Bývanie s priateľom

13. nov 2020

Ahojte. S priateľom sa chceme spolu nasťahovať. Od mojej mami sme dostali ja a sestra 3 izbák, ona sa zriekla svojej časti. Chcem odkupiť sestrinu polku a rekonštruovať. Byt ma byť na mojom mene. Schvalili by mi aj hypo, bola som sa informovať. Ide o to ze priatel nesuhlasi. Navrhla som, že by sme platili pol na pol. hypoteku plati ja a on najom a o režie sa podelíme. Bolo by to presne 50 - 50. Jemu sa nepači to aby bola hypo na mojom mene a aj byt. Ze on má platiť do luftu peniaze za nieco co ani nieje jeho... Ja som mu povedala ze neplati do luftu, lebo ho bude uzivať, byvať, pouzivať elektrinu, plyn vodu atd..Sme spolu len 2 a pol roka, on ma este podiel z garzonky a z bytu (mama este zije) a ja uz nemam nič. Mám len tento byt ako dar od mami a nehodlam sa nič prepisovať na jeho meno. Ked zistime ze nam to nefunguje alebo sa hocico stane tak on ma oberie o polku bytu? nemame ani dieťa, ani sme neni zosobášení.. Nesuhlasim s tym aby bol byt aj jeho. Keby sme spolu dlhsie, mame dieťa a funguje nam to aj v spoločnom tak by som to asi aj podnikla, ale takto v ziadnom pripade. Dnes ma prist z tyzdnovky domov a mame o tomto pokecať ale ja mu k tomuto neviem povedať nič. Bud bude zatial byt na mojom mene alebo si vezme hypoteku on a kupime novy byt. A to si moze pripraviť min. o 30-40,000 Eur viac ako teraz. Ako by ste to riesili? su nejake sposoby ako mať hypoteku spoločne ale byt by bol na mojom mene? ja ho nechcem obrať ale taktiez sa nechcem dostat na ulicu keby sa to medzi nami v buducnosti pokašle.

autor
13. nov 2020

@babyangel zaraba asi o 400 eur viac ako... ale ano je to nefer ale sama to zo 600 euroveho platu nezatiahnem. Najom mame 180 eur, režie dajme v najhoršom 130 eur, hypoteku by som mala 190 eur plus telefon 45 eur. Mám 600 eurovy plat. Proste by som to nedala.. asi na toto cele nemame a byvať spolu ma vyjde drahsie ako sama.

belllinka
13. nov 2020

Tak s takym platom by som ani do hypoteky nesla. Neverim, ze ti to schvalili

acerka11
13. nov 2020

ano spravne.....ale to by bolo fer v tom pripade ak ju ma vlastnit tak ako si on predstavuje.....ak by ste sa rozisli tak by si si vzala hypo potom na jeho vyplatenie....teraz by si zainvestovala len do prerabky 1/2.....ale ak to nepripada do uvahy z tvojej strany tak do toho nechod a stoj si za svojim uz teraz ze jednoducho neprepises.....zainvestujes na prerabku a idkupenie od sestry ty.....a z nakladov na uzivanie (bytove druzstvo + voda + el + plyn + tv + net+...) bude davat polovicu .....podla man to by bolo fér

belllinka
13. nov 2020

@trema co stale nechapete na tom najomnom?? Najomne sa plati spravcovi domu, je v tom kurenie, odvoz smeti, voda, fond oprav.... My sme mali najom v 3-izbaku 220 eur. Plus sa pomimo platii elektrika, plyn, kablovka....

nely1704
13. nov 2020

Máš pocit, že Vás vzťah je natoľko vážny, že si chcete založiť rodinu alebo je to iba o tom, že si idete niečo,,vyskúšať " ? Lebo toto všetko su vážne rozhodnutia a aby si nebola neskôr sklamaná v dlhoch, z ktorých sa budeš roky spamätávať.... ja neuznávam bývanie na skúšku, človek si narobí IBA problémy....buď si o tom človeku na 98% presvedčená alebo radšej si bývanie zariaď sama a po čase uvidíte, čo toho bude

veronikaszabova
13. nov 2020

Anonym - ved ty si plat hypo a zbytok (voda, elektrika, plyn, atd) pol na pol. Ako mozes od neho ziadat celu reziu okolo bytu, aby platil on? To ako by on k tomu prisiel?

tanapeta
13. nov 2020

dá sa to úplne jednoducho a budete obaja spokojní. Ty 1/2 už máš z dedičstva. Druhú polovicu chcete spolu financovať, čiže tá by išla do ďalšieho vlastníctva, čiže by si ty mala 3/4 a on 1/4. Je to spravodlivé. On by mal jednu časť, ktorú by si splácal a ty svoju časť z dedičstva + k tomu polovicu z vyplácanej časti.

gabi000
13. nov 2020

Tak nech daj ten byt do prenájmu a kúpte si spoločne nový byt. Budeš mať dokonca aj zisk.

nely1704
13. nov 2020

@tanapeta tvoje riešenie je úplne namieste, lenže ak sa náhodou rozídu, bude z toho kalamita

majkeel
13. nov 2020

"Proste by som to nedala.. asi na toto cele nemame a byvať spolu ma vyjde drahsie ako sama."
Musis si proste vybrat. Ak sama nemas na byvanie a aj hypo, ale iba v dvojici, tak budete musiet najst moznost, ako sa podelit aj s vlastnictvom bytu. Co urobis ked pride dieta a tvoj plat vypadne uplne? On bude potom zivit rodinu, platit najom, aj splacat tvoju hypo v tvojom byte ... ?
Este je moznost sharovat na nejaky cas ten 3izbovy byt s nejakym podnajomnikom, kto vam zaplati ten najom.

@gabi000 "Tak nech daj ten byt do prenájmu a kúpte si spoločne nový byt. Budeš mať dokonca aj zisk". -> V takom pripade budu musiet platit DVE hypoteky miesto jednej, na polku stareho+rekonstrukcia a cely novy. 🙂 To asi nedaju s platom 600 eur + 1000 eur + pripadny vypadok kvoli detom v buducnosti

lussyl5
13. nov 2020

Keď je byt iba tvoj tak nie fér aby on splácal niečo čo bude tvojím majetkom.Zase aby platil iba polku nákladov to tiež je trošku nefér.Dohodnite si sumu akú ti mesačne prispeje na domácnosť.
Ešte mi napadá,že ak on nechce platiť hypo na niečo čo nie je jeho(celkom pochopiteľné), tak mu navrhni aby si urobil stavebné sporenie, prípadne inú formu šetrenia kde by si odkladal polovicu sumy čo ty platíš za hypo.
Ak by ste sa rozišli peniažky budú jeho,nebude sa musieť báť že dal peniaze do luftu a keby ste sa vzali tak peniaze čo ušetrí spolu s jeho podielom z garzónky môžete použiť na predčasné splatenie hypu či mimoriadnu splátku s tým že prepíšeš na neho polku bytu(po svadbe).Alebo si v prípade svadby pomôcť potom tak že s jeho ušetrenou sumou si už ako manželia zoberiete novú nižšiu hypo spoločne a aj byt na poly.
Ale keby vám to nevyšlo to šetrenie tým že to sporenie bude na jeho mene bude niečo mať "ruke".Takto by ste po tej finančnej stránke boli istený obaja.

tanapeta
13. nov 2020

@nely1704 Aka kalamita? Každý dostane to, čo do toho dal.

stanulienkat
13. nov 2020

Hypoteku by si si mala platit ty a vsetko ostatne na polovicu. Aj najom. Vtedy je to spravodlive. Hypo si platis,lebo je to tvoja nehnutelnost. Vsetko ostatne uzivate dvaja.

tanapeta
13. nov 2020

keď to sama nezatiahneš zo svojho platu, prečo do toho ideš? Prečo ideš zneužívať jeho príjem na to, aby si dostala celý byt (aj sestrin podiel). To ti príde fér? Lebo mne nie

akinom0077
13. nov 2020

to by som nepovolila, ked by ste sa rozisli bol by problem. Mohol by ziadat polovicu z predaja bytu...atd atd...urcte si sumu ktoru sa bude podielat na najme-energiach a musi to brat akoby bol v podnajme aj tam by musel platit....

gabi000
13. nov 2020

@majkeel hmm ani nie. Z bytu čo by v podnájme bol mala by zisk. Nemusí komplet prerábať. Z toho zisku by mohla platiť hypotéku. 200 € by určite mala zisk každý mesiac

nely1704
13. nov 2020

@tanapeta kalamita v tom slova zmysle, že pochybujem, ze autorka bude v prípade rozchodu chcieť ten byt predať aby sa finančne vyrovnali

Je oveľa jednoduchšie si kúpiť iný byt kde by boli 50% vlastníci, v prípade rozchodu ho predajú a peniaze si rozdelia

katkami123
13. nov 2020

@anjelicek26
Zase čakať od chlapa že bude bývať niekde, kde bude míňať energie, vodu, atď. a neprispeje na chod domácnosti mi príde scestné. To je ako nejaký zlatokop. Nech jej neplatí hypotéku, ale peniaze na bývanie a energie nech platí. Zase vydržiavat si chlapa, na tom snáď tak zle autorka ešte nie je...

stanulienkat
13. nov 2020

@nely1704 byvanie na skusku je neocenitelne a je to najlepsi detektor na spolocne fungovanie,alebo nefungovanie.

panelacikova
13. nov 2020

autorka: píšeš, kopírujem: Najom mame 180 eur, režie dajme v najhoršom 130 eur, hypoteku by som mala 190 eur plus telefon 45 eur.
nech rátam ako rátam, ak by si ty uhradila 190 hypo + polovicu nákladov na nájom a energie, čo je 155 + 45 telefón, tak tvoje náklady by boli 390 eur a z 210 by si vedela vyžiť. horšie by si to mala, ak by si mala ostať sama, to neutiahneš. v tom prípade do 1 alebo 2 izieb podnájomníčky aspoň na obdobie, kým nebudeš mať vyšší plat alebo neprefinancuješ hypo...

gabi000
13. nov 2020

@stanulienkat áno tak to má byť. Prečo by mal platiť priateľ celé výdavky v byte? (Vodu,elektrinu atď).

nely1704
13. nov 2020

@stanulienkat v prenájme áno, ale nie v jej prípade kde je byt aj získaný aj zdedeny, aj zrekonštruovany aj na hypotéku 😉

tanapeta
13. nov 2020

@nely1704 kalamita, v prípade, že mu bude musieť vracať peniaze. To je trošku neobjektívne. Teraz to nie je kalamita, keď on bude musieť prispieť na niečo, čo nikdy nebude jeho?

anita6666
13. nov 2020

Samozrejme,že byt je tvoj a nech ťa ani nenapadne dačo na tom meniť !!!! Buď to bude akceptovať alebo nie...a navyše môžete byť spolu,ale bývať spolu nemusíte,keď sa mu to nepáči...váz si čo máš a váz si aj svoje súkromie...spolubyvanie je začiatok pekla...teda pre mňa určite 😁

nely1704
13. nov 2020

@tanapeta samozrejme, veď ja súhlasím!!!

tanapeta
13. nov 2020

@anita6666 len si treba uvedomiť, že byt nie je len jej ale aj jej sestry. A bude môcť byť iba jej len v prípade, že jej finančne pomôže jej priateľ. Tebe by sa páčilo, keby si si vzala úver a splácala časť niečoho, čo nikdy nebude tvoje?

deti95060810
13. nov 2020

@janeninka čo jemu bráni zobrať si hypo? No vôbec nič...ale to asi nepotrebuje ani danú slečnu - pretože si nájde radšej niekoho iného....😉

vamajka
13. nov 2020

spravodlive je ty hypo a ostatne vydaje presne na polovicu. Ved keby si tam byvala sama tak by si to platila sama nie? A ako by si to sama utiahla?

anita6666
13. nov 2020

@tanapeta veď píše,že chce sestru vyplatiť,tak ako pardon,čo s tým má ďalšia cudzia osoba = priateľ? Nech ju vyplatí sama a nech si tu hypo aj sama spláca...takých priateľov bude ešte iks a načo si komplikovať život? Za mňa nikdy!

autor
13. nov 2020

Napasdlo ma este jedno riešenie, vziat si partnersku hypo a ist do noveho. Ak by nas byt mama chcela predať stoj co stoj, ostalo by mi stale 35.000 eur na učte a v pripade ze nam to nevyjde by ma vyplatil zo spoločneho byvania plus by mi ostalo 35,000 a vedela by som si najst byvanie. Ale prideme o velky 3 izbovy byt v tomto pripade ale uz nic ine ma nenapada