to prekvapivo uberie rozumnym smerom.