Čo s nezamestnaným manželom?

karolinasustekova
21. feb 2013

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť čo robiť a ako pristupovať k nezamstnanému manželovi? Môj manžel pred rokom odišiel z TPP a odvtedy sa snaží neúspešne rozbehnúť podnikanie. Súčasne si hľadá aj inú prácu na TPP.
Ja študujem, súčasne pracujem, živím domácnosť a platím účty. Je môžné aby si mladý človek tak dlhú dobu nevedel nájsť robotu? Snaží sa vôbec? Doteraz som ho psychicky podporovala a povzbudzovala, občas sme sa kvôli tomu hádali,už mi však dochádzajú sily aj trpezlivosť. Doma pomáha, resp. ja doma nerobím skoro nič, ale sme len dvaja a byt máme prenajatý a nie moc veľký.
Mám pocit, že si ho prestávam vážim ako muža a manžela.
Ako sa mám správať? Čo ďalej?

betuska22
21. feb 2013

fuha to je veľmi ťažka otázka, no ja osobne by som nedokazala žiť z takým mužom, mne to príde tak že sa nesnaží si najsť robotu, že mu je dobre ked sa o neho staráš ty ☹ skus sa s nim porozpravať, podla mna sa spolieha na teba....

jfd
21. feb 2013

známe... Jestli tě to štve už teď, bude to jen gradovat, až budete bydlet v ponorce, ve které se nedá ani nadechnout. Co s tím nevim. Ale kdybys na něco přišla, dej vědět

bubelko
21. feb 2013

za predpokladu, ze sa naozaj snazi: skus si to predstavit obratene - t.j. seba v jeho pozicii. ako by si chcela aby sa k tebe spraval? aku podporu by si ocakavala? potom budes vediet ako sa k tomu postavit a ako sa spravat k manzelovi 😉
ak sa nesnazi - tak potom s nim hod vazny rozhovor na temu ako dalej, co sa ti nezda a uvidis, kam sa posuniete 😉

zuzanockamt
21. feb 2013

MM si pracu hladal rok a pol ... zamestnany bol dva roky a teraz je opat doma 2 mesiace ... uvidime dokedy ... neriesim, ucty si plati ... ja si platim svoje veci ... a tak 🙂

anjelicek26
21. feb 2013

Hm ono keby je to opacne je to normalne? On sa stara o domacnost a ty pracujes.. preco si ho prestavas vazit ako muza? Ved aj muzi si vazia zeny na materskej alebo zeny v domacnosti... a ako sa mas spravat.. rozhod siete, posli ho do pracovnej agentury, viacej mu pomoct ako motivovat ho nemozes. Tipujem, ze mu to riadne vadi aj samemu.

zivika
21. feb 2013

mozno sa aj snazi, ale ma neprimerane naroky na vysku mzdy...velmi casto sa stava, ze sa ponukane peniaze cloveku malia a potom sa cuduje, ze nema robotu 😒

rebecca2006
21. feb 2013

neviem.... ja som v podobnej situácii- respektíve nie až takej ylej, lebo manžel je ešte zamestnaný- ale má otrasnú robotu, pracuje nonstop za úplne inadekvátnu mzdu- podotýkam, pracuje v BA a IT sektore. Lenže podľa neho je hľadanie práce o tom, že si zaavesí CV na profesiu a keď sa mu nikto neozve, tak akože zlá doba a bla bla bla. Tiež ma to už nebaví, ja so na RD s 2. dieťaťom, mala rok a manželovi som dala ultimátum, že buď sa naša situácia zmení, aebo sa doma striedame- od septembra. mJa pôjdem do práce a budem robiť kariéru a on tech sa doma s dvoma malými deckami pre m%na za mňa aj zblázni a nech si rieši svoje komplexu, že ako živiteľ rodiny sa neosvedčil... Ja si myslím, že to ie je také čiernobiele- ja rozumiem tomu, že MM nie je softwareár, ale robí harware a tam je ťažšia situácia, aj nájsť si prácu, aj vúčšinou chcú živnostníka- a to som mu zakázala, s tým, že akonáhle sa dá ukecať, že Đobrovoľne zmení TPP na živnosť, tak s ním odmietam existovať... jednoducho preto, že dobre viem, že mlj muž NIE JE človek na podnikanie, on je šikovný, precízny, svedomitý, ale ako kebz padol z jahody, absolútne nie je schopný sa orientovať v daňovo právmom systéme, pitroáí si na dobrý kolektív, kamarátov, nie je vôbec zdravo "tvrdýô, proste jeho by každý o....l.. To nie je o tom, že si ho nevážim, ja si na ňom vážim presne tie vlastnosti čo som vz,enovala, ale na druhej strane si myslím, že v niečom je totálne nemožný. Terey mal dokonca pracovnú ponuku, dal výpoveď a na duhý deňju stiaho lebo ten tlak pscyhickz nevládol... no, problém je v tom, že JA ten pscuňychický tlak zvládať musím, a naše deti sa neuživia sami....Tiež neviem, čo s ním. Snažím sa ho podporpvať, vlievať mu sebavedomie, ale aj na neho tlačím. NI je to ontom, že sa nesnaží, len podľa mňa snaženie je pre niekoho už to,že pasívne sedí na zadku a čaká, kým iný v priebehu dňa obtelefonuje priateľov, znýmych, prekutá kontaktz v mobile, zapíšensňsa na kurz angličtiny, obehá pracovné agentúrz....proste môjho manžela to nepňnapadne, kým mu to sama nenakážem.. on to nezmslí zle, len je taký...ale keď to nepôjde inak, a budem vidsieť, že ťahá na dno so sebou aj nás, tak od neho odídem...držkaj sa...

terina25
21. feb 2013

ja to veľmi dobre poznám,ale obrátene.Ja som bola tá,kt. bola nezamestnaná a manžel pracoval a živil mňa.nikdy nepovedal ani krivé slovo,nikdy mi nič nevyčítal ani sa so mnou nehádal.Ja som si prácu hľadala ,ale v dnešnej dobe je to veľmi veľmi ťažké nájsť si nejakú prácu a najmä tu na východe.A to mám 2 SŠ a jednu VŠ.a aj napriek tomu som si nevedela nájsť prácu skoro rok.

píšeš,že sa snaží podnikať-neúspešne.takže snaží sa zmeniť túto situáciu.rovnako píšeš,že si hľadá prácu.takže nesedí len tak doma,ale hľadá si zamestnanie.je to ťažké v dnešnej dobe nájsť si nejaké zamestnanie.ak sa on snaží hľadať,tak by si ho mala podporovať a hlavne nehádať sa s ním,pretože možno on sám je z toho už psych.zničený.skús si to zobrať z jeho strany,ako sa asi cíti on,keď ho živí manželka.myslíš,že mu je to príjemné?keď ste sa brali,tak ste si prisahali - v dobrom aj v zlom 😉 a možno práve toto je tá skúška vášho manželstva.

ajsenz
21. feb 2013

ahoj.. můj muž odišiel z CZ ako zvárač lebo šéf ho klamal, október bol na marodke a do teraz si nenašiel prácu, sú to síce len 4 mesiace ale aj tak je to pre nás veľa, aj my sa sem tam povadíme ale hladá si robotu hlavne na Slovensku len predsa sviatky, po sviatkoch hluché obdobie a zváračština sa začína rozbiehat až v marci apríli..ale nakoniec som ho prehovorila aby šiel do jednej firmi aj keď sa mu tam nepáčilo ale aspoň dočasne..aj on mi predtým všetko platil staral sa ale sama vidím že je to naťažko a on sám zháňa...podporuj chlapa nestojí za to sa vadiť skrz peniaze... rozbije to zbytočne vzťah..možno ti to tvoj chlap nedá na javo ale jeho to može trápiť o 100x viac ako Teba.. A ver tomu veľa trpí aj jeho hrdosť a ego..podporuj ho a bude dobre len v to treba veriť.

hrjanka
21. feb 2013

Môj manžel bol, ešte keď sme spolu chodili, 2 roky nezamestnaný. A to je šikovný chlapisko, robotný, prácu si fakt hľadal, ale situácia bola už vtedy a, žiaľ, doteraz aj je hrozne zlá. Pracovných miest je málo a nezamestnaných enormne veľa. Teraz som nezamestnaná aj ja, 4 mesiace, a mám od neho všetku možnú podporu. Akurát dnes mi povedal, že ak pošlem hoci len jeden životopis za týždeň, tak je to skvelé a že sa nesmiem dať odradiť tým, že mi neodpíšu, alebo ma pošlu do hája. Hlavná je snaha, jednoducho aj schopný človek má teraz problém nájsť si prácu. Takže súhlasím s terina25 - podporovať, podporovať, podporovať. Sedím pri počítači každý deň a hľadám voľné miesta všade, a už som z toho totálne zúfalá, pripadám si neschopná, ale mám šťastie, že pri mne stojí ten najlepší chlap na svete a vždy ma postrčí dopredu - a tak by si mala postupovať aj ty. Jemu to určite tiež nie je príjemné, chlapi predsa len majú svoju hrdosť. Možno práve preto sa mu nedarí, že nemá správnu motiváciu od teba. Btw, keď bol môj manžel vtedy nezamestnaný, tak som ani raz o ňom nezapochybovala, vždy som mu verila a dávala som mu to riadne najavo

zigzag
21. feb 2013

niektrori chlapi hrdost nemaju...filcky, jednoducho im to tak vyhovuje.....

zunolu
21. feb 2013

Hmm či je normálne že si chlap za rok nenájde robotu? V dnešnej dobe? Áno je. Môj MM je nezamestnaný síce len 3 mesiace, ale žiadosti si posiela takmer denne, pýta sa všetkých známych on , ja aj svokrovci a nič. Bol už na nejakých pohovoroch a aj tak nič - a to nieje prieberčivý, skoro na každý pohovor príde min 5 uchádzačov tak si vezmi aká je poptávka po nejakej práci a to nehovorím aký je záujem o slušnú a dobre ohodnotenú prácu . Podporuj ho aj naďalej - môj MM je z našej situácie nešťastný a veľmi ho to trápi ale a to je doma len 3 mesiace ako sa asi cíti tvoj manžel ? a to že si ho prestávaš ? prosím ťa ved doma ti pomáha a prácu si hľadá - čo by si robila keby sedel doma poslal niekam jeden životopis za pol roka a v domácnosti neurobil nič a všetko nechal na teba ? A ako by reagoval manžel keby on zarábal a ty si bola doma a nevedela si nájsť prácu - prestal by si ťa vážiť?

mv1
21. feb 2013

neviem....bola som v podobnej situácií no už s dvomi deťmi ☹ bezmocnosť bola silnejšia ako já 😢 dala som mu ultimátum, rozhodnutá podať žiadosť o rozvod a o výživné na deti.. neviem či ho osvietilo, ale našiel si prácu a zobudil sa !!! ďakujem Bohu za túto šancu, snáď ju využije čo najlepšie 🙂

maruska24
22. feb 2013

hovoríš že sa manžel snaží hľadať si prácu, aj rozbehnúť nejaké podnikanie a ešte aj pomáha v domácnosti z čoho mi vyplýva, že nesedí pred telkou s pivom v ruke a vyloženými nohami. Je síce chlap, ale v dnešnej dobe má aj chlap problém si nájsť prácu, ak nie je jeho profesiou robotnícka činnosť s ktorou by mohol odísť do zahraničia /predsa len, ak niekto nevie murovať tak sa na to hlásiť nebude, či/. Takže ak ti to vadí, že ty si tá čo ťahá domácnosť, lebo tvoj muž nie je schopný prinútiť personalistu aby ho aspoň pozval na pohovor a nejakého šéfa aby mu miesto dal, tak daj v robote výpoveď a na vlastnej koži si skús, aké to je hľadať si momentálne prácu. Na koľko ponúk dokážeš zareagovať, koľko krát ťa pozvú na pohovor /ak vôbec/ a s koľkými sa stretneš pred dverami. Takže namiesto fňukania by si mala byť svojmu mužovi oporou, lebo nikdy nevieš, kedy sa karta obráti. 😉

nithy
22. feb 2013

Na Slovensku je nezamestnaných 14,8% ľudí,mladí ľudia utekajú za hranice lebo na Slovensku niet žiadnej práce, čoraz viac a viac ľudí sa zubami nechtami drží svojej pozície, aj keď je finančne podhodnotená -doslova robia len za pár euro len aby niečo mali, a ty sa opýtaš otázku či je možné, aby si mladý človek tak dlho nenašiel prácu? 😕

haslerka27
22. feb 2013

ono moze sa snazit,to mu neberiem....aj ano,aj doba je zla,ale na to ze si doma zdriemne,nevstava rano do prace,na to sa zvyka rychlo,takze pozor,odporucam.

lujza123
22. feb 2013

Je to tazka situacia. Tiez sme to mali doma 3 mesiace a bolo to o hubu. Som sice tolerantna a snazim sa byt chapava ale po dvoch mesiacoch uz som zacala mat zlostne poznamky a tie sa len a len stupnovali
Je to velmi tazke ked makas od rana do vecera a z svojej celkom slusnej vyplaty ti nezostane takmer nic....ked kazde rano vstavas a niekdo este sladko spi.
Takze ja vravim podporovat ale netolerovat vecne ! Nech vie ze mu aj vo vztahu hori pod ritou....ked nema robotu treba sa poobzerat aspon po nejakych brigadach..ked je sikovny moze robit napriklad hodinoveho manzela (to je taky ten opravar) pomahat malovat, teraz v zime frci odhrnanie snehu, na jar kosenie travnikov, moze nieco predavat (vela ludi sa zivy sprostredkovanim predaja nehnutelnosti, aut) ... ..ked uz nic ine moze pomahat v bare....alebo len zbierat zelezo, med...znie to priserne ale dokaze si tym aspon stovku zarobit

lasina
22. feb 2013

My mame v podstate doma podobnu situaciu,len je to opacne, otec je nezamestnany , mamina vsetko taha...a najhorsie je to, ze nas otec si robotu ani nehlada...vidim na mamine ze to nezvlada...ma pocit, akoby iba cakal na to, ked pride zo zahranicia a donesie peniaze....najhorsie je na tom, ze jeho matka, moja stara mama ho v tom podporuje a to tak, ze nedajboze sa najde nejaka robota a ona ju musi odobrit...to nie je praca pre neho, to sa vela narobi.a tam musi soferovat a co ak sa mu daco stane a podobne nezmysli....a mama je z toho zufala, nepomaha ani dohovaranie, nic....mamina sa snazila obvolat vsetkych znamych okolo(kedze otec nema ziadnych), ale viem, je to tazko s pracou... len jednoducho nechapem, ako moze byt taky, ze sa neha zenou zivit...keby aspon sedel za internetom a nieco hladal, alebo rozoslal zivotopisy, ale nie...maximalne doma navari a tvari sa, ze co odo mna chcete, vsak ja som navaril a odpratal a to je k tomu zenska robota !!!!!!podla mna, ho tiez moja mamina uz neberie ako chlapa, co sa vie postarat o rodinu...bohuzia, ale na druhej strane sa jej ani nevidim....sice to nikdy nepovedala, ale vidim to na nej....

amouramour
22. feb 2013

napisala si strasne malo detailov....nie je tu oblast v ktorej hlada, jeho schopnosti, platove ocakavania....tazko potom hodnotit

mery333
22. feb 2013

Akurát predvčerom bolo v TV novinách, že nezamestnanosť sa blíži k hranici 15%, čo je najviac za posledných 9 rokov. A to je len štatistika úradov práce. Koľko ľudí je takých, čo sú dobrovoľne nezamestnaný. A bude to iba horšie. 😔

tiumen
22. feb 2013

aj drahý je už par mesiacov nezamestnany , denno-denne si hlada robotu,každeho sa pýta nielen on ale aj moja mama aj jeho mama a nič! V dnešnej dobe je to tak a ja na ňom vidim že ho to už žere že je doma kedže pred tym robil stale niekolko rokov..

jabadaba
22. feb 2013

V dnesnej dobe prepustania a neistych dzobov je kludne mozne, ze najst si pracu trva muzovi aj ten rok. Ja so msi hladala pracu vyse pol roka, v case, kedy o krize nebolo ani chyru. A hladala som si intenzivne. Najvacsi problem bol, ze som prekvalifikovana a nevedia ma teda dostatocne ohodnotit. Cize ani tak dobre. Ani dobre CV nic nezaruci! Teraz, v case krizy si uz vobec iluzie nerobim. Preto sa nedivim tvojmu muzovi, ze sa mu nemusi nutne darit ako si to on aj Ty predstavujete. Zalezi na jeho vzdelani, skusenostiach, oblasti kde sa o pracu uchadza, ak sa nestretne s dopytom, ma smolu rok aj viac. Rozhodne by som ho nedeptala este ja ako maznelka, ze si ho prestavam vazit. Preboha! Ste manzelia, pokial vies, ze si si nevzala total lemru, ktora sa cielene praci vyhybala vzdy, tak by si asi nemala takto zmyslat.

ivka225
22. feb 2013

Ak by si byvala v Medzilaborciach, dalo by sa pochopit, ze si nevie najst pracu. Ale podla profilu si z okolia Bratislavy a to sa mi skutocne nezda, ze by to bolo take tazke, ak skutocne chce. Mozno aj nie celkom v jeho odbore, ale nieco sa najst urcite da.

laqeeesha
23. feb 2013

Moj osobny nazor je taky, ze zodpovedny a spravny chlap by isiel robit hocico, aj ked by to bolo pod jeho uroven, zatial co by si hladal nejaku "lepsiu " pracu...... Vyhovorky typu poslal som vsetky ziadosti, na internete nic nieje niesu akceptovatelne, ked clovek jednoducho chce, tak to ma..... a to tym stylom ze idem vsade osobne, lebo zivotopisy sa v tej velkej kope uchadzacov jednoducho stracaju..... proste ked clovek chce, tak ma...... ale ked nechce, vzdy sa najde "akceptovatelna" vyhovorka.... samozrejme hovorim o Bratislave a vacsich mestach, nie na vychode kde robota bohuzial fakt neni a aj tie najpodradenejsie roboty su obsadene a ludia si ich drzia zubami nechtami..... ale ako vsetko je to vec nazoru ludi, kt spolu ziju.....