Divné pocity

sunshineka
6. apr 2014

cely zivot som sa nevedela dockat,kedy sa odstahujem z domu.uz raz som byvala par rokov mimo domu,no koli praci a aj nasi na tom trvali,aby som byvala doma,ze usetrim na najme,som sa vratila domov.teraz sme sa konecne osamostatnili s priatelom a ja mam divne pocity.som stale nervozna,nespokojna,chyba mi domov.popritom doma mi uz vsetko liezlo na nervy,konecne mame sukromie a ja som takato nijaka 😀 trapi ma aj to,ze byvame v podnajme a mam obavy,ci si raz budeme moct zabezpecit svoje vlastne byvanie.ci nasetrime nieco a aj tak budeme musiet brat hypoteku.ach jaj zivot,preco je taky tazky?tie,co ste byvali v podnajme ako sa vam podarilo zabezpecit vlastne byvanie?mam obrovsky strach z hypoteky,kedze mam neistu pracu ...

wena
6. apr 2014

My sme s priateľom bývali v prenájme 4 roky kým sme študovali na VŠ, pretože by sme ešte nedostali hypo na vlastný byt. Teraz sa už obzeráme po vlastnom bytíku, z hypo strach nemám, niekde bývať musíme a oplatí sa nám to viac ako prenájom (aj keď sme ho mali naozaj výhodný).

Kým ste v prenájme, tak sa snažte čo najviac ušetriť aby ste potom mali základ na hypo. My sme to tiež tak robili a za tie 4 roky sa nám podarilo popri škole odložiť fakt slušnú čiastku. Hypotéka nie je žiaden strašiak, ale normálna vec pokiaľ ste nezdedili byt (dom) a nemáte bohatých rodičov. 🙂

Ja som strašne rada, že bývame sami, začala som s priateľom bývať keď som mala 19 a odvtedy si neviem si predstaviť bývať ešte s rodičmi. Jasné, že občas mi chýbajú rodičia, ale ideme na návštevu, sme tam 2 dni a ja sa zas teším domov a na súkromie 🙂

stefka33
6. apr 2014

@sunshineka To ťa prejde po čase. A čo sa týka vlastného bývania, tak treba dačo našetriť a vybaviť najlepšie hypotéku pre mladých, alebo cez stavebné sporenie. Každá ušetrená tisícka je lepšia ako požičaná. 🙂

gretocka
6. apr 2014

@sunshineka to ze mas divne pocity je pochopitelne, je to predsa len zmena v tvojom zivote. Upokoj sa, aj ked ste v podnajme, potes sa drobnostami, ktore si tam spolu skraslite a zatial sa netrap nad dalekou buducnostou. Ked sa s priatelom zzijete a ziskate istotu, ze chcete spolu ostat, obehnite si banky a zistite si moznosti hypoteky.
Neboj sa jej, vacsina ludi dnes musi byvanie riesit hypotekou. Ved v podstate budete platit tak isto ako teraz najom, len potom to uz bude vase. No a keby sa situacia skomplikovala a vy by ste byt nemohli uzivat, dohodnete sa s bankou a byt sa da predat a hypoteka splatit...
Hlavne si setrite uz teraz vsetky korunky ktore mozete, banka vam totiz nemusi dat celu sumu o ktoru budete ziadat - vlastna skusenost 🙂

sunshineka
autor
6. apr 2014

@gretocka len si neviem celkom dobre predstavit platit podnajom,splacat hypoteku a prerabat alebo stavat dom.v byte zit nechceme.aj pred rokmi,ked som zila v byte aj teraz strasne trpim.nenavidim cely byt,nemoct vybehnut do zahrady je pre mna utrpenie.uz teraz som z toho nervozna a co to bude v lete si ani neviem predstavit.niekedy si hovorim,ze sme radsej mohli este zo 2 roky zit u rodicov-kazdy u svojich a bolo by to lepsie

dossy
7. apr 2014

@sunshineka v nemecku byva vyse 50 milionov ludi v podnajme cely zivot ... ja len tolko ... slovaci su uz taky .. najprv zabezpecit byvanie ... neboj depka prejde ked budes mat pracu ktora ta bude bavit ...

angua27
7. apr 2014

@sunshineka, ja som už bývala všelijako - naši, svokrovci, byt spoločný s exom, znova rodičia. podnájom síce nikdy, ale bola som odhodlaná aj do toho ísť. teraz som vo vlastnom so synom. mám hypotéku a chápem Tvoje pocity. mesiac som mávala nočné mory a držal sa ma veľmi zlý pocit, že hypotéka, iba jeden príjem, čo ak,.... ale akonáhle som sa do môjho bytu nasťahovala, tieto nepríjemné pocity odišli. som vo svojom, príjem mám, rezervy už časom tiež nejaké. poistky ošetrené tak, že ak by sa mi niečo stalo, tak poisťovňa vyplatí hypotéku a synovi ostane byt bez dlhov.
hypotéku má každý druhý človek, resp. každá druhá rodina. skôr sú výnimkou tý, ktorý hypotéku nemajú. je to v dnešnej dobe jedno z mála riešení ako sa dostať k vlastnému bývaniu. treba sa s tým len zmieriť.
a ako riešiť, podnájom, hypo a stavbu? to Ti neporadím, tak som nežila, takže neviem, ale všetko sa dá, keď sa chce. 😉

deniss111
7. apr 2014

@sunshineka neviem kolko máš rokov, ani aku prácu, a či ju plánuješ meniť ked je neista,ale ja by som do stavby domu nešla,pokiaľ by som nemala našetrene-byť tebou. Skuste pokukať staršie domčeky,ktore si upravite podla seba a v ktorých sa da hned aj bývať,aby si nemusela platiť podnajom a trápiť sa v byte zaroven 😉

sunshineka
autor
7. apr 2014

@deniss111 pozemok uz mame a samozrejme,ze setrime a pokial nebudeme mat aspon 1/3 sumy,tak do stavby nepojdeme.a zase starsi dom kupit a vrazat do toho peniaze je vrazda.

sunshineka
autor
7. apr 2014

@dossy no tak ano,ale zivotna uroven tam a u nas je neporovnatelna.

deniss111
7. apr 2014

@sunshineka jaj tak to mate celkom fajn

dossy
7. apr 2014

@sunshineka nie pre vsetkych ... mas viac vydajov co de facto znamena ze ti neostane skoro nic.

kofoluska
7. apr 2014

@sunshineka Byvali sme v prenajme 6 rokov. A potom som zistila, ze som tehotna. 😀 Kedze byvame obaja v inom meste, nez z akeho pochadzame a ostat v prenajme by znamenalo komplikacie kvoli uradom (trvaly pobyt), tak neostavala ina moznost nez kupit byt. Tiez som nexcela ist do hypoteky, ale holt nemali sme na vyber.
A inak tie pocity Ta po case prejdu. Zvyknes si na svoju domacnost, svoj system, sukromie. A bude to fajn. 🙂