Bývanie verzus svadba. Čo skôr?

teddynka23
8. jan 2015

Ahojte, ako ste to riešili vy? Najprv ste sa vzali a potom ste riešili bývanie alebo naopak? Myslím tým vlastné bývanie, nie u rodičov. My s priateľom sa chceme vziať a postaviť si domček. Problém však je v tom, že zatiaľ nemáme dosť peňazí na svadbu ( chceme si ju platiť samy z istých dôvodov) a s priateľom nechceme bývať u mojich rodičoch kvôli zlému vzťahu s mamou a u nich sa bývať nedá lebo je tam jeho brat s manželkou. Priateľ chce preto najskôr postaviť dom, aby sme sa osamostatnili a potom chce riešiť svadbu. Aký máte názor na to? Ako ste to mali vyriešené vy?

marca12
8. jan 2015

My byvame v podnajme,dobuducna planujeme stavat dom alebo kupit a prerobit a svadba az potom.alebo svadba bude este pred stavbou domu.byvame uz dlhsie spolu,ale nevadilo by mi byvat u nasich alebo u svokrovcov.urcite by to bolo o nervy,ale viem sa uskromnit,ked viem,ze je to len docasne

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
timea7
8. jan 2015

ja by som nemala dieťa s mužom, ktorému nestojím za to, aby si ma zobral, takže jednoznačne svadba, môže byť nejaký čas bývanie spolu napr. v podnájme, aj keď dnes spolu býva väčšina párov pred svadbou a aj tak sa polovica párov rozvádza...so stavbou by som počkala, keď nie sú peniaze na svadbu, odkiaľ budú na dom? My sme bývali pár mesiacov u svokrovcov, boli úžasní, spomínam na ten čas rada, potom byt, dieťa a neskôr dom.

veronka888
8. jan 2015

ja mam podobny pribeh 🙂 zacali sme spolu zit,otehotnela som a riesili sme v prvom rade nove byvanie cize vedsi byt a svadba? urcite sa zoberieme ale ked mala trosku podrastie aby s toho mala zazitok aj ona 🙂 v dnesnom zvratenom svete je podla mna postup ako to robievali nase stare matere uz davno zabudnuty,poistena som a ak by sa nieco nedajboze stalo vsetko je napisane na nase dieta takze lubime sa a sme stastny aj bez prstena...

mima4
9. jan 2015

@digysa
to co hovoris ma svoju logiku a aj by som s tym suhlasila 😀 keby:
- pri rozhodnuti o spolocnom byvani bolo jasne, ze chceme sa vziat a nie tak ze o sto rokov, ale dajme tomu do dvoch rokov (stale je tu priestor na rozchod), ale vacsina muzov si "zvykne" na servis "manzelky" a vela zien sa tomuto stavu "prisposobi"
- niečo sa tym vyriešilo a malo to fakt vyznam (uz tu narazam na pary ktore sa po x rokoch vzahli), ale rozvodovost je stale hrozna... a napr. vacsina dnesnych mladych rozvadzajucich manzelstiev zila v spolocnej domacnosti aj pred svadbou a co to vyriesilo? Kazda tu na to pise - "ved on taky nebol" 😉 a to s nim zili v spolocnej domacnosti... Vôbec ja osobne nevidim prinos spolocneho byvania - teoreticky ma to logiku..ale prax ako keby stale ukazuje, ze nic sa tym nezmenilo.

A dalej - toto uz pre krestanov: riziko ze par to nezvladne a proste sa spolu vyspi... a pre par ktory chce dodrziavat predmanzelsku cistotu je dolezite sa takychto situacii stranit... (myslim tym spolocne byvanie ze kazdy mame vlastnu izbu samozrejme) 😉

Ja si myslim, ze da sa cloveka spoznat aj bez toho, ale vychadzame z roznych porkutenych, nekompletnych, nefunkcnych rodin (teda vacsina z nas) a vlastne ani nevieme ako ma fungovat zdravy vztah, spravanie sa muza k zene a naopak.... veci ktore sme videli v rodine, su pre nas prirodzene a hladame podobne individua - najcastejsie z mojho pozorovania.

maria1989
9. jan 2015

@mima4 a napr. vacsina dnesnych mladych rozvadzajucich manzelstiev zila v spolocnej domacnosti aj pred svadbou a co to vyriesilo? - a keď sa vezmú pred spoločným bývaním, sú štatistiky, že je rozvodovosť nižšia? pokiaľ sa môžu (zo zákona) ľudia rozviesť, manželstvo nie je zárukou...

mima4
9. jan 2015

@maria1989
momentalne sa hovori, ze rozvodovost je vyssia - pre mna toto nie je smerodajne, kedze disfunkcny vztah je ako keby rozvedeny vztah...a fakt tam uz figuruje len ta pravna stranka manzelstva.
Ale tym spolocnym byvanim nenastala nieto ze prevratna ale ani vyraznejsia zmena, ci vobec zmena ohladom rozvodov...

nanervy_2
9. jan 2015

niekde som citala, ze spolocne byvanie nezarucuje lepsie manzelstvo, lebo vacsina ludi ma ine naroky na partnera ako na manzela. potom sa vela ludi divi, ze ako sa dany partner po svadbe zmenil. samozrejme ma zmysel argument, ze spoznas zlozvyky, ale tie vyborne spoznas na miestach, kde to clovek nema pohodlne (silne odporucam zobrat partnera), ako chata bez vody, kde treba nastiepat a nakurit aby bolo teplo, ist po vodu 500m hore a dole kopcom a podobne... a kriticky sledovat ako sa sprava k rodine, k matke, k sestre, ku kamaratom, k ich priatelkam...

@teddynka23 ak nemate podporu rodicov v byvani, tak osobne si myslim ze tvoj priatel rozmysla racionalne 😎 najprv dom a potom svadba, ved moze byt aj mala... hlavne aby ste mali financne dorieseny dom, keby nedajboze sa nieco stalo s vasim vztahom este nez sa vezmete...

maria1989
9. jan 2015

@mima4 čiže z hľadiska rozvodovosti je zrejme jedno, či spolu ľudia žili pred svadbou či nie... inak napadlo mi, že veď AK spolu dvaja ľudia žijú skutočne celý život, z toho napr. 40 rokov v manželstve, po tých 40 rokoch už aj dávno zabudnú, aké to bolo žiť bez manželstva 😀 ale to len taká odveci úvaha

mima4
9. jan 2015

@maria1989 presne tak, spolocne byvanie podla mna nic neriesi.

terezka1947
9. jan 2015

@mima4 ja si tiez myslim,ze byvanim pred svadbou a takymto spoznavanim sa urcite neporiesime rozvdovost,dokonca si myslim,ze ta je teraz podstatne vyssia ako bola v minulosti.
skor by som povedala,ze je to zrelosti a nezromantizovani si vstupu do manzelstva
je sice lahsie spoznavat partnera na "skusku",ale ked to uz pritaihnem za vlasy-tak takto mozme spoznavat desiatky a desiatky ludi...a rychlo a bezbolestne im dat zbohom
na druhej strane,aj na to skusobne spolocne byvanie si vyberame cloveka,s kt.asi buducnost planujeme,tiez si nezacnemem asi s kadekym-teda dufam 😀 😀
a ked uz si vyberame zodpovedne cloveka na skusobne obdobie,tak preco nie hned na manzelstvo?
ked sme dospeli,asi aj ten nas vyber je dospely...a ked vzniknu problemy vo vztahu-co vzniknu,bud toho cloveka mame radi a spolocne ich prekoname alebo sme ho nikdy az tak radi nemali,resp.nikdy sme ho poriadne nepoznali...lebo jasne,prekvapit moze kadeco
ale zase,ked skutocne pozname a neidealizujeme si potencialneho partnera,tak ani manzelstvo a hned prvy problem-nie je problemom,teda urcite nie nevyriesitelnym pronlemom.
takze ja som za svadbu,byvanie...dieta...alebo je to uz jedno ake bude poradie,ale ak sme dospeli ludia,svadba a potom uz ine veci
u niektorej z vas som citala,ze ma dievcata a ze by sa jej nepacilo,keby mali niekde s niekym byvat na skusku,resp.mal by o nich zistovat,co vedia
ja mam chlapca,druhy na ceste a ja by som tiez nebola rada-resp.nesuhlasila by som,aby sa takto skusali...bud sa spoznaju a zoberu zodpovednost za svoje rozhodovanie-aj svadbou
alebo nech cely zivot iba preskusaju????...ved ked to nevyjde,nevyjde???to nie
opakujem,jasne,ze ani manzelstvo nie je vzdy bezproblemove a moze tiez kadejako skoncit...ale je na nas,kolko casu a kvalite spoznavanie venujeme priprave na neho....pozozrovaniu spravania partnera,jeho rodiny,atd....nemozme si naklamavat,ze sa nieco,co je zle uz pred manzelstvom po nom zlepsi 😀to som ja aspon take nieco nezazila...ked su problemy,este sa prehlbia 😒

tomovakatarina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marca12
1. máj 2022

@teddynka23 nevidim v tom ziadny problem najskor postavit dom a potom svadba. Vlastnictvo budete mat pisane na polovicu,takze v pripade rozchodu sa viete vyrovnat. My sme tiez najskor riesili byvanie a potom svadbu

marca12
1. máj 2022

@terezka1947 rozvodovost je vysoka,lebo sa dnes mozes rozviest. V minulosti nech si mala doma akykolvek zly vztah,muza despotu,tyrana,nesmela si sa rozviest,lebo by ta spolocnost odsudila.

terezka1947
1. máj 2022

@marca12 nemyslím,že je to preto. Je desivé aká rozvodovosť je dnes,keďže oveľa viac ľudí žijú ako partneri,nie manželia. Aj tí,čo predtým v manželstve nikdy neboli.
No to,že žije kopa ľudí iba ako partneri,je rozvodovosť vysoká.
Teraz je to skôr o tom,že ľudia nechcú zvládať problémy spoločne. Príde čokoľvek,idú od seba.
O tom,že už to manželstva ľudia vstupujú s tým,že si nechávajú zadné dvierka,čo keď sa rozvedu.
Nejako divne sa začala chápať skutočná láska a skutočne manželstvo.
Rieši sa nie láska,rieši sa všetko okolo nej.
Potom sa nedivme,že je to tak ako je.
Môžu byť domy,zárobok,luxus....a stačí to?