Deti a kostol

erikad82
20. mar 2017

Ako alebo skôr čo povedať dieťaťu aby išlo (nie na silu) do kostola? Mám 3 deti, nie vždy ale pár krát do mesiaca sa nám podarí ísť všetkým spolu do kostola. Mladšie deti ok,vydržia -sú ticho,keď tak sem tam čosi zašepcú. No najstaršia 8r. sa stále mrvý... Jednoducho jej robí problém vydržať v kostole potichu 🙂 To ale neriešim,veď nerobí nič zlé ani nejaký veľký hluk,no rada by som poznala váš názor:
jej sa nechce ísť do kostola,nerozumie tomu čo tam hovoria a ešte keď tam má byť aj ticho ... Večer sa sama od seba pomodlí,aj krížiky rozdáva na čielko 🙂 ale čo sa týka kostola... jednoducho sa jej nechce ísť.
Joj snaď mi rozumiete čo tu vlastne píšem 🙂
Na ďalší rok má ísť na prijímanie, preto sa vyžaduje aj to aby do kostola pravidelne chodila a neviem ako na ňu aby tam nešla nasilu...

gennara
25. mar 2017

@sardinka336 A to ešte nehovorím o aktivitách, ktoré by mal robiť štát a doslova ho cirkev supluje. Nech mi niekto ukáže štátny hospic. Ale čo by mal tento skorumpovaný štát zo starých a umierajúcich ľudí. Cirkev nerobí len sobáše a krsty... Ale kto nechce vidieť ten nevidí...

sardinka336
25. mar 2017

@gennara suhlas...treti sektor to vidim same ,,mnišky,, roznych opatrovniach...čo su ,,zadara,, alebo teda za symbolicky poplatok, plus saleziáni robia všeličo pre mladez aby mali aktivity.
Farar v našej farnosti vyhlasoval tabor pre decka a povedal, ze ak by bol problém v peniazoch tak ,,maju prist za nim,,. Takze tak...su aj dobrý knazi, len to nikoho nezaujima lebo to nie je senzácia.

suelop
25. mar 2017

Bol tu spomenuty post. Ked sa clovek neposti z presvedcenia, tak potom odriekanie jedla je len obycajna dieta, nie post. Rovnako ked sa ide sobasit do kostola, len aby urobil niekomu radost, no naco je to dobre?? Uz vstup do manzelstva je klamstvo. Aj krst, divadielko a dieta sa znovuzrodi do klamstva. Minule tu jedna pisala, ze musi uz dat pokrstit dieta, lebo vela place a je nekludne a zrejme je urieknute, tak nech to z neho zmyju.... podla mna, proste chore!

dorottka
25. mar 2017

@suelop jasne, ale tak to by si mal ustriehnut farar, ved aj ja by som par trefnymi otazkami ako laik vedela zistit, ako su na tom s vierou, nehovoriac, ze farar si 'svojich' ludi pozna. Tym ludom to je uplne jedno, vadit by to malo prave cirkvi, oni su potom degradovani na uroven ludovych zvykov a povier. Chapes, ked oni si to nerobia tazkym, preco by si to ludia, ktorym na tom nezalezi, mali stazovat? Obrad v kostole je legalny aj z uradneho hladiska, to, ze sa tam hovoria sluby, to sa berie na uroven slubov pri promocii, pionierov, ci hippokratovej prisahe - proste historicka formalita, ktora nedava zmysel, ale z tradicie sa to tak hovori. Preto vazne, nie ludia su na vine, ateisti to neberu tak, ze klamu alebo tak, pre nich je to tradicny obrad, nic viac, nic menej... z cirkvi by mal vyjst hlavny impulz a utat to, inak sa to nezmeni. Zvykne sa argumentovat - farar chce kazdemu dopriat krestansky sobas - ale preco? Ved mu musi byt jasne, ze to beru, ako beru, a proste vtedy zo svojej velmi zodpovednej pozicie ma pravo odmietnut. Inak sam dava facku Bohu a aj vsetkemu, na com stoja principy ludi, ktorym zalezi...

katarinka289
25. mar 2017

@kinats Tak to si napisal dobru kravinu. Naopak, nas knaz vzdy hovori, ze ked v kostole nie je pocut detsky hlas, tak nieco nie je v poriadku...a podla toho sa aj riadim. Ked mi dcera v kociku zaplakala a vsetky uhundrane tetky sa na mna otocili, som vzdy mala previnily pocit, no uz si ich nevsimam.Oni su dost dospele na to, aby sa vedeli sustredit na to, co hovori knaz a nie na plac, alebo sum od deti.... Tam nebude s nimi nieco v poriadku

ilaryja
25. mar 2017

@suelop post nie je len o zriekanie sa jedla je to o ociste duše....Asi nie sii veriaca tak neodsudzuj tých čo veria....Manželstvo v kostole ,,možno z Tvojho pohladu je blbost no pre mna nie....Nesobašila som sa v kostole len kvoli tomu aby som niekomu urobila radosť,,,verim v Boha a NEHANBIM SA ZA TO!!!!!!!!!!!!!!!!!! ani ostatne sviatosti nie su pre veriaceho človeka blbosť...

Napisala si to zo svojho pohladu a citit v tom hnev a zlobu......ked podla Teba je chore že niekto chce dat pokrstit svoje dieťa tak podla mna jeho chore ,,,to že to niekto odsudi presne ako Ty🙂

dorottka
25. mar 2017

@ilaryja nepomylila si si ju s niekym? Ved @suelop je tu praveze odporca ludi, ktori chodia na obrady len pro forma, praveze ona veriaca je. teraz si jej dost ukrivdila, dufam, ze ti to doslo. Posledne strany sa tu stazujeme na to divadielko, cize nabuduce lepsie citaj

suelop
25. mar 2017

@ilaryja zrejme to nebolo pre mna... neviem kde som nieco z toho co uvadzas pisala.... ??? 😉

ilaryja
25. mar 2017

@suelop pravdupovediac prečitala som si len prispevok nad tým a tak sa OSPRAVEDLNUJEM...Prepač

ilaryja
25. mar 2017

a to divadielko kolem toho nemam rada ani ja...No Zase nie všetkých knazov treba hadzat do jedneho vreca...Poznam takých čo neposobašia alebo nepokrstia ,,,aj napriek naliehaniu ....

sisaka
25. mar 2017

To je fakt potrebné riešiť stupeň úprimnosti s akou niekto ide do kostola, na krst, sobáš? Svet je predsa plny pokrytcov, vidno to vo všetkých sférach. Vážne sa vam čudujem, ze ako veriace máte potrebu toto riešiť. Vzťah človeka k Bohu je čisto osobná, vnútorná záležitosť a to, ako to kto berie a prežíva je čisto osobná vec. Hovorit o vzťahu k cirkvi a jej praktikám je zase uplne niečo ine, ide vyslovene o svetsku záležitosť a show vymyslenú ľudmi, barlicky často zle poňaté, ci vysvetlené, pre ľudí, co potrebuju pevne stanovené pravidla a niekoho/niečo podľa čoho sa mozu riadiť, lebo buď nechcú zapojiť ich duchovnu kapacitu alebo este nie je na potrebnej úrovni, aby sa človek dokázal ňou riadiť. Toto by som pre svoje deti urcite nechcela, chcem nech si hľadajú svoju vlastnú cestu cez vlastne vnútro, vlastnú dušu, tam su odpovede, len treba nacúvať, nie prehlušiť jej hlas bezduchym opakovaním rituálov. Riešenie toho, kto, v co a ako silno verí, nakoľko je ochotní podieľať sa na ritualoch a nakoľko vážne ich berie nie je nikoho business je to len trápna súťaž a snaha ukázať, pozrite sa na mna ja som "veriacejsi" moja viera je skutočnejšia a podobne trápne malichernosti. Ja si vždy hovorím, ze Ježiš uz musel dávno prestať sledovať tuto planétu, lebo to, co ľudia tu urobili z neho a jeho snahy "osvietit" ľudí je na zaplakanie a po 2000 rokoch tak odklonene a poprekrucane, žeby v tom sám svoju myšlienku uz len tažko spoznal. Je to sice smutne, ale žiaľ sypal perly sviniam, väčšina ľudí na to nebola duchovne vyspelá a nepomohla ani jeho snaha zjednodušiť to, co sa snažil povedať....

0silvia0
25. mar 2017

@dorottka ale ani toto co pises nie je ciernobiele, ze knazi by mali sobasit len super uprimne veriacich. Aj ten vlazny moze prist k uprimnejsej viere casom takze sviatost poskytnuta vlaznemu sa dava ako sanca postupit na iny level. Aj co knaz to iny pristup, jeden je striktny druhy vo vseobjimajucej laske dava sancu komukolvek... Takze toto je dost tazka problematka na posudenie tej spravnej viery. Poznam pripad ked bol zosobaseny veriaci s ateistkou. Prave ten dotycny si nasiel frajerku, rozviedli sa, ateistka sa stala veriacou a v dospelosti absolvovala krst aj ostatne sviatosti. Co k tomu dodat? Len to, ze Bozie cesty su nevyspytatelne a ona cez vlazneho veriaceho prisla ku skutocnej viere...

dorottka
25. mar 2017

@0silvia0 no tak potom niet dovod sa nad tym rozculovat 🙂 mne to osobne nevadi, pretoze kazdy je strojcok svojho stastia a mna do toho nic, ale zamyslela som sa nad dovodmi a rieseniami, kedze uz padla ta tema 🙂

0silvia0
26. mar 2017

@dorottka toto je fakt tazka tema, ktoru ked poobraciame zo vsetkych stran aj tak ten spravny uhol pohladu nenajdeme. Sudenim druhych, osocovanim tu skutocnu pravdu nenajdeme. Treba sa v prvom rade pozriet do svojho vnutra do svojej duse a podla toho konat.

rommi99
28. mar 2017

@gennara lsama cirkev tieto ludove zvyky-oslava plodnosti inak spaja a nechala spajat s velkou nocou, takže o čom hovoríš, oslavuju sa na zmrtvychvstanie na treti den, takže ci chceš ci nechceš , cirkev povolila velkonocne zvyky z neviem akeho storocia spajat so zmrtvychvstanim a na to nadvazuje aj dávanie babiek katoliciek penazi detom, vnucatam....rodinam

gennara
28. mar 2017

@rommi99 Si úplne mimo a týmto končím, zbytočné vysvetľovať, keď si doteraz nepochopila, čo som napísala. A ešte že ja točím. Tretí deň je nedeľa, cirkev veľkonočný pondelok vôbec nesvätí, pre cirkev je tento deň úplne obyčajný pondelok.

margotka33
29. mar 2017

Fiskusiu som necitala. Ja som pomrstema, ostatne sviatosti nemam... Dokonca ani svaddbu v kostole a dom rozvedena. Do kostola som chodila ako dieta obcs.. Nkto ma nikdy nenutil a ked som mala chut, sla som s dedkom 🙂. Moje dieta je pokrstene. V skole som ho po kratkej uvahe prihlasila na nabozenstvo. Nikto ho nikdy nenutil chodit do kosyola a preto tam chodi rado. Par krat som bola s nim.. Kostol nie je nic prena.. Ja sa viem podakovat a poprosit aj doma v myslienkach.. No napriek tomu, ze ja nrmam svistosti, ani fo kostola nechodim? moje dieta ide dobrovolne na prijmanie a do kostola rado. Aj bezo mna. 🙂

margotka33
29. mar 2017

Ospravedlnujem sa za preklepy.. katastrofa 🙂

noorzade
7. jan 2018

Ja s mojou dcerkou ma rok a pol chodievam do kostolika iba cez tyzden kedy je v kostole iba zopar ludi. Ale aj to som s nou uplne vzadu v takej predsienke kde nikoho nevyrusuje a ani tam nikto nie je,cize mam aj ja o stres menej a ona ako dieta sa moze aj spravat ako dieta. V nedelu ked je v kostole vela ludi nechodim,pretoze by som z tej omse nemala nic. Ja chcem u svojich deti vypestovat vztah k Bohu a nie rutinu z donutenia. Boh nas ma rad a neznasilnuje nas...on chce nase srdce a nie rutinu. Ak ti je zle chodit v nedelu s detmi do kostola chod s nimi cez tyzden...ide o to,s akym umyslom ides do kostola...🙂 ja kee som bola mala, tak samozrejme sme ako deti robievali v kostole obcas zle a potom sme dostali aj zaucho ale moji rodicia sa snazili aby som mala s Bohom vztah a poviem Ti aj s knazom som sa rozpravala teraz ked som matka ako mam pristupovat k nedeliam a k sviatkom ked ja by som aj rada isla ved mam Pana Boha rada a chcem aby ho aj deti mali,ale je to tazke donutit male deti aby sa spravali ako dospeli v kostole ked su to prosto deti. Aj Pan Boh ma rad deti prave preto ze su ine ako sme my a verte mi,ze tito anjelickovia su mu velmi mili ked ho pridu pozriet do kostola. Ale ked je na sviatok v kostole vela ludi tak sa to s detmi moc neda. A preto chodim cez tyzden a nemam vycitky svedomia pretoze viem,ze Pan Boh to berie a je tolerantny...ide o to,ze on vidi,ze chces ist za nim aj s detmi s ze chces im vztepit lasku k nemu. Ale vravim Ti. Ide o vztah. Nie o povinnost. Potom sa stane presne opak. Detom vztepis nechut chodit do kostola,lebo tam bude kazdy na nich len skaredo pozerat ze vyrusuju a podobne a oni budu z toho len zdeptane. Boh je laska a ma deti rad. Ale vezmi ich radsej cez tyzden a skus im vysvetlovat co sa na tej omsi deje a nech sa aj trosku jasia no a co ved su to deti...potom v pripade tej vacsej dcerky tam by uz bolo potreba ist s nou viacej do hlbky a ucit ju vediet sa aj spravat ale ako som povedala,dolezite je vypestovat v nej k Bohu vztah aby chodila do kostola za nim z lasky ze hi chce vidiet a podakovat sa mu a nie z rutiny alebo zo strachu z pekla a podobne.

noorzade
7. jan 2018

A knaz so mmnou suhlasil a povedal,ze tento pristup je spravny...citaj detom o Bohu,uc ich milovat Boha a inych ludi, modlievaj sa s nimi lebo tak sa tvori vztah deti k Bohu ked sa modlia ale aj v pripade modlitby opatrne aby sa z toho tiez nestalo nejake bezduche odriekavanie anjelicku moj straznicku...atd. Nechaj ich modlit sa vlastnymi slovami. Nech povedia Bohu ako deti co chcu a bud pri nich a aj ty im to ukaz. Ja ked som sa este modlievala s mojimi krsniatkami,tak si pamatam ako ich mama nechavala modlit sa otcenas a ako boli pritom myslou inde. To nie je modlitba. Povedala som im aby toho hned nechali a zacali sa modlit vlastnymi slovami. Uplne ina atmosfera nastala. Jeden povedal Panu Bohu,ze ho prosi aby ochranoval jeho rodicov a ze ho ma velmi rad,druhy zase ze ho prosi o odpistenie ze neposluchal s ze ho tiez ma rad a takto sa s Bohom rozpravali a bolo na nich vidiet ze takato modlitba resp. rozhovor je aj tym chlapcom jednoduchsi. Takze vzdy ide o vztah,nie o rutinu. Ziadne nutenie ale zmenit taktiku.

monciatko87
14. jún 2019

A prosím Vás kedy ste prvýkrát vzali dieťa do kostola keď už vnímalo, po svojich bez kočíka, približne v akom veku? Neviem či už mám malú vziať, alebo ešte počkať. A vydržalo Vám celú omšu?Ďakujem.