Dedičstvo

stevusa
28. mar 2024

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či máte niekto podobnú skúsenosť a ako ste to riešili ?
Mamina pred 20 rokmi zdedila dom od babky s tým, že musela vyplatiť súrodencov z dedovej časti.
Jeden jej brat nechcel vyplatiť s tým že to nechá mojim bratom, to sa samozrejme nestalo. A teraz po 20 rokov by chcel vyplatiť aj moja mamina by to chcela dať do poriadku lenže nastal problém. Keď dom zdedila bol v zlom stave celý si ho prerobila nasypala do toho nemalé peniaze žije tam. Jej brat do toho nedal ani cent a chcel by vyplatiť z terajšej hodnoty domu. Ma na to právo alebo na súde by neobstál.
Ďakujem za každú radu a dotaz.

rorino
28. mar 2024

@stevusa tu na MK funguje aj právna poradňa,tak ti odpovie odborník.

melanta
28. mar 2024

Nemusíš písať do skupiny právne poradenstvo, rovno tu označím právnika odtiaľ. @draik

stevusa
autor
28. mar 2024

@melanta ďakujem 🙂

luliu
28. mar 2024

@stevusa na súde by neobstál.

andrejka999
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
obkladac
28. mar 2024

Najľahšie riešenie je dohoda, ak sa nedohodnú jedine súd.

alickapusinka
28. mar 2024

Mama urobila tu chybu že to opravila hoci na LV bol aj jej brat .Najprv nechcel a teraz áno lebo je v peknom stave. Taký múdry by bol každý .Mama mu mala vyplatiť nie že nechcel a odrazu ho osvietilo už ak tvoja mama dom opravila. Aj urobila chybu že ešte to nebolo úplne jej opravila. Jej brat ju môže dať na súd sudy môžu trvať aj 15 rokov. A tých peňazí čo to bude stať.

maranco
28. mar 2024

@stevusa nech si mama začne spisovať/zbierať čo do opravy domu investovala, výpisy z účtu, bločky ak platila v hotovosti, fotky domu pred rekonštrukciou

draik
28. mar 2024

@stevusa
Ujasnime si najskôr základné fakty. Celú nehnuteľnosť zdedila len Vaša mama po dohode dedičov, s tým, že má súčasne ostatných dedičov vyplatiť určenou čiastkou? Takto je to uvedené v rozhodnutí o dedičstve?

letfenixa
31. mar 2024

@alickapusinka teoretizovanie, čo sa malo a ako malo, a čo by bolo, je úplne zbytočne.

stevusa
autor
31. mar 2024

@draik babka mamine nechala papierovo dom s tým že ju musí dochovat, pochovať. Ale stále tam bola dedova casť ktorý zomrel asi 40 rokov dozadu a tú časť po otcovi vyplácala súrodencom ktorú oni aj zdedili. Vyplácala ich z ceny nehnuteľností ktorá bola v tu dobu čo ich vyplácala takže 20 rokov späť

draik
31. mar 2024

@stevusa
Ak sú tam ešte iní spoluvlastníci, majú nárok na súčasnú trhovú cenu ich podielu.

alickapusinka
31. mar 2024

@letfenixa nekomentuj ma láskavo to nepatrilo tebe tak daj svätý pokoj a neobťažuj má. Mňa tvoje múdra nezaujímajú a ani TY mňa nezaujímaš.

missdiva
31. mar 2024

@stevusa v uzneseni o dedičstve muselo byt napisane kolko mala komu vyplatit.

letfenixa
1. apr 2024

@alickapusinka vieš, ako sa píše. Je to verejné fórum, môžem komentovať koho len chcem.
Obvykle tvoje príspevky preskakujem, lebo píšeš neprehľadne, nevieš používať čiarky. Tento bol však krátky, tak som si ho prečítala.

ekira1
1. apr 2024

@draik no pekne. A odpočítať si náklady čo do domu vložila si z trhovej ceny nemôže?

draik
1. apr 2024

@ekira1
Odporujete si v popise situácie. Pokým nebude tento stav ustálený, je zbytočné sa akokoľvek ďalej vyjadrovať.

ekira1
1. apr 2024

@draik čo? 🫢

stevusa
autor
4. apr 2024

@missdiva bolo v tedy myslím 40 000 slovenských korún

stevusa
autor
4. apr 2024

@draik takže v podstate nezáleží na tom čo ona do toho nasypala a on nič. Bude mu musieť vyplatiť terajšiu hodnotu nehnuteľnosti.

missdiva
4. apr 2024

@stevusa treba si dobre pozriet osvedcenie o dedicstve, dokedy ho mala vyplatit. Az od tohto okamihu zacina plynut premlcacia doba. Brat sa moze obratit na sud ak uz osvedcenie o dedicstve neobsahuje, ze suhlasia s jeho vykonatelnostou.
Nech sa mama zastavi s tym osvedcenim u notara a poradi sa presne podla toho co je v osvedceni napisane.
Ja si myslim, ze by sa skor neriesila terajsia hodnota ale riesili by sa uroky z omeskania no nikto nevie predpovedat aky by malo konanie priebeh.

draik
4. apr 2024

@ekira1
Pardon, bol som v tom, že to píšem zadávateľke otázky , ktorá si v príspevkoch odporuje a jasne neuviedla základné fakty.
@stevusa

stevusa
autor
9. apr 2024

@missdiva ďakujem za radu 🙂