Chýba mi mamina

miselkaa12
25. mar 2013

Ahojte, chcem sa trošku vykecat,lebo mam dost depresie..a neviem si s nimi rady ani psycholog mi nepomohol a ani nikto v okoli..neviem ako sa mam vysporiadat so smrtou mojej maminy..zomrela pred 8mimi mesiacmi a mne je stale na nič viac a viac..strasne mi chyba..bola to maja jedina kamaratka..jediny človek s ktorym som sa mohla porozpravat,ktory ma chapal...zomrela mlada ako 50ročna,teraz sa citim strašne sama,moj život nema zmysel,bojim sa normalne žit..je to zvlaštne....ako keby ma život omrzel,každy vravi,ze zivot ide dalej,ale mne uz nejde...nechapem zmysel ničoho..ocina uz tiez nemam od 15tich,surodencov nemam,takze je tazke žit s pocitom,ze som sama

kikaba44
25. mar 2013

I keď som nič také nezažila, chápem ťa a keby som mohla, rada ti pomôžem a matku aj otca vynahradím....

doliva
25. mar 2013

Vieš to sú stavy uskosti tu by si potrebovala lekársku pomoc ked nemomohol,psycholog skús psychiatra nech ti predpíše anty-depresiva 😒 lebo nemozes zit s takym pocitom ☹ alebo skus zacat chodit niekam cvicit spoznas inych ludi a mozno sa odreagujes ☹ mamka bude chybat stale 😕 ale neboj bude dobre

zabka88
25. mar 2013

@miselkaa12 v prvom rade, úprimnú sústrasť.. viem ako to je stratiť jedného z rodičov a ver že to bude bolieť ešte riadne dlho, ale bolesť pomaly začne ustupovať a ty začneš opäť žiť.. je ťažké ti niečo radiť, pretože každý z nás sa vysporiadava so smútkom inak.. ale mysli na to, že mamina by určite nechcela aby si sa trápila a deptala sa tým že tvoj život nemá zmysel.. práve ona ti dala život a teraz je len v tvojich rukách.. ži ho naplno, tak aby si neľutovala ani minútu z neho.. snaž sa ho žiť tak, aby bola na teba mamina hrdá.. ale nerob to len pre ňu, rob to aj pre seba.. je prirodzené zaspomínať si aj poplakať, veď je to ešte čerstvé ale nezabúdaj že teraz je už prítomnosť, treba žiť teraz a tu.. prajem veľa síl

miselkaa12
autor
25. mar 2013

@doliva vdaka,ale nechcem brat lieky..len neviem jak s tym normalne žit.mam pocit,ze sa to neda

lulu19
25. mar 2013

@zabka88 krasne napisane
@miselkaa12
úprimnú sústrasť ,prajem ti vela sil

14petulka88
25. mar 2013

Nesuhlasim s tymi antidepresivami, lieky nevynahradia bolest...

doliva
25. mar 2013

@14petulka88 nenahradia bolest ale mat kazdy den take pocity to nieje v poriadku

zabka88
25. mar 2013

@miselkaa12 viem že sa ti zdá že sa to nedá, že život "skončil" ale tak to nie je.. áno, skončila jedna etapa tvojho života a ver, že keď vyjdeš z tejto bolesti budeš už o čosi iný človek.. je však iba na teba či ťa táto skúsenosť posilní alebo ťa zlomí... vieš, ako sa vraví, čo ťa nezabije to ťa posilní.. neverila som tomu, ale je to tak.. my ženy zvládneme neuveriteľne veľa bolesti , prekonáme to a ideme ďalej.. hlavne sa neutápaj v sebaľútosti, že nemáš inú priateľku, spriaznenú dušu, že tvoj život nemá ciel.. ten život ktorý máš si dostala od svojej maminy, je to ten najväčší dar čo ti kedy dala , váž si ho a vzdaj jej úctu práve spôsobom akým ho prežiješ.. keď budeš šťastná jej existencia na tomto svete dostane hlbší zmysel ..

miselkaa12
autor
25. mar 2013

@14petulka88 ja uz som brala antidepresiva davnejsie ked mi ocino zomrel a po dobrati som sa citila este horšie a dovod preco nechcem brat lieky je ,ze mamina mi zomrela,lebo sa predavkovala liekmi....nenavidim vsetky lieky ..ona nevedela ze co jen to sposobi mala velke bolesti..a tak si dala viacej liekov proti bolesti + lieky na spanie z tej kombinacii jej zlyhala pečen a obličky..je mi to tak luto,že som jej nevedela pomoct a ze lieky dokazu miesto toho aby pomohli človeka zabit....s tymto pocitom neviem žit,ze ona ešte mohla byt tu medzi namia žit,keby neboli tie hlupe lieky....vyčitam si,ze som jej ich nezakazala brat,hlavne tie na spanie..je to navykove ako droga....

miselkaa12
autor
25. mar 2013

@doliva a ešte navyse jej tu kombinaciu liekov doporučil aj jej lekar...su do ludia,ktori nevedia sami co sposobia bezohladnym predpisovanim liekov..jeden cez druhy hocijako..a clovek s vedomim,ze ved mu to predpisal lekar si ich dava a nakoniec mu este aj ubližia....

povuma
25. mar 2013

@miselkaa12 lekár jej určite dal aj nejaké dávkovanie a sama píšeš, že mama to dávkovanie nedodržala, preto jej to ublížilo,...je mi to lúto, čo sa ti stalo, ale neobvinuje všetkých lekárov z toho, čo si sposobila mama sama... ☹ to, že lieky na spanie su navykové, mama určite vedela, tie sa často beru len dočasne... ☹ ☹ ☹
musíš sa hlavne prestat lutovat ...posstupne naberieš energiu na nový život, ten starý ti už nik nevráti, ale to neznamená, že ten nový nemože byt dobrý 😵 😵 😵 😵 prajem vela síl

sisi1503
25. mar 2013

@miselkaa12 ahoj uplne ta chapem a sucitim s tebou ☹ Mne maminka zomrela pred rokom,mala 53rokov a stale to boli.Ale mne najviac pomaha to ze mam manzela a 2deticky.Neviem ako ty?A ked este nemas ani surodencou,ja mam jedneho brata a kedze on je slobododny,tiez bol na mamu naviazany tak v tomto ohlade sme mu zo zaciatku pomohli my ako rodina...Neviem asi najlepsie je nejako si zamestnat hlavu,pracou,konickami mozno priatelom,ja viem ze to ti maminu nenahradi,ale aspon nemysliet stale na to.Ja som mala tiez take obdobie,cen den ma zamestnali deti a povinnosti okolo nich,ale vecer ked zaspali tak som myslela na mamu a plakala...Ale ani tvoja mama by isto nebola rada tomu,ze sa trapis...Si este mlada a isto ta v zivote caka vela peknych veci...Drzim palceky...🙂

miselkaa12
autor
25. mar 2013

@sisi1503 ahoj dakujem...no ja mam priatela..ale on to nejak nechape nevie sa do toho vzti co prezivam....mam pocit ze nikto to nechape kto to nezazil to je jasne..ale aspon trochu pochopenia by sa mi zislo...mam maleho syna..7 mesacneho...mamina ho nikdy nevidela zomrela pred jeho narodenim ..takze aj preto je to tazsie....

miselkaa12
autor
25. mar 2013

@povuma vedela ze su navykove,ale aj lekari vedeli ze je tie lieky nemali nikdy predpisat ani raz..lebo ona mala od 25 tich rokov hepatitidu,ktora niči pečena pri tejto chorobe sa nesmu brat ziadne lieky ,ktore zatazaju pečen..mohli za to len a len lekari....mamina im doverovala....nevedela ze jej ublizia..ona si to nikde nezistovala...proste im doverovala...

kveta
25. mar 2013

@miselkaa12 Moj prispevok Ti mozno bude pripadat drsny, ale snad Ti pomoze ziskat nadhlad nad situaciou.

Vychovavala som svojho synceka od porodu sama a kedze hrozilo, ze mozno nebudem na zive az do jeho dospelosti, robila som maximum pre to, aby mal vytvorene vztahy aj s inymi ludmi, nielen so mnou. Vidaval sa casto s pribuznymi, mojimi kamaratmi, znamymi a vysledok je, ze z neho vyrasta spolocensky chlapcek s blizkymi vztahmi s viacerymi ludmi. A to ma len vyse dvoch rokov

Tvoja mama urobila obrovsku chybu, ze Ta neorientovala aj na vonkajsi svet a nepovzbudzovala Ta v nadvazovani novych vztahov a kamaratstiev. Teraz je to na Tebe, aby si vstala z popola a nasla si priatelov, kamaratky a zila dalej. Da sa to. Drz sa.

miselkaa12
autor
25. mar 2013

@povuma nemam rada lekarov,ktori predpisuju lieky bez hlavo jeden za druhym..a je to tak..vsetci vieme ze to tak funguje...je to biznis...maju za to peniaze..netrapi ich co tym sposobia....cest vynimkam

povuma
25. mar 2013

@miselkaa12 to bola chyba....ono sa nenadarmo hovorí, doveruj ale preveruj...ja preto detailne čítam letáky.. 😉 súhlasím s @kveta , treba sa trochu socializovat, íst medzi ludí a nájst nové známosti, možno aj cez MK 😉

povuma
25. mar 2013

@miselkaa12 ale zasa hádzat lekárov do jedného vreca...za to, že tvojej mame zle stanovili liečbu....dennodenne zachranuju miliony životov predsa... 🙄 🙄 🙄 🙄

miselkaa12
autor
25. mar 2013

@kveta presne naopak je to ako pišeš,..ja mam vela kamaratov,ale ziadny mi nebol taky blizky ako mamina...proste ani nikdy nebude....nechapes ako to myslim..a ona ma prave naopak vychovavala v duchu aby som bola spolocenska...co aj som,ale to mi na smutku neuberie.....ked niekoho miluješ je jedno kolko maš kamaratov...ti Ti toho človeka za ktorym smutiš nenahradia..nikdy......mozes byt spoločenska kolko len chces...moja mamina bola milujuci dobry clovek,takeho uz nepoznam..ona sama sa nikdy nevzdavala,neverila,ze zomrie prave vtedy ked ja cakam babatko...verila ze bude zit este dlho....a ja som tomu verila tiez...davali sme si silu ,energiu žit dalej ,tešit sa zo života...nebyvali sme spolu uz od mojich 19tich rokov ,teraz mam 28 ....takze ona praveze vzdy chcela aby som bola samostatna učila ma k tomu,ale človek sa nikdy nenauči ako zabudnut na niekoho koho lubi z čistej duše uprimne a nadovsetko....

miselkaa12
autor
25. mar 2013

@povuma ste mudre,lenze ked si precitas letak..pozri ja ekd som bola tehotna...mi lekarka gynekologička predpisala..liek na uvolnenie svalstva ,na ktorom bol jasne napisane nevhodne pre tehotne a dojčiace ženy ..napriek tomu ma uistovala,ze ich mozem brat...a presne toot iste bol s maminou ..mamina si prečitala letak..ze nie su pre nu vhodne,ale lekar jej zaručoval,ze jej nič zle nesposobia..ked nevies ako to bolo nepis hluposti..lekar si mysli,ze je boh..vzdy to tak..bolo......myslia si ze ak liek neublizi jednemu s takou diagnozou,neublizi ani druhemu..ale kazdy ma iny organizmus...kazdy inak znasa rozne lieky..atd...

cecil36
25. mar 2013

@miselkaa12 skus ineho psychoterapeuta, kazdy nepracuje rovnako, pomoct moze mozno aj nejaka alternativna medicina (osobnu skusenost velmi nemam, ale kamoska sa venuje alternativnej medicine uz dlho). Viem, pochopit co prezivas, lebo mne mamina zomrela pred 5 rokmi a boli to stale. Tiez mojho syna nikdy nevidela. Kazdopadne s tym treba zabojovat lebo taketo depresie mozu znicit aj tvoj vztah s priatelom a vplyvaju aj na dieta.

cecil36
25. mar 2013

@miselkaa12 aj na ascorutine je napisane, ze nie je vhodny pre tehotne zeny a tehulky ho beru na udrzanie tehu, najmä ak krvacaju.

miselkaa12
autor
25. mar 2013

@cecil36 nie nevravim o ascorutine....vravim o inom lieku co mi predpisala gynekologička ..Guajacuran.....

cecil36
25. mar 2013

@miselkaa12 ja viem, ze si nehovorila o ascorutine, ale nie vsetky lieky a lekarov treba hadzat do jedneho vcera. Aj na paralene je napisane, ze ho mozes brat len po porade s lekarom. Niektore lieky informaciu o nevhodnosti pre tehulky maju preto, aby sa kryli ak by sa nieco stalo, lebo na konkretny liek nerobili studie na teotnych zenach.

sisi1503
25. mar 2013

@miselkaa12 no vidis a mne mamina zomrela preto,ze nebrala lieky ako mala.Mala problemy s vys.tlakom a cukrovkou a tiez som si to vtedy vycitala,ze som ju nedonutila tie lieky brat ako ma.Ale jednoducho to tak malo byt aj keby si spravila cokolvek.Niekedy to tak byva ze jeden milovany clovek ti zo zivota odide a iny ti pride.V tvojom pripade je to tvoj syncek.Mne je tiez luto,ze mama uz sa nezahra so svojimi vnucatkami a oni tiez svoju babicku uz v zivote neuvidia.Ale verim tomu ze sa na nas z nebicka pozera a raz ked bude moj cas tak sa tam s nou stretnem a budeme spolu...Neviem ci si veriaca,ale mne aj viera dost pomohla vysvetlit urcite veci v mojom vnutri...

eitsirch
25. mar 2013

@miselkaa12 ahoj, mne tiez mamina odisla, nedavno 10.2. O zivot ju obrala rakovina, v mozgu. Trapila sa od novembra. Je to hrozne, mam uz svoju vlastnu domacnost, nebyvala som uz dlho doma, ale zvykli sme si napisat, zavolat, poohovarat. Ked som potrebovala poradit, som jej zavolala... Je to tazke, normalne fungovat, pred malym synom, manzelom a potom potichu pod paplonom si poplakat. Sme ine povahy, smutok prezivame kazdy inak a kazdy sa s tym inak zmieruje. A teraz som navyse tehotna takze bucim kazdu chvilu - hormony na cucky, pride mi to strasne luto, ze to malinke nespozna svoju babku, ze sa babka nepotesi s vnucatom...
Ja na tvojom mieste by som sa neostychala vyhladat pomoc odbornika, mozno nie liekmi ale skor vyrozpravanim sa, pomocou zacelit rany a zostat spominat iba na to krasne. Je to o to horsie ze sa o smutok nemas s kym podelit. Ja mam sestru, ocina s ktorymi to prezivame a drzime sa navzajom.
Myslim na to, ze je tam kdesi hore, kolkokrat pocujem jej hlas, co by asi povedala na toto...
som taka povaha ze vo vsetkom zlom hladam aspon naznak pozitivneho alebo veseleho.
Paradox je, ze som asi tyzden na to otehotnela. Sestra vravi ze reinkarnacia, ja na to ze babkina "pomsta" 😉 ...

terezka1947
25. mar 2013

@miselkaa12 je mi luto,co sa ti stalo..necitala som uplne vsetky reakcie,ale uplne ta chapem...mne mamka tiez zomrela-osem mesiacov,bola so tehu a chodievala za nou do nemocnic,na chemoterapiu...a potom starostlivost doma-bohuzial aj plienocky,atd....tazko mi bolo,lebo som sa snazila urobit vsetko a stale mam pocit,co ked som mohla urobit este nieco?mojho maleho nedrzala na rukach,nevladala a s placom mi stale rozpravala ako jj je luto,ze ma tu necha,ze coskoro zomrie...do posl.chvile som sa snazila,aby myslela optimisticky a aby sa necitila ako chora,ale ze je vsetko ok...zomrela mi v naruci,nevladala uz rozpravat-modlila som sa teda ja nahlas a citila som (pri tej vsetkej bolesti)ze je stastna,mala taky neskutocne pokojny vyraz na tvari....som veriaca a viem,ze sa raz stretneme...posledne,co povedala bolo,ze tu mi uz nemoze pomoct,ale tam hore ma nikdy nenecha samu...a aj ked niekedy sa mi od zialu neda ani jest,ani nic robit,vzdy po vyplakani citim,ze je pri mne...casto sa s nou shovaram,ukazujem jej,co uz syncek vie....chapem ta,nie je lahke prijat smrt mamicky...mne pomaha poriadne sa vyplakat,vseeetko jej (aj vycitat,ze ma tu nechala)vyrozpravat,potom citim ulavu...casto sa mi o nej sniva,kde ma objime 🙂 ja som nechcela ziadne tabletky,snayim sa to zvladat takto...syncek,stale upratujem,vaim speciality,naucila som sa piect-a celkom dobre...vsetko,len aby som sa trosku zamestnala a najma..TESIM sa,ze sa raz stretneme.
Ocko mi zomrel tiez v naruci,teraz to bude 10 rokov,mal infarkt a nebolo pomoci,darmo som davala umele dychanie...atd...a tiez mam niekedy vycitky...co som urobila zle,ci som nemala urobit nieco inak ☹
ak citis,ze potrebujes lekarsku pomoc,uricte ju vyhladaj....ale snaz sa tesit zo synceka, ver,ze mamka a ocko ta urcite sprevadzaju kazdy den....a asi aj ked to znie ako klise...snad cas trocha upokoji nase ubolene srdcia.

amadora
25. mar 2013

@miselkaa12 moja mamina je už skoro 2 roky v bdelej kóme... tiež to bola moja najlepšia kamarátka, najbližšia duša, volávali sme si aj 3x denne, často chodila ku nám, my k nej, veľmi si boli blízky s vnúčatami, mojimi deťmi, tiež som skončila u psychiatra preto lebo mi bolo neskutočne ťažko...tiež sa s tým veľmi ťažko vyrovnávam. ale poslednú dobu je to celkom fajn, začala som pracovať, presťahovali sme sa, začali odznova a fakt mi to prospelo... viem že musím žiť ďalej, nebyť viac tak zaťažená minulosťou, lebo žiaľ s tým už nič nespravíme 😒 veľmi ti držím palce aby si našla v sebe silu vyrovnať sa s tým...

terezka1947
25. mar 2013

a este k ty liekom....ja som stale riesila aku chemo berie,kontrolovala este aj sestricky ci jej nedavaju nieco ine..ked jej bolo v nemocnici zle,nahanala lekarku....aaaale,aj tak sa stalo,ze mamke dali dvojitu davku chema 😠 😢 ako je to mozne?nikto vraj nic neurobil zle a nakoniec si to odniesla sestricka...a viem,ze ona to nebola...jej mlada lekarka sa radsej malovala a prezerala katalog Avon...mamka mala z toho mesiac problemy,40tkz teploty,zvlyhavanie obliciek,zle pecenove testy a dost rapidne sa jej zhorsil stav.
Aleeeee,vraj je a bolo vsetko ok...asi nebolo,lebo sa so mnou skontaktovala po smrti jej lekarka,kt.ma prosila,aby som sa na nu nestazovala,ze mamka by aj tak zomrela,ze TO JE UZ JEDNO mesiac,dva,pol roka....hm,no a viem,ze mamka nebola jedina jej chyba....bohuzial aj ini sa stazovali....stale nas odbijaju s tym,ze RAKOVINA je smrtelna,co sme cakali?ze sa vylieci?este zvayujem,ci nieco podniknem...mamku mi to nevrati,lekarke sa pomstit tiez nechcem,ale je mi tiez luto jej dalsich potencialnych pacientov 😢

miselkaa12
autor
25. mar 2013

@terezka1947 to je strašne toto....čo pišeš..ja uz neverim ziadnemu lekarovi..aj lekarka mojej maminy bola hnusna,pozerala stale do počitača..a nevnimala ked som sa chodila vypytovat ako je mamine vzdy ma odbila..neviem co su to za ludia v tom nasom zdravotnictve...ak su to vobec ludia.....