Deti a kostol

erikad82
20. mar 2017

Ako alebo skôr čo povedať dieťaťu aby išlo (nie na silu) do kostola? Mám 3 deti, nie vždy ale pár krát do mesiaca sa nám podarí ísť všetkým spolu do kostola. Mladšie deti ok,vydržia -sú ticho,keď tak sem tam čosi zašepcú. No najstaršia 8r. sa stále mrvý... Jednoducho jej robí problém vydržať v kostole potichu 🙂 To ale neriešim,veď nerobí nič zlé ani nejaký veľký hluk,no rada by som poznala váš názor:
jej sa nechce ísť do kostola,nerozumie tomu čo tam hovoria a ešte keď tam má byť aj ticho ... Večer sa sama od seba pomodlí,aj krížiky rozdáva na čielko 🙂 ale čo sa týka kostola... jednoducho sa jej nechce ísť.
Joj snaď mi rozumiete čo tu vlastne píšem 🙂
Na ďalší rok má ísť na prijímanie, preto sa vyžaduje aj to aby do kostola pravidelne chodila a neviem ako na ňu aby tam nešla nasilu...

miluna777
20. mar 2017

@maslenka Hej, aj ja poznám dobrých kňazov a skvelých veriacich, takže neodsudzujem ani jedno ani druhé, ale sama som sa napočúvala o pekle aj keď som si vzala v lete tričko na ramienka (staré školy mno), takže radšej som "bezbožnica" a nosím si čo chcem, základné sú pre mňa pravidla morálky a hotovo. Mám rada ľudí, ktorí to študujú, myslia to vážne, majú to v hlave utriedené a zároveň majú dobrý prístup (nevnucujú to každému do hlavy atď). No ja sa s tým už naďalej nestotožňujem a deťom to v žiadnom prípade nútiť nebudem, aj keď, keby ma popýtali, nech ich zoberiem do kostola, zoberiem ich. Náboženstvo je na teoretickej rovine súčasť všeobecného vzdelania. Človek by mal mať prehľad, čo to viera je, aké náboženstva sú. Niekto verí v Boha, niekto v mimozemšťanov a niekto verí, že schudne 😅

maslenka
20. mar 2017

@liushkaaa k tým odpustkom nemám čo dodať. Pokrytectvo, pokrytectvo a ešte raz pokrytectvo. Ako som písala, cirkev je jedno a viera druhé. Ale sme mimo tému.

vejula
20. mar 2017

@sardinka336 toto nemá nič spoločné s inteligenciou. JA som žila 27 rokov v tom celom, prežila som aj prípravu na prijimanie aj prípravu na birmovku, tak sa mi ťažko verí, že sa to celé tak zmenilo a deťom nieje vysvetlované čo je ťažký a čo lahký hriech, my sme boli o tomto poučení A to, že ak sa nevyznáš z ťažkého hriechu, tak nebudeš spasený (v preklade pôjdeš do pekla) Ako je potom deťom vysvetlované, prečo musia chodiť na spovede, vždy ked spachaju hriech? Nie preto aby boli spasení (teda aby nešli do pekla?)

vejula
20. mar 2017

@dorottka haha 😀 tak ja som sa zjavenia nebála, len teda som prosila, že ak sa mi chce zjaviť, tak nie v noci, lebo v tme by som sa asi zlakla 🙂
Ja som zas mala blbé sny, doteraz pamatam ako sa mi snívalo, že som umrela a išla som pomaly do neba letela a potom mi začalo ťahať nohu do pekla, tak som sa rýchlo prežehnala a zas som začala letieť do neba a o chvílu znova mi začalo ťahať nohu do pekla a takto sa to opakovalo. Alebo v sne sa mi zjavoval čert a tiež vždy zmizol ked som sa prežehnala ale o chvílku sa zas zjavil. No a došlo to do takého štádia, že som večer nasilu držala otvorené oči a ked sa ma mamaa spýtala prečo nechcem spať, tak som povedala, že sa bojím zaspať aby sa mi zas zle nesnívalo... to som mala možno 5 rokov :-/

17alisha
20. mar 2017

necitam diskusiu, tak neviem ci ti uz niekto poradil...ale zbytocne budes hladat triky a finty na to ako donutit dieta ist do kostola, kedze ani ty sama tam nechodis, pises, ze sa vam podari ist raz za cas, tak asi vieru nepraktizujes nejako poctivo,potom nemozes cakat ani od dcery, ze si k tomu vybuduje vztah...mna ako decko velmi bavilo,ked som uz vedela tie texty naspamat a hovorila som vsetko,aj to,co hovori farar...taktiez pesnicky som si nalistovala v knizocke a spievala...v puberte som sa hladala, tak som prestala chodit do kostola,lebo som sa nechala presvedcit inymi, ze viera je trapna...a v dospelosti som sa k tomu vratila a som rada,lebo nikde nenajdem taky pokoj...ta hodina do tyzdna,ked tam mozem vypnut je na nezaplatenie 🙂

biokozmetika
20. mar 2017

nečítala som predošlé rady ale možno nájsť detskú omšu, kde sa spieva (teraz je veľa krát už aj monitor aby sa deti zapájali do spevu), ja som bola už aj na takej, kde deťom kládli otázky a veľmi pekne ich kňaz zapájal ( 8r. dieťa je už dosť veľké aby sa vedelo pekne zapojiť). nenútiť ale skôr vysvetliť a motivovať a možno povedať o dôvodoch prečo tam chcete chodiť vy ako rodičia a že keď bude dospelá sama sa rozhodne či bude chodiť a kam atď.). a veľa urobí keď tam bude vidieť, že má aj nejakú kamošku zo školy alebo z krúžku 🙂

sense
20. mar 2017

necitala som komenty, ale ako dieta som neznasala chodit do kostola hlavne s babkami nie, nudne nezazivne omse, nastastie jedna babka pochopila a nenutila nas, druha dobre ze nie smrtelny hriech keby nejdeme... a cim viac nas nutili tym to bolo horsie...

doma ma to bavilo od doby kedy prisiel mlady farar, a zacali detske omse, kde sa rozoberali temy tak aby tomu aj deti rozumeli, citali deti, spievalii deti a omse kde namiessto tych s prepacenim nudnych organovych falosne odspievanych pesniciek babkami byvala jedna omsa s detskym zborom kde sa tiez sice spievali krestanske pesnicky ale boli rytmicky chytlave...

dadica
20. mar 2017

@17alisha Napísala, že sa im párkrát podarí ísť spolu, tak tipujem, že niekedy chodí aj sama bez detí. A rieši dieťa, ktoré má osem rokov, pôjde o rok na 1.sv.prijímanie a nechodí každú nedeľu do kostola.

bluka2
20. mar 2017

@vejula Tlieskam! Ja osobne som bola na prijimani a teda na spovedi aj, presne jeden krat. Hovorila som tam nejake svoje hriechy ako ze neposluchala som rodicov a ten knaz neviem uz ani co hovoril, citila som sa akoby som bola najhorsia v celom pekle, proste som to uz nikdy nechcela zazit a ani nezazila 😉

bluka2
20. mar 2017

Bolo to nieco ako "to je velmi zle" "to je hrozne"...

dadica
20. mar 2017

@erika82 Ja ťa úplne chápem, tiež riešim so synom druhákom toto isté. Nechcem nútiť, preto často idem do kostola aj sama. Mám doma živý príklad, ako to dopadne, keď je viera veľmi nanucovaná a keď prináša strach. Ja sa snažím synovi vysvetliť, že prečo tam ja chodím. Že koľko nám Boh dáva a že aj my by sme mohli Jemu obetovať minimálne tú nedeľnú hodinu.

erikad82
autor
20. mar 2017

Ďakujem za všetky odpovede,rady 🙂
Veru ani neviem či v okolí je detská omša -nepočula som o takej. My sme mali v dedine malú a veľkú omšu -ale boli rovnaké,len jedna bola skôr a druhá neskôr.
Čo sa týka kostola,chodíme do kostola každú nedeľu -no striedame sa s manželom. Niekedy ide on s dcérou,inokedy ja a pár krát sa nám podarí ísť celej rodine spolu. Menší vydržia -listujú knižku... ale táto staršia sa len mrví. Ja som do cca 15tich čítavala na večerných omšach. Rada som chodila do kostola. Potom prišiel skrat a mama ma tiež musela nútiť. Ale teraz idem rada,aj si tam akoby oddýchnem 🙂 no na spoveď nie -tie nemôžem.... 🙂

sardinka336
20. mar 2017

@vejula ešte raz lebo nechápeš, kedze nechceš pochopit. Nie, deťom v našom kostole nie je podávané že citujem ťa: NAučia ju tam totiž, že ak niekedy do kostola v nedelu nepôjde, je to velký hriech a ak sa nestihne vyspovedať a umrie v tomto velkom hriechu, tak pôjde do pekla, kde je plač a škrípanie zubami po veky vekov amen.
Knazi ktorých ja poznám by určite nesuhlasili s týmto tvrdením. Je velmi skreslené.

Spasenie nezávisí od toho či si sa vyspovedala alebo nie. Clovek je spasený len skrze vieru v Ježiša, bud si spasený alebo nie si. To by potom taky evanjelici alebo protestanti asi neboli spasený kedze nemaju spoved takou formou ako katolici. Skratka zle tomu chapeš...to je cele. Smutne je ze toto nepochopenie sa potom prenaša dalej a dalej...

lenka11222
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mmmj
20. mar 2017

@erikad82 skuste zistit, ci nie su niekde v okoli detske omse, my chodime na detsku sv. omsu, deti sa zapajaju, spievaju ukazovacky, nesu obetne dary, knaz sa im prihovori, maju vzdy nejake zaujimave ulohy na doma a po sv. omsi je pripravena miestnost, kde sa mozeme stretnut, dat si kavu, deti horucu cokoladu, pohrat sa spolu. Knaz to ma pekne pripravene, aby si odtial aj vzdy nejaku novu myslienku a inspiraciu odniesli.

lubaska21
20. mar 2017

@erikad82 prepac, ale o com je potom tvoja viera, ak spoved nie? tie nemozes, dieta je velmi vnimave na vsetko, pokial ty nieco zijes na 100%, tak si to aj to dieta osvoji za vlastne a ide to lahko, tak prirodzene... viera sa neda zit, ze viera ano, cirkev nie, kostol pretrpim, ale spoved v ziadnom pripade... su len 2 moznosti, bud veris, alebo neveris... ako detom vysvetlujes, ze ini chodia na sv, prijimanie a ty s muzom nie? mozno dcera prave toto vnima, ze aj z vasej strany to nie je 100% tak ju to nebavi... my sme starsiu (4,5e) brali od roka do kostola pravidelne, postupne si navykla na ten priestor a teraz uz nema absolutne problem vydrzat, bavi ju to, vie, ze sa ide podakovat Jeziskovi za zdravie, za krasny tyzden, ide ho poprosit o zdravie aj do dalsich dni, tesi sa na krizik, ktory dostane od knaza na celo, na to, ze uz vie dalsie modlitby a bude ich hovorit spolu s ludmi a pod... mladsieho syna (1,5r) planujeme od jari tiez bravat na omse pravidelne, teraz sa s mm striedame v nedelu, ja idem na 8h a mm na 10aj s dcerou alebo naopak, syna zacneme bravat az bude moznost vyjst von z kostola, v pripade, ze mu bude dlho, alebo bude robit neplechu, este je vonku chladno, tak cakame na lepsie pocasie, ale dovod preco ho chceme bravat uz pravidelne je ten, ze sme rodina a kostol je jedna z veci, ktoru chceme zazivat spolocne ako rodina a krstom sme slubili, ze dieta budeme privadzat k viere od prvej chvile... ked sme tu mali predosleho farara, tak ten nezniesol plac, ci krik deti v kostole, chodili sme inam do kostola, lebo pre nas je omsa viac ako len ciarka z "povinnej" ucasti, no ked dosiel novy farar, tak ten hned zo zaciatku vyzval vsetkych rodicov, aby bravali svoje deti do kostola, ze sam papez povedal, ze plac/krik dietata v kostole je viac ako akakolvek kazen hoc je aj od najlepsieho recnika na svete... dalej pokracoval, ze nemozme cakat, ze dieta od prvej chvile bude sediet ako prikovane... krasne to vystihol, ked povedal, ze tak ako doma rodicia stanovuju dietatu urcite hranice, co sa smie a co nie tak aj v kostole to dieta tym hraniciam postupne naucia a najma vysvetlovat, odpovedat na otazky, co sa deje v kostole a mat trpezlivost... ak dieta vidi, ze rodic tym zije, tak aj do neho sa to vstrebe a osvoji si to... ja som v detstve tiez bola nutena chodit do kostola, ale vtedy to tak bolo normalne, chodilo sa lebo sa muselo a bodka... no neskor som nasla zmysel viery a neviem si dnes predstavit bez nej svoj zivot... dnes vnimam, ze mlade rodiny chodia presne pre to do kostola, nie, ze sa musi, lebo dnes je to fakt na slobodnom rozhodnuti kazdeho, ale v prevaznej miere chcu a preto idu.. lebo v tom vidia zmysel... opytaj sa dcery preco tam nechce chodit, skus si vyhladat tie detske omse a vyskusat, ci by sa jej pacili... a mozno sa len skus pozriet sama na seba, ci ty by si z pohladu svojej dcery videla v sebe dostatocnu motivanciu na radost pri chodeni do kostola?...

kazuso
20. mar 2017

@sardinka336 evanjelici sú protestanti

dorottka
20. mar 2017

@lubaska21 viera sa da praveze velmi lahko zit tak, ze viera ano a cirkev nie. Chapem, co chces povedat, ale s touto castou absolutne nesuhlasim. Odkedy sa nezaoberam cirkevnymi vecami, konecne normalne citim pritomnost Boha, nemiesa sa do toho nic ine len laska. A to sa mi nepodarilo za 20+ rokov, co som sa o to snazila ako aktivna katolicka. Nevylucuje sa to, viem, len hovorim, ze kazdy ma pravo to vnimat inak, dolezite je, ze vnima.

maslenka
20. mar 2017

@lubaska21 veriť sa dá predsa aj bez každodenného alebo každonedeľného spoločného kvákania toho istého v kostole. . To, či má niekto potrebu sa vyspovedať alebo nie, zveriť svoje tajomstvá kňazovi je len a len na ňom. Spoveď je tiež len výmysel cirkvi, keď kňaz o ľuďoch veľa vedel, mal ich v šachu. Je iné, ak má človek ku kňazovi takú dôveru, že má potrebu sa mi zveriť, že sa mu uľaví, keď sa s ním podelí o to, čo ho kvári, ale inak to je totálna blbosť. Keď ti ublížim, vyspím sa s tvojím mužom, pomôže ti moja spoveď? A pomôže mne? To, že sa z toho vyspovedám a odmodlím päťdesiat otčenášov, zmaže ten hriech? Veď to je choré. Ľudia by mali žiť s úctou ku každému, či je to človek veriaci alebo nie. Snažiť sa žiť tak, aby sa nemusel hanbiť sám pred sebou. Je úplne jedno, či je to s vierou alebo bez nej. Aj dieťa ktoré nežije v rodine praktizujúcich sa môže k viere prikloniť, nátlak vyvolá skôr odpor.

terezka1947
21. mar 2017

deti su vo veku,kedy skratke zive su...raz posedia,inokedy nie=asi by to vyriesili detske omse,tak je vacsi priestor pre deti-ak taku moznost nemas,je to uz na tebe ako vysvetlujes a o velkej trpezlivosti
ale mas podobny problem ako mnoho inych rodicov a nezamena to,ze automaticky robis nieco zle

no a k niektorym diskutujucim
casto si svoju neschopnost,neochotu a povrchnost ospravedlnujete zlymi knazmi a bububu v kostoloch z cias detstva-no,je to na vas,ci to tak naozaj je
neverim
su ludia,kt.stale uvazuju,zvazuju premyslaju....a vobec nemusia byt veriaci-nijaku prislusnost mat nemusia k nijakemu nabozenstvu.....ale uvazuju,diskutuju...
a potom taka skupinka,kt.ani netusi,co chce,nezaujima ju voabec dusa,duchovno-ale principialne nadava-a ked sa clovek opyta-preco?
lebo v detsve ma strasili peklom-ved ok,ale teraz si dospely clovek
lebo chcem dat detom slobodu-rozhodnu sa same raz-tiez ok,ale slobodu im davas aj v inzch veciach?asi nie vo vsetkych,uznam,ze nabozenstvo je ina kapitola vo vychove...ale preco potom utok na rodicov,co deti k nejakemu nabozenstvu ucia????
ti rodicia detom tu moznost vyberu v dospelosti nedavaju???
tak isto daju a maju dat....clovek studuje cely zivot-teda mal by
zacina MS,ZS,SS,VS....a ak chce nieco dokazat,v nieocm byt dobry....studuje
preco v duchovnom zivote ostavme v Ms?????
to nas v dospelosti kto k comu uz nuti?
deti opakuju po rodicoch,vsetko...no po kom to aj maju robit
niekedy je pohodlnejsie detom nic nevysvetlovat,nechat to na dospelsot...ja sama to vidim,najst spravne slova,odpovedat na mnozstvo otazok-odpovedat spravne,ale zaroven primerane veku,atd
lahsie by mi bolo neriesit to....dieta obliect a ist s nim ma zmrzlinu,ci s nastajlovanym na nakup
ze knazi zli?ze toto a hento?
ano...aj medzi takymi ludmi sa najde kadeco-ako bohuzial vsade....ale nevyhovuje nam tak trosku nerozmyslat a rovno-eeee,lebo
a ak to robime,v co verime my?
v tom,co momentalne leti v Smotanke?
aky sport,aka viera,atd?
smutne,ze riesime hriechy inych a ukazujeme prstom na inych-lebo,lebo,lebo oni...a co my?
raz za seba budeme zodpovedni...a vlastne aj sme...nie za to,co ini urobili
tak sa nesmejme z inych a trosku ucty-mozno k nepoznanemu,mozno...
pacia sa mi ludia,kt.vedia co robia....a su o tom presvedceni...aj v hladani po cely zivot....ale nie taki,co su prti vsetkemu...ale nenajdu si minutu do roka,aby pouvazovali o svojom smere...ale ostatnych riesit,to hej
detske zazitky su ok...kazdy ich mame....ale teraz sme dospeli ludia...

vejula
21. mar 2017

@sardinka336 tak teraz zavadzaš ty, nepíšem že v kostole ich toto naučia, ale treba čítať poriadne. Píšem, že na náukách na prijimanie ich naučia že nechodiť do kostola je ťažký hriech. A to, že človek ktorý umrie v ťažkom hriechu nepôjde do neba mam tiež z kázaní RKC. Toto si priemerne inteligentné decko da dokopy, že ak je nechodiť do kostola ťažký hriech a človek ktorý umrie v ťažkom hriechu úmrie nepôjde do neba. ano potom su tam také tie dovetky že ak stihne dokonale olutovať. Ale dokonalá lutosť nieje zo strachu z pekla, ale z obrovskej lásky k bohu- výlučne len lutosť z nej. atd. ale to človek pokial nezažil asi nevie či by to pred smrťou takto uprimne dokazal. Potom píšeš, že podmienkou spasenia nieje spoved a prijimanie ale viera v JEžiša, tak v tomto mi skôr prídeš ako protestantka, lebo katolíci predsa ako podmienku spasenia kladu príjimať Ježiša vo forme eucharistie - vykladaju si tak stať z Biblie - Kto je moje telo a pije moju krv, má večný život a ja ho vzkriesim v posledný deň. A takto nám to vždy vysvetlovali a učili nás. EVanijelici a protestanti to vnímaju ako symbol, katolíci nie. Tí vnímaju učasť na eucharistii ako podmienku spasenia. Ja už neviem, či sa za 4 roky čo nechodím do kostola toho tolko zmenilo, ale ked čítam tvoje príspevky tak tomu celkom nechápem.

vejula
21. mar 2017

@terezka1947 tak ver, ja rozmýšlam až príliš a ver, že zotrvávať v RKC bolo pre mna určitým spôsobom jednoduchšie. Mala som presný návod čo ano čo nie, stačilo, že som v dačom mala pochybnosti stačilo si vygoogliť postoj našich predstavených a už som sa tým nemusela zaoberať.
Pre mna osobne by bolo omnoho lahšie dať moje deti na nábožko a nemať spory s celou mojou rodinou, prečo chodí syn na etiku. Ver, že mala by som omnoho jednoduchší život keby som to nechala plávať, žila si ten pohodlný život kresťana katolíka chodiť v nedelu do kostola deti dať na nabožko a učiť ich básničky vo forme modlitby. koniec koncov ja som v tom celom vola vychovana a moji bratia tiež. Tipni si kto z nás teraz chodí do kostola...
Vieš čo ja hladam, možno by si sa čudovala ako uvažujem nad tým všetkým o to viac, že cítim, že je to všetko na mne, že moje otázky nezodpovie ani knaz ani papež ale musím sa nad nimi zamýšlať sama. (ano pre kresťanov pýcha)
Čo sa týka strachu, ten je obrovským motívom konania nielen detí ale aj dospelých. KEd čítam v kresťanských skupinkach. Všade diabol, čo si nevieme vysvetliť tak isto je to od zlého. Diaboslé prvky iných náboženstiev, no len málokto z nich si uvedomuje, že mnoho tradicii, ktoré sa u nas bežne robia su pohanské - kresťania ich len prevzali, kedže bolo ťažké pôvodné obyvatelstvo donutiť zanevrieť na ich dovtedajšie zvyky, tak ich proste len skrestančili. Ale nech mi nikto nehovorí, že ani dospelí kresťania niesu v krči strachu - netvrdím že všetci, ale mnohí ano. Osobne tiež niesom žiadna ezoterička a nevyužívam nič také, ale nevidím hned vo všetkom diabla..
A verím, že su ludia-kresťania, ktorí skutočne žiju velmi intinzívny život s Bohom a su šťastní a naplnení. Tak ako v každom inom náboženstve su takí ktorí su skutočne naplnení.
Ale tvrdiť, že sa tu niekto vyhovára na traumy z detstva. Ja sa nevyhováram, len to bol jeden z príkladov toho, prečo podla mna nieje uplne ideálne už malé deti davať na nabožko atd. Podla mna na toto treba čas, dieťa si tieto veci nedokáže spracovať na takej urovni ako dospelý. Oni prijimaju všetko čo im človek povie ako fakt bez nejakého extra kritického myslenia. Viera nieje veda. Je niečo iné učiť dieťa matematiku ked jeden plus jeden bude vždy dva a učiť náboženstvo, ktoré je vždy len vierou, a je to niečo velmi osobné, niečo čo sa nedá tak celkom zakladať na faktoch. REsp. ano dá sa založiť na "faktoch" ale to nieje viera. Ale berem, že každý si spraví tak ako sam uzná za vhodné a príde mu správne.
Velmi si ten svoj príspevok zovšeobecnila - ako pohodlnosť a neschopnosť myslieť. Ja vždy poviem a budem hovoriť, pre mna nieje dôvodom zanevrieť na kresťanstvo zlý život kresťanov, či knazov, či pápežov. Toto je pre mna velmi málo. Ale ked človeku prestane dávať zmysel všetko to čomu automaticky veril, kedže mu to ako neomylná pravda bolo od narodenia predkladané, to je podla mna dôvod.. KEd mu zrazu všetko začne pripadať velmi nepravdepodobne a uvedomí si, že vlastne neverí základnym pilierom kresťanstva, dokonca už neverí ani tým barličkam o ktore sa opieral v najhoršom. Ked si uvedomí, že to, prečo veril tomu čomu veril bolo len to, že bol v tom od decka vyychovaný a nedovolil si premýšlať za hranicami toho, čo povolila cirkev. Je to ako nejaký gombik ktorý prepneš a zrazu absolutne zmeniš uhol pohladu, pozeráš sa na to všetko bez toho prifarbenia, ktoré vychádzalo z presvedčenia, že jedine tvoje náboženstvo je to pravé. Zrazu akoby zaradiš neutral a pozeraš na všetky naboženstva rovnocenne a racionalne premýšlaš, prečo práve to, ktorému si veril ty by muselo byť to jediné správne a nerozumieš, kde si pred tým bral tu istotu. (teda rozumieš, kedže výchova v detstve velmi ovplyvní uvažovanie človeka do dospelosti) Ty to vnímaš velmi jednoducho ako pohodlnosť, ja tvrdím, že je pohodlnejšie veriť a nepochybovať o základnných princípoch toho čomu veríš.

0silvia0
21. mar 2017

@erikad82 toto je veľmi zložitá téma. Pre deti fakt ťažké a nezáživné vydržať v kostole potichu sedieť, verím, že sústrediť sa na rôzne čítania a kázne je nad ich sily. Ale už to, že sa museli vzdať ranného motkania sa doma pred tv, s mobilom v ruke a do toho kostola s rodičmi predsa len išli, posvätili nedeľu tým, že išli do Božieho chrámu, hoci tam možno boli duchom neprítomné... urobili akúsi obetu. Aj keď to dieťa cíti ako otravu, aj na tomto sa učí ako zostať hodinku ticho a nevyrušovať, učí sa, že je niekto tam hore dôležitejší a väčší ako pohodlie dieťaťa. Biblické pravdy a postoje v starom zákone sú ťažko pochopiteľné, deťom to môže pripadať ako rozprávka o neustálom boji a nedáva im zmysel, ale nový zákon nám dáva návod ako žiť, aké postoje treba v každodennom živote zaujať. Keď aspoň občas začujú a vnímajú aspoň jednu vetu z celej omše, aj tak im to môže veľa dať...
Moje deti tiež nechodili a nechodia s nadšením do kostola, ale zaujímavé je, že keď som synovi dala na výber, či chce alebo nechce chodiť na prípravu k sviatosti birmovania, rozhodol sa že chce... pre mňa veľké prekvapenie...
A skutočne veľa závisí aj od osobnosti kňaza. My máme momentálne dvoch, jeden mladší a druhý už dôchodca. Ten dôchodca je stará škola a tiež je to skôr ten štýl kázne "no no no", ale ten mladší má kázne plné pokory, lásky, všeobjímajúceho pokoja...
Viem že so mnou kopa diskutujúcich nebude súhlasiť, hlavne tie, ktoré majú "kostolové traumy", ale ja som zasa opačný prípad, že u nás sa do kostola nechodilo a napriek tomu som mala celé detstvo pocit, že niečo veľmi dôležité mi v živote chýba, to, čo mali kamarátky, čo do kostola chodili. Neviem to pomenovať, ale mali v sebe niečo zvláštne, ale to boli skutočne veriace dievčatá, silné dievčatá, jedna z nich sa stala mníškou... Takže každý máme svoju cestu, každého z nás obklopujú iní ľudia, ktorí ho formujú a posúvajú...

lubaska21
21. mar 2017

@maslenka prepac, ale spoved vobec nie je vymyslom Cirkvi, je to Božia vôľa, stačí troška ovládať Sv. Písmo - JK čo povedal učeníkom? Komu hriechy odpustíte, budú mu odpustené... Ty aby si dokázala slobodne žiť, potrebuješ odpustenie hriechov... Ja osobne mam potrebu pristupovať k sv. spovedi, pretože nestačí mi, že si sama odpustím menší, či väčší hriech, potrebujem na to odpustenie Boha a to sa dá prostredníctvom spovede, pretože nie kňaz odpúšťa hriechy ale sám Boh prostredníctvom kňaza... a predstav si, že spoveď by ti pomohla v prípade nevery, lebo musíš v prvom rade odpustiť sama sebe a bez Božej lásky to nejde, vždy sa dá napraviť, zmeniť svoj život v lepší a Cirkev nám ponúka množstvo spôsobov a je len na nás či to využijeme, či nie... a prepáč, ale nazvať sv.omšu kvákaním je na mňa veľa... Omša je sprítomnením samotného Krista, tam sa s ním stretáš zoči voči, môžeš načerpať pre ďalšie dni, posilní to telo aj dušu, najmä ak pristupuješ k prijímaniu... Prepáč ale nemyslím si, že tvoja viera hoc je bez Cirkvi, že je pravá, pretože popieraš a opovrhuješ tým, čo nám sám Kristus zanechal ...
@dorottka nedá sa žiť svoju vieru bez Cirkvi, lebo Ježiš je Cirkev, veď sám ju založil, hoc chápem, že ty a množstvo ďalších ľudí je znechutených z konania jej predstaviteľov, z postojov či kázania kňazov - ale sú to ľudia, tak ako ja či ty, nechcem ich obhajovať, ale do kostola nechodím kvôli kňazovi, ale aby som načerpala a mala posilu pre ďalšie dni a aby som ďakovala, lebo tak to cítim, lebo mám za čo ďakovať a človek je tvor spoločenský, v spoločenstve sa všetko prežíva lepšie/ľahšie...

lubaska21
21. mar 2017

@vejula
ja som tiez od mala bola nutena chodit do kostola, v nedelu a prikazany sviatok sa islo lebo sa muselo, no asi okolo 15tky som zacala sama hladat hblsi zmysel vo viere, lebo moja mama chodila do kostola, modlila sa vela, ale doma nezila velmi ukazkovo a preto mi to neslo do hlavy, vzdy som bola presvedcena, ze jednoducho toto nemoze byt ta podstata... a zacala som studovat, vela vela citat, hladat odpovede na moje otazky, zaclenila som sa k mladym vo farnosti, ktore mali pravidelne stretka po piatkovej mladeznickej omsi s knazom a tam som zistila o com je prava viera, o vztahoch, o laske o naplnenosti o dovere... nekonecnej dovere... a ja som presvedcena, ze moja viera je ta prava, JK povedal, ze Peter ty si skala na tejto skale postavim svoju Cirkev a ani brany peklne ju nepremozu... RKC ma uz vyse 2000r tradiciu, prezila si mnoho padov, zlyhani ale stale tu je a nic ju do dnes neporazilo hoc je tu milion inych nabozenstiev, hnuti a siekt...

erikad82
autor
21. mar 2017

@0silvia0 ĎAKUJEM!!!

vejula
21. mar 2017

@lubaska21 Tak samozrejme aj ja som hladala v mladosti hlbší zmysel vo viere, resp. bola som presvedčená, že ten zmysle je hlboký. Čítala som, samozrejme v ramci "povolenej literatury" čo predpokladam že aj ty. O základných pilieroch kresťanskej viery som si ale nedovolila pochybovať, akoby hladala som sama ale v tých povolených hraniciach. Chapeš, nebudem si dávať otázku či JK skutočne vstal z mrtvych atd. Hej o tomto kresťan neuvažuje, lebo to je základ toho, čomu musíš veriť. A zlom nastal, ked som zistila, že dokažem zrazu uvažovať o základných pilieroch kresťanstva, že sa nebojim o tom uvažovať, že som preskočila hranice, ktoré ma celé tie roky držali v presvedčení.
Ano RKC ma 2000 ročnu tradiciu, ale pre židov budeme stále len odnož, pre nich sme boli v tých rokoch tiež len nejaka new Age, obyčajná sekta... Budhizmus je tiež o niečo starší od kresťanstva. Akože nevidím v tomto ohlade nič také výnimočné na kresťanstve.
A je mi jasné, že si presvedčená o tom, že tvoja viera je ta pravá, tak ako su presvedčené miliony ludí o svojich náboženstvách, že su tie pravé. Ani nemam potrebu ťa presvedčať o opaku, ja len, že už sa na to pozerám takto.

0silvia0
21. mar 2017

@erikad82 ono ti nikto nezaručí, že to, čo si deťom vštepovala aj raz budú žiť... ale ako inak vychovávať deti ako vlastným príkladom? Rodičia majú ísť do kostola a deti nechať doma a čakať, že raz keď sa začnú zaujímať o veci medzi nebom a zemou začnú študovať od budhizmu hinduizmu judaizmu všetky náboženstvá sveta? Takto získajú prehľad o viere svojich predkov, rodičov, buď ich to osloví alebo neosloví...

sardinka336
21. mar 2017

@lubaska21 suhlasim s tebou...deti to musia vidiet doma, tu lasku medzi rodičmi a to, ze oni ten svoj zivot ziju s Bohom. Ak je to len o tom, ze v nedelu do kostola lebo ,,sa patrí,, a čo by ludia povedali, tak to je ,,oničom,,. Ja nechodim do kostola koli ludom...keby sme svoju hodnotovu orientaciu ako rodina podriadovali tomu ,,čo ludia,, a kto čo zle urobil z veriacich tak to by sme dopadli...Rodičia mozu vštepovat niektore veci detom ale časom pride take obdobie ze deti musia aj samé hladat odpovede na tie otazky, pytat sa....

hajajajka
21. mar 2017

Ahoj,necitala som ine prispevky,ale pises,ze dcerka nerozumie,co sa na svatej omsi deje - je uz dost velka na to,aby si jej to vedela krasne vysvetlit.Existuje na to skvela literatura pre deti - my sme venovali vysvetleniu sv omse na detskych stretkach cely rok a bolo to fajn,myslim,ze to mnohym pomohlo - da sa to urobit zaujimavo,putavo,interaktivne. Ono to ale nejde samo, teda bez pricinenia rodicov alebo niekoho ineho.Ale ak Ti skutocne zalezi na tom,aby isla na 1.sv.prijimanie pre nieco ine ako len biele saty,tak to stoji rozhodne zato! Drzim palce a keby nieco,daj vediet 🙂